Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 kwietnia 2024 r.
17:32

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zdecydowanie inna niż wszystkie poprzednie – o zakończonej w piątek kadencji 2018 - 2024 mówił podczas ostatniego posiedzenia przewodniczący Sejmiku Jerzy Szwaj. – Był to okres specyficzny pod wieloma względami nieprzewidywalny, wyjątkowo trudny. Stanęliśmy w obliczu paraliżującej kraj pandemii, galopującej inflacji, za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a kolizje terminów wyborczych wydłużyły dobiegającą końca kadencję Jednakże mimo tego, że przyszło nam się mierzyć z wieloma wyzwaniami cele, które postawiliśmy sobie na samym początku sukcesywnie i skutecznie realizowaliśmy mimo, że nie było to łatwe – podkreślił.

 

Zdaniem przewodniczącego Sejmiku ostatnie pięć i pół roku to był „dobry czas dla naszego województwa”.

– Nie brakowało inwestycji i pieniędzy na ich realizację. Budowaliśmy drogi, modernizowaliśmy szpitale, wspieraliśmy przedsiębiorców, samorządy powiatowe i gminne, aktywizowaliśmy lokalne społeczności po to, aby zapewnić mieszkańcom naszego województwa komfortowe i godne życie na jakie zasługują – wyliczał Jerzy Szwaj. – Bez wątpienia wielokrotnie zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa zarówno jako mieszkańcy województwa lubelskiego i jako radni Sejmiku. Wykazaliśmy się empatią i zaangażowaniem, ale także i pokorą odkładając na bok niesnaski i dzielące nas poglądy polityczne, bo ostatecznie walczymy przecież o wspólny cel, dobro naszego regionu i wspaniałych ludzi, którzy tu żyją. Byliśmy zawsze obok naszych mieszkańców w najtrudniejszych dla nich momentach podejmując szybko i bez wahania ważne decyzje. Pomagaliśmy ofiarom klęsk żywiołowych, uchodźcom z Ukrainy wykazując się solidarnością i współczuciem. Mimo trudności, z którymi przyszło nam się mierzyć inwestycje, na które mieszkańcy Lubelszczyzny czekali od wielu lat, nie zatrzymały się, a wręcz przeciwnie w niektórych obszarach przyspieszyły Szczególnie jeśli chodzi chociażby o rozbudowę dróg czy inwestycje w służbę zdrowia.

 

J. Szwaj dodał, że radni nie zwalniali tempa i na bieżąco reagowali na pojawiające się potrzeby, spotykali się z mieszkańcami i inwestorami. Wspierali uzdolnioną młodzież, Dbali o zachowanie naszego dziedzictwa, pielęgnowali pamięć i piękną historię przodków.
– Dziś z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że daliśmy radę. Nie zawiedliśmy. Nasze wysiłki nie poszły na marne i Lubelskie rozwija się i pięknieje każdego dnia, doganiając pozostałe regiony naszego kraju – mówił.

Przewodniczący Sejmiku przypomniał, że kadencja która rozpoczęła się pod koniec 2018 roku była nietypowa także pod innym względem, składu Sejmiku, który ulegał wielokrotnie zmianom.

– Żegnaliśmy kolegów i radnych. którzy rozwijali swoje zawodowe kariery na wyższych szczeblach administracji, ale którzy nadal wspierają nas w staraniach o lepszą przyszłość regionu. Niestety, wyruszyliśmy także w ostatnią drogę z naszymi sejmikowymi kolegami: świętej pamięci Marią Gmyz, Zdzisławem Podkańskim, Tadeuszem Kochanowskim i Riadem Hajdarem –przypomniał Jerzy Szwaj i na koniec podziękował wszystkim radnym: – Był to za zaszczyt móc dzielić z wami sejmikowe ławy koleżanki i koledzy radni. Choć przed każdym z nas nowe wyzwania i cele dziś pragnę podziękować Wam za służbę naszemu województwu oraz jego mieszkańcom, za wysiłki oraz poświęcony czas, który wkładaliście w podejmowanie trudnych decyzji i realizacji projektów służących naszemu wspólnemu dobru. Wasza praca i determinacja były i są kluczowym dla rozwoju naszej społeczności. Dzięki nim województwo lubelskie staje się jeszcze lepszym miejscem do życia, pracy i rozwoju. Jeszcze raz dziękuję i cieszę się, że mogłem być częścią tej wyjątkowej historii, którą pisaliśmy przez ostatnie pięć lat. Dziękuję – zakończył J. Szwaj.

Pierwsza sesja nowego Sejmiku VII kadencji, wybranego w wyborach 7 kwietnia odbędzie się 7 maja o godzinie 11.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium