Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

22 marca 2020 r.
20:42

Kultura w czasie kwarantanny. Bez wychodzenia z domu

(fot. Kultura w kwarantannie)

Koncerty, spacery, joga, spektakle, warsztaty, wykłady – a wszystko bez wychodzenia z domu. Wielbiciele kultury oraz jej twórcy realizują swoje pasje dzięki facebookowej grupie „Kultura w kwarantannie”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Grupa powstała w piątek 13 marca. Jej inicjatorem jest Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko. W panowaniu nad ponad 40 tys. członków, którym nie brakuje kreatywności, pomagają mu przyjaciele z Inicjatywy LWL i Muzeum Opowieści.
 
– Jako ojciec założyciel, jestem z siebie dumny. Działanie "Kultury w kwarantannie" całkowicie przebiło moje oczekiwania. Ciągle się uczymy, bo ta swego rodzaju rewolucja kulturalna przyszła nagle i my musimy się w tej sytuacji odnaleźć. Nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić, jak w każdej rewolucji. Szukają narzędzi, możliwości. W tym czasie, artyści mają spory problem, wręcz zostali postawieni pod ścianą. Dlatego w tej grupie myślimy jak pomóc ludziom, którzy tworzą i organizują kulturę – opowiada Piotrowski.
 
Członkowie grupy tworzą rodzaj internetowej telewizji kulturalnej kreowanej oddolnie, przez nich samych. Nauka malowania pisanek czy mandali, zwiedzanie muzeów, wirtualna retro potańcówka, folkowe jam session, spektakle teatralne, festiwale filmowe czy koncerty na żywo – tutaj kultura nie ma ograniczeń.
 
– Na grupie toczy się jedna z największych imprez masowych w Polsce. Cały czas coś się dzieje. Najfajniejsze są rzeczy tworzone na żywo, specjalnie dla grupy np. koncerty, wykłady, warsztaty. Podczas takich transmisji, artyści nie są oddzieleni od odbiorców, a społecznościowo tworzą swój przekaz, dyskutując z ludźmi, którzy ich oglądają. Takiej interakcji oczekują odbiorcy. Tą namiastkę bycia z publicznością dają właśnie media społecznościowe – tłumaczy inicjator.
 
– Ważne jest, żeby pokazać, że ciężkich czasach można poszukać rozwiązań, które sprawiają ze kultura nie zamiera. Jest ich sporo, tylko czas się przestawić na inny rodzaj odbioru. W Muzeum Opowieści planowaliśmy od września uruchomić projekt „Qltura bardziej dostępna”, aby transmitować wydarzenia kulturalne dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą wychodzić z domu. Teraz intensywnie pracujemy nad wspieraniem "Kultury w kwarantannie" ale „Qltura bardziej dostępna” pojawi się szybciej, niż planowaliśmy – mówi Marcin Kurnik, jeden z koordynatorów grupy.
 
Organizatorzy chcieliby, aby "Kultura w kwarantannie" pozostała i stanowiła miejsce wspólnych spotkań, także gdy epidemia koronawirusa minie i wszystko wróci do normy.
 
– Kultura w jakiś sposób przeniosła się do sfery wirtualnej. Ta grupa pozwala pokazać swoją twórczość szczególnie artystom niszowym. Bo ci mainstreamowi sobie poradzą, pokaże ich radio czy telewizja. O wiele trudniej jest tym mniejszym, którzy mają ograniczoną ilość odbiorców. A na grupie nie ma ludzi z przypadku, są ci, którzy albo tworzą, albo poszukują kultury. To już jest cała armia, wśród których można pokazać swoją twórczość – dodaje Piotrowski.
 
– Kultura tworzy się nie tylko w dużych miejskich ośrodkach, ale też poza nimi. Do tej pory, aby przebić się ze swoją twórczością, należało wyjechać z mniejszych ośrodków do tych głównych. Obecnie "Kultura w kwarantannie" daje szansę niszowym artystom zaistnieć i pokazać się szerszej publiczności miejskiej, która korzysta z kultury o wiele częściej niż ci w małych miasteczkach czy na wsiach. Dzięki grupie ta społeczność ma szansę się poznać, a ogromne zasoby twórcze, które tkwią w ludziach mogą być uwidocznione i okazuje się, że całe to bardzo kosztowne przedsięwzięcie jak np. nagrania studyjne czy wyjazdy na koncerty można zrobić dużo taniej i z dużo większym zasięgiem, a ludzie chcą w tym uczestniczyć – opowiada kolejny z koordynatorów grupy Konrad Smoliński z Inicjatywy LWL.
 
Mała ciekawostka: Najwięcej członków grupy mieszka właśnie w dużych miastach: kolejno w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Lublinie, a 75 grupy procent stanowią kobiety. Większość osób jest w wieku 35–44.
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025
Patronat
27 czerwca 2025, 12:00

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025

Ultra Chaos Piknik to jeden z największych i najciekawszych polskich festiwali hc/punk w formule DIY (zrób to sam) w Polsce, odbywający się corocznie w miejscowości Żelebsko k. Biłgoraja. XVI edycja Ultra Chaos Piknik odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2025 r. Największą gwiazdą tej edycji festiwalu będzie angielska legenda street punku – GBH.

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku

Historyczne odkrycie w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec. Podczas majowego weekendu, w rejonie miejscowości Zielone, odnaleziono sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz proporzec mistrzowski 21. Dywizji Piechoty Górskiej – bezcenne pamiątki polskiego oręża, ukryte we wrześniu 1939 roku.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby już jeżdżących po mieście tej samej firmy. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Praca na wysokości, często w miejscach trudno dostępnych, wymaga nie tylko sprawności fizycznej i braku lęku przestrzeni, ale przede wszystkim specjalistycznych umiejętności i rygorystycznego podejścia do bezpieczeństwa.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium