Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

10 marca 2015 r.
20:30
Edytuj ten wpis

Walka o kontrakt dla PZL-Świdnik: Posłowie wstawią się za naszym śmigłowcem

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
120 36 A A

Na kilka tygodni przed ogłoszeniem wyniku przetargu na zakup 70 helikopterów dla polskiej armii do akcji wkracza Lubelski Zespół Parlamentarny. Posłowie obiecują, że poprą ofertę świdnickiej fabryki. Chodzi o kontrakt wart 3 miliardy euro

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
We wtorek w PZL-Świdnik, spółce z grupy AgustaWestland, przebywali posłowie Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego. Zarząd firmy zapoznał ich z możliwościami technologicznymi zakładu w kontekście produkcji śmigłowca AW 149, czyli jednej z trzech maszyn biorących udział w przetargu rozpisanym przez polską armię.

- Macie pełne prawo rozliczyć nas z lobbingu na rzecz PZL Świdnik, z tego, jak dbamy o interes tej ziemi - deklarowała na konferencji prasowej Elżbieta Kruk, posłanka PiS. Jednocześnie i ona, i jej koleżanka klubowa Gabriela Masłowska miały duże wątpliwości, co do jasności i transparentności zasad przetargu. Sugerowały, że przetarg został rozpisany pod konkretną maszynę - i nie jest to śmigłowiec ze Świdnika.

- Nie ma podstaw do twierdzenia, że przetarg kogokolwiek faworyzuje - studziła emocje szefowa Zespołu, Genowefa Tokarska z PSL. Obiecała, że w przyszłym tygodniu zorganizuje spotkanie w sprawie PZL-Świdnik z premier Ewą Kopacz lub ministrom obrony Tomaszem Siemoniakiem.

- Dobrze, że takie działanie, choć późno, są podejmowane - ocenił Andrzej Słowiński, przedstawiciel załogi w Radzie Nadzorczej PZL Świdnik. - Sukces naszej firmy w przetargu na 70 śmigłowców dla sił zbrojnych RP oznaczałby nie tylko zapewnienie załodze pracy na długie lata, ale dałby spółce potężny impuls do dalszego rozwoju - dodał. Podkreślił też, że państwo polskie i armia dostałaby nowoczesny śmigłowiec AW149, skonstruowany przy udziale specjalistów ze Świdnika.

Posłowie zgodzili się, że lobbing na rzecz PZL-Świdnik jest pilną potrzebą. - Oczywiście w granicach prawa - zastrzegł Stanisław Żmijan (PO), szef sejmowej Komisji Infrastruktury.

Zdaniem ekspertów, propozycja PZL Świdnik i włosko-brytyjskiej AugustyWestland, czyli maszyna AW149, jest najnowszą konstrukcją wśród trzech starających się o zamówienie MON. W boju o ten jeden z większych kontraktów w Europie bierze udział amerykański Sikorsky i należąca do niego fabryka w Mielcu, oferując śmigłowiec S-70i Black Hawk. Drugim konkurentem dla świdnickiej fabryki jest europejskie konsorcjum Airbus Helicopters, które startuje ze śmigłowcem EC725 Caracal.

- W Europie też rozpisują przetargi zgodnie z unijnymi zasadami na dostawę śmigłowców dla wojska. I jest tak, że Anglicy latają na angielskich maszynach, a Francuzi na francuskich - podsumował Mieczysław Majewski, wiceprezes rady nadzorczej PZL Świdnik.

Przypomnijmy: gra idzie o kontrakt MON wart 3 miliardy euro. Dla porównania: Regionalny Program Operacyjny dla województwa lubelskiego do 2020 roku to 2,4 miliarda euro.

- Ten przetarg to nie jest tylko wybór konkretnej maszyny, ale wyścig o przyszłość regionu. Chyba, że chcemy budować nowe miejsca pracy w... Marsylii - powiedział na koniec Krzysztof Krystowski, nowo powołany prezes zarządu, a zarazem dyrektor zarządzający PZL Świdnik (w Marsylii ma siedzibę Airbus Helicopters - red.).

W PZL-Świdnik pracuje blisko 3500 osób, w tym 630 inżynierów. Wielu z nich uczestniczyło w projektowaniu najnowszej generacji śmigłowca AW149.
Czytaj więcej o:

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dfg / 19 marca 2015 o 11:11
0

a Polacy będą latać na amerykańskich starociach bo.... tak wypada i trzeba sojusznikowi włazić w  śmigło

m.in po lekturze komentarzy zmieniam zdanie.

Nie chcę polskich-włoskich prototypów. Włosi to nieroby, lenie i olewacze, pracuję dla nich to wiem!

Avatar
sdfsd / 19 marca 2015 o 10:53
0

a Polacy będą latać na amerykańskich starociach bo.... tak wypada i trzeba sojusznikowi włazić w  śmigło

Avatar
Rzeszowiak / 12 marca 2015 o 17:44
0

Dziś na gazeta.pl napisali, że Siemoniak po długim zastanawianiu się wymyślił, że Polska chce kupić od Amerykańców Tomahawki - takie rakiety mają tylko dwie armie na świecie: amerykańska i brytyjska. Aby zakupić potrzebna jest na pewno zgoda Senatu USA.

Jak myślicie co powiedzą Amerykańcy?

Chcecie Toma Hołki, to kupujcie nasze Blek Hołki!

Avatar
Ksawery / 12 marca 2015 o 15:50
0
Augusta-Westland nie jest tylko włoska,ale brytyjsko-włoska a to robi różnicę.
Avatar
pst / 12 marca 2015 o 15:47
0
Tymczasem miało być
Avatar
emi / 12 marca 2015 o 15:44
0
Znacie się wszyscy na helikopterach jak i ja zapewne.Niech wypowiada się Ministerstwo Obrony a wy "znawcy" uzbroić się musicie w cierpliwość a tym czasem nie pisać głupot..dzieciaki..wojny w Polsce nie będzie a helikoptery mają służyć nie tylko w formie bojowej ale przede wszystkim cywilnej.
Avatar
falwej / 12 marca 2015 o 00:02
0

Polskie maszyny i tylko POLSKIE !!!!!!

A które to? 
Bocian, Puchacz czy może PW-5 Smyk?

Avatar
falwej / 11 marca 2015 o 23:59
0

Myślę ,że jest obowiązkiem wszystkich posłów pilnowanie tego kontraktu. Bez względu na partię ,którą reprezentują.A my mieszkańcy regionu trzymajmy za Nich kciuki!!!!

Obowiązkiem posłów jest dbanie by na obronność kraju były konkretne pieniądze. Wybór tej broni powinno się zostawić ekspertom - nie mylić z politykami. :-)

Avatar
falwej / 11 marca 2015 o 23:57
0

Należy zatem zakupić sprzęt amerykański, fabrykę w Świdniku zamknąć, ludzi zwolnić.

 W razie konfliktu z Rosją te helikoptery i 48 F16 można sobie będzie wsadzić w ....

Taaaak. Zatem Polski żołnierz ma walczyć samym patriotyzmem, a te 48 F16 to będzie można sobie ( lecz czy aby na pewno? Doiformuj się w tej kwestii. ) w sadzić razem z tymi "polskmi" AW-149 w wiesz co. :)

Avatar
falwej / 11 marca 2015 o 23:51
0

@ StefanW:

Skoro jestes pilotem, to nie obce są pewnie Ci wiadomości, że S-70i to taki zubożony Blackhawk, a sam kontrakt pomija takie maszyny jak chociażby europejski NH-90, który tez był by z powodzeniem mógł startować w tym konkursie. Jak myślisz, dlaczego? Co do AW-149, to nie lobbujcie za tym co regionalne, tylko za tym co najlepsze. Polski żołnierz nie potrzebuje patriotyzmu w boju. On potrzebuje dobrego i sprawdzonego sprzętu, bo to może zaważyć na życiu jego samego i tych, których ma bronić. 

Avatar
dfg / 19 marca 2015 o 11:11
0

a Polacy będą latać na amerykańskich starociach bo.... tak wypada i trzeba sojusznikowi włazić w  śmigło

m.in po lekturze komentarzy zmieniam zdanie.

Nie chcę polskich-włoskich prototypów. Włosi to nieroby, lenie i olewacze, pracuję dla nich to wiem!

Avatar
sdfsd / 19 marca 2015 o 10:53
0

a Polacy będą latać na amerykańskich starociach bo.... tak wypada i trzeba sojusznikowi włazić w  śmigło

Avatar
Rzeszowiak / 12 marca 2015 o 17:44
0

Dziś na gazeta.pl napisali, że Siemoniak po długim zastanawianiu się wymyślił, że Polska chce kupić od Amerykańców Tomahawki - takie rakiety mają tylko dwie armie na świecie: amerykańska i brytyjska. Aby zakupić potrzebna jest na pewno zgoda Senatu USA.

Jak myślicie co powiedzą Amerykańcy?

Chcecie Toma Hołki, to kupujcie nasze Blek Hołki!

Avatar
Ksawery / 12 marca 2015 o 15:50
0
Augusta-Westland nie jest tylko włoska,ale brytyjsko-włoska a to robi różnicę.
Avatar
pst / 12 marca 2015 o 15:47
0
Tymczasem miało być
Avatar
emi / 12 marca 2015 o 15:44
0
Znacie się wszyscy na helikopterach jak i ja zapewne.Niech wypowiada się Ministerstwo Obrony a wy "znawcy" uzbroić się musicie w cierpliwość a tym czasem nie pisać głupot..dzieciaki..wojny w Polsce nie będzie a helikoptery mają służyć nie tylko w formie bojowej ale przede wszystkim cywilnej.
Avatar
falwej / 12 marca 2015 o 00:02
0

Polskie maszyny i tylko POLSKIE !!!!!!

A które to? 
Bocian, Puchacz czy może PW-5 Smyk?

Avatar
falwej / 11 marca 2015 o 23:59
0

Myślę ,że jest obowiązkiem wszystkich posłów pilnowanie tego kontraktu. Bez względu na partię ,którą reprezentują.A my mieszkańcy regionu trzymajmy za Nich kciuki!!!!

Obowiązkiem posłów jest dbanie by na obronność kraju były konkretne pieniądze. Wybór tej broni powinno się zostawić ekspertom - nie mylić z politykami. :-)

Avatar
falwej / 11 marca 2015 o 23:57
0

Należy zatem zakupić sprzęt amerykański, fabrykę w Świdniku zamknąć, ludzi zwolnić.

 W razie konfliktu z Rosją te helikoptery i 48 F16 można sobie będzie wsadzić w ....

Taaaak. Zatem Polski żołnierz ma walczyć samym patriotyzmem, a te 48 F16 to będzie można sobie ( lecz czy aby na pewno? Doiformuj się w tej kwestii. ) w sadzić razem z tymi "polskmi" AW-149 w wiesz co. :)

Avatar
falwej / 11 marca 2015 o 23:51
0

@ StefanW:

Skoro jestes pilotem, to nie obce są pewnie Ci wiadomości, że S-70i to taki zubożony Blackhawk, a sam kontrakt pomija takie maszyny jak chociażby europejski NH-90, który tez był by z powodzeniem mógł startować w tym konkursie. Jak myślisz, dlaczego? Co do AW-149, to nie lobbujcie za tym co regionalne, tylko za tym co najlepsze. Polski żołnierz nie potrzebuje patriotyzmu w boju. On potrzebuje dobrego i sprawdzonego sprzętu, bo to może zaważyć na życiu jego samego i tych, których ma bronić. 

Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 1 0

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 9 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 8 0

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 20 1

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 36 12

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 11

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 15 3

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 7 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 1

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę. Szedł niewłaściwą stroną drogi, bez odblasków

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę. Szedł niewłaściwą stroną drogi, bez odblasków 8 1

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!