Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

12 stycznia 2021 r.
9:41

Mieszkańcy Dęblina wygrali. Ulica gen. pilota Józefa Kowalskiego nie będzie zdekomunizowana

5 2 A A
Na dęblińskim osiedlu Lotnisko swoją ulice ma większość byłych komendantów miejscowej szkoły lotniczej. Patronem jednej z nich jest (i wygląda na to, że pozostanie), gen. pil. Józef Kowalski
Na dęblińskim osiedlu Lotnisko swoją ulice ma większość byłych komendantów miejscowej szkoły lotniczej. Patronem jednej z nich jest (i wygląda na to, że pozostanie), gen. pil. Józef Kowalski (fot. SSLW RP)

Ulica gen. pilota Józefa Kowalskiego zostaje na swoim miejscu. Władze Dęblina otrzymały pismo od wojewody lubelskiego, z którego wynika, że były komendant szkoły lotniczej, wbrew pierwotnej opinii Instytutu Pamięci Narodowej, nie podlega pod ustawę dekomunizacyjną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy dęblinianie w grudniu zeszłego roku usłyszeli o tym, że wojewoda lubelski wnioskuje o zmianę nazwy ulicy, któremu patronuje były komendant Szkoły Orląt, postanowili zademonstrować swój sprzeciw.

W ciągu kilku dni przygotowali petycję, którą podpisało prawie 700 osób. Mieszkańcy za generałem Kowalskim stanęli murem, przypominając o jego zasługach dla rozwoju Dęblina oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Pozytywną opinię o patronie ulicy wydały również dęblińscy radni oraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. W obronie generała stanął też poseł SLD, Jacek Czerniak.

Sprzeciw lokalnej społeczności, byłych pilotów, a także radnych wszystkich opcji politycznych, odniósł skutek. W piątek 8 stycznia, do Urzędu Miasta w Dęblinie wpłynęło pismo od wojewody, które zawiadamia o tym, że gen. pil. Józef Kowalski będzie mógł zachować swoją ulicę. Lech Sprawka, po zapoznaniu się z biografią patrona uznał, że postać ta nie podlega ustawie dekomunizacyjnej. Odrzucił tym samym opinię wydaną przez IPN. Władze Dęblina nie kryją zadowolenia z takiego obrotu sprawy.

– Działania podjęte przez radnych oraz mieszkańców Dęblina zostały zwieńczone sukcesem. Wszyscy zgadzamy się co do tego, że generał Kowalski patronem ulicy został dzięki swoim zasługom dla miasta i szkoły lotniczej, której był komendantem. To człowiek, który cieszył się dużym szacunkiem lokalnej społeczności. Jego postać z pewnością nie była symbolem ustroju totalitarnego, nawet nie kojarzyła się z komunizmem – mówi Beata Siedlecka, burmistrz Dęblina. – Cieszę się, że wojewoda po zapoznaniu się z naszymi argumentami, przyznał nam rację.

W podobnym tonie sprawę komentuje Maciej Krygrowski, przewodniczący dęblińskiej rady miasta. – Generał Kowalski ulicę w Dęblinie otrzymał z powodu zasług na rzecz Dęblina, a nie dlatego, że propagował tutaj komunizm. To oczywiste, że powinien ją zachować. Uważam, że nowa decyzja wojewody to dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców.

Przypominamy, że gen. pil. Józef Kowalski w mieście jest ceniony przede wszystkim za okres, w którym sprawował funkcję komendanta Szkoły Orląt. W tym czasie w mieście powstały nowe akademiki, internat, hala sportowa, basen, stadion, szkoła podstawowa oraz liceum lotnicze. Józef kowalki walczył też z niemieckim okupantem w trakcie II wojny światowej i był zesłany do obozu pracy w III Rzeszy, skąd udało mu się uciec.

Biografia generała ma jednak pewne plamy, na które zwrócili uwagę historycy IPN-u. Poza wieloletnią przynależnością do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz Ludowego Wojska Polskiego, patronowi dęblińskiej ulicy zdarzył się także epizod rocznej służby w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Sochaczewie (w 1945 r.). Dęblińska społeczność pokazała jednak, że na postać byłego komendanta patrzy znacznie szerzej, doceniając wkład, jaki wniósł w rozwój ich miasta.

>>> Czytaj także: Ściągnął przemysł, rozbudował szkolnictwo, rozwinął miasto. Ale pomnik i tak trzeba było rozebrać, bo był komunistą

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium