Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 listopada 2015 r.
21:24

Przetarg na śmigłowce do powtórki, szansa dla Świdnika?

Autor: Zdjęcie autora p.p.
0 32 A A
Antoni Macierewicz podczas ostatniej wizyty w Dęblinie (fot. AS / archiwum)
Antoni Macierewicz podczas ostatniej wizyty w Dęblinie (fot. AS / archiwum)

MON jest za powtórzeniem przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii – ogłosił minister Antoni Macierewicz podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy: w kwietniu podano, że do drugiego etapu przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii przeszedł francuski Airbus Helicopters z opcją dostawy 50 maszyn Caracal H225M. Z wyścigu o kontrakt wart 13 miliardów złotych odpadły PZL Świdnik AgustaWestland (śmigłowiec AW 149) oraz PZL Mielec (Black Hawk).

PZL Świdnik 18 czerwca złożył pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie – firma wniosła o zamknięcie postępowania przetargowego bez wyboru oferty.

Kontrakt z Francuzami miał być podpisany jesienią, jednak w środę szef MON zapowiedział audyt procedury przetargowej. – Przypominam, że kontrakt na śmigłowce nie został jeszcze podpisany i wszystko zależy od negocjacji offsetowych, które z Airbus Helicopters prowadzi Ministerstwo Gospodarki. MON jest za tym, aby raz jeszcze zrewidować ten przetarg. Mam nadzieję, że polscy producenci będą w stanie podjąć się dostawy maszyn – mówił Macierewicz.

– Spodziewaliśmy się takiego stanowiska ministra Macierewicza – mówi nam Artur Soboń, lubelski poseł PiS. – Czekamy na wyniki audytu, będą gotowe za miesiąc. Jestem przekonany, że polski przemysł obronny weźmie udział w przetargu na śmigłowce, ale na zupełnie innych zasadach – dodaje.

Minister Macierewicz zapowiedział także powołanie trzech brygad Obrony Terytorialnej Kraju na wschodniej granicy. – Te jednostki będą immanentną częścią naszej armii, a ich powołanie nie odbije się na programie modernizacji sił zbrojnych – zapewnił. Kiedy i gdzie pojawią się brygady OTK, tego już nie zdradził.

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 10:39
0
A czy pamietacie jak już raz oszukały zakłady Airbusa w Polsce? PO zamowiło do Lotniczego pogotowia ratunkowego nowe helikoptery i Airus nie wywiazał się żeby zainwestować w Polsce pieniadze w ramach ofsetu. Więc co kłamiecie że to taka dobra firma?
Avatar
Stefan / 29 listopada 2015 o 21:59
0

Zastanawia mnie taki temat, co by było ze Świdnikiem i Mielcem, gdyby Armia w ogóle nie zamawiała helikopterów? I druga sprawa, a czyj kapitał znajduje się w tych zakładach? Polski? i co Antoniusz opowiada, że pieniądze nie trafią do Polskich Zakładów, bo ich po prostu nie ma i dlatego nie trafią!!!!!!!!!! A co się stanie, jeżeli Ministerstwo Gospodarki poprze zawarcie kontraktu z Francją?

tak się składa, że nawet na świecie , więksość śmigłowców kupuje wojsko.

po co w takim razie sprzedaje się fabrykę w obce  ręce ?

tak się składa, że nawet na świecie , więksość śmigłowców kupuje wojsko.

po co w takim razie sprzedaje się fabrykę w obce  ręce ?

rozwiń
Avatar
QAndy / 29 listopada 2015 o 14:02
0

ANTONI UCZCIWY, NIE CHADZAJĄCY NA SKRÓTY KATOLIK. DZIĘKI BOŻE ,ŻE JEST !!!!!!!

módl się do bozi i to tylko o zdrówko, bo na rozum, to już ci za późno

Avatar
parchatyantoś / 29 listopada 2015 o 11:12
0

 Mam nadzieję, że przetarg wygra Mielec bo tak samo zależy mu na kontrakcie  i tak samo jak świdnik nie jest Polski, o czym zdaje sie nie wioe ani maciorewicz ani soboń

Avatar
lolo / 29 listopada 2015 o 08:28
0

pan antoni to wybitny historyk o szerokich horyzontach który zna się na wszystkim, jego niezłomność w pracy na rzecz niepodległej jest godna najwyższej oceny, zawsze stał na straży popierania dobra chyba, że czasami popierał tych z którymi się nie zgadzał, zawsze był w głównym nurcie walki o niepodległość, jest tak prawy, że nie rozpoznaje teraz ludzi z którymi kiedyś współpracował w walce o niepodległą,

Avatar
Gość / 29 listopada 2015 o 07:45
0
Zastanawia mnie taki temat, co by było ze Świdnikiem i Mielcem, gdyby Armia w ogóle nie zamawiała helikopterów? I druga sprawa, a czyj kapitał znajduje się w tych zakładach? Polski? i co Antoniusz opowiada, że pieniądze nie trafią do Polskich Zakładów, bo ich po prostu nie ma i dlatego nie trafią!!!!!!!!!! A co się stanie, jeżeli Ministerstwo Gospodarki poprze zawarcie kontraktu z Francją?
Avatar
leon z / 28 listopada 2015 o 16:55
0

Obstawiam, że w Sztandarze Ludu to i dziennikarzyny do minimalnej pensji chcąc dorobić zostają po godzinach i płodzą wpisy na forum, służąc w ten sposób swym mocodawcom z jedynie słusznej partii, której Polacy dali ostatnio czerwoną kartkę.

lecz się lepiej

Avatar
ja / 28 listopada 2015 o 13:54
0

Widzę że prawie wszystkie wypowiedzi na tym forum to sympatycy PO i ludzie nie mający pojęcia o obrocie pieniędzy w tym kraju !

Obstawiam, że w Sztandarze Ludu to i dziennikarzyny do minimalnej pensji chcąc dorobić zostają po godzinach i płodzą wpisy na forum, służąc w ten sposób swym mocodawcom z jedynie słusznej partii, której Polacy dali ostatnio czerwoną kartkę.

Avatar
robert / 27 listopada 2015 o 23:25
0

Widzę że prawie wszystkie wypowiedzi na tym forum to sympatycy PO i ludzie nie mający pojęcia o obrocie pieniędzy w tym kraju !

Avatar
Gość / 27 listopada 2015 o 21:55
0
co za poje...s
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 o 10:39
0
A czy pamietacie jak już raz oszukały zakłady Airbusa w Polsce? PO zamowiło do Lotniczego pogotowia ratunkowego nowe helikoptery i Airus nie wywiazał się żeby zainwestować w Polsce pieniadze w ramach ofsetu. Więc co kłamiecie że to taka dobra firma?
Avatar
Stefan / 29 listopada 2015 o 21:59
0

Zastanawia mnie taki temat, co by było ze Świdnikiem i Mielcem, gdyby Armia w ogóle nie zamawiała helikopterów? I druga sprawa, a czyj kapitał znajduje się w tych zakładach? Polski? i co Antoniusz opowiada, że pieniądze nie trafią do Polskich Zakładów, bo ich po prostu nie ma i dlatego nie trafią!!!!!!!!!! A co się stanie, jeżeli Ministerstwo Gospodarki poprze zawarcie kontraktu z Francją?

tak się składa, że nawet na świecie , więksość śmigłowców kupuje wojsko.

po co w takim razie sprzedaje się fabrykę w obce  ręce ?

tak się składa, że nawet na świecie , więksość śmigłowców kupuje wojsko.

po co w takim razie sprzedaje się fabrykę w obce  ręce ?

rozwiń
Avatar
QAndy / 29 listopada 2015 o 14:02
0

ANTONI UCZCIWY, NIE CHADZAJĄCY NA SKRÓTY KATOLIK. DZIĘKI BOŻE ,ŻE JEST !!!!!!!

módl się do bozi i to tylko o zdrówko, bo na rozum, to już ci za późno

Avatar
parchatyantoś / 29 listopada 2015 o 11:12
0

 Mam nadzieję, że przetarg wygra Mielec bo tak samo zależy mu na kontrakcie  i tak samo jak świdnik nie jest Polski, o czym zdaje sie nie wioe ani maciorewicz ani soboń

Avatar
lolo / 29 listopada 2015 o 08:28
0

pan antoni to wybitny historyk o szerokich horyzontach który zna się na wszystkim, jego niezłomność w pracy na rzecz niepodległej jest godna najwyższej oceny, zawsze stał na straży popierania dobra chyba, że czasami popierał tych z którymi się nie zgadzał, zawsze był w głównym nurcie walki o niepodległość, jest tak prawy, że nie rozpoznaje teraz ludzi z którymi kiedyś współpracował w walce o niepodległą,

Avatar
Gość / 29 listopada 2015 o 07:45
0
Zastanawia mnie taki temat, co by było ze Świdnikiem i Mielcem, gdyby Armia w ogóle nie zamawiała helikopterów? I druga sprawa, a czyj kapitał znajduje się w tych zakładach? Polski? i co Antoniusz opowiada, że pieniądze nie trafią do Polskich Zakładów, bo ich po prostu nie ma i dlatego nie trafią!!!!!!!!!! A co się stanie, jeżeli Ministerstwo Gospodarki poprze zawarcie kontraktu z Francją?
Avatar
leon z / 28 listopada 2015 o 16:55
0

Obstawiam, że w Sztandarze Ludu to i dziennikarzyny do minimalnej pensji chcąc dorobić zostają po godzinach i płodzą wpisy na forum, służąc w ten sposób swym mocodawcom z jedynie słusznej partii, której Polacy dali ostatnio czerwoną kartkę.

lecz się lepiej

Avatar
ja / 28 listopada 2015 o 13:54
0

Widzę że prawie wszystkie wypowiedzi na tym forum to sympatycy PO i ludzie nie mający pojęcia o obrocie pieniędzy w tym kraju !

Obstawiam, że w Sztandarze Ludu to i dziennikarzyny do minimalnej pensji chcąc dorobić zostają po godzinach i płodzą wpisy na forum, służąc w ten sposób swym mocodawcom z jedynie słusznej partii, której Polacy dali ostatnio czerwoną kartkę.

Avatar
robert / 27 listopada 2015 o 23:25
0

Widzę że prawie wszystkie wypowiedzi na tym forum to sympatycy PO i ludzie nie mający pojęcia o obrocie pieniędzy w tym kraju !

Avatar
Gość / 27 listopada 2015 o 21:55
0
co za poje...s
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 0 2

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 4 2

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 13 5

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 2 0

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 55 12

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 17 2

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 4 6

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 2