Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor: Zdjęcie autora (arle)

Od kiedy zaczęto organizować studniówki? Tego dokładnie nikt nie jest w stanie określić. Ale jedno jest pewne. Zawsze były galowe stroje, muzyka i zakaz picia alkoholu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pan Czesław Sambor studniówkę miał w 1928 roku. Był wtedy uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. W tamtych latach "Staszic ” był ośmioletnim gimnazjum noszącym numer 492. Uczyli się w nim tylko chłopcy. - Dlatego na studniówkę przychodziły do nas unitki, czyli uczennice żeńskiego gimnazjum. Teraz ta szkoła to III LO im. Unii Lubelskiej - wspomina pan Czesław.
Jak wyglądała studniówka w tamtych latach? - Bardzo uroczyście - wspomina absolwent "Staszica”. - Zabawa zaczynała się polonezem i trwała tylko do północy. Wszyscy byli odświętnie ubrani. Nie tak, jak teraz chodzi się na studniówki...
W późniejszych latach młodzież bawiła się nie przed maturą, a tuż po niej - na balu pomaturalnym. Odbywały się one najczęściej w szkole, w strojach dowolnych, ale galowych. Była to impreza bezalkoholowa z orkiestrą grającą do drugiej, trzeciej w nocy.
Moda na studniówki przyszła w latach siedemdziesiątych. Na zabawę trzeba było przyjść w skromnym stroju. Dziewczyny zakładały białe bluzki, spódnice za kolana, ewentualnie suknie do kostek z białymi kołnierzykami. Po północy było już po całej zabawie.
Do lat osiemdziesiątych niewiele się zmieniło. Kreacje uczennic były skromne, w biało-czarnej kolorystyce o długości do kolan lub do samej ziemi. - Nie było pola do popisu. Wtedy moda nie była ważna. Wszystkie wyglądałyśmy niemalże identycznie - śmieje się Agnieszka Wrońska, która w tym roku na studniówkę szykują swoją córkę.
Lata dziewięćdziesiąte przyniosły powiew nowości. Zabawy coraz częściej organizowane były poza szkolną salą gimnastyczną. - Mogliśmy sami wynająć salę w restauracji, zamówić menu i co najważniejsze poszaleć w sklepach z balowymi sukienkami - Aneta Kurska wspomina studniówkę organizowaną w nieistniejącej już policyjnej restauracji Max.
Przed studniówką była obowiązkowa wizyta u fryzjera. Tak, żeby dobrze wypaść na filmie kręconym przez zamówionego kamerzystę i na zdjęciach robionych przez fotografów. Zabawa trwała do białego rana.
Dziś studniówka to takie miniwesele. Kreacje dziewcząt są coraz bardziej wymyślne i odważne. Uczennice chodzą do solarium, kosmetyczki, fryzjerki, manicurzystki. - Dziewczyny rezerwują sobie wizyty już pod koniec grudnia. Przed studniówkami mamy prawdziwe tłumy - śmieje się Marlena Błasik, starsza stylistka salonu Pierre. - Istne urwanie głowy. 


Studniówkowe przesądy

- Maturzystki muszą założyć tej nocy czerwoną bieliznę, najlepiej koronkową. Dobrze, by dostały ją od chłopców. To dodatkowa gwarancja, że przyniesie szczęście na maturze. Niektórzy twierdzą, że potem nie należy jej prać i tę samą włożyć na maturę.
- Wśród chłopców panuje przekonanie, że nie zdadzą matury, jeśli nie zobaczą na własne oczy czerwonych, bieliźnianych koronek, które w czasie studniówki będą nosić ich koleżanki.
- Od balu nie wolno obcinać włosów. Inaczej uczeń wraz z włosami pozbędzie się wiedzy.
- Przed wyjściem na bal buty trzeba pastować tylko w jednym kierunku. Nie powinno się ich też zdjąć przez całą noc - nawet, jeśli są to bardzo niewygodne szpilki.

Pozostałe informacje

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

Prezydent Andrzej Duda

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jest decyzja prezydenta

Ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. W demokratycznym państwie prawnym to kwestia absolutnie niedopuszczalna – tak Małgorzata Paprocka, szefowa kancelarii prezydenta, tłumaczy decyzję Andrzeja Dudę w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.

Karol Nawrocki podczas poniedziałkowego (5 maja) spotkania wyborczego na rynku w Węgrowie

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Tłumaczenia, oświadczenia i oskarżenia

Karol Nawrocki w 2017 r. odkupił mieszkanie od Jerzego Ż., nie ma pomiędzy nimi żadnej umowy o przejęciu opieki nad mężczyzną – tak poseł PiS Przemysław Czarnek odniósł się do zarzutów dotyczących drugiego mieszkania popieranego przez PiS kandydata na prezydenta.

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem

Matura 2025: matematyka już za nimi. Wszyscy zgodnie mówią, że była prosta i będzie maksymalna liczba punktów.

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina
galeria

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina

Tydzień temu zmarł Leszek Pasieczny. Kraśniczanin. Miał 88 lat. Dzisiaj rodzina, znajomi i cała bliska mu społeczność uczestniczyła w jego ostatniej drodze.

4 kroki do idealnych zaręczyn!

4 kroki do idealnych zaręczyn!

Każda historia miłosna zasługuje na wyjątkowe zaręczyny. Ale co zrobić, żeby ten moment naprawdę zapadł w pamięć? Czasem wystarczy chwila refleksji, cztery konkretne decyzje i odrobina odwagi. Sprawdź, jakie kroki poprowadzą Cię do perfekcyjnego „tak”.

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Parlament Europejski uchylił dzisiaj immunitet europosła Grzegorza Brauna, kandydata na prezydenta Polski.

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Trzy dni wypełnione najróżniejszymi zdarzeniami. Szansa na spotkanie twórców i odbiorców. W Krasnymstawie odbędzie się szósta edycja Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka.

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach

Dzielnica Czuby w Lublinie dynamicznie się rozwija. Mimo że administracyjnie podzielona na północną i południową część, mieszkańcy obu rejonów mogą liczyć na inwestycje w infrastrukturę drogową, miejsca postojowe oraz ścieżki rowerowe.

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Jest śledztwo w sprawie incydentu podczas wiecu wyborczego Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej. Z budynku ratusza zdjęto wówczas flagę Ukrainy.

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Na drodze krajowej 63 pod Wisznicami doszło do wypadku. Policja wyznaczyła ruch wahadłowy.

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

Rozpoczęła się wiosenna walka z największym wrogiem kasztanowców - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Na drzewach zawisły specjalne pułapki, które mają wabić szkodniki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium