Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

14 stycznia 2022 r.
15:32

Stare drzewa chylą się na zabytkowy kościół. "Pierwsza lipa runęła w 2017 roku"

51 2 A A
W nocy poprzedzającej tegoroczne świętu Trzech Króli przewróciła się jedna z lip rosnących koło kościoła
W nocy poprzedzającej tegoroczne świętu Trzech Króli przewróciła się jedna z lip rosnących koło kościoła (fot. Jacek Barczyński)

Zabytkowemu kościołowi pw. św. Stanisława w Wereszczynie (gm. Urszulin) dodatkowego uroku przydają okalające go niemal równie stare lipy. Problem w tym, że w ciągu ostatnich czterech lat trzy z tych wiekowych drzew powaliły się na ziemię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatni taki przypadek miał miejsce w nocy poprzedzającej święto Trzech Króli. Powodem wszystkich trzech zdarzeń okazały się przegniłe korzenie.

– Pierwsza lipa runęła w 2017 r. – mówi ks. Mirosław Kurianiuk, proboszcz wereszczyńskiej parafii. – Drzewo uszkodziło kościelny parkan. Kolejna lipa osunęła się w stronę kościoła po kamiennej grocie. Tym razem w nocy z 5 na 6 stycznia okazałe drzewo powaliło się również w stronę świątyni wprost na chodnik prowadzący do jej bocznych drzwi. Jak dotąd nikt jeszcze nie ucierpiał. Zagrożenie wciąż jednak istnieje, skoro wokół kościoła, w odległości od 7 do 12 m od jego elewacji, rośnie jeszcze sześć lip.

Trzeba przycinać

Wszystko wskazuje na to, że ich stan nie odbiega od stanu, w jakim były lipy, których tam już nie ma.

W 2017 r. ks. Kurianiuk zwrócił się do dendrolog Elżbiety Ostasz o ekspertyzę stanu drzew. Wymagał tego także wojewódzki konserwator zabytków. Na podstawie jej ustaleń Paweł Wira, kierownik chełmskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, wydał parafii pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich przy drzewostanie. Program ten obejmował wykonanie cięć sanitarnych i korekcyjnych, czyli pielęgnację koron zagrożonych drzew. Jak napisał Wira w swojej decyzji, „pozostawienie drzew bez tych zabiegów może doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia lub zniszczenia oraz zagrozi budynkowi kościoła i osobom przebywającym w pobliżu”.

Paweł Wira wyraził też nadzieję, że „pielęgnacja koron drzew, pozwoli na bezpieczną wegetację starodrzewu i zachowanie wysokich walorów przyrodniczych i zabytkowych otoczenia świątyni”. Jednak przeprowadzone zabiegi nie zniwelowały zagrożenia. Dlatego też w końcu 2019 r. wydał kolejne pozwolenie na usunięcie wskazanych w dokumentacji konarów i gałęzi i wycięcie jednej z lip. Kolejna katastrofa sprawiła, że ks. Kurianiuk wystąpił o przedłużenie tego pozwolenia na dalsze korekty zagrożonego drzewostanu.

Lipy zagrażają kościołowi

Ks. Kurianiuka w jego poczynaniach związanych z zachowaniem zabytkowej świątyni i jej otoczenia wspiera miejscowe Stowarzyszenie Wereszczyński Gościniec.

– Stare lipy są mi bardzo bliskie – mówi związany ze stowarzyszeniem Adam Panasiuk z położonego obok Wereszczyna Zastawia, na co dzień etatowy członek Zarządu Powiatu Włodawskiego. – Jeszcze bliższy jest mi natomiast sam kościół. W mojej ocenie stare lipy w coraz większym stopniu mu zagrażają.

Historia zabytku

Pierwszy kościół rzymsko-katolicki w Wereszczynie został zbudowany w latach 1631-1634 z fundacji Zofii z Zaniechowskich Tyszkiewiczowej. W 1777 r. świątynię częściowo rozebrano z zachowaniem prezbiterium, do którego w 1783 r. dobudowano nowy kościół. Jego fundatorami byli bracia Wereszczyńscy: Józef, sędzia ziemski chełmski oraz Seweryn.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dobrze zachowane pozostałości po piecu garncarskim archeolodzy znaleźli przy ulicy Zielonej w Lublinie.
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne znalezisko archeologiczne w centrum miasta

Jak mówią, ziemia skrywa wiele tajemnic. Na ciekawe znalezisko archeologiczne podczas prac budowlanych natrafiono tuż obok lubelskiego deptaka.

Po wypadku rowerzysta trafił do szpitala
Zamość

Wjechał wprost pod kię

60-letni cyklista trafił do szpitala po zderzeniu z samochodem kia. Rowerzysta wjechał na przejazd rowerowy bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód. Mężczyzna trafił do szpitala. Do wypadku doszło w Zamościu, na ul. Partyzantów.

Kłos Gmina Chełm wraca do Hummel IV Ligi. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Kłos Gmina Chełm wraca do Hummel IV Ligi. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Prowadzący w tabeli Kłos Gmina Chełm nie miał problemów z pokonaniem Ruchu Izbica 5:0. Wicelider Sparta Rejowiec Fabryczny tylko zremisowała z Bugiem Hanna 2:2. Taki wynik, już trzy kolejki przed końcem sezonu, premiuje chełmian awansem do IV ligi

Jan "Ptaszyn" Wróblewski

Zamość uczci pamięć Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Dzisiaj pogrzeb

Był Honorowym Obywatelem Zamościa. Zmarł na początku maja. Dzisiaj odbędzie się pogrzeb Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Miasto, w którym często bywał, uczci jego pamięć w szczególny sposób.

Straci audi za 3 promile

Straci audi za 3 promile

Ponad 3 promile alkoholu miał w organizmie 44-latek, który w takim stanie kierował audi. Przewoził pasażera. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że mężczyzna posiada także aktualny zakaz kierowania pojazdami. Zgodnie z obowiązującym przepisami za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Artur Szymczyk - nowy prezes MPWiK Lublin, dotychczas wiceprezydent Lublina.

Artur Szymczyk nowym prezesem lubelskiego MPWiK

Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju, został dzisiaj rano wybrany przez radę nadzorczą Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na prezesa tej spółki. Zastąpi on na tym stanowisku Sławomira Matyjaszczyka. Szymczyka na stanowisku wiceprezydenta Lublina zastąpi dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Tomasz Fulara.

Cztery dożywotnie zakazy i dalej jeździł „na gazie”

Cztery dożywotnie zakazy i dalej jeździł „na gazie”

Dęblińscy policjanci zatrzymali 52-letniego mieszkańca powiatu ryckiego, który po pijaku kierował oplem. Jak się okazało złamał cztery sądowe dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Beztroski kierowca będzie teraz tłumaczyć się przed sądem, grozi mu kara do 5 lat więzienia.

22-latek z BMW podczas kontroli drogowej chwycił woreczek i chciał uciekać

Sprinter z BMW chciał zwiać z „maryśką”

22-latek z BMW podczas kontroli drogowej chwycił woreczek i chciał uciekać. Miał pecha, bo mundurowi byli szybsi. Okazało się, że 22-latek przewoził marihuanę, z której można byłoby wytworzyć blisko 120 porcji dilerskich. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Pod linkiem z taką informacją oszuści umieszczają fałszywe komentarze zachęcające do akcji

Uwaga na tajemnicze pudełka

- Cyberprzestępcy przesyłają maila na temat nagrody do odbioru – tajemnicze pudełko Media Expert. Wartość takiego prezentu to prawie 2000zł, więc jest to bardzo kusząca oferta. Aby otrzymać box, musisz podać jedynie adres do wysyłki i opłacić dostawę produktu w wysokości 13zł.

Piłkarze Tarasoli Cisy Nałęczów przegrywając z Ruchem Ryki postawili się w trudnej sytuacji w kontekście walki o miejsce w barażach

Tarasola Cisy Nałęczów przegrała z MKS Ruch Ryki. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów przegrała z MKS Ruch Ryki i prawdopodobnie wypisała się z wyścigu o miejsce w barażach

 Krzysztof Bojarski, dyrektor SPZOZ w Łęcznej

15 lat szpitala w Łęcznej. Powiat to za mało.

Szpital w Łęcznej ma piętnaście lat. Oficjalnie został otwarty 23 maja 2009 r. Z małego prowincjonalnego szpitalika wyrosła  placówka o zasięgu znacznie większym niż powiat, zdobywająca wysokie noty ministerstwa i mocną pozycję w rankingach szpitali.

Żałoba w komendzie. Nie udało się uratować życia strażaka

Żałoba w komendzie. Nie udało się uratować życia strażaka

Mimo wysiłków lekarzy nie udało się uratować życia st. ogn. Radosława Ciepłowskiego, strażaka z komendy w Krasnymstawie. Zmarł po kilkumiesięcznej hospitalizacji. Wcześniej, w czasie wolnym od służby uległ poważnemu wypadkowi.

Sokół Konopnica (czarne stroje) wciąż jest zagrożony spadkiem do A klasy

Pewny awansu Sygnał Lublin rozbił Sokół Konopnica

Zespół Tomasza Prasnala czekają bardzo trudne dni

Monitor Philips 49M2C8900L

Philips: 49-calowy monitor dla graczy za 4 256 złotych

Firma pochwaliła się nowym monitorem z serii Evnia: Philips 49M2C8900L o wyświetlacz o proporcjach 32:9 i rozdzielczości 5120 x 1440.

Śmiertelne potrącenie na obwodnicy Lubartowa

Tragedia na obwodnicy Lubartowa

Dzisiaj w nocy, tuż przed godziną 2, na obwodnicy Lubartowa doszło do śmiertelnego potrącenia 20-latka. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, pieszy został potrącony przez ciężarówkę. 20-latek nie posiadał żadnych elementów odblaskowych. Ciężarówką kierował 60-letni mieszkaniec gminy Siemień, mężczyzna był trzeźwy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!