Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

8 grudnia 2022 r.
9:48

Zagłosowała na mural w budżecie obywatelskim. Nawet nie wiedziała, że będzie na nim jej dziadek

Zagłosowałam w budżecie obywatelskim na mural, nie mając świadomości, że będzie na nim mój dziadek. Był bardzo ciepłym, serdecznym człowiekiem. Tworzyli z babcią cudowną parę – mówi pani Anna, wnuczka Andrzeja Żubra ps. Jędruś. Wczoraj oficjalnie odsłonięto ścienne malowidło upamiętniające trójkę bohaterów z czasów II wojny światowej, związanych z polskim podziemiem niepodległościowym. Projekt BO „Świdnicki mural wizytówką miasta” zdobył poparcie 363 mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pogoda nie przeszkodziła wczorajszej uroczystości, która zgromadziła bliskich trójki bohaterów uwiecznionych na muralu. Malowidło powstało na elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 3. Jak wyliczał burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, są tu już 22 murale, które upamiętniają najróżniejsze wydarzenia z dziejów Świdnika.

Trzy najnowsze, namalowane w komiksowym stylu postacie to: Janina Cel z domu Kuligowska ps. Niusia, łączniczka i sanitariuszka, kpt. Andrzej Żubr ps. Jędruś, powstaniec warszawski i ppłk Zbigniew Matysiak ps. Kowboj, weteran polskiego podziemia niepodległościowego.

– Rodzice poznali się we Wrocławiu, mama stąd pochodziła i ojciec za nią przyjechał. Wiedziałam, że był żołnierzem, że walczył w powstaniu warszawskim, że trafił do obozu jenieckiego ale szczegółów nie znałam. Jego historie poznałam właściwie dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, jak można było o tym mówić, ojciec się otworzył. Wcześniej mam nie pozwalał opowiadać, były przecież represje. Jednak z wiekiem wspomnienia stawały się coraz trudniejsze, bardzo dużo go to kosztowało – wspomina Małgorzata Małek, córka kpt. Andrzeja Żubra.

– Nie wiem czy taka duża forma upamiętnienia by mu się podobała, był bardzo skromnym człowiekiem, ale młodzieżowa forma tak. Był bardzo związany z młodymi ludźmi. Dziadzio był bardzo zaangażowany w propagowanie pamięci o powstaniu warszawskim i na muralu jest właśnie powstańcem. Artysta wykorzystał zdjęcie, na którym stoi z kolegą na moście, oparty o barierę. Miał wówczas jakieś 17 lat. Urodził się w Warszawie, w nasze rejony trafił za prawą babci. Byli cudowną parą. To było wspaniałe małżeństwo, dwójka nierozłącznych ludzi. Oni umarli trzy dni po sobie – opowiada Anna Dmowska, wnuczka „Jędrusia”.

(fot. Piotr Michalski)

Kiedy wybuchła wojna, babcia była 15-letnią dziewczyną, musiała szybko dorosnąć. Około 1942 roku zaczęła działalność w strukturach Związku Walki Zbrojnej a potem Armii Krajowej, była łączniczką i sanitariuszką – mówiła Małgorzata Kargul, wnuczka Janiny Kuligowskiej-Cel ps. Niusia, która podczas środowej uroczystości dziękowała Świdnickim Patriotom, którzy byli pomysłodawcami upamiętnienia i autorowi Pawłowi Kasperkowi. Pani Małgorzata pochodzi ze Świdnika, na dodatek uczyła się w szkole przy ul. Kopernika, na której gmachu pojawił się mural. Jego odsłonięcie zbiegło się z 98 rocznicą urodzin Janiny Kuligowskiej-Cel.

– Mój ociec mawiał, że im gorzej, tym lepiej – żartobliwie komentowała Iwona Pidek, córka „Kowboja”, trzeciego bohatera z muralu patrząc na zziębniętych uczestników uroczystości.

Ppłk Zbigniew Matysiak, żołnierz mjr. Hieronima Dekutowskiego, aresztowany w 1946 r., skazany przez sąd wojskowy i wieziony między innymi na lubelskim zamku był kolarzem, a potem zawodnikiem sekcji motocyklowej Avii Świdnik.

Burmistrz Jakson mówił, że bardzo często jest pytany dlaczego Świdnik, który powstał już po wojnie, sięga do najróżniejszych tradycji.

– Zjeżdżali się tu ludzie ze wszystkich stron. A jak ktoś przyjeżdża do nowego domu to zabiera pamiątki ze starego, zdjęcia, wspomnienia oraz, mówiąc metaforycznie, sztandary. Bardzo się z tych wszystkich tradycji cieszymy, a Żołnierze Niezłomni są przykładem osób, które trzeba brać za wzór – podkreślał.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium