Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

5 sierpnia 2018 r.
19:16

Lubelskie rybą stoi. Najciekawsze potrawy z festiwalu w Stężycy [zdjęcia]

39 16 A A

Były zawody wędkarskie, turniej sołtysów, pokazy gastronomiczne, stoiska ze smakołykami z całego województwa lubelskiego oraz muzyka serwowana przez zespół "Fantazja" z gminy Gościeradów. To wszystko w ramach organizowanego już po raz drugi festiwalu "W krainie lubelskich ryb", który w niedzielę miał miejsce w Stężycy na "Wyspie Wisła".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chcieliśmy pokazać mieszkańcom, że nasze województwo rybą stoi, bo jesteśmy jednym z większych producentów ryb słodkowodnych w Polsce. Jako Urząd Marszałkowski tym festiwalem wychodzimy do ludzi i zapraszamy do degustacji naszych ryb w każdej niemal postaci – mówi Katarzyna Kremeś, zastępca dyrektora w Departamencie Rolnictwa i Środowiska. – Powinniśmy spożywać więcej ryb i wspierać tę gałąź naszej gospodarki – dodaje.

Niestety, stawy rybne w większości są już bardzo stare, a budowa nowych kosztuje. Jednym z hodowców ryb, który postanowił zainwestować w ten biznes jest Antoni Kuśmierczak z Gospodarstwa Rybackiego "Bełżec". To jego ryby uczestnicy niedzielnego festiwalu mogli oglądać zza szyby.

– Mam tutaj karpia, suma, szczupaka i lina. Osobiście najbardziej smakują mi okonie i karpie. Najważniejsze jest środowisko, w którym żyje ryba. Ja mam 5-7-letnie stawy, na zimę wypuszczam z nich wodę, stosuję 2-letni cykl hodowlany i te ryby są naprawdę wspaniałe – zachwala i zapewnia, że takiego smaku nie uda się uzyskać w stawach 30 czy 40-letnich.

Hitem stężyckiego festiwalu były potrawy serwowane przez zawodowych kucharzy ze Stowarzyszenia Kucharzy Lubelskich. Po ich kotlety mielone z karpia oraz puree z marchewki, ziemniaków z sosem cytrynowym i kolendrą ustawiały się długie kolejki. – Sądzę, że gdybyśmy mieli dzisiaj 2 tysiące tych kotletów, to poszłyby co do jednego. To nasza polska kuchnia, przedwojenna receptura – mówi Piotr Hurz, który dania przygotowywał wspólnie z Piotrem Skwarkiem.

Na miejscu można było spotkać także producenta łodzi turystycznych i rybackich, szkutnika z miejscowości Basonia w powiecie opolskim, Mateusza Tabakę. – Nasza wioska kiedyś słynęła ze szkutnictwa, zajmowało się tym około 50 osób, ale teraz zostałem tylko ja. Obecnie produkuję ich kilkanaście w ciągu roku. Sprzedawane są na Dolny Śląsk, do Warszawy, Pułtuska, Torunia – wylicza młody przedsiębiorca, który podkreśla, że w tym fachu konieczne jest połączenie jakości wykonania z tradycyjnymi sposobami wytwarzania łodzi.

Podczas festiwalu najwięcej stoisk zajęły różnego rodzaju stowarzyszenia promujące regionalne wyroby i potrawy. – My przyjechaliśmy ze Świdna w powiecie opolskim. Promujemy zdrową żywność, bez konserwantów, wszystko naszej produkcji. Mamy ciasta, gofry, pierogi, rosół z karpia, paszteciki. Nasze cebulowe zawijańce zostały nagrodzone podczas Święta Chleba – wymienia Anna Obel.

Swoje smakołyki zaprezentowała także Maria Rodak z Woli Osińskiej. – W swoim gospodarstwie przetwarzam produkty, które są odzwierciedleniem naturalnych, babcinych syropów. Dzisiaj do konkursu przygotowałam "suma tatarskiego z pieczoną konfiturą" – mówi. – Ale on tylko wygląda jak tatar, mięso zostało podsmażone – zapewnia.

Dobrze zjeść można było także na stoisku LGD "Owocowy szlak" Agaty Domżał, która polecała pastę z pstrąga oraz ulubioną zupę (z karpia) Roberta Makłowicza.

Najlepszy kompot ze śliwek serwowała natomiast Agnieszka Drozd-Bownik z "Wałowianek" w gminie Józefów nad Wisłą. – Mamy również rękodzieło, kwiaty, jabłka, bukiety, skrzyneczki, grzyby i tulipany. Jesteśmy bardzo aktywne, uczestniczymy w kongresach, festynach. Byłyśmy nawet w Pałacu Prezydenckim – wymienia.

Na scenie występował natomiast zespół "Fantazja" z gminy Gościeradów w powiecie kraśnickim. Jak zapewnia Robert Niedziałek, klawiszowiec i frontmen grupy, ich szeroki repertuar pozwala zagrać do niemal każdej okazji, od rocka, poprzez piosenki dyskotekowe do folku i biesiady. W Stężycy królowały te dwa ostatnie gatunki.

Na koniec warto podać nazwiska zwycięzców zawodów wędkarskich. Zdominowali je wędkarze z Radomia, którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca, kolejno - Jarosław Kowalski, Kamil Bolek i Ewelina Tomala. Czwarte przypadło Krzysztofowi Krysteckiemu z Łukowa, a piąte - Cezaremu Kustrze z Puław. Ten ostatni złowił największą rybę, 42-centymetrowego okonia.

Pozostałe informacje

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę
PO POŻARZE

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę

Zaledwie w kilka godzin internauci uzbierali ponad 180 tys. zł, a kwota cały czas rośnie. Ocalałym pomagają m.in. sąsiedzi i władze gminy

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

Ktoś w Polsce trafił główną nagrodę w loterii Eurojackpot. Rozbił bank, zgarniając ponad 91 mln zł. 13 grudnia okazał się dla niego szczęśliwy.

Mikołajki z Trzydziestką
foto
galeria

Mikołajki z Trzydziestką

W Klubie 30 obchodzono Mikołajki. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Impreza na całego. Na parkiecie był ogień. Nie zabrakło największych hitów ostatnich lat oraz wspólnych fotek. Tak się bawi Lublin!

Pogoń Łaszczówka po rundzie jesiennej zajmuje siódme miejsce w zamojskiej klasie okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka liczy na udaną rundę wiosenną w zamojskiej klasie okregowej

W ostatnich latach Pogoń 96 Łaszczówka nadawała ton rozgrywkom najciekawszej ligi świata i kończyła je w ścisłej czołówce. Jednak po rundzie jesiennej obecnego sezonu ekipa trenera Jerzego Bojko zajmuje dopiero siódme miejsce w stawce. W Łaszczówce wierzą jednak, że wiosną będzie zdecydowanie lepiej

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium