Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

26 października 2016 r.
22:57

MON: Pierwsze nowe śmigłowce trafią do armii w 2017 r.

Autor: Zdjęcie autora p.p.
0 19 A A
Antoni Macierewicz w PZL-Świdnik (fot. Maciej Kaczanowski)
Antoni Macierewicz w PZL-Świdnik (fot. Maciej Kaczanowski)

Pierwsze nowe śmigłowce trafią do armii w przyszłym roku – zapowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. MON prowadzi w rozmowy z sprawie zakupu helikopterów m.in. z fabryką w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas środowej konferencji prasowej, ministerstwo ogłosiło, że pierwsze śmigłowce przeznaczone do działań wojsk specjalnych oraz misji poszukiwawczo-ratowniczych Siły Zbrojne otrzymają w 2017 r.

– Oznacza to blisko trzyletnie przyspieszenie realizacji ustalonego jeszcze w 2012 roku programu śmigłowcowego – mówi Beata Perkowska z MON. – Aktualnie trwają wstępne rozmowy z trzema potencjalnymi dostawcami – dodaje.

Przypomnijmy, że po zakończeniu rozmów offsetowych w Francuzami, MON ponownie ogłosił chęć zakupu śmigłowców i zaprosił do negocjacji trzy firmy biorące udział w poprzednim przetargu: francuskiego Airbusa, amerykańską Sikorsky Aircraft wraz z PZL Mielec oraz PZL Świdnik, który jest częścią Leonardo Helicopters.

– Rozpoczęte rozmowy nie oznaczają zakupu z pominięciem obowiązujących procedur zakupów ze środków publicznych. Przeciwnie, rozmowom zapewniono całkowitą przejrzystość i równe traktowanie wszystkich oferentów – dodaje Perkowska.

Jednym z warunków podpisania kontraktu jest stworzenie śmigłowcowego centrum serwisowego w Łodzi.

PZL-Świdnik nie komentuje środowego oświadczenia MON.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 r. o 22:13
Witam Najważniejsza jest tarcza antyrakietowa/przeciwlotnicza a ma kosztować lekko 20-30 mld zł Dopiero potem te helikoptery, rosomaki, tytan, modernizacja a na końcu marynarka która i tak odpłynie do A-li Pozdro MG
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 r. o 22:07
Witam A co to za różnica czy będzie to ford, citroen czy fiat skoro parametry są + - podobne (ok Francuzi chcieli nam sprzedać sprzęt na cenę x2 to już bym ich skreślił ale naprawdę.....jakie to ma znaczenie......) Generalnie ważne jest to że produkcja ma być w Polsce i to już teraz a nie w jakiś.... niby obiecanko-offsety, do tego naszym gwarantem jest strategiczny sojusz z USA i tyle w temacie (jeszcze nie mamy wspólnej armii UE ali Wyszehradu :) Co do armii to i tak bez poważnego systemu obrony powietrznej nie będzie potrzeby startować z lotnisk a to dla tego że nie będzie żadnej wojny, wystrzelą i po temacie, potem wjadą...zmienią marionetki... i też po temacie. Tarcza to podstawa a ma kosztować lekko 20 mld zł (potem dopiero można sobie kupować okręciki i inny nie potrzebny "badziew" który i tak odpłynie do Anglii ....WW) Porównajmy; Mgr inż
Witam A co to za różnica czy będzie to ford, citroen czy fiat skoro parametry są + - podobne (ok Francuzi chcieli nam sprzedać sprzęt na cenę x2 to już bym ich skreślił ale naprawdę.....jakie to ma znaczenie......) Generalnie ważne jest to że produkcja ma być w Polsce i to już teraz a nie w jakiś.... niby obiecanko-offsety, do tego naszym gwarantem jest strategiczny sojusz z USA i tyle w temacie (jeszcze nie mamy wspólnej armii UE ali Wyszehradu :) Co do armii to i tak bez poważnego systemu obrony powietrznej nie będzie potrzeby startować... rozwiń
Avatar
kółko graniaste / 6 listopada 2016 r. o 06:49
No i klapa ,trza będzie drzwi ze stodoły ściągać i latać.Co ten Antek nawywijał.
Avatar
Gość / 3 listopada 2016 r. o 15:11
Nie dla tych pseudo helikopterów
Avatar
Gość / 31 października 2016 r. o 09:59
Jak Świdnik ma dostarczyć śmigłowce w 2017 jak są tylko 2 prototypy AW 149 ? Kierunek jest jasny... PZL Mielec. Włosi mają tylko szanse na śmigłowce morskie w postaci AW 101. Na pewno nie zrobi ich Świdnik.
Avatar
Szwejk / 29 października 2016 r. o 17:09
Róbta te wiertalioty, antkowi za parę dni się odmieni i kupi od was.
Avatar
Gość / 27 października 2016 r. o 12:58
Takimi pierdołami omamiają ciemny lud. Aby do wyborów...
Avatar
Gość / 27 października 2016 r. o 10:38
Aleksander Kwaśniewski, przyznał, że zakup przez Polskę caracali miał zrekompensować Francuzom finansowe skutki związane z zerwaniem kontraktu na sprzedaż Rosji okrętów desantowych Mistral.
Avatar
Gość / 27 października 2016 r. o 10:37
"... Prowadzone przez rząd PO - PSL negocjacje z Airbusem były częścią większej umowy politycznej. Wskazywały na to francuskie media."
Avatar
Gość / 27 października 2016 r. o 09:43
On kombinuje jak tu mieć w przyszłości głosy poparcia wszystkich fabryk. Na pewno nie będą z jednej fabryki, potem z serwisem niech się wojsko buja, że jeden z Mielca, drugi ze Świdnika, a trzeci z silnikami z Ukrainy.
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 r. o 22:13
Witam Najważniejsza jest tarcza antyrakietowa/przeciwlotnicza a ma kosztować lekko 20-30 mld zł Dopiero potem te helikoptery, rosomaki, tytan, modernizacja a na końcu marynarka która i tak odpłynie do A-li Pozdro MG
Avatar
Gość / 13 listopada 2016 r. o 22:07
Witam A co to za różnica czy będzie to ford, citroen czy fiat skoro parametry są + - podobne (ok Francuzi chcieli nam sprzedać sprzęt na cenę x2 to już bym ich skreślił ale naprawdę.....jakie to ma znaczenie......) Generalnie ważne jest to że produkcja ma być w Polsce i to już teraz a nie w jakiś.... niby obiecanko-offsety, do tego naszym gwarantem jest strategiczny sojusz z USA i tyle w temacie (jeszcze nie mamy wspólnej armii UE ali Wyszehradu :) Co do armii to i tak bez poważnego systemu obrony powietrznej nie będzie potrzeby startować z lotnisk a to dla tego że nie będzie żadnej wojny, wystrzelą i po temacie, potem wjadą...zmienią marionetki... i też po temacie. Tarcza to podstawa a ma kosztować lekko 20 mld zł (potem dopiero można sobie kupować okręciki i inny nie potrzebny "badziew" który i tak odpłynie do Anglii ....WW) Porównajmy; Mgr inż
Witam A co to za różnica czy będzie to ford, citroen czy fiat skoro parametry są + - podobne (ok Francuzi chcieli nam sprzedać sprzęt na cenę x2 to już bym ich skreślił ale naprawdę.....jakie to ma znaczenie......) Generalnie ważne jest to że produkcja ma być w Polsce i to już teraz a nie w jakiś.... niby obiecanko-offsety, do tego naszym gwarantem jest strategiczny sojusz z USA i tyle w temacie (jeszcze nie mamy wspólnej armii UE ali Wyszehradu :) Co do armii to i tak bez poważnego systemu obrony powietrznej nie będzie potrzeby startować... rozwiń
Avatar
kółko graniaste / 6 listopada 2016 r. o 06:49
No i klapa ,trza będzie drzwi ze stodoły ściągać i latać.Co ten Antek nawywijał.
Avatar
Gość / 3 listopada 2016 r. o 15:11
Nie dla tych pseudo helikopterów
Avatar
Gość / 31 października 2016 r. o 09:59
Jak Świdnik ma dostarczyć śmigłowce w 2017 jak są tylko 2 prototypy AW 149 ? Kierunek jest jasny... PZL Mielec. Włosi mają tylko szanse na śmigłowce morskie w postaci AW 101. Na pewno nie zrobi ich Świdnik.
Avatar
Szwejk / 29 października 2016 r. o 17:09
Róbta te wiertalioty, antkowi za parę dni się odmieni i kupi od was.
Avatar
Gość / 27 października 2016 r. o 12:58
Takimi pierdołami omamiają ciemny lud. Aby do wyborów...
Avatar
Gość / 27 października 2016 r. o 10:38
Aleksander Kwaśniewski, przyznał, że zakup przez Polskę caracali miał zrekompensować Francuzom finansowe skutki związane z zerwaniem kontraktu na sprzedaż Rosji okrętów desantowych Mistral.
Avatar
Gość / 27 października 2016 r. o 10:37
"... Prowadzone przez rząd PO - PSL negocjacje z Airbusem były częścią większej umowy politycznej. Wskazywały na to francuskie media."
Avatar
Gość / 27 października 2016 r. o 09:43
On kombinuje jak tu mieć w przyszłości głosy poparcia wszystkich fabryk. Na pewno nie będą z jednej fabryki, potem z serwisem niech się wojsko buja, że jeden z Mielca, drugi ze Świdnika, a trzeci z silnikami z Ukrainy.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Fantastyczne spotkania i wielkie emocje w ostatniej kolejce i meczach grupy E. W starciach Japonii z Hiszpanią, a szczególnie Kostaryki z Niemcami sytuacja zmieniała się niczym w kalejdoskopie i to niejednokrotnie. Ostatecznie Samurajowie wygrali z La Roja 2:1, a nasi zachodni sąsiedzi pokonali Keylora Navasa i spółkę 4:2. Wygrana ta ma jednak gorzki smak, bo Die Manschaft wracają do domu, a Hiszpania i Japonia grają dalej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Z końcem roku z ulic Lublina zniknie 16 przegubowych autobusów firmy, której kończy się umowa na wożenie pasażerów. Miasto szuka jej następcy, ale – wbrew wcześniejszym zapewnieniom – trudno liczyć na płynne przejęcie kursów od 1 stycznia

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Listopad obfitował w nagrody dla młodych artystów z Puławskiego Ośrodka Kultury. Laury z ogólnopolskich konkursów od Katowic po Malbork przywiozły tancerki, recytatorki i wokaliści z Domu Chemika.

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Kraśnicki szpital jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że chce zaciągnąć 18 mln zł pożyczkę w parabanku. Zwykłe banki nie chcą już dawać mu kredytu.

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki
4 grudnia 2022, 17:00

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki

To właśnie pochodzący z Lublina artysta był jedną z osób odpowiedzialnych za kształt brzmieniowy organów Filharmonii Lubelskiej. Ćwierć wieku później zagra na nich recital. Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Rolnicy podejrzewają, że polskie młyny produkują mąkę ze zbóż technicznych. Wojewoda lubelski mówi, że to przestępstwo i zarządza kontrolę.

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Duża niespodzianka w grupie F. Maroko po wygranej z Kanadą awansowało do 1/8 finału mundialu z pierwszego miejsca. A do domu jedzie Belgia, która w czwartek bezbramkowo zremisowała z Chorwacją.

Wieczór z Molierem w DDK Węglin
7 grudnia 2022, 18:30

Wieczór z Molierem w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza "Wieczór z Molierem" z okazji 400. rocznicy urodzin autora. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.30.

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!