Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

7 września 2021 r.
6:37

Robią wesela, ale im smutno. Biznes traci na stanie wyjątkowym. "Będziemy starać się o odszkodowanie"

Autor: Zdjęcie autora agdy
11 6 A A
Z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego piękne wnętrze kościoła w Centrum Zabytkowo-Religijnego w Hannie mogą oglądać tylko osoby zamieszkałe lub pracujące w strefie
Z powodu wprowadzenia stanu wyjątkowego piękne wnętrze kościoła w Centrum Zabytkowo-Religijnego w Hannie mogą oglądać tylko osoby zamieszkałe lub pracujące w strefie (fot. Urząd Gminy Hanna)

– To ulgi podatkowe powinny regulować nasze straty. Nie chcę nigdzie chodzić po pieniądze – mówi przedsiębiorca z Włodawy. Wprowadzenie stanu wyjątkowego w kilkudziesięciu miejscowościach naszego województwa najbardziej odczuła branża turystyczna i hotelarska. – Organizujcie wyłącznie wesela. Róbcie rekolekcje i już możecie działać – życzliwie radzą internauci firmie, która oferuje noclegi i organizuje spotkania ale straciła gości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od piątku na części terenu naszego województwa obowiązuje stan wyjątkowy. Jeśli Sejm odrzuci wniosek Lewicy o uchylenie rozporządzenia o stanie wyjątkowym, nadal ruch ludności będzie tu ograniczony. I to w taki sposób, że w kilkudziesięciu miastach, miejscowościach czy osadach będą mogły przebywać tylko osoby, które tam mieszkają, pracują itp. Z tego powodu, na przykład Włodawa już odwołała swój bardzo znany Festiwal Trzech Kultur. Nie ma turystów, którzy planowali wypady na wrześniowy urlop, na grzyby czy pozwiedzać.

Wojewoda zapowiedział, że będą rekompensaty dla przedsiębiorców w ramach tarczy osłonowej z tytułu utraconych dochodów.

Wesele to nie wszystko

– Pandemia dała nam w kość, ale trudno porównać sytuację, gdy nas zamykano i otwierano, z tym, co dzieje się teraz. Przede wszystkim stan wyjątkowy wprowadzono znienacka, a w biznesie hotelowym nic nie dzieje się z dnia na dzień. Firmy rezerwują u nas miejsca z dużym, czasami półrocznym wyprzedzeniem. Teraz te procesy nagle zostały przerwane i biorąc pod uwagę, że stan może zostać przedłużony, nawet nie mamy co zaproponować gościom – mówi Ewa Szeloch, która od wielu lat prowadzi w Sobiborze Wsi Siedlisko Sobibór.

– Oczywiście, że się będziemy starać o odszkodowanie. W sobotę wesele odbyło się zgodnie z planem, ale indywidualni goście i firmy, które miały rezerwacje rezygnują i wycofują zaliczki – dodaje właścicielka siedliska, która dziwi się, że w ogóle ich teren znalazł się w strefie, gdzie obowiązują obostrzenia, bo jak tłumaczy, do trójstyku granic polskiej, białoruskiej i ukraińskiej mają kilka kilometrów, a z Białorusią nie graniczą w ogóle. – Oprócz tego, że goście nie mogą do nas przyjechać, nikt nas nie zamknął, życie się toczy normalnie jak na terenie przygranicznym, może jest więcej patroli policji. I uczestnicy wesela nie mogli przejechać przez Włodawę, tylko byli kierowani na Chełm.

Na zapleczu festiwalu

– Łatwo policzyć: 20 osób po 75 złotych za nocleg przez cały czas trwania Festiwalu Trzech Kultur. Nocowały u nas zawsze ekipy techniczne i zespoły, współpracujemy z Muzeum-Zespołem Synagogalnym od wielu lat. Nie będę się mógł starać o odszkodowanie, bo hotel nie jest odrębnym przedsiębiorstwem, tylko częścią większej firmy. Nie jesteśmy w stanie wykazać urzędnikom, ile straciliśmy konkretnie na braku gości – mówi Kazimierz Milart, który zarządza Hotelikiem przy ul. Lubelskiej 56 we Włodawie.

Przedsiębiorcy zauważają, że na ulicach Włodawy jest mniej przechodniów, którzy od weekendu unikają spacerów. Zupełnie jak na początku pandemii. Nie ma aut z obcymi rejestracjami. To przekłada się w sklepach na mniejsze obroty.

– Zrobiliśmy zaopatrzenie specjalnie z myślą o osobach, które przyjadą na Festiwal Trzech Kultur. Już tego nie oddamy, ani nikt nie kupi, bo festiwalu nie ma. Mieszkańcy nie wykupują niczego na zapas, a spodziewaliśmy się, że może coś takiego być. Może jeszcze mają zapasy z początku pandemii – próbuje żartować właścicieli jednej z włodawskich firm, który notuje straty, ale nie będzie się ubiegał o kwoty z budżetu. Jest zdania, że państwo powinno to regulować ulgami podatkowymi, a nie dawaniem pieniędzy. Szkoda mu czasu na załatwianie formalności, które, jak przewiduje, będą długo trwały.

– Tracimy finansowo, ale wprowadzenie stanu wyjątkowego uważam za dobry kierunek. Moglibyśmy stracić więcej. To prawidłowe ruchy z uwagi na bezpieczeństwo. Zwłaszcza, że kontrolujący samochody są dobrze przeszkoleni i bardzo kulturalnie to się odbywa. Zdarza mi się, że 4-5 razy dziennie mnie zatrzymują, dostawców też, ale przyjeżdżają bez problemu – dodaje przedsiębiorca.

Nie zjedzą, nie zwiedzą

– W zeszłym roku nie było dożynek w ogóle, w tym były skromne, ale takie planowaliśmy. Przewidując kolejną falę zachorowań, zrezygnowaliśmy z koncertu i zabawy, była tylko msza, ofiarowanie chleba i wieńców w kościele. Wprowadzone przepisy sprawiły, że na nasze święto plonów nie przyjechały delegacje z ościennych gmin, ani chór z Włodawy – mówi Grażyna Kowalik, wójt gminy Hanna, która przyznaje, że choć strefa obowiązuje od niedawna, już widać jej wpływ. Choćby taki, że do gminnego Centrum Zabytkowo-Religijnego nie przyjeżdżają turyści.

– Miała być grupa, prawie 60 osób spod Łodzi, i zrezygnowali. Na 15 września zapowiedzieli się seniorzy z Łukowa, też ich nie będzie. Nie ma grup rowerowych, a jesteśmy niedaleko Green Velo, ani indywidualnych gości. Jeśli policzyć bilety wstępu, pamiątki czy obiady, które zamawiają organizatorzy wycieczek, to każdy przyjezdny zostawia w CZR średnio 50-60 złotych. Dla przykładu, w sierpniu do gminnej kasy centrum wpłaciło 30 tysięcy złotych, we wrześniu pieniędzy prawie w ogóle nie będzie – przewiduje wójt.

Samorządowcy z przygranicznych terenów martwią się też, kto będzie reperował drogi zniszczone przez ciężki wojskowy sprzęt.

– Ja jeszcze nie mam sygnałów, że jakieś gminne grunty czy drogi ucierpiały, ale koledzy wójtowie z podlaskiego taki kłopot już mają. Liczę, że dostaniemy pieniądze na remonty, ale nie w ramach wniosków z programów, które wymagają wkładu własnego – dodaje Grażyna Kowalik.

W chwili gdy zamykaliśmy to wydanie gazety, Sejm jeszcze nie rozpatrywał rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. W piątek Lewica złożyła projekt takiej uchwały.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
inter56 / 7 września 2021 r. o 08:58
kiedyś J.Piłsudski powiedział ,,jeżeli ktoś myśli, że wolność kosztuje jeden grosz i dwie krople krwi, jest głupcem''.... I POMYŚLMY...........we Francji,Anglii, znają okrzyk ,,allach akbar"  i chroń nas Boże od takiego krzyku....
Avatar
kees22 / 7 września 2021 r. o 08:31
Oto jak wygląda  demokracja wg Paliwasa. Jeszcze niedawno na tym forum powoływał sie na konstytucję. Teraz sam nie potrafi uszanować demokratycznych wyborów i notorycznie  obraża wyborców.Myslisz , że twoje 3174 komentarze ,które napisałeś w Sztandarze Ludu są mądre? Przeczytaj je jeszcze raz i pomyśl - moze warto pisać mniej, ale mądrze. I nie Polska jest w ruinie - jak często piszesz - lecz ty sam jesteś w ruinie. Zatem zacznij sie leczyć.
Avatar
Paul / 7 września 2021 r. o 07:31
Są sprawy i sprawki. Artykuł tendencyjny, szukanie dziury w całym. Ok. Nie ma stanu wyjątkowego, otwarta granica i co? Byłyby wesela i turystyka?
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 września 2021 r. o 06:47
Żadnych odszkodowań. Głosowaliście na piss, to teraz macie swoją wolske marzeń. Dziad wprowadził sobie stan wojenny, zabawa piss w zastraszanie ciemnego ludu trwa w najlepsze... a wszystko to aby odwrócić uwagę że pieniędzy z unii nie będzie. POlska w ruinie.
Avatar
Liliana / 15 września 2021 r. o 08:41
Dobrze, że my nie mieszkamy przy granicy, bo szykuje się nam wesele w rodzinie. Już potwierdziliśmy, że będziemy, iRobot jest kupiony, sukienka tak samo. Szkoda byłoby, gdybyśmy nie mogli uczestniczyć w uroczystości.
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 września 2021 r. o 08:58
Oto jak wygląda  demokracja wg Paliwasa. Jeszcze niedawno na tym forum powoływał sie na konstytucję. Teraz sam nie potrafi uszanować demokratycznych wyborów i notorycznie  obraża wyborców.Myslisz , że twoje 3174 komentarze ,które napisałeś w Sztandarze Ludu są mądre? Przeczytaj je jeszcze raz i pomyśl - moze warto pisać mniej, ale mądrze. I nie Polska jest w ruinie - jak często piszesz - lecz ty sam jesteś w ruinie. Zatem zacznij sie leczyć.
 Gorszy sort m w nosie co myślą o nich zdradzieckie mordy. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy raz na zawsze z tą dyskusją 
 Gorszy sort m w nosie co myślą o nich zdradzieckie mordy. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy raz na zawsze z tą dyskusją  rozwiń
Avatar
Liliana / 15 września 2021 r. o 08:41
Dobrze, że my nie mieszkamy przy granicy, bo szykuje się nam wesele w rodzinie. Już potwierdziliśmy, że będziemy, iRobot jest kupiony, sukienka tak samo. Szkoda byłoby, gdybyśmy nie mogli uczestniczyć w uroczystości.
Avatar
inter56 / 7 września 2021 r. o 08:58
kiedyś J.Piłsudski powiedział ,,jeżeli ktoś myśli, że wolność kosztuje jeden grosz i dwie krople krwi, jest głupcem''.... I POMYŚLMY...........we Francji,Anglii, znają okrzyk ,,allach akbar"  i chroń nas Boże od takiego krzyku....
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 września 2021 r. o 08:58
Oto jak wygląda  demokracja wg Paliwasa. Jeszcze niedawno na tym forum powoływał sie na konstytucję. Teraz sam nie potrafi uszanować demokratycznych wyborów i notorycznie  obraża wyborców.Myslisz , że twoje 3174 komentarze ,które napisałeś w Sztandarze Ludu są mądre? Przeczytaj je jeszcze raz i pomyśl - moze warto pisać mniej, ale mądrze. I nie Polska jest w ruinie - jak często piszesz - lecz ty sam jesteś w ruinie. Zatem zacznij sie leczyć.
 Gorszy sort m w nosie co myślą o nich zdradzieckie mordy. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy raz na zawsze z tą dyskusją 
 Gorszy sort m w nosie co myślą o nich zdradzieckie mordy. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy raz na zawsze z tą dyskusją  rozwiń
Avatar
kees22 / 7 września 2021 r. o 08:31
Oto jak wygląda  demokracja wg Paliwasa. Jeszcze niedawno na tym forum powoływał sie na konstytucję. Teraz sam nie potrafi uszanować demokratycznych wyborów i notorycznie  obraża wyborców.Myslisz , że twoje 3174 komentarze ,które napisałeś w Sztandarze Ludu są mądre? Przeczytaj je jeszcze raz i pomyśl - moze warto pisać mniej, ale mądrze. I nie Polska jest w ruinie - jak często piszesz - lecz ty sam jesteś w ruinie. Zatem zacznij sie leczyć.
Avatar
Paul / 7 września 2021 r. o 07:31
Są sprawy i sprawki. Artykuł tendencyjny, szukanie dziury w całym. Ok. Nie ma stanu wyjątkowego, otwarta granica i co? Byłyby wesela i turystyka?
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 września 2021 r. o 06:47
Żadnych odszkodowań. Głosowaliście na piss, to teraz macie swoją wolske marzeń. Dziad wprowadził sobie stan wojenny, zabawa piss w zastraszanie ciemnego ludu trwa w najlepsze... a wszystko to aby odwrócić uwagę że pieniędzy z unii nie będzie. POlska w ruinie.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolekcjoner i biznesmen. Z Radzynia Podlaskiego w świat sztuki
Magazyn

Kolekcjoner i biznesmen. Z Radzynia Podlaskiego w świat sztuki

Sztuka była dla mnie odskocznią od poukładanego świata biznesu. Przyszedł jednak moment, że zdecydowałem się postawić ją na pierwszym miejscu. Sztuka to pamiętnik. Coś, co zapisuje część duszy artysty, w danym miejscu i momencie. Samo obcowanie z nią jest magiczne – Jakub Fijewski to pochodzący z Radzynia Podlaskiego kolekcjoner i przedsiębiorca, który kilkunastoletnie zainteresowanie sztuką przekłada dzisiaj na reprezentowanie uznanych artystów.

Program TV 9-11 czerwca 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
9 czerwca 2023, 17:00

Program TV 9-11 czerwca 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W weekend w naziemnej telewizji cyfrowej nie zabraknie ciekawych filmowych propozycji. W programie m.in. głośny "Gierek", druga odsłona "Obecności" czy kultowy "Terminator 2". Będą też klasyki takie, jak "Trzy dni Kondora". Poniżej prezentujemy kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Lublin: O włos od tragedii! "Człowieku! Życie Ci nie miłe?"
Alarm 24

Lublin: O włos od tragedii! "Człowieku! Życie Ci nie miłe?"

Chciałabym tym listem wyrazić swoją głęboką wdzięczność anonimowym panom, których praca polega na ratowaniu życia innych. Serdecznie im dziękuję – napisała pani Katarzyna. Widziała na przystanku Lublin Zachodni interwencję patrolu Straży Ochrony Kolei dzięki której pijany mężczyzna nie zginął na torach.

Wkrótce wystawa w Sitnie. Można się zgłaszać
30 czerwca 2023, 10:00
galeria

Wkrótce wystawa w Sitnie. Można się zgłaszać

Znany jest dokładny termin imprezy i jej program. Wiadomo, co będzie w tym roku nowego. Kompletowana jest jeszcze lista wystawców, którzy na przełomie czerwca i lipca przyjadą do Sitna. Czasu na zgłoszenia jest coraz mniej.

Weekendowe koncerty w Wirydarzu CK
9 czerwca 2023, 20:30

Weekendowe koncerty w Wirydarzu CK

Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na dwa weekendowe koncerty w Wirydarzu. W piątek coś dla miłośników jazzu, czyli duet Ken Vandermark & Paal Nilssen-Love natomiast w niedzielę na scenie pojawi się ekologiczny projekt Gaja.

Wirtuozi akordeonu w Filharmonii
11 czerwca 2023, 17:00

Wirtuozi akordeonu w Filharmonii

W niedzielę, 11 czerwca o godz. 17 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się Gala jubileuszowa X Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego "Lubelskie Spotkania Akordeonowe". Na scenie wystąpią prawdziwi wirtuozi akordeonu.

12 dzieci odebranych rodzinie zastępczej. „Dziwię się, że dano dzieci takim ludziom”
film

12 dzieci odebranych rodzinie zastępczej. „Dziwię się, że dano dzieci takim ludziom”

Policja zatrzymała małżeństwo, które było rodziną zastępczą dla dwanaściorga dzieci. Dzieci z wyraźnymi śladami bicia zostały przewiezione do szpitala. Okazuje się, że biologiczne matki dzieci od dawna alarmowały, że ich dzieci mogą być narażone na przemoc.

Nie wiesz jaki system rynnowy wybrać? Poznaj kilka istotnych kwestii

Nie wiesz jaki system rynnowy wybrać? Poznaj kilka istotnych kwestii

W czasie budowania dachu dokładamy wszelkich starań, aby wybierane materiały wykończeniowe wyróżniały się jak najwyższą jakością. Jednymi z najważniejszych właściwości, na jakie zwracamy uwagę, jest wodoodporność często określana mianem niskiej nasiąkliwości oraz szczelność.

Lubelskie: Tragedia na drodze. Nie żyje dwójka motocyklistów
galeria

Lubelskie: Tragedia na drodze. Nie żyje dwójka motocyklistów

Do tragicznego zdarzenia doszło w piątek w południe.

Gdzie meble ekspozycyjne znajdą swoje zastosowanie? Poznaj kilka inspiracji

Gdzie meble ekspozycyjne znajdą swoje zastosowanie? Poznaj kilka inspiracji

To właśnie meble ekspozycyjne pozwalają na atrakcyjne przedstawienie różnego rodzaju eksponatów, produktów itp. Co więcej, zabezpieczają przedstawiane elementy przed zniszczeniem. Większości osób meble ekspozycyjne kojarzą się z muzeum. Jak się jednak okazuje, to nie ich jedyne zastosowanie. W niniejszym artykule wyjaśnimy, kto jeszcze powinien zdecydować się na wysokiej jakości meble ekspozycyjne. Poznaj naszą odpowiedź i czytaj dalej!

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [9-11.06]
9 czerwca 2023, 8:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [9-11.06]

Na ekrany lubelskich kin w weekend wkroczy kolejna odsłona filmowej serii "Tranformers". Tym razem pojawią się bohaterowie znani z popularnego w latach 90. serialu animowanego "Kosmiczne wojny". Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pieniądze na szkolne ekopracownie. Wiemy, gdzie powstanie stacja meteo z teleskopami
Zdjęcia
galeria

Pieniądze na szkolne ekopracownie. Wiemy, gdzie powstanie stacja meteo z teleskopami

W podstawówce w Snopkowie powstanie zewnętrzna stacja meteo z teleskopami, a w Opolu Lubelskim odnowiona i doposażona pomocami ekologicznymi pracownia przyrodnicza, podobnie zresztą jak w I LO w Chełmie. Szkoły, które zostały laureatami konkursów Ekopracownia – zielone serce szkoły oraz Ekopracownia OZE, organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie już dobrze wiedzą, na co wydadzą otrzymane w poniedziałek pieniądze.

Samorządy straciły na Polskim Ładzie, ale będzie częściowa rekompensata. Ile otrzyma Lubelskie?

Samorządy straciły na Polskim Ładzie, ale będzie częściowa rekompensata. Ile otrzyma Lubelskie?

Ponad 806 mln zł otrzymają w tym roku samorządy z województwa lubelskiego z tytułu rekompensat za utratę dochodów w związku ze zmianami w przepisach podatkowych. Największa kwota z tej puli, prawie 80 mln zł trafi do Lublina.

"Plandeka jest naszą zmorą." Konferencja prasowa przed meczem Platinum Motor Lublin - For Nature Solutions KS Apator Toruń

"Plandeka jest naszą zmorą." Konferencja prasowa przed meczem Platinum Motor Lublin - For Nature Solutions KS Apator Toruń

Jarosław Hampel i Maciej Kuciapa wzięli udział w konferencji prasowej online przed najbliższym meczem ligowym. Oto co powiedzieli kapitan i trener zespołu "Koziołków"

Zamość. Radny PiS kontra radny PiS. Śledztwo umorzone, ale proces będzie

Zamość. Radny PiS kontra radny PiS. Śledztwo umorzone, ale proces będzie

Piotr Błażewicz, przewodniczący RM Zamość (PiS) nie popełnił żadnego przestępstwa – uznała prokuratura i umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez samorządowca. Wszczęła je po zawiadomieniu radnego Dariusza Zagdańskiego (PiS). W konsekwencji obaj panowie spotkają się w sądzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium