Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 marca 2023 r.
21:12

Zamojscy licealiści USA mają w paluszku. Wygrali ciekawością świata

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Konrad, Mateusz i Victoria nie siedzieli nad książkami, nie wkuwali, a mimo to wykazali się wiedzą na wyższym poziomie niż uczniowie ponad 130 innych szkół średnich w Polsce.
Konrad, Mateusz i Victoria nie siedzieli nad książkami, nie wkuwali, a mimo to wykazali się wiedzą na wyższym poziomie niż uczniowie ponad 130 innych szkół średnich w Polsce. (fot. Anna Szewc)

Tylko Mateusz był za oceanem, Victoria i Konrad jeszcze nie. Ale wspólnie stworzyli taką drużynę, że nie było na nich mocnych. Swoją znajomością języka angielskiego i wiedzą o Stanach Zjednoczonych uczniowie II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu zdeklasowali rywali.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To była już VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego „Face of America” organizowanego przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS oraz Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych UMCS. Tym razem wzięli w nim udział uczniowie ponad 130 szkół z całej Polski.

Licealiści z Zamościa już na pierwszym etapie pokazali, że tworzą mocną ekipę. Ich esej zajął trzecie miejsce spośród wszystkich nadesłanych, a to Victorii Szajner, Mateuszowi Czerwowi i Konradowi Kaimowi dało awans do kolejenej tury rywalizacji, w której podobnie jak 50 innych drużyn mieli za zadanie napisać test leksykalno-gramatyczny. Poszło na tyle dobrze, że znaleźli się w gronie 21 najlepszych ekip zakwalifikowanych do finału. Tym razem konkursowe zadanie wymagało wykazania się szeroką wiedzą o historii, kulturze i współczesności Stanów Zjednoczonych.

Jako jedyny z takimi zadaniami zetknął się wcześniej tylko Mateusz, uczeń trzeciej klasy o profilu europejskim, bo w konkursie brał udział w poprzednim roku. Jako jedyny też ze zwycięskiej trójki kraj, którego konkurs dotyczył, widział na własne oczy.

– Poprzednie wakacje spędzałem w Kanadzie i stamtąd wybrałem się na wycieczkę do USA. Odwiedziłem Waszyngton – opowiada nastolatek. Mówi, że miasto zrobiło na nim wrażenie. Ale czy ta wizyta pomogła w konkursie? Raczej nie.

Przyznaje, że do testu gramatycznego na pewno w jakimś stopniu przygotowała ich szkoła i lekcje angielskiego. Opiekunki zespołu, anglistki Joanna Korona i Elżbieta Paszko stworzyły drużynę, jakoś ukierunkowały młodzież, podrzuciły książkę o historii, ale tak naprawdę Victoria, Konrad i Mateusz swoją wygraną zawdzięczają głównie własnej ciekawości świata.

– Bo w tej kulturówce były rzeczy, których nie ma w książkach. Żeby odpowiadać na pytania, trzeba było mieć po prostu pojęcie o świecie – tłumaczy Mateusz.

– Wystarczy się trochę interesować tym, co się dzieje – dodaje Victoria, uczennica klasy II c, czyli językowej. I wyjaśnia, że ona swoją wiedzę czerpie głównie z mediów społecznościowych, z internetu, w którym stara się znajdować to, co wartościowe.

– Mnie po prostu interesuje polityka i ogólna sytuacja na świecie. Jak każdy przeglądam media społecznościowe, czasem obejrzę jakiś film dokumentalny, bywa, że trafi się ciekawa książka – mówi Konrad, uczeń klasy III matematyczno-geograficznej.

Tym większą więc mają satysfakcję ze swojej wygranej, zwłaszcza, że widzieli konkurentów z liceów warszawskich czy gdańskich, którzy podczas wtorkowego finału w Lublinie jeszcze na chwilę przed rozpoczęciem testu siedzieli w książkach.

A to oni, bez wkuwania okazali się bezkonkurencyjni. Wiedzieli np., że prawo jazdy w Nowym Jorku trzeba odnawiać co osiem lat, z którymi stanami nie graniczy Luizjana, świetnie rozpoznali miejsce ze zdjęcia stolicy Teksasu. Wiedzieli również, że słowem „OUTWEIGH” należy uzupełnić cytat wypowiedzi byłego prezydenta USA Billa Clintona: „When our memories ...... our dreams, it is then that we become old”.

I zostali za to docenieni. Usłyszeli: Jesteście najlepsi! Odebrali gratulacje i dyplomy, ale też cenne nagrody rzeczowe, m.in. tablety. – Szkoda, że nie bilety do USA – śmieją się licealiści z Zamościa.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Luksfery: Porady dla projektantów i architektów

Luksfery: Porady dla projektantów i architektów

Włączenie luksferów do nowoczesnych projektów architektonicznych i wnętrzarskich wymaga zrozumienia ich unikalnych właściwości oraz kreatywnego podejścia, aby zwiększyć estetykę i funkcjonalność przestrzeni, jednocześnie odpowiadając na współczesne wymagania dotyczące efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury rodzinnie otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury rodzinnie otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia będzie otwarta w sobotę 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na ten dzień zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego.

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Martyna Kłoda z Sokoła Lublin wywalczyła złoty medal podczas finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych „Dolnośląskie 2024”, które rozegrane zostały w Miliczu

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Kolejny raz mobilny dentobus pojedzie do mniejszych miast i wsi w regionie. Skorzystają głównie dzieci i młodzież z utrudnionym dostępem do stomatologa.

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Albo będą całkowicie zamykać ruch, albo tylko częściowo. Tak czy inaczej utrudnień na drogach wokół Zamościa w nadchodzący weekend nie zabraknie. A wszystko dlatego, że Klub Sportowy Agros organizuje kolarski wyścig „Po Ziemi Zamojskiej”.

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji prezentujemy 3 największe inwestycje z unijnym dofinansowaniem w Białej Podlaskiej z ostatniej dekady

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Za posiadanie znacznych ilości narkotyków miał do odbycia karę 3,5 roku więzienia. Ale nie zamierzał "siedzieć", ukrywał się od jakiegoś czasu. Policjanci namierzyli jednak 28-latka z powiatu radzyńskiego, za którym wystawiono list gończy.

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Dzisiejszej nocy doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Tym razem w Cycowie.

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?
ZDJĘCIA
galeria

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?

„Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki” te dwa spektakle zaplanowano na pierwszy po zimowej przerwie pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurowano w środę, 1 maja. Dzisiaj zobaczyć będzie można "Czarcią Łapę" i "Unię Narodów".

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium