Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

7 grudnia 2018 r.
8:56

Nowi doktorzy i doktorzy habilitowani na UMCS. Uroczyste promocje [zdjęcia]

0 89 A A

Promocje doktorskie wręczono wczoraj na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Odebrało je ponad 60 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stopień doktora habilitowanego uzyskało 16 osób. W sumie na największym lubelskim uniwersytecie habilitację zdobyły do tej pory 1184 osoby.

– W tej grupie rozwój jest najbardziej ceniony, ponieważ doktorzy habilitowani powiększają kadrę samodzielnych pracowników nauki. To świadczy o randze naukowej oraz prawidłowym rozwoju naszej uczelni – podkreśla Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

W mijającym roku wypromowano także 46 doktorów. Tym samym uniwersytet może się pochwalić liczbą 4327 absolwentów studiów doktoranckich.

Doktorzy habilitowani:

Wydział Biologii i Biotechnologii

dr hab. Grzegorz Janusz
dr hab. Jolanta Kutkowska
dr hab. Małgorzata Majewska

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej

dr hab. Piotr Kulesza
dr hab. Bogusława Baran-Zgłobicka

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

dr hab. Beata Rzepka

Wydział Chemii

dr hab. Joanna Lenik
dr hab. Jolanta Cieśla

Wydział Prawa i Administracji

dr hab. Wojciech Konaszczuk
dr hab. Kamil Sikora
dr hab. Adrian Niewęgłowski

Wydział Humanistyczny

dr hab. Marek Kostankiewicz
dr hab. Michał Tomaszek

Wydział Pedagogiki i Psychologii

dr hab. Beata Jakimiuk

Wydział Politologii

dr hab. Jakub Nowak
dr hab. Monika Kowalska

Promocje doktorskie:

Wydział Biologii i Biotechnologii

dr Kamil Deryło
dr Adrianna Dudek
dr Barbara Gieroba
dr Paulina Iwaniak
dr Katarzyna Szałapata
dr Kamila Wlizło
dr Katarzyna Zamłyńska
dr Kamil Żebracki

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej

dr Krzysztof Raczyński

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

dr Joanna Barańska
dr Joanna Jurasik
dr Kinga Kraczek-Dąbrowska
dr Agata Podsiadły-Paszkowska
dr Kamil Powroźnik
dr Barbara Szukiewicz
dr Anna Zdeb

Wydział Chemii

dr Katarzyna Włodarczyk
dr Agnieszka Adamczuk
dr Aleksandra Woszczyk
dr Magdalena Paluch
dr Adam Kasperski
dr Ewelina Franczyk
dr Joanna Wasąg
dr Ewelina Buczak
dr Mateusz Ochab
dr Sylwia Garbaczewska

Wydział Humanistyczny

dr Denys Gornichar
dr Olga Kielak
dr Aleksandra Tryniecka
dr Paulina Nowakowska
dr Izabela Olszak
dr Wioleta Wieczerniak
dr Mariusz Kozdrach
dr Agata Łukasiewicz
dr Małgorzata Kulikowska
dr Dorota Głuszak
dr Ariel Orzełek

Wydział Ekonomiczny

dr Ada Domańska

Wydział Pedagogiki i Psychologii

dr Joanna Biernicka
dr Katarzyna Dąbrowska-Żmuda
dr Anna Lada
dr Piotr Pyrcz

Wydział Filozofii i Socjologii

dr Justyna Rynkiewicz

Wydział Politologii

dr Marcin Sanakiewicz
dr Paweł Porzucek

Wydział Artystyczny

dr Lech Mazurek

Czytaj więcej o:

Komentarze 89

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2018 o 10:07
+12
Gratulacje dla wszystkich :-)
Avatar
D. / 7 grudnia 2018 o 19:30
+7
Ja nie napisałem doktoratu, ale dziwi mnie, jak można zupełnie dowolnie deprecjonować wieloletni wysiłek ludzi, których się nawet nie zna. Mam ci teraz naukowo objaśniać wartość doktoratów z ekonomii, prawa, filologii angielskiej itp.? To jedno, drugie: przyjmujesz błędne założenie, że nauka ma się zawsze opłacać, i ty też masz coś z niej mieć osobiście (co realizuje grabarz polskiej nauki, Gowin). Nauka jest wartością samą w sobie, jak prawda czy piękno. Ale żeby to zrozumieć trzeba nie być pustym troglodytą. Trzecie: ekonomiści objaśniają procesy ekonomiczne wpływające na funkcjonowanie gospodarki, prawnicy komentują prawo co ma znaczenie dla jego funkcjonowania, biolodzy i chemicy mają wpływ na rozwój medycyny, fizycy na rozwój wynalazczości, historycy na rozumienie zjawisk społecznych i politycznych. Tylko to nie dzieje się od razu: jest książka i jest przełom, jest to o wiele bardziej skomplikowane. Ale że ty i tak tego nie pojmiesz, zapewne z powodu kompleksów i frustracji, a poza tym odnajdujesz satysfakcję z mieszania z błotem lepszych od siebie, uznaję dyskusję za skończoną. Ubliżałoby mi, gdybym dalej polemizował z takim prostakiem. Spiesz się, bo niedługo seans nienawiści w tvpis.
Ja nie napisałem doktoratu, ale dziwi mnie, jak można zupełnie dowolnie deprecjonować wieloletni wysiłek ludzi, których się nawet nie zna. Mam ci teraz naukowo objaśniać wartość doktoratów z ekonomii, prawa, filologii angielskiej itp.? To jedno, drugie: przyjmujesz błędne założenie, że nauka ma się zawsze opłacać, i ty też masz coś z niej mieć osobiście (co realizuje grabarz polskiej nauki, Gowin). Nauka jest wartością samą w sobie, jak prawda czy piękno. Ale żeby to zrozumieć trzeba nie być pustym troglodytą. Trzecie: ekonomiści objaśniają ... rozwiń
Avatar
Zażenowany poziomem komentarzy / 7 grudnia 2018 o 20:35
+6
Wszystkim gratuluję. A co do hejterów - gdyby nie naukowcy nie mieliby na czym wypisywać swoich frustracji :) Nie jest tak, że ktoś powie - o, wymyśliłem komputer, i go robi. Rozwój technologii i innych dziedzin wiedzy to praca wielu pokoleń. Mi stoimy na ich ramionach, na naszych staną następni. Chyba że chcemy być prostakami bez kultury, bez wiedzy, bez technologii, wtedy faktycznie zamknijmy szkoły wyższe. Zresztą, nauka nie jest po to, żeby się opłacać. Komu opłacają się pomniki, defilady wojskowe? A komu opłaca się np. to, że dbamy o groby naszych bliskich? A jednak to robimy - nie wszystko powinno się przeliczać na pieniądze. Ale myślę że większość komentujących tego nie zrozumie. Zawsze jest elita intelektualna i sfrustrowany motłoch oraz ci, którzy chcą do tej elity dążyć :)
Wszystkim gratuluję. A co do hejterów - gdyby nie naukowcy nie mieliby na czym wypisywać swoich frustracji :) Nie jest tak, że ktoś powie - o, wymyśliłem komputer, i go robi. Rozwój technologii i innych dziedzin wiedzy to praca wielu pokoleń. Mi stoimy na ich ramionach, na naszych staną następni. Chyba że chcemy być prostakami bez kultury, bez wiedzy, bez technologii, wtedy faktycznie zamknijmy szkoły wyższe. Zresztą, nauka nie jest po to, żeby się opłacać. Komu opłacają się pomniki, defilady wojskowe? A komu opłaca się np. to, że dbamy o gr... rozwiń
Avatar
Refleksja / 7 grudnia 2018 o 19:47
+5
Innymi słowy: "nie rozumiem tytułu czyjegoś doktoratu/habilitacji = ale bezsens, to nikomu niepotrzebne stos kartek". A w takim razie, jakie mamy korzyści z finansowania sportowców poza uciechą gawiedzi? Z finansowania prostackich filmów poza tym samym? Itp. itd., sądzę że lepiej finansować badania naukowe niż głupie rozrywki. Pominę fakt, że badania naukowe mają ogromny wpływ na rozwój innowacyjnych technologii gdy chodzi o nauki ścisłe, na funkcjonowanie ustroju i gospodarki gdy chodzi o nauki prawne i ekonomiczne, oraz na stan szeroko pojętej kultury i tożsamości zbiorowej w przypadku nauk humanistycznych. Ktoś tu już poza tym pisał o kształceniu studentów, w tym przyszłych nauczycieli - to oczywiscie też zbędne. Ale tutaj niektórzy mają kompleksy, pewnie kiedyś marzyli o karierze naukowej ale się nie udało... Swoją drogą, wielu doktorów nie ma szans na pracę naukową, a jednak wbrew uwarunkowaniom i mimo marnej sytuacji finansowej doktoraty robią, bo nauka jest ich pasją. Już chociażby za to należy się im szacunek - zamiast narobić bachorów i żyć na koszt państwa albo zająć się prostackimi rozrywkami po pracy na kasie, chcą się rozwijać i rozwijać naukę. Ale, tego nie zrozumieją ludzie, którym jedyne co w życiu wyszło, to dziecko spomiędzy nóg.
Innymi słowy: "nie rozumiem tytułu czyjegoś doktoratu/habilitacji = ale bezsens, to nikomu niepotrzebne stos kartek". A w takim razie, jakie mamy korzyści z finansowania sportowców poza uciechą gawiedzi? Z finansowania prostackich filmów poza tym samym? Itp. itd., sądzę że lepiej finansować badania naukowe niż głupie rozrywki. Pominę fakt, że badania naukowe mają ogromny wpływ na rozwój innowacyjnych technologii gdy chodzi o nauki ścisłe, na funkcjonowanie ustroju i gospodarki gdy chodzi o nauki prawne i ekonomiczne, oraz na stan s... rozwiń
Avatar
D. / 7 grudnia 2018 o 19:10
+5
Jednym słowem - zlikwidujmy szkoły wyższe, po co nam inteligencja. Skoro sami nie mamy potrzeb intelektualnych, wszystkich zrównajmy do naszego poziomu! Bądźmy państwem ekspedientów i konserwatorów powierzchni płaskich, bo tylko tacy są użyteczni. 
Avatar
................ / 7 grudnia 2018 o 20:56
+4
Gdyby tak kierować się tylko zachciankami gawiedzi przy tworzeniu sztuki czy nauki z pewnością daleko byśmy zaszli... 
Avatar
Gość / 7 grudnia 2018 o 20:08
+4
Gratulacje wszystkim :) Także rodzinom, za cierpliwość :)
Avatar
k / 7 grudnia 2018 o 19:59
+4
Do wszystkich hejtujących - ulżyło Wam? Ktoś wam bronił pójść na studia doktoranckie, a potem być dobrym, zostać na uczelni i napisać habilitację? Pewnie promowani naukowcy czytają ten artykuł i komentarze, zapewne jest im bardzo przyjemnie... Z pewnością, tak wiele pieniędzy idzie na nich z budżetu państwa, a przecież można byłoby dać więcej za tak wielkie osiągnięcie, jakim jest zrobienie dziecka...
Avatar
Docent / 7 grudnia 2018 o 19:18
+4
Brawo. Kretyni 500 plus, dekle po 2 klasach zawodowki i paniusie z 5 bachorow kazde od innego ojca wypowiadaja sie na temat doktoratu. Tabliczki mnozenia nie potraficie, calki, pierwiaski i epopeja to dla was obce slowa. Beneficjenci mops i talonow na zarcie wypisuje brednie o doktoracie. Wy nawet podpisac sie nie potraficie. Andzeliki i brajany XXI wieku. Zadzroszcza bo sami goofno pitrafia. Na kase do biedronki tipsiary i ortalionowe dresy sie nawet nie nadaja. Smiech na sali. Nieuki posty pisza.
Avatar
D. / 7 grudnia 2018 o 19:16
+4
Kształcenie studentów chociażby? Chyba że studia wyższe nie są potrzebne?
Avatar
cieżko jest być robolem / 21 grudnia 2018 o 18:58
+1
Głopi jesteś jak twoja matka,  stan na murarce to se dowiesz ile trzeba zap....lać.
Avatar
!!!! / 12 grudnia 2018 o 02:10
0
Wyprodukowali kolejną partię towaru bez żadnej jakości.
Dowody?
 Przedstaw dowód, że radosna twórczość tych dr oraz dr hab ma jakąś wartość poza wartością makulatury.
Avatar
Gość 2 / 10 grudnia 2018 o 18:37
0
Wyprodukowali kolejną partię towaru bez żadnej jakości.
 Dowody?
Avatar
gość / 10 grudnia 2018 o 09:37
0
Wyprodukowali kolejną partię towaru bez żadnej jakości.
Avatar
---------- / 8 grudnia 2018 o 14:31
+1
Satis, żegnam.
 Ha ha ha....tylko tyle ?
Avatar
----------- / 8 grudnia 2018 o 14:30
+1
Wiecej obywateli z plebsu z zasilkiem mops i 500 plu. Wszyscy beneficjenci mops i ich dzieci i wnuki to same nieroby, lenie i zlodzieje
Oooo czyli okazuje się, że patolka typu pińcset plus ma co nieco wspólnego z takimi darmozjadami dr i dr hab. Jedni i drudzy to PASOŻYTY. HA HA HA. Swoją drogą patrząc na nazwiska tych awansowanych również plebsu tam pod dostatkiem.
Czyżby pan wysadzony z siodła szlachcic? Takim argumentem sam się "zaorałeś" i przyzwoici ludzi zaprzestaną z tobą dyskusji.
U ha ha ha ....a kto wspomniał wcześniej o "obywatelach z plebsu" ??? Stwierdzam jedynie fakt oczywisty, iż świetna większość doktorków i habilitantów również pochodzi z plebsu, na co wskazują ich plebejskie nazwiska. Kiedy jakaś niedojda intelektualna usiłuje machać w dyskusji scyzorykiem i śmiesznymi hasełkami, więc dostaje w swój pusty łeb maczugą ...i tak oto zostaje sprowadzona do parteru. Doczekamy się wreszcie tych tytułów prac doktorskich i habilitacyjnych darmozjadów ? Czy to może jaka wiedza tajemna, do której zwykły obywatel nie ma prawa się odnieść ?
Współcześnie nazwiska nijak mają się do pochodzenia społecznego, to nie międzywojnie, za którym pewnie tak bardzo tęsknisz...
Dlaczego tylko międzywojnie ? Myślisz, że chów wsobny w obrębie jednej parafii przez kilka stuleci, nie ma wpływu na kondycję takiego współczesnego plebejusza z dr czy też dr hab ? Nauka twierdzi coś innego ha ha. Skoro zaczynasz od szermowania plebejskością to proszę bardzo. Bądź jednak konsekwentny.
Za plebejskość, świadectwo bycia motłochem itd. uznaję brak poszanowania dla nauki i przeliczanie wszystkiego na pieniądze, nie ma to nic wspólnego z pochodzeniem społecznym. Szlachta też zawierała związki małżeńskie między osobami spokrewnionymi. Naprawdę, daj sobie spokój.
 Jeśli już o szlachcie mowa, owszem takie związki w pokrewieństwie bywały. Jednak to dotyczyło bardziej arystokracji. Poza tym dlaczego ciągle wspominasz o szlachcie ? Pytanie o sensowność danej pracy "naukowej" jest najzupełniej racjonalne. Tu nie chodzi o prymitywne przeliczanie wszystkiego na wartości materialne. Tu chodzi o sens tej rzekomo naukowej działalności. Jeżeli ktoś sam sobie w ramach swoich fanaberii zasponsoruje od a do z,  doktoracik np na temat sposobów "rozmnażania się dżdżownicy kalifornijskiej w kontekście współczesnych przemian cywilizacyjnych"...ok nie ma sprawy. Ale nie za pieniądze podatników i nie w ramach działalności danej uczelni. Plebejskość owszem ma konkretne znaczenie, zaś twoje widzimisię w tym względzie nie ma żadnego wpływu na ten fakt. 
 Jeśli już o szlachcie mowa, owszem takie związki w pokrewieństwie bywały. Jednak to dotyczyło bardziej arystokracji. Poza tym dlaczego ciągle wspominasz o szlachcie ? Pytanie o sensowność danej pracy "naukowej" jest najzupełniej racjonalne. Tu nie chodzi o prymitywne przeliczanie wszystkiego na wartości materialne. Tu chodzi o sens tej rzekomo naukowej działalności. Jeżeli ktoś sam sobie w ramach swoich fanaberii zasponsoruje od a do z,  doktoracik np na temat sposobów "rozmnażania się dżdżownicy kalifornijskie... rozwiń
Avatar
Podpis / 8 grudnia 2018 o 14:15
+2
Satis, żegnam.
Avatar
----------- / 8 grudnia 2018 o 14:13
+1
Wiecej obywateli z plebsu z zasilkiem mops i 500 plu. Wszyscy beneficjenci mops i ich dzieci i wnuki to same nieroby, lenie i zlodzieje
Oooo czyli okazuje się, że patolka typu pińcset plus ma co nieco wspólnego z takimi darmozjadami dr i dr hab. Jedni i drudzy to PASOŻYTY. HA HA HA. Swoją drogą patrząc na nazwiska tych awansowanych również plebsu tam pod dostatkiem.
Czyżby pan wysadzony z siodła szlachcic? Takim argumentem sam się "zaorałeś" i przyzwoici ludzi zaprzestaną z tobą dyskusji.
Konkrety gamońku konkrety....czekam na tytuły rozpraw uczonego plebsu.
Chciałbym wiedzieć na jakie bzdury idą moje podatki.
A przepraszam bardzo, to ludzie wykształceni mają dla jakiegoś typka z internetu takie informacje wyszukiwać? Są one powszechnie dostępne w internecie. Jeśli ktoś by to za ciebie znalazł byłoby tak: "Tytuł pracy - hahaha, nic nie warty kurz biblioteczny, nikt tego nie przeczyta, nic to nie wnosi". Więc może darujmy to sobie, bo i tak każdy wie co napiszesz. Satis
Oooo jesteś jasnowidzem ? Kto wie może wśród chłamu znalazłby się także jakiś tytuł pracy o dziwo wartościowej. Dlaczego ci "wykształceni rzekomo mieliby takie informacje wyszukiwać, dla jakiegoś typka z internetu" ???? Ależ odpowiedź jest banalnie prosta - PO TO ŻEBY MU UDOWODNIĆ, ŻE NIE MA RACJI. Swoją drogą zadziwia mnie ubóstwo umysłowe takich "wykształconych", którzy zupełnie radzą sobie w dyskusji. Nie potrafią argumentować, bronić swoich racji, udowadniać słuszności swoich twierdzeń.....jakież to smutne.
Myślę że prace, które uzyskały pozytywne recenzje profesorów i przeszły skomplikowane procedury bronią się same, a mi osobiście szkoda już czasu na dyskusję z kimś takim jak ty. Gdyby cię naprawdę interesowały tematy tych prac, bez problem znalazłbyś je na odpowiednich stronach internetowych. Chcesz to sobie przyjmij, że wygrałeś, ale myślę, że nikogo przyzwoitego nie przekonałeś. To, że uznajesz moje argumenty za bezsensowne, nie znaczy że takie są. Ja uznaję twoje za absurdalne, twierdzę że nie umiesz argumentować, bronić swoich racji, plączesz się w swoich argumentach, jesteś żałosny itp. itd. Także, możesz się już zająć kolejną bezsensowną dyskusją w sieci.
 Mój jakże pocieszny adwersarzu.....a cóż to znaczy "prace bronią się same" ????? Bo recenzują je jako coś pozytywnego inne "wyższe rangą" darmozjady i pasożyty, których żałosna twórczość wnosi tyle samo co fatmazony doktorków .....a więc NIC. Nie rozśmieszaj mnie. Szukać tytułów mi się nie chce, ot i co. Czekam aż ktoś twierdzący, iż bazgroły "nowokreowanych" maja jakikolwiek sens przedstawi nam je tutaj I tryumfalnie stwierdzi - "nie masz racji łotrze". W czym problem ?  Zabawne. W którym to momencie ja plączę się we własnych twierdzeniach ? Otóż konsekwentnie cały czas racjonalnie udowadniam, że zarówno ty jak i tobie podobni nie macie racji. Co do argumentowania, bronienia swoich racji.....to miło, że zaczynasz niemal przepisywać moje słowa. Zaczynasz się utożsamiać ze swoim "prześladowcą" ? Syndrom sztokholmski zaczyna się powoli ujawniać ? U ha ha ha ha ha. 
 Mój jakże pocieszny adwersarzu.....a cóż to znaczy "prace bronią się same" ????? Bo recenzują je jako coś pozytywnego inne "wyższe rangą" darmozjady i pasożyty, których żałosna twórczość wnosi tyle samo co fatmazony doktorków .....a więc NIC. Nie rozśmieszaj mnie. Szukać tytułów mi się nie chce, ot i co. Czekam aż ktoś twierdzący, iż bazgroły "nowokreowanych" maja jakikolwiek sens przedstawi nam je tutaj I tryumfalnie stwierdzi - "nie masz racji łotrze". W czym problem ?  Zabawne. W któ... rozwiń
Avatar
Podpis / 8 grudnia 2018 o 14:04
+1
Wiecej obywateli z plebsu z zasilkiem mops i 500 plu. Wszyscy beneficjenci mops i ich dzieci i wnuki to same nieroby, lenie i zlodzieje
Oooo czyli okazuje się, że patolka typu pińcset plus ma co nieco wspólnego z takimi darmozjadami dr i dr hab. Jedni i drudzy to PASOŻYTY. HA HA HA. Swoją drogą patrząc na nazwiska tych awansowanych również plebsu tam pod dostatkiem.
Czyżby pan wysadzony z siodła szlachcic? Takim argumentem sam się "zaorałeś" i przyzwoici ludzi zaprzestaną z tobą dyskusji.
U ha ha ha ....a kto wspomniał wcześniej o "obywatelach z plebsu" ??? Stwierdzam jedynie fakt oczywisty, iż świetna większość doktorków i habilitantów również pochodzi z plebsu, na co wskazują ich plebejskie nazwiska. Kiedy jakaś niedojda intelektualna usiłuje machać w dyskusji scyzorykiem i śmiesznymi hasełkami, więc dostaje w swój pusty łeb maczugą ...i tak oto zostaje sprowadzona do parteru. Doczekamy się wreszcie tych tytułów prac doktorskich i habilitacyjnych darmozjadów ? Czy to może jaka wiedza tajemna, do której zwykły obywatel nie ma prawa się odnieść ?
Współcześnie nazwiska nijak mają się do pochodzenia społecznego, to nie międzywojnie, za którym pewnie tak bardzo tęsknisz...
Dlaczego tylko międzywojnie ? Myślisz, że chów wsobny w obrębie jednej parafii przez kilka stuleci, nie ma wpływu na kondycję takiego współczesnego plebejusza z dr czy też dr hab ? Nauka twierdzi coś innego ha ha. Skoro zaczynasz od szermowania plebejskością to proszę bardzo. Bądź jednak konsekwentny.
Za plebejskość, świadectwo bycia motłochem itd. uznaję brak poszanowania dla nauki i przeliczanie wszystkiego na pieniądze, nie ma to nic wspólnego z pochodzeniem społecznym. Szlachta też zawierała związki małżeńskie między osobami spokrewnionymi. Naprawdę, daj sobie spokój.
Za plebejskość, świadectwo bycia motłochem itd. uznaję brak poszanowania dla nauki i przeliczanie wszystkiego na pieniądze, nie ma to nic wspólnego z pochodzeniem społecznym. Szlachta też zawierała związki małżeńskie między osobami spokrewnionymi. Naprawdę, daj sobie spokój. rozwiń
Avatar
---------- / 8 grudnia 2018 o 14:00
0
Żegnam, magister z plebejskim nazwiskiem, jaśnie oświecony xiążę Potocki czy jak tam się nazywasz
 Ha ha ha ha ...