Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

11 grudnia 2012 r.
19:13
Edytuj ten wpis

Lotnisko w Świdniku blisko, a z dojazdem problem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 30 A A
 (Dorota Awiorko-Klimek)
(Dorota Awiorko-Klimek)

Za pięć dni na nowym lotnisku ma wylądować pierwszy samolot. Do terminalu nie dotrze komunikacja miejska, tylko pociąg, a kolej nie ma nawet rozkładu jazdy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ci, którzy mają bilety na pierwsze loty ze Świdnika, mają też spory zgryz: jak tam dotrzeć. Pół biedy, jeśli pojadą samochodem. Gorzej, jeśli szukają transportu publicznego. Najbardziej pewna jest nazwa stacji końcowej: Świdnik Port Lotniczy.

Dojazd do terminalu miał zapewniać pociąg. Tor od niedawna jest gotowy. Gorzej z papierami. – Trwa procedura odbioru technicznego. Jeszcze w tym tygodniu powinniśmy uzyskać od nadzoru budowlanego pozwolenie na jego użytkowanie – zapewnia Andrzej Matysiewicz ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. – Zgłosiliśmy już gotowość jego eksploatacji od 14 grudnia.

– Jeszcze nie mamy takiego pisma. Kiedy je dostaniemy, od razu zamówimy rozkład jazdy – stwierdza Zofia Dziewulska z Przewozów Regionalnych, które na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego mają jeździć na lotnisko. Rozkład ustala Zakład Linii Kolejowych w Lublinie. – Od zamówienia wystarczy nam doba – informuje Zygmunt Grzechulski, dyrektor ZLK.

– Chcemy, by kursy zaczęły się w sobotę. Tak, żeby przed pierwszym lotem w poniedziałek wszystko mieć przetestowane – mówi Michał Tyburek z Urzędu Marszałkowskiego, który ma już propozycję rozkładu. Kursy mają służyć głównie pracownikom lotniska. Pierwszy dotrze tu ok. godz. 7, ostatni po godz. 20.
W sumie, ma być pięć przyjazdów i tyle samo odjazdów. Jak ich godziny będą się mieć do rozkładu lotów? – Samoloty przylatują o różnej porze w różne dni, a rozkład pociągów jest stały. Dlatego szynobus może być np. dwie godziny przed odlotem – wyjaśnia Tyburek. – Liczymy, że uzupełni nas komunikacja miejska.

Ale tak się nie stanie. – W chwili obecnej nie przewidujemy modyfikacji układu połączeń w celu zapewnienia połączenia z lotniskiem – informuje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

W uchodzącej za jedną z najtańszych korporacji taksówkowych usłyszeliśmy, że kurs z centrum Lublina na lotnisko kosztowałby ok. 50 zł. Alternatywa? Ze stacji Świdnik Wschodni przez Franciszków można dojść pieszo. Dystans? 2,5 km.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lukasz / 25 grudnia 2012 o 23:07
0
Dokąd chcielibyście latać z Lublina?

Zagłosujcie i roześlijcie proszę ten link do swoich znajomych, wyniki opublikujemy 31 marca 2013.

[url="http://kwiksurveys.com/app/showpoll.asp?qid=5279&sid=3ywgmz37qyj3jc95279&new=True"]http://kwiksurveys.com/app/showpoll.asp?qid=5279&sid=3ywgmz37qyj3jc95279&new=True[/url]
Avatar
viola / 23 grudnia 2012 o 18:48
0
dobrze byłoby gdyby w przyszłości były loty Swidnik -Mediolan , Swidnik -Bergamo.Przecież na północy Włoch i w Szwajcari jest nas setki polek i właśnie z województwa lubelskiego.
Avatar
viola / 23 grudnia 2012 o 18:38
0
Witam! a może ktoś jest w stanie powiedzieć czy w przyszłości będą przewidziane loty do Mediolanu???
Avatar
Agnieszka / 18 grudnia 2012 o 14:16
0
Autor artykułu jest patałachem i nie postarał się aby sprawdzić co pisze. Prawdopodobnie nigdy nie był w Świdniku, a artykuł wykombinował wydłubując salceson z zębów...

Po 1. Świdnik ma dwie stacje kolejowe. Nawet jeśli szynobus jeszcze nie kursuje- to ze stacji Świdnik Miasto do terminala jest około kilometra ulicą Kuźniczą, Fabryczną a następnie Narzędziową (bez przeskakiwania rowów jak jakis deb*** napisał).

Po 2. z Lublina do Świdnika kursują busy i autobusy komunikacji prywatnej. Odjazd jest z obu dworców PKS w Lublinie co 10- 20 minut. Autobusy zatrzymują się również w wielu strategicznych punktach Lublina- można wygodnie się zapakować.
Wczoraj był pierwszy dzień pracy lotniska i widziałam busy z napisem LOTNISKO!!!!
Bez dopisków LUBLIN/ŚWIDNIK/WÓLKA/JANOWICE czy wuj tam wie jakich, czy z dopiskami jaka różnica?- mamy tylko jedno lotnisko w regionie i co by nie było napisane po -LOTNISKO/ AIRPORT -to nawet jak z Marsa ktoś przyleci to trafi chyba nie?

Po 3. 300 metrów od terminala przejeżdżają autobusy jadące z Lublina do Mełgwi (przez Franciszków właśnie).
Kursują co 45 minut i co godzinę- wystarczy poprosić kierowcę aby nas wysadził koło lotniska.
Po 4. komunikacja miejska wczoraj kursowała -napis LOTNISKO był!

Po 5. i ostatnie lotnisko JEST W ŚWIDNIKU - historycznie i terytorialnie od czasów przedwojennych leży na terenie miasta Świdnik - więc co by sobie władze nie pisały -zmodernizowane i przebudowane lotnisko lezy na terenie Świdnika - wiec jest lotniskiem w Świdniku.
Dobranoc
Autor artykułu jest patałachem i nie postarał się aby sprawdzić co pisze. Prawdopodobnie nigdy nie był w Świdniku, a artykuł wykombinował wydłubując salceson z zębów...

Po 1. Świdnik ma dwie stacje kolejowe. Nawet jeśli szynobus jeszcze nie kursuje- to ze stacji Świdnik Miasto do terminala jest około kilometra ulicą Kuźniczą, Fabryczną a następnie Narzędziową (bez przeskakiwania rowów jak jakis deb*** napisał).

Po 2. z Lublina do Świdnika kursują busy i autobusy komunikacji prywatnej. Odjazd jest z obu dworców PKS w... rozwiń
Avatar
Zbyszek / 15 grudnia 2012 o 14:05
0
[url="http://kfd.pl/s/sylwester_2012_2013"]http://kfd.pl/s/sylwester_2012_2013[/url]
Avatar
Tom / 13 grudnia 2012 o 12:59
0
[quote name='mystic' timestamp='1355296743' post='708160']
bilet z londynu tam i z powrotem można czasami w promocji kupić za 50 pln a tu taxi kosztuje 50 pln, ot komfort. jednak taksówkarze to banda złodziei i k.u*r.w
[/quote]tylko że samolotem leci 150 osób,a taksówką max 4 ,jakby taksówkarz mógł wziąc z Lublina na lotnisko 150 osób naraz,to też bys zapłacił 30gr za bilet-sam pomyśl zanim coś napiszesz
Avatar
taki tam / 13 grudnia 2012 o 11:14
0
Kto zechce to dojedzie na lotnisko...A swoją drogą nasze lotnisko Lublin Airport jest już zamieszczone na mapie flightradar24...Tak więc oficjalnie jest już w sieci lotnisk europejskich i światowych..Tak trzymać...
Co do nazwy, faktycznie stacja powinna nazywać się Lublin Airport Terminal...ale myślę, że ludzie z zachodu Europy, gdy ujrzą angielskie słowo "Airport" to powinni poczuć się bezpiecznie, niezależnie czy będzie w nazwie Świdnik czy Lublin...
Avatar
taki tam / 13 grudnia 2012 o 11:10
0
Jakby Niemcy wygrały wojnę to Ciebie też by już nie było..
Avatar
Pre / 12 grudnia 2012 o 22:45
0
Oczywiście, chodziło o trakcję trolejbusową a nie trolejbudsową.
Avatar
Pre / 12 grudnia 2012 o 22:35
0
Żeby dostać się na lotnisko i z powrotem np. do Lublina trzeba będzie trochę pokombinować !!! Miasto jakoś się nie postarało, lotnisko jest a odpowiedniego transportu oprócz np.własnego nie ma !!! Powinna zostać utworzona stała linia także z dworca PKS pod zamkiem.Widzę też inne rozwiązanie. Powracających, żeby nie musieli robić kilometrowych "spacerów" należy wyposażyć w spadochrony i nad starym poligonem dokonywać desantów. Piloci będą zadowoleni, bo nikt im nie będzie marudził przed i przy lądowaniu i pasażerowie też się ucieszą bo będą mieli bliżej do przystanku MPK ( na Felin prowadzona jest trakcja trolejbudsowa a i kilka linii autobusowych też tam jeździ ).
Żeby dostać się na lotnisko i z powrotem np. do Lublina trzeba będzie trochę pokombinować !!! Miasto jakoś się nie postarało, lotnisko jest a odpowiedniego transportu oprócz np.własnego nie ma !!! Powinna zostać utworzona stała linia także z dworca PKS pod zamkiem.Widzę też inne rozwiązanie. Powracających, żeby nie musieli robić kilometrowych "spacerów" należy wyposażyć w spadochrony i nad starym poligonem dokonywać desantów. Piloci będą zadowoleni, bo nikt im nie będzie marudził przed i przy lądowaniu i p... rozwiń
Avatar
Lukasz / 25 grudnia 2012 o 23:07
0
Dokąd chcielibyście latać z Lublina?

Zagłosujcie i roześlijcie proszę ten link do swoich znajomych, wyniki opublikujemy 31 marca 2013.

[url="http://kwiksurveys.com/app/showpoll.asp?qid=5279&sid=3ywgmz37qyj3jc95279&new=True"]http://kwiksurveys.com/app/showpoll.asp?qid=5279&sid=3ywgmz37qyj3jc95279&new=True[/url]
Avatar
viola / 23 grudnia 2012 o 18:48
0
dobrze byłoby gdyby w przyszłości były loty Swidnik -Mediolan , Swidnik -Bergamo.Przecież na północy Włoch i w Szwajcari jest nas setki polek i właśnie z województwa lubelskiego.
Avatar
viola / 23 grudnia 2012 o 18:38
0
Witam! a może ktoś jest w stanie powiedzieć czy w przyszłości będą przewidziane loty do Mediolanu???
Avatar
Agnieszka / 18 grudnia 2012 o 14:16
0
Autor artykułu jest patałachem i nie postarał się aby sprawdzić co pisze. Prawdopodobnie nigdy nie był w Świdniku, a artykuł wykombinował wydłubując salceson z zębów...

Po 1. Świdnik ma dwie stacje kolejowe. Nawet jeśli szynobus jeszcze nie kursuje- to ze stacji Świdnik Miasto do terminala jest około kilometra ulicą Kuźniczą, Fabryczną a następnie Narzędziową (bez przeskakiwania rowów jak jakis deb*** napisał).

Po 2. z Lublina do Świdnika kursują busy i autobusy komunikacji prywatnej. Odjazd jest z obu dworców PKS w Lublinie co 10- 20 minut. Autobusy zatrzymują się również w wielu strategicznych punktach Lublina- można wygodnie się zapakować.
Wczoraj był pierwszy dzień pracy lotniska i widziałam busy z napisem LOTNISKO!!!!
Bez dopisków LUBLIN/ŚWIDNIK/WÓLKA/JANOWICE czy wuj tam wie jakich, czy z dopiskami jaka różnica?- mamy tylko jedno lotnisko w regionie i co by nie było napisane po -LOTNISKO/ AIRPORT -to nawet jak z Marsa ktoś przyleci to trafi chyba nie?

Po 3. 300 metrów od terminala przejeżdżają autobusy jadące z Lublina do Mełgwi (przez Franciszków właśnie).
Kursują co 45 minut i co godzinę- wystarczy poprosić kierowcę aby nas wysadził koło lotniska.
Po 4. komunikacja miejska wczoraj kursowała -napis LOTNISKO był!

Po 5. i ostatnie lotnisko JEST W ŚWIDNIKU - historycznie i terytorialnie od czasów przedwojennych leży na terenie miasta Świdnik - więc co by sobie władze nie pisały -zmodernizowane i przebudowane lotnisko lezy na terenie Świdnika - wiec jest lotniskiem w Świdniku.
Dobranoc
Autor artykułu jest patałachem i nie postarał się aby sprawdzić co pisze. Prawdopodobnie nigdy nie był w Świdniku, a artykuł wykombinował wydłubując salceson z zębów...

Po 1. Świdnik ma dwie stacje kolejowe. Nawet jeśli szynobus jeszcze nie kursuje- to ze stacji Świdnik Miasto do terminala jest około kilometra ulicą Kuźniczą, Fabryczną a następnie Narzędziową (bez przeskakiwania rowów jak jakis deb*** napisał).

Po 2. z Lublina do Świdnika kursują busy i autobusy komunikacji prywatnej. Odjazd jest z obu dworców PKS w... rozwiń
Avatar
Zbyszek / 15 grudnia 2012 o 14:05
0
[url="http://kfd.pl/s/sylwester_2012_2013"]http://kfd.pl/s/sylwester_2012_2013[/url]
Avatar
Tom / 13 grudnia 2012 o 12:59
0
[quote name='mystic' timestamp='1355296743' post='708160']
bilet z londynu tam i z powrotem można czasami w promocji kupić za 50 pln a tu taxi kosztuje 50 pln, ot komfort. jednak taksówkarze to banda złodziei i k.u*r.w
[/quote]tylko że samolotem leci 150 osób,a taksówką max 4 ,jakby taksówkarz mógł wziąc z Lublina na lotnisko 150 osób naraz,to też bys zapłacił 30gr za bilet-sam pomyśl zanim coś napiszesz
Avatar
taki tam / 13 grudnia 2012 o 11:14
0
Kto zechce to dojedzie na lotnisko...A swoją drogą nasze lotnisko Lublin Airport jest już zamieszczone na mapie flightradar24...Tak więc oficjalnie jest już w sieci lotnisk europejskich i światowych..Tak trzymać...
Co do nazwy, faktycznie stacja powinna nazywać się Lublin Airport Terminal...ale myślę, że ludzie z zachodu Europy, gdy ujrzą angielskie słowo "Airport" to powinni poczuć się bezpiecznie, niezależnie czy będzie w nazwie Świdnik czy Lublin...
Avatar
taki tam / 13 grudnia 2012 o 11:10
0
Jakby Niemcy wygrały wojnę to Ciebie też by już nie było..
Avatar
Pre / 12 grudnia 2012 o 22:45
0
Oczywiście, chodziło o trakcję trolejbusową a nie trolejbudsową.
Avatar
Pre / 12 grudnia 2012 o 22:35
0
Żeby dostać się na lotnisko i z powrotem np. do Lublina trzeba będzie trochę pokombinować !!! Miasto jakoś się nie postarało, lotnisko jest a odpowiedniego transportu oprócz np.własnego nie ma !!! Powinna zostać utworzona stała linia także z dworca PKS pod zamkiem.Widzę też inne rozwiązanie. Powracających, żeby nie musieli robić kilometrowych "spacerów" należy wyposażyć w spadochrony i nad starym poligonem dokonywać desantów. Piloci będą zadowoleni, bo nikt im nie będzie marudził przed i przy lądowaniu i pasażerowie też się ucieszą bo będą mieli bliżej do przystanku MPK ( na Felin prowadzona jest trakcja trolejbudsowa a i kilka linii autobusowych też tam jeździ ).
Żeby dostać się na lotnisko i z powrotem np. do Lublina trzeba będzie trochę pokombinować !!! Miasto jakoś się nie postarało, lotnisko jest a odpowiedniego transportu oprócz np.własnego nie ma !!! Powinna zostać utworzona stała linia także z dworca PKS pod zamkiem.Widzę też inne rozwiązanie. Powracających, żeby nie musieli robić kilometrowych "spacerów" należy wyposażyć w spadochrony i nad starym poligonem dokonywać desantów. Piloci będą zadowoleni, bo nikt im nie będzie marudził przed i przy lądowaniu i p... rozwiń