Milion złotych, czyli około 1 procenta budżetu miasta. Tyle mają do wydania mieszkańcy Świdnika w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 rok. Projekty o wartości do 150 tysięcy złotych można zgłaszać od dzisiaj. Swój pomysł może zaproponować każdy mieszkaniec miasta, który skończył 16 lat.
– To jest pierwsza, pilotażowa edycja budżetu obywatelskiego w Świdniku – mówi Bartłomiej Pejo z Urzędu Miasta w Świdniku, zastępca przewodniczącego Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. W skład tego zespołu, którym kieruje zastępca burmistrza Świdnika Andrzej Radek, wchodzą w sumie 23 osoby.
Na obywatelskie projekty burmistrz Świdnika przeznaczył milion złotych. Projekty może składać każdy, kto ukończył 16 lat i jest mieszkańcem Świdnika. Można je zgłaszać na formularzach dostępnych na stronie internetowej www.swidnik.pl
– Od poniedziałku formularze będą dostępne także w Biurze Obsługi Klienta – informuje Pejo. – Na pierwszym formularzu należy napisać tytuł projektu i go opisać, wskazać też jego cel. Drugi dokument to listy poparcia danego projektu przez mieszkańców. Wymagamy minimum 15 podpisów.
Projekty można zgłaszać do 15 lipca. Mogą to być zarówno projekty inwestycyjne jak też kulturalne, społeczne, edukacyjne czy zdrowotne. Jeden wniosek nie może jednak przekroczyć wartości 150 tysięcy złotych.
– Okres od 16 lipca do 17 września będzie to czas, w którym pracownicy Urzędu Miasta zgłoszone projekty przeanalizują, zweryfikują i ocenią pod względem zgodności z prawem. Wszystkie muszą być zadaniami gminy – wylicza zastępca przewodniczącego Zespołu ds. Budżetu Obywatelskiego. – Ostateczną decyzję podejmie zespół składający się z przedstawicieli praktycznie wszystkich grup społecznych i pracowników urzędu. W międzyczasie będą odbywać się również konsultacje społeczne. Jeśli będzie potrzebna pomoc w wypełnieniu formularza czy kosztorysu zajmą się tym wyznaczeni pracownicy.
Zakwalifikowaną listę projektów Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego poda do publicznej wiadomości. Czas od 17 września do 12 października będzie przeznaczony na ich promocję. Głosowanie ruszy 28 września i potrwa podobnie jak promocja projektów do 12 października.
– Nie będziemy stosować ciszy wyborczej. Zazwyczaj to w ostatnich dniach głosowania wnioskodawcy są najbardziej aktywni pod względem promocji swoich wniosków. Promocją wszystkich zakwalifikowanych wniosków zajmie się również urząd miasta – dodaje Pejo.
Będą mogli głosować mieszkańcy Świdnika, którzy mają skończone 16 lat. Będą mogli to zrobić zarówno stacjonarnie (w Urzędzie Miasta Świdnik i w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej) jak też za pośrednictwem Internetu.
– Będzie można głosować tylko raz na trzy projekty – zapowiada Pejo.
16 października mieszkańcy dowiedzą się, które projekty otrzymały najwięcej głosów i będą w 2016 roku realizowane.