Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

31 grudnia 2014 r.
16:30
Edytuj ten wpis

Pomnik smoleński w Świdniku powstanie na 5. rocznicę katastrofy

23 84 A A

W Kraśniku i Świdniku staną pomniki ku czci ofiar katastrofy Tu-154 - zdecydowali radni tych miast. Świdnicki monument będzie prawdopodobnie pierwszym pomnikiem smoleńskim w Lubelskiem. Ma być gotowy już w kwietniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rzeźbiarz Andrzej Krawczak, autor projektu kraśnickiego pomnika razem z posłem Jarosławem Stawiarskim (PiS) uczestniczyli w poniedziałkowej sesji Rady Miasta, na której decydowały się losy smoleńskiego projektu. Stawiarski jest członkiem Komitetu na Rzecz Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, inicjatora i głównego inwestora planowanego monumentu.

- Pieniądze publiczne nie będą w to angażowane - zapewnia poseł Stawiarski.

Pomnik stanie przy ul. Urzędowskiej, w pobliżu lasu. Na tę właśnie lokalizację jednogłośnie zgodzili się radni. Niektórzy mieli jednak pewne zastrzeżenia. Wątpliwości budziła np. wielkość napisu "Katyń 1940”, który towarzyszy napisowi "Smoleńsk 10.IV.2010”. Pierwszy jest dużo mniejszy.

- Katyń symbolizuje niewyobrażalną zbrodnię - mówi radny Tadeusz Członka. - Zestawienie tych dwóch napisów może być inaczej odebrane, niż chciałby tego artysta - przypuszcza.

- Zaniżanie hierarchii mordu katyńskiego absolutnie nie było moim zamiarem - tłumaczył artysta. I wskazuje, że przy imionach i nazwiskach ofiar katastrofy prezydenckiego tupolewa, które zostaną umieszczone na pomniku, będzie informacja, że polska delegacja leciała na uroczystości upamiętniające zbrodnię z 1940 r.
W Świdniku jednogłośnej zgody na pomnik nie było. 18 radnych było za tym, aby przy ul. Wyszyńskiego stanął monument poświęcony ofiarom katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku. Przeciw było dwóch radnych, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

- Sprawa pomnika budzi kontrowersje i nasza uchwała nic w tej kwestii nie zmieni - przekonuje Wiesław Księski, radny ze Świdnika. - Była katastrofa, zginęli ludzie, nie znaczy to jednak, aby w każdym mieście i wiosce stawiać pomniki.

- Podejmując decyzję o wyrażeniu zgody na pomnik spełniamy moralny obowiązek wobec tych, którzy zginęli - twierdzi z kolei radny Kazimierz Bachanek. I dodaje: Dzięki Bogu, że podejmujemy taką decyzję.
Radny podkreśla też, że "obecna bryła jest najdoskonalsza ze wszystkich zaproponowanych pozycji”.
Pomnik, który stanie w Świdniku ma być gotowy na piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej - w kwietniu przyszłego roku.

- Nie wiem, czy będzie to dokładnie 10 kwietnia, czy dwa tygodnie później. Wszystko będzie zależeć od pogody - zastrzega Marian Gołębiowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika "Smoleńsk 2010”. - Prawdopodobnie będzie to pierwszy pomnik smoleński w województwie lubelskim
- dodaje.

Komentarze 84

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Karol / 23 marca 2015 o 18:15
0

Każdy ustrój ma jakąś manię stawiania pomników, PRL pod zaborem Sowieckim stawiał w każdej gminie lenina potem wszystko było burzone. Teraz stawiamy w każdej gminie pomnik smoleński- mało w każdej parafii i na każdym cmentarzu jest nagrobek . wygląda na to że Polacy wpadli w manię stawiania pomników, nazywania ulic , placów skrzyżowań itd.Jak to pójdzie za daleko to potem przyjdzie jakiś inny fanatyzm i historycy będą mieli o czym pisać.

Avatar
Gość / 6 lutego 2015 o 21:27
0

A po co takie pomniki jeśli ofiar z okolicy nie było?

To jakaś wykładnia, że musi być w całym kraju? Wszędzie ma być? 

A kto umai je wszystkie potem? Czyżby Gmina? z pieniędzy podatników?

Czy będą tak stały - bo mają stać. 

I te wypuszczone kalendarze z napisem PIS.

Każdego miesiąca 10-ty z cmentarną flagą.

Wieczna żałoba dla wszystkich i na wieki wieków...

Anna Jantar też zginęła w katastrofie lotniczej.

Dla mnie też była ważna.

Czy są w Polsce pomniki?

Avatar
świdniczanka do roz / 14 stycznia 2015 o 09:36
0

Swoimi wypowiedziami i tym rozkosznym "bu ha ha ha" potwierdzasz, że klasę to ty masz. Zdecydowanie jedną.

Avatar
roz / 13 stycznia 2015 o 07:03
0

No tak,pieniądze pochodzą z prywatnych zbiórek i jeśli pomysłodawcy nie potrafią ich mądrze wydać niech stawiają ten koszmarek,no ale nie tu,nie w tym miejscu. Ten plac nie jest prywatną własnością.Należy do NAS,MIESZKAŃCÓW ŚWIDNIKA i my chcemy decydować jak ma wyglądać.Czy koniecznie trzeba szukać okazji do nieporozumień i kłótni? Czy nie bardziej odpowiednim miejscem byłaby np.tablica w murze kościoła? 

Nie chciałabyś takiej tablicy na plecach nosić ? było by to takie patriotyczne z twojej strony,pokazała byś klasę !!!!  bu,ha,ha,ha,

Nie chciałabyś takiej tablicy na plecach nosić ? było by to takie patriotyczne z twojej strony,pokazała byś klasę !!!!  bu,ha,ha,ha,

rozwiń
Avatar
świdniczanka / 12 stycznia 2015 o 22:51
0

No tak,pieniądze pochodzą z prywatnych zbiórek i jeśli pomysłodawcy nie potrafią ich mądrze wydać niech stawiają ten koszmarek,no ale nie tu,nie w tym miejscu. Ten plac nie jest prywatną własnością.Należy do NAS,MIESZKAŃCÓW ŚWIDNIKA i my chcemy decydować jak ma wyglądać.Czy koniecznie trzeba szukać okazji do nieporozumień i kłótni? Czy nie bardziej odpowiednim miejscem byłaby np.tablica w murze kościoła? 

Avatar
skarbnik lewicy / 11 stycznia 2015 o 19:43
0

Przeznaczcie pieniądze które miałby być wydane na pomnik na rozwój dzieci i mlodzieży, rozbudowę i unowoczenianie miasta a jak wam się nie podoba to oddajcie dla cieżko chorych dzieci. Banda gamoni i półgłówków co ten pomnik wzbudzi u odwiedzajacyh nasze miasto? Powiem wam niechęć i nagatywne nastawienie. A plac konstytucji będzie wyglądać jak cmętarz zamiast jak miejsce spotkań dla rodzin w ciepłe dni. Dziękuje, pozdrawiam.

Do Sikorskiego idż z tym tematem !!  nie tyle przep ierdolił naszych,wspólnych pieniędzy.

Do Sikorskiego idż z tym tematem !!  nie tyle przep ierdolił naszych,wspólnych pieniędzy.

rozwiń
Avatar
Jari / 11 stycznia 2015 o 11:11
0

Przeznaczcie pieniądze które miałby być wydane na pomnik na rozwój dzieci i mlodzieży, rozbudowę i unowoczenianie miasta a jak wam się nie podoba to oddajcie dla cieżko chorych dzieci. Banda gamoni i półgłówków co ten pomnik wzbudzi u odwiedzajacyh nasze miasto? Powiem wam niechęć i nagatywne nastawienie. A plac konstytucji będzie wyglądać jak cmętarz zamiast jak miejsce spotkań dla rodzin w ciepłe dni. Dziękuje, pozdrawiam.

Avatar
Judyta / 10 stycznia 2015 o 13:55
0

Jeśli ten pomnik powstanie to znaczy,że nasze władze mają głęboko gdzieś głosy mieszkańców Świdnika,ważne są dla nich tylko te stołki na których siedzą. I co tu czekać na jakieś zmiany...

Avatar
lolo / 9 stycznia 2015 o 21:16
0

zróbcie referendum mieszkańców i po ptokach

Avatar
Jan / 9 stycznia 2015 o 16:52
0

NIE CHCEMY TEGO POMNIKA W NASZYM MIEŚCIE BEZ ZGODY WIĘKSZOŚCI MIESZKAŃCÓW !!!  NIE! NIE! NIE!

Avatar
Karol / 23 marca 2015 o 18:15
0

Każdy ustrój ma jakąś manię stawiania pomników, PRL pod zaborem Sowieckim stawiał w każdej gminie lenina potem wszystko było burzone. Teraz stawiamy w każdej gminie pomnik smoleński- mało w każdej parafii i na każdym cmentarzu jest nagrobek . wygląda na to że Polacy wpadli w manię stawiania pomników, nazywania ulic , placów skrzyżowań itd.Jak to pójdzie za daleko to potem przyjdzie jakiś inny fanatyzm i historycy będą mieli o czym pisać.

Avatar
Gość / 6 lutego 2015 o 21:27
0

A po co takie pomniki jeśli ofiar z okolicy nie było?

To jakaś wykładnia, że musi być w całym kraju? Wszędzie ma być? 

A kto umai je wszystkie potem? Czyżby Gmina? z pieniędzy podatników?

Czy będą tak stały - bo mają stać. 

I te wypuszczone kalendarze z napisem PIS.

Każdego miesiąca 10-ty z cmentarną flagą.

Wieczna żałoba dla wszystkich i na wieki wieków...

Anna Jantar też zginęła w katastrofie lotniczej.

Dla mnie też była ważna.

Czy są w Polsce pomniki?

Avatar
świdniczanka do roz / 14 stycznia 2015 o 09:36
0

Swoimi wypowiedziami i tym rozkosznym "bu ha ha ha" potwierdzasz, że klasę to ty masz. Zdecydowanie jedną.

Avatar
roz / 13 stycznia 2015 o 07:03
0

No tak,pieniądze pochodzą z prywatnych zbiórek i jeśli pomysłodawcy nie potrafią ich mądrze wydać niech stawiają ten koszmarek,no ale nie tu,nie w tym miejscu. Ten plac nie jest prywatną własnością.Należy do NAS,MIESZKAŃCÓW ŚWIDNIKA i my chcemy decydować jak ma wyglądać.Czy koniecznie trzeba szukać okazji do nieporozumień i kłótni? Czy nie bardziej odpowiednim miejscem byłaby np.tablica w murze kościoła? 

Nie chciałabyś takiej tablicy na plecach nosić ? było by to takie patriotyczne z twojej strony,pokazała byś klasę !!!!  bu,ha,ha,ha,

Nie chciałabyś takiej tablicy na plecach nosić ? było by to takie patriotyczne z twojej strony,pokazała byś klasę !!!!  bu,ha,ha,ha,

rozwiń
Avatar
świdniczanka / 12 stycznia 2015 o 22:51
0

No tak,pieniądze pochodzą z prywatnych zbiórek i jeśli pomysłodawcy nie potrafią ich mądrze wydać niech stawiają ten koszmarek,no ale nie tu,nie w tym miejscu. Ten plac nie jest prywatną własnością.Należy do NAS,MIESZKAŃCÓW ŚWIDNIKA i my chcemy decydować jak ma wyglądać.Czy koniecznie trzeba szukać okazji do nieporozumień i kłótni? Czy nie bardziej odpowiednim miejscem byłaby np.tablica w murze kościoła? 

Avatar
skarbnik lewicy / 11 stycznia 2015 o 19:43
0

Przeznaczcie pieniądze które miałby być wydane na pomnik na rozwój dzieci i mlodzieży, rozbudowę i unowoczenianie miasta a jak wam się nie podoba to oddajcie dla cieżko chorych dzieci. Banda gamoni i półgłówków co ten pomnik wzbudzi u odwiedzajacyh nasze miasto? Powiem wam niechęć i nagatywne nastawienie. A plac konstytucji będzie wyglądać jak cmętarz zamiast jak miejsce spotkań dla rodzin w ciepłe dni. Dziękuje, pozdrawiam.

Do Sikorskiego idż z tym tematem !!  nie tyle przep ierdolił naszych,wspólnych pieniędzy.

Do Sikorskiego idż z tym tematem !!  nie tyle przep ierdolił naszych,wspólnych pieniędzy.

rozwiń
Avatar
Jari / 11 stycznia 2015 o 11:11
0

Przeznaczcie pieniądze które miałby być wydane na pomnik na rozwój dzieci i mlodzieży, rozbudowę i unowoczenianie miasta a jak wam się nie podoba to oddajcie dla cieżko chorych dzieci. Banda gamoni i półgłówków co ten pomnik wzbudzi u odwiedzajacyh nasze miasto? Powiem wam niechęć i nagatywne nastawienie. A plac konstytucji będzie wyglądać jak cmętarz zamiast jak miejsce spotkań dla rodzin w ciepłe dni. Dziękuje, pozdrawiam.

Avatar
Judyta / 10 stycznia 2015 o 13:55
0

Jeśli ten pomnik powstanie to znaczy,że nasze władze mają głęboko gdzieś głosy mieszkańców Świdnika,ważne są dla nich tylko te stołki na których siedzą. I co tu czekać na jakieś zmiany...

Avatar
lolo / 9 stycznia 2015 o 21:16
0

zróbcie referendum mieszkańców i po ptokach

Avatar
Jan / 9 stycznia 2015 o 16:52
0

NIE CHCEMY TEGO POMNIKA W NASZYM MIEŚCIE BEZ ZGODY WIĘKSZOŚCI MIESZKAŃCÓW !!!  NIE! NIE! NIE!

Zobacz wszystkie komentarze 84

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 25 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 0

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!