Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

8 maja 2021 r.
13:04

Włodawa. Zaskakujące reakcje na budki dla jerzyków. "To nie jest Natura 2000"

Autor: Zdjęcie autora am
38 1 A A
(fot. Między Drzewami)

– Brawo! Super inicjatywa! – cieszyli się mieszkańcy Włodawy, gdy w ich mieście pojawiły się pierwsze budki dla jerzyków. Ale głosy krytyki też się pojawiły. Dlatego po powieszeniu budek trzeba było rozwiesić plakaty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pomysł zamontowania budek dla jerzyków przyszedł nam do głowy ponad rok temu – mówi Edyta Gałan z włodawskiej inicjatywy Między Drzewami. – W lutym 2020 r. na spacer po Włodawie zaprosiliśmy ornitologa Jarosława Krogulca. Pomógł nam wskazać najlepsze miejsca na powieszenie takich budek. Porad, jakie budki kupić i w jaki sposób je powiesić udzielal nam również krakowski ornitolog Michał Mydłowski. Ma on ogromne doświadczenie, bo w Krakowie powiesił już ponad 1000 budek dla tych ptaków. Tak jak polecił nam pan Michał, kupiliśmy budki z trocinobetonu, gdyż są bezpieczniejsze i znacznie trwalsze od drewnianych. Trzeba je było tylko pomalować farbą aby nie wyróżniały się na tle elewacji bloku.

Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej do tego pomysłu nie trzeba było długo przekonywać. Zgodził się pod warunkiem, że pomysł zaakceptują mieszkańcy bloku.

– Jeszcze w 2020 roku planowaliśmy zorganizować spotkanie, ale pandemia pokrzyżowała nam plany – opowiada Edyta Gałan. – Po roku wróciliśmy do tematu i ponownie spotkaliśmy się na rozmowach z prezesem spółdzielni. Wtedy już wiedzieliśmy, że zrobimy społeczną zrzutkę na zakup 20 budek. I z taką propozycją przystąpiliśmy do rozmów proponując, że my przekażemy budki, a spółdzielnia zgodzi się na udostępnienie ściany bloku i pomoże w montażu. Prezes Marian Ścisłowski wyraził zgodę, zastrzegając, że najpierw musi poinformować mieszkańców i poczekać na ich odpowiedź.

W zbiórkę pieniędzy włączyli się nie tylko mieszkańcy Włodawy. Sam montaż przebiegł szybko i sprawnie.

– Panowie montujący byli szczęśliwi i dumni, że mamy pierwsze budki dla jerzyków we Włodawie – podkreśla aktywistka. – Ludzie, którzy mieli okazję zobaczyć montaż, w zdecydowanej większości reagowali pozytywnie. Ale doświadczyliśmy też przykrości. Znalazły się pojedyncze osoby, które gwałtownie wyrażały swój sprzeciw – przyznaje.

Reakcja niektórych lokatorów bloku, którzy podnosili np., że „blok to nie Natura 2000”, była dla aktywistów kompletnym zaskoczeniem.

– Przecież jerzyki to bardzo pożyteczne i przyjazne ptaki. Każdy z nich potrafi w ciągu dnia upolować kilkanaście tysięcy owadów, w tym komarów, much i meszek. Dodatkowo w przeciwieństwie do jaskółek, z którymi wiele osób je myli, ptaki te nie budują gniazd w niszach okiennych i nie brudzą parapetów. Liczymy, że nasza akcja pokaże jak ważne i pożyteczne są to ptaki i kolejne osoby oraz instytucje podejmą u siebie temat wieszania dla nich budek.

Dlatego kilka dni po powieszeniu budek Inicjatywa Między Drzewami przygotowała plakaty. Można na nich przeczytać, że jerzyki nie brudzą elewacji, nie przenoszą chorób, ich sąsiedztwo wcale nie jest uciążliwe, a ich sąsiedztwo do same korzyści.

(fot. Między Drzewami)

Ornitolog dr Jarosław Krogulec o jerzykach:

Pierwotnym miejscem gniazdowania jerzyków na nizinach były dziuple w wiekowych (przeważnie ponad 100 letnich), wysokich drzewach. W dalszym ciągu nie licznie gnieżdżą się one w takich miejscach w Puszczy Białowieskiej i w niektórych lasach północno-wschodniej Polski. Niestety w ostatnim wieku stare wysokie lasy zaczęły należeć do rzadkości i jerzyki coraz częściej zdecydowały zajmować jako alternatywne miejsce gniazdowania szczeliny w wysokich budynkach.

Obfitość takich miejsc dostarczały zwłaszcza bloki z czasów budownictwa socjalistycznego. Wraz z coraz częstszymi ich remontami i termomodernizacją miejsca takie stają się coraz mniej dostępne dla lęgów jerzyków.

Stąd konieczność ich zastąpienia poprzez zawieszanie specjalnych budek lęgowych.

Jerzyki to niesamowite ptaki. Perfekcyjni lotnicy - w locie poziomym osiągają prędkość do 200 km/h i wspaniale manewrują w lotach synchronicznych. Możemy to podziwiać szczególnie w letnie wieczory spacerując uliczkami miasta. Nie są uciążliwymi lokatorami - gniazda lokalizują w małych szczelinach na dużej wysokości. Nie zatykają przewodów wentylacyjnych czy kominowych. Nie zanieczyszczają odchodami fasad czy okien.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium