Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

18 maja 2019 r.
8:16

Ruszyła rekrutacyjna machina na studia w Lublinie. Najpopularniejsze kierunki

Absolwenci szkół średnich są jeszcze w trakcie egzaminów maturalnych, ale ci zdecydowani mogą już rejestrować się w systemach rekrutacyjnych lubelskich uczelni. Ci, którzy nie podjęli jeszcze decyzji, wciąż mają na to czas.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UMCS

Internetowa rejestracja kandydatów na największej lubelskiej uczelni została uruchomiona 1 kwietnia. – Na chwilę obecną w systemie widoczny jest ruch, szczególnie jeśli chodzi o cudzoziemców. Największego „boomu rekrutacyjnego” spodziewamy się jednak po otrzymaniu przez maturzystów wyników egzaminów maturalnych – mówi Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Czas na zarejestrowanie się mija 10 lipca. Tego dnia nastąpi zakończenie rejestracji i możliwości wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez osoby ubiegające się o przyjęcie na większość kierunków. Wyjątkiem są logopedia z audiologią, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz kierunki na Wydziale Artystycznym. Tam ze względu na obowiązkowe egzaminy wstępne nabory zakończą się 25 czerwca.

16 lipca komisje rekrutacyjne zakończą postępowanie kwalifikacyjne na kierunkach, na których nie przeprowadza się egzaminów wstępnych. Wtedy też ogłoszone zostaną listy rankingowe i listy osób zakwalifikowanych na studia. – Od 18 do 20 lipca będziemy przyjmować dokumenty od osób przyjętych na studia w pierwszej turze rekrutacji – dodaje Skałecka.

UMCS oferuje kształcenie na 11 wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach. Kandydaci mogą wybierać spośród ponad 80 kierunków i ok. 250 specjalności. W tym roku uniwersytet na studiach pierwszego stopnia przygotował cztery nowości: wychowanie fizyczne (na Wydziale Zamiejscowym w Puławach), polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie, anglojęzyczny kierunek international relations oraz kierunek prawno-administracyjny - studia stacjonarne i niestacjonarne I oraz II stopnia prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji.

Uczelnia nie informuje, które z jej propozycji do tej pory cieszą się największym zainteresowaniem. W ubiegłym roku najwięcej osób starało się o przyjęcie na: finanse i rachunkowość, prawo, psychologię, anglistykę, logistykę, bezpieczeństwo wewnętrzne, Informatyka i Ekonomia.

Natomiast pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce w czołówce były: Psychologia - 9,3 osób na jedno miejsce; Anglistyka - 6,6; Finanse i rachunkowość - 5,7; Jazz i muzyka estradowa - 5,5; Lingwistyka stosowana, profil angielski z niemieckim – 5,2; Biologia, specjalność biologia medyczna – 5,2.

KUL

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rejestracja rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu i potrwa do 8 lipca. Ogłoszenie wyników kwalifikacji nastąpi 11 lipca.

Tegoroczną nowością jest kierunek applied anthropology, antropologia stosowana kierunek prowadzony w języku angielskim. To studia interdyscyplinarne, łączące wiedzę o człowieku w wymiarze społeczno-kulturowym, historycznym, biologicznym oraz filozoficznym. Wszyscy studenci tego kierunku odbędą staże zagraniczne bądź praktyki w organizacjach podejmujących działalność międzynarodową, na przykład pozarządowych organizacjach humanitarnych, agencjach pomocowych czy instytucjach podejmujących działania na rzecz imigrantów i uchodźców.

– Ponadto, zgodnie ze zmianami prawnymi wprowadzonymi nową ustawą o szkolnictwie wyższym, kierunek pedagogika specjalna, który dotychczas prowadzony był w systemie studiów licencjackich, staje się kierunkiem jednolitym magisterskim, czyli pięcioletnim – informuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

W ubiegłym roku największym zainteresowaniem maturzystów cieszyły się: psychologia, prawo, filologia angielska, pedagogika, bezpieczeństwo narodowe, informatyka, ekonomia, administracja, zarządzanie, czy sinologia.

Uniwersytet Przyrodniczy

W ubiegłym tygodniu rejestrację na studia rozpoczęła uczelnia przyrodnicza. Potrwa ona do 10 lipca. 12 lipca kandydaci na kierunek hipologia i jeździectwo odbędą sprawdzian z kontaktu z koniem. 15 lipca w systemie kandydaci otrzymają informację o wynikach postępowania kwalifikacyjnego. Proces rekrutacji kończy się, kiedy zakwalifikowani kandydaci w dniach od 16 do 18 lipca złożą wymagane dokumenty.

W ofercie rekrutacyjnej na rok 2019/20 znajduje się 39 kierunków studiów, wśród nich kierunki unikatowe w skali kraju: behawiorystka zwierząt, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, hipologia i jeździectwo, gastronomia i sztuka kulinarna czy biokosmetologia.

W tym roku uczelnia proponuje aż siedem nowości. Należą do nich: mleczarstwo, biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, zielarstwo i fitoprodukty, analityka weterynaryjna, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia, sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne oraz zarządzanie zasobami Ziemi, kierunek interdyscyplinarny - unikalny kierunek studiów w Lublinie i w Polsce. Ponadto w ofercie jest także kierunek Global Manager in Agrobusiness - bezpłatne studia anglojęzyczne dla kandydatów z Polski.

W trakcie ubiegłorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Przyrodniczym rekrutowało się 6 tys. kandydatów na studia. Przyjęto ok. 1850 studentów.

– W tym roku została zwiększona liczba miejsc dla kandydatów, uczelnia przygotowała 2150 miejsc tj. ok. 360 miejsc więcej w stosunku do roku ubiegłego. Zwiększenie liczby wynika z dobrych wyników rekrutacyjnych, dużego zainteresowania kierunkami unikatowymi oraz z uwagi na wprowadzenie siedmiu nowych kierunków unikatowych w skali kraju – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.

W 2018 roku najpopularniejsze pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce były kierunki: weterynaria (9 osób na jedno miejsce), biokosmetologia (7) oraz dietetyka, behawiorystyka zwierząt, geodezja i kartografia, architektura krajobrazu (4).

Politechnika Lubelska

Jako ostatnia, 20 maja internetową rejestrację rozpocznie Politechnika Lubelska. Zakończy się 8 lipca. Wyjątkiem jest kierunek architektura: tutaj rekrutacja potrwa do 21 czerwca, ponieważ 2 i 3 lipca odbędą się egzaminy z rysunku.

Uczelnia oferuje 21 kierunków kształcenia na studiach stacjonarnych I stopnia. W tym roku w ofercie nie ma nowych propozycji. - Przygotowaliśmy w sumie 4360 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. 1830 miejsc czeka na kandydatów na studiach stacjonarnych I stopnia oraz 660 na studiach niestacjonarnych I stopnia – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium