Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

12 grudnia 2019 r.
15:30

Na początku była stołówka. Niezwykła historia lubelskiej Chatki Żaka

Kiedyś „Dom Społeczno-Usługowy”, dziś znane wszystkim Akademickie Centrum Kultury Chatka Żaka. Historia, a zwłaszcza artystyczne i kulturotwórcze zjawiska powstałe w tym miejscu zainteresowały Agnieszkę Górę-Stępień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego Chatka Żaka jest instytucją wyjątkową?

– Jest miejscem, na które często nie zwracamy uwagi, jeżeli chodzi o architekturę budynku. Nie tylko pod tym względem jest wyjątkowe, ale także przez to co się tam działo i dzieje nadal. Pracowałam w niej przez jakiś czas kilka lat temu. Wtedy trafiłam na stare fotografie i zaczęłam się zastanawiać co się tu działo, skąd tłumy na tych zdjęciach. Zaczęłam szperać.

• Co wyjątkowego jest w architekturze tego budynku?

– Przechodzimy obok, nie mając pojęcia jaką jest bryłą architektoniczną. Widzimy jedynie prostokąt i szklany hall. Ja chciałam pokazać detal, a potem wejść do niego i opowiedzieć o nim przez pryzmat działań, które się tam odbywały. Samo wejście do budynku jest wyjątkowe. Podwinięty daszek - wszystko w oparciu o modernizm. Jak powiedziała Izabela Pastuszko, która jest historykiem sztuki „ten budynek to majstersztyk lubelskiego modernizmu”.

• Na początku Chatka Żaka funkcjonowała pod nazwą Dom Społeczno-Usługowy. Czy od początku miało to być miejsce dla studenckiej kultury?

– W założeniu właśnie takie miało być. W 1964 roku ukazał się nawet artykuł „Nieporozumienie wokół Chatki Żaka”. Studenci wiedzieli, że Chatka się buduje i buduje. Przez 3 lata funkcjonowała głównie jako stołówka, która w pewnym okresie wydawała ok. dwóch i pół tysiąca śniadań dziennie. Zdarzały się pojedyncze inicjatywy np. Teatr Gong 2.

Agnieszka Góra-Stępień, autorka projektu artystycznego "Dom Społeczno-Usługowy Chatka Żaka" (fot. Dominika Tworek)

• Jak wyglądała stołówka?

– Była czymś, co zwracało uwagę. Pojawił się w niej kolor żółty czy falisty sufit. Cała ściana stołówki była przeszklona i wychodziła na Park Akademicki, wówczas powstający Ogród Botaniczny. To było niezwykłe, że studenci jedzący obiad mogli obserwować to, co dzieje się na zewnątrz. Teraz takich restauracji jest pełno.

• Co interesującego działo się później wewnątrz Chatki Żaka?

– Na początku działał Zespół Tańca Ludowego i teatr Gong 2. W 1965 roku wyświetlono pierwszy film. Kino Chatki Żaka było miejscem szczególnym. W latach 70-tych powstał Dyskusyjny Klub Filmowy „Bariera” - tam pojawiały się filmy, których nie można było zobaczyć nigdzie indziej.

W latach 70-tych sztuka staje się dla studentów wyrazem buntu. W Lublinie odbywa się festiwal „Konfrontacje Młodego Teatru”. Zjeżdżają na niego wszystkie najważniejsze grupy teatralne z Polski. Lech Raczak nazwał Lublin lat 70-tych stolicą niezależnego teatru. Działalność teatrów w Chatce Żaka przerwał stan wojenny. Tuż przed jego wprowadzeniem studenci także tam strajkowali.

Są wspomnienia o tym miejscu całym w śpiworach.

• Szczególne jest też Radio Centrum.

– Tak. Powstało w 1953 roku i rozpoczęło nadawać z akademika. W latach 70-tych przeniosło się do Chatki Żaka. Zaczęło transmitować festiwale. Bardzo ważnym wydarzeniem był festiwal „Bakcynalia”. Wtedy nie było Internetu, Facebooka, nie tworzyło się wydarzeń i zapraszało znajomych, a kiedy była wywieszona kartka o sprzedaży biletów, rozchodziły się one momentalnie. W 1988 roku na „Bakcynaliach” wystąpiła Orkiestra św. Mikołaja.

Żeby wejść na „Bakcynalia” trzeba było mieć bilet, albo być wykonawcą. Więc założyli zespół. Nie dość, że Orkiestra św. Mikołaja zagrała, jej członkowie uczestniczyli w innych koncertach, to jeszcze mieli abonament na stołówkę.

• Dlaczego ważne dla pani było, by odtworzyć klimat tego miejsca?

– Chatka Żaka się zmienia. Właśnie trwa remont Sali Widowiskowej. Bardzo ważne jest dla nas i przyszłych pokoleń, żeby zachować pamięć o tym, co było i mieć jakieś odniesienie do tego, co jest teraz. Tym zajmuję się na co dzień w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN. Polecam stronę o kulturze Lublina: http://teatrnn.pl/kultura-lublina-po44/.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Olempinie w gminie Markuszów. 20-letnia kobieta dachowała samochodem, próbując ominąć zająca. Trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

W piątek i sobotę na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej odbędą się Juwenalia. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że po zakończeniu koncertów będzie więcej autobusów komunikacji miejskiej.

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Do trzech razy sztuka już się nie udało. W Ratuszu liczą, że za czwartym razem w końcu znajdzie się wykonawca, który wybuduje obiekty sportowe dla szkoły nr 58 przy Berylowej 7.

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
9 maja 2025, 13:45

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód

W piątek miasto przejmują studenci. Po południu ulicami miasta przejdzie barwny korowód studencki, który oficjalnie rozpoczyna Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W tym roku tematem głównym jest kosmos.

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin

Aluron CMC Warta Zawiercie - Bogdanka LUK Lublin 3:1 w środę, ale nadal 1:2 w finale PlusLigi, który toczy się do trzech zwycięstw. Jak spotkanie numer trzy oceniają zawodnicy obu ekip?

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Rondo zyska nazwę Koła Bialczan

Będzie rondo Koła Bialczan. Mieszkaniec skarży do rady i chce wyjaśnień

Wnioskodawca chce wyjaśnień w sprawie nadania nazwy rondu na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Żeromskiego. W kwietniu rada zagłosowała za nazwą Koło Bialczan. A Marcin Dudziński proponował za patrona Tadeusza Jasińskiego.

Tu będzie źródło bezpieczeństwa w mieście. Poszukiwany projektant
inwestycje

Tu będzie źródło bezpieczeństwa w mieście. Poszukiwany projektant

Budynek przy Spokojnej 3, gdzie ma powstać Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa, został przejęty od skarbu państwa rok temu. Dzisiaj Ratusz jest gotowy rozpocząć prace i właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego centrum.

Worki do odkurzaczy Zelmer – jak dobrać odpowiedni model?

Worki do odkurzaczy Zelmer – jak dobrać odpowiedni model?

Zakup odpowiednich worków do odkurzacza to z pozoru błahostka, która jednak ma realny wpływ na komfort codziennego sprzątania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie, by uniknąć nietrafionych wyborów.

Jak od wewnątrz docieplić ścianę styropianem - praktyczny mini poradnik

Jak od wewnątrz docieplić ścianę styropianem - praktyczny mini poradnik

Docieplenie ścian od wewnątrz to rozwiązanie, które zyskuje na popularności wśród właścicieli mieszkań i domów. Choć przez lata dominowało ocieplanie elewacji od zewnątrz, nie zawsze jest ono możliwe - zwłaszcza w przypadku budynków objętych ochroną konserwatorską, obiektów wielorodzinnych czy mieszkań w ścisłej zabudowie miejskiej. W takim przypadku alternatywą jest izolacja termiczna od środka, a styropian okazuje się tutaj jednym z najchętniej wybieranych materiałów. W naszym tekście krok po kroku wyjaśniamy jak od wewnątrz docieplić ścianę styropianem, dlaczego i kiedy warto zastosować takie rozwiązanie, czym kierować się przy wyborze materiału i jak prawidłowo przeprowadzić cały proces, by poprawić komfort cieplny i ograniczyć straty energii w swoim wnętrzu.

Korty na czerwono: dlaczego turnieje ziemne budzą największe emocje?

Korty na czerwono: dlaczego turnieje ziemne budzą największe emocje?

W świecie zawodowego tenisa sezon ziemny to coś więcej niż tylko zmiana nawierzchni – to całkowita zmiana charakteru gry. Po szybkich kortach twardych i jeszcze szybszej trawie, czerwona mączka zmusza zawodników do innego myślenia, większej cierpliwości i lepszej strategii. To właśnie tutaj rodzą się epickie wymiany, wielkie niespodzianki i niezapomniane batalie o każdy punkt. Turnieje ziemne, a w szczególności ATP Rzym 2025, przyciągają uwagę nie tylko fanów, ale i całego tenisowego świata – bo właśnie tutaj najlepiej widać, kto naprawdę zasługuje na miano mistrza.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium