Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 listopada 2022 r.
21:37

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

0 5 A A
Prezydent Andrzej Duda był głównym gościem uroczystości w Skierbieszowie
Prezydent Andrzej Duda był głównym gościem uroczystości w Skierbieszowie (fot. Jakub Szymczuk KPRP)

Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc na uroczystościach upamiętniających wysiedlenia z Zamojszczyzny w trakcie II wojny światowej. – 79-letniej cioci poradzono, żeby obejrzała wydarzenie na telebimie przed szkołą – słyszymy od pochodzącej ze Skierbieszowa Jadwigi Kusior. – Przecież nie chodziło o to, że tam każdy musiał być, tylko o upamiętnienie tych dni – odpowiada przedstawiciel Związku Kombatantów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zawoda, Lipina Nowa, Sady, Skierbieszów. 80 lat temu mieszkających w tych wsiach Polaków Niemcy spędzili na plac przed skierbieszowską szkołą. Okupanci w ten sposób rozpoczęli akcję wysiedleńczą, bo w Skierbieszowie mieli mieszkać tylko Niemcy przesiedlani tam z całej Europy. Po 80 latach w tym samym miejscu spotkali się wysiedleni, ich krewni, prezydent Polski i były prezydent Niemiec. W sali gimnastycznej znaleźli się też politycy i samorządowcy. Niestety nie dla wszystkich bezpośrednio zainteresowanych starczyło miejsca.

>>W rocznicę wysiedleń. Prezydent Polski i były prezydent Niemiec w Skierbieszowie o pamięci i pojednaniu<<

– Jestem zbulwersowana sposobem organizacji wydarzenia w Skierbieszowie – mówi Jadwiga Kusior. O uroczystościach dowiedziała się przypadkiem. – Pani Aniela Petz, która dostała zaproszenie, nie mogła przyjechać, bo jest chora. Zadzwoniła do mnie i zapytała, czy bym nie chciała pojechać. - Ucieszyłam się, bo z mojej rodziny pochodzącej ze Skierbieszowa w czasie wojny sześć osób było wysiedlonych. Mama była przesłuchiwana w procesie norymberskim zbrodniarzy niemieckich, bo w trakcie wojny była poddawana badaniom pseudomedycznym – opowiada Jadwiga Kusior.

Kobieta chciała ze sobą zabrać do Skierbieszowa ciotkę Mariannę Kanarek, która jest Dzieckiem Zamojszczyzny. – Jej ojciec został wywieziony do Oświęcimia i tam zamordowany. Ona sama urodziła się już na wysiedleniu. W tej chwili ma 79 lat i z powodu wieku chciałam jej towarzyszyć w wyjeździe do Skierbieszowa.

Organizatorem rocznicowych uroczystości było m.in. Starostwo Powiatowe w Zamościu, dlatego kobieta zaczęła tam wydzwaniać, aby poprosić o możliwość uczestnictwa. – Dzwoniłam kilka razy. Pracownica starostwa wzięła adres mój i ciotki. Ale po jakimś czasie oddzwoniła, że nie ma już miejsc. Powiedziała, że jej przykro ale mają już tyle ludzi zaproszonych, że nic się nie da zrobić. Dodała, że na boisku przed salą gimnastyczną będzie stał telebim i tam będzie można w nich uczestniczyć. Zaproponowała takie warunki ciotce, która ma 79 lat! Zapytałam: czy pani słyszy co pani mówi?

Pani Jadwiga jest zaskoczona również tym, że jej 100-letnia ciocia, Emilia Kostrubała z domu Czechyra, która pochodzi z Zawody koło Skierbieszowa i przeżyła Auschwitz, również nie została zaproszona na niedzielne wydarzenie.

– My listę osób dostaliśmy ze Związku Kombatantów. Wysłaliśmy zaproszenia i prosiliśmy o potwierdzenie obecności do 30 października. To było związane z możliwą obecnością prezydenta Andrzeja Duda. Takie obowiązują procedury – mówi Joanna Mazurek, dyrektor Wydział Spraw Społecznych i Promocji Powiatu w zamojskim starostwie.

W urzędzie przyznają, że pamiętają telefony w sprawie uroczystości. – Panie zgłosiły się bardzo późno. Pracownica urzędu powiedziała im, że wpisujemy je na listę, ale nie dajemy gwarancji, że wejdą – dodaje Joanna Mazurek.

– To jest nielogiczne. Miałyśmy jechać 200 kilometrów, a potem dowiedzieć się, że nie możemy wejść? – dziwi się Jadwiga Kusior.

– Sama pochodzę ze Skierbieszowa i w mojej rodzinie te wspomnienia są żywe. Nikogo nie traktujemy jak gorszego. Staraliśmy się, żeby te uroczystości były dla tych osób wyjątkowe. Przykro mi, że tak to zostało odebrane – przekonuje dyrektor Mazurek.

Za listę gości odpowiedzialny był Zarząd Okręgowy Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu. Prezes Tadeusz Pszenniak również podkreśla, że jest zaskoczony sytuacją. – Chętnych było może z 1000 osób, a sala może pomieścić 200-250 – wyjaśnia. – Przecież nie chodziło o to, że tam każdy musiał być, tylko o upamiętnienie tych dni. Ja sam mam trzech synów i żaden z nich nie miał zaproszenia – dodaje Tadeusz Pszenniak.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium