Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 listopada 2021 r.
9:49

Jak popada, to przejechać można tylko terenówką albo traktorem

11 2 A A
To droga gruntowa, utwardzana kruszywem, w niektórych miejscach jest wyłożona płytami.
To droga gruntowa, utwardzana kruszywem, w niektórych miejscach jest wyłożona płytami. (fot. Piotr Michalski)

Mieszkańcy Stryjna Pierwszego i Wygnanowic (powiat świdnicki): Jak tylko zaczyna się wiosna i roztopy to zostawiam samochód „na dole”, przy posesji sąsiada i do domu idę pieszo. Jak jest mokro, to pod dom nie podjedzie żaden kurier z przesyłką, tylko trzeba samemu jechać do mostu. W taką pogodę tylko traktorem można przejechać, albo terenówką.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stryjno Pierwsze, wieś położona w gminie Rybczewice na malowniczym terenie, nad rzeką Giełczew i jej dopływem – Radomirką, w otoczeniu lasów i pagórków i wąwozów.

– Tylko proszę popatrzeć jak tu ludzie żyją. Jaką mamy drogę. A jesteśmy przecież w Unii Europejskiej. To może jak by oficjele unijni zobaczyli jaki mamy dojazd do domów, to podobnie jak w filmie „Alternatywy 4” przygotowaliby dla nas jakiś specjalny fundusz – ironizuje pan Przemysław, nasz Czytelnik, który po tym jak przeczytał, że władze chcą budować tężnię solankową w Rybczewicach zaprosił nas do siebie. – Po co taka tężnia? Świeżego powietrzna mamy pod dostatkiem. Są inne pilniejsze wydatki.

Trzeci świat

– Traktują nas jak trzeci świat – oburza się pan Piotr, który także korzysta z drogi zwanej Pieniężnik lub Dębniak. To droga gruntowa, utwardzana kruszywem, w niektórych miejscach jest wyłożona płytami.

– Stanowi dojazd do około 10 gospodarstw – podlicza pan Przemysław.

– Proszę zobaczyć jak wygląda droga, w dniu kiedy tylko lekko pokropiło – zwracają uwagę mieszkańcy. – Wystarczy, że popada dwa dni i już jest takie błoto, że samochód osobowy nie przejedzie. Do tego wszystkiego droga jest bardzo wąska.

– Jak tylko zaczyna się wiosna i roztopy to zostawiam samochód „na dole”, przy posesji sąsiada i do domu idę pieszo. Czyli jakiś kilometr – opowiada pan Piotr. – Jak jest mokro to pod dom nie podjedzie żaden kurier z przesyłką, tylko trzeba samemu jechać do mostu (w pobliżu drogi wojewódzkiej - red.). I dodaje: A jak samochodem utknę w błocie, to żona musi przyjechać ciągnikiem, żeby mnie wydobyć.

– Nie trzeba mam asfaltu, wystarczy porządna żużlówka – akcentuje pan Przemysław, który proponuje, aby w porozumieniu z gminą Piaski poprowadzić tymi terenami ścieżkę rowerową. – To idealne miejsce do rozwoju turystyki. Poprowadzić szlak od Piask przez Gardzienice, Rybczewice aż do Woli Sobieskiej – sugeruje nasz Czytelnik.

(fot. Piotr Michalski)

Urzędnicy wiedzą

– Doskonale znamy sytuację zwianą ze wspomnianą drogą i mamy świadomość jej znaczenia dla mieszkańców – przyznaje Renata Trała, sekretarz gminy Rybczewice. – Staramy się na bieżąco utrzymywać odpowiedni stan techniczny poprzez uzupełnianie ubytków kruszywem dolomitowym. Mieszkańcy sołectwa decyzją podjętą na zebraniu wiejskim w sprawie funduszu sołeckiego zdecydowali o przygotowaniu dokumentacji projektowej remontu pierwszego odcinka tej drogi (580 m) od zjazdu z drogi wojewódzkiej. Obecnie trwa procedura przetargowa.

Sekretarz gminy zwraca też uwagę na to, że pieniądze przypadające na sołectwo Stryjno Pierwsze w 2022 r. zostały rozdysponowane „decyzją zebrania wiejskiego na remont odcinka drogi biegnącej w kierunku leśniczówki oraz zupełnie inną drogę”.

– W podziale środków nie uwzględniono przygotowania dokumentacji projektowej dla odcinka w stronę tzw. Pieniężnika – dodaje Renata Trała. – Gmina może wybudować drogę o ile posiada taką dokumentację i stosowne pozwolenia a mieszkańcy sołectwa zdecydują o przygotowaniu formalno-prawnym dla inwestycji gmina złoży wniosek o przyznanie dofinansowania i zrealizuje inwestycje.

Według wyjaśnień urzędu gminy droga nie posiada obecnie parametrów drogi publicznej.

– Aby otrzymać dofinansowanie (unijne - red.) potrzebne jest opracowanie dokumentacji projektowej i przeprowadzenie procedury ZRID, która wiąże się z podziałem działek na poszerzenie drogi. Gmina składając wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych już musi posiadać projekt budowlany – wyjaśnia sekretarz gminy.

- Czy rozpatrywali Państwo możliwość budowy ścieżki rowerowej po tych terenach i współpracy w tym zakresie z gminą Piaski, zdaniem mieszkańców będzie to służyć rozwojowi turystyki w gminie? – pytamy.

– Zarówno Gmina Rybczewice jak i Gmina Piaski należy do Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Spójności Obszaru Funkcjonalnego Szlaku Jana III Sobieskiego, w ramach którego planujemy do realizacji działania ukierunkowane na rozwój turystyki na terenie gmin członkowskich również poprzez budowę ścieżek rowerowych jak i punktów widokowych i infrastruktury turystycznej – odpowiada urzędniczka

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium