Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

14 listopada 2019 r.
19:19

Lubelskie: Znaleziono szczątki żołnierzy w lesie w Poleskim Parku Narodowym

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
804 15 A A

Na godziwy pochówek czekają już 72 lata. Bohaterowie bitwy pod Wytycznem w 1939 roku leżą we wspólnej mogile w lesie, przy cmentarzu ewangelickim w Michałowie. Odnalazł ich ppłk dr Józef Ledzianowski z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Świder bez problemu wkręcał się w piaszczystą glebę.

– Mamy właściwie już pewność, że w tym lasku spoczywają żołnierze. Zrobiliśmy kilka próbnych odwiertów. Znaleźliśmy ludzkie szczątki, łuskę, hak rzeźniczki oraz element wyposażenia – mówi ppłk dr Józef Ledzianowski.

Są to żołnierze września 1939 roku z m. in, z Korpusu Ochrony Pogranicza, Flotylli Pińskiej i innych oddziałów.

To już drugi rok badań prowadzonych przez 14 podchorążych z wrocławskiej AWL pod dowództwem oficerów. – Zaczęliśmy od kwerendy archiwów. Rozpytywaliśmy okolicznych mieszkańców. Korzystaliśmy z ogromnej wiedzy Adam Panasiuka, regionalisty, autora książek o miejscowościach gminy Urszulin. W końcu kluczowe okazały się informacje pana Kapały, mieszkańca Urszulina – mówi ppłk Ledzianowski.

Kapała jako dziecko był świadkiem, jak furmankami przewożono zwłoki polskich żołnierzy. W szukanie miejsca ich pochówku zaangażowali się też pracownicy Poleskiego Parku Narodowego.

Bitwa pod Wytycznem rozegrała się 1 października 1939 roku 

Kilka tysięcy polskich żołnierzy pod dowództwem gen. Orlik-Rückemann dzielnie stawiało czoła sowieckim oddziałom pancernym. Zginęło 100 polskich żołnierzy. Po walce dochodziło do mordów. Rosjanie zabijali rannych i kadrę oficerską i podoficerską, często strzałem w głowę. Szacunki mówią o 300 zaginionych żołnierzach. Być może to ich zwłoki spoczywają w odnalezionych grobach.

– W czasach PRL starano się wygumkować tę bitwę z historii. W 1947 komuniści po cichu ekshumowali ciała polskich żołnierzy z mogił rozrzuconych na terenie bitwy i potajemnie chowali w pobliżu cmentarza ewangelickiego w Michałowie – mówi ppłk Ledzianowski.

Odwierty badawcze poprzedziły badania terenu georadarem.

– Wykryłem anomalie świadczące o czterech nieoznaczonych, zbiorowych mogiłach. Mają 6 na 7 metrów – mówi Jacek Adamiak, biegły sądowy z zakresu poszukiwania zwłok i szczątków ludzkich.

Grupa poszukiwawcza na miejscu znalazła też łuskę, fragmenty umundurowania, kości oraz hak rzeźnicki do wyładunku zwłok.
Straż Graniczna jest bezpośrednim spadkobiercą przedwojennego KOP. – Szanujemy nasze tradycje i z pewnością nie zapomnimy o odnalezionych żołnierzach spod Wytycznego – mówi por. SG Dariusz Sienicki.

– Szczątki żołnierzy powinny trafić na cmentarz wojenny w Wytycznie lub nekropolie parafialną w Urszulinie – dodaje Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału IPN.

– W przyszłym roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód, przeprowadzimy badania archeologiczne. Dopiero one rozwieją wszystkie wątpliwości. Tym żołnierzom należy się godziwy pochówek i pamięć – kończy ppłk Ledzianowski.

e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gosc / 14 listopada 2019 o 20:25
+20
Hołd ludziom walczącym o wolność Polski.
Avatar
czujnik piniundza / 14 listopada 2019 o 19:57
+20
No i już kilkadziesiąt tysi będzie do zarobienia przy przenoszeniu starych kości z jednej dziury w ziemi do drugiej.
 Przenosi się kości ruskie i żydowskie to chyba tylko sowiecki materialista może uważać, że kości polskich żołnierzy powinny leżeć w zapomnieniu i w zapomnieniu powinny pozostać czyny tych żołnierzy. Każdy normalny Polak nie widzi problemu w ekshumacjach i w uszanowaniu bohaterstwa pomordowanych. 
Avatar
aswd / 14 listopada 2019 o 19:45
+20
No i już kilkadziesiąt tysi będzie do zarobienia przy przenoszeniu starych kości z jednej dziury w ziemi do drugiej.
 Prawdziwy idiota czy tylko pożyteczny?
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 20:25
+12
Sukinsyny wymordowali naszych chłopaków
Avatar
Cześć Ich pamięci! / 15 listopada 2019 o 13:30
+10
15.11.1944 -  na zamku w Lublinie wykonano pierwszą egzekucję na żołnierzach Armii Krajowej.  Sojusznicy stalina rozstrzelali Tadeusza Benesza,Franciszka Gadzałę i Kazimierza Siwca.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 22:49
+8
Proszę przed wydaniem artkyłu sprawdzić w nim błędny. Nazwa miejscowości: Wytyczno, odmieia się w następujący sposób - miejscownik (o kim? o czym?) (o) Wytycznie.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 21:46
+8
-"I pomyśleć że przez 20 lat III RP praktycznie nikt nie zajmował się tematem Żołnierzy Wyklętych, nic nie było o tym w mediach - temat nie istniał..." O żołnierzach wyklętych klepano na okrągło,ale pierwszy raz się spotykam że ktoś żołnierzy z 1939r nazywa wyklętymi...chyba masz wyklęty umysł;).
Avatar
stalinowska banda zwyrodnialców / 15 listopada 2019 o 12:35
+5
Sowieci zabijali Polaków strzałem w głowę? Czyli tak, jak w Katyniu...
Avatar
wojenka ma / 15 listopada 2019 o 08:49
+1
"Jasio idzie na wojnę! Co będziesz tam robił Jasiu. Będę zabijał wrogów! A jak Ciebie zabiją..? ..? Mnie..? A za co..?" Pomyślcie: Jak by nikt nie chciał walczyć i nie było by żołnierzy kto by się bił za nieswoje interesy...? Niech politycy i biznesmeni ew. ze swoimi rodzinami walczą jak już swoją głupotą doprowadzą do wojny..! Odpie..rzcie się od nas!!! My chcemy żyć w zgodzie ze wszystkimi sąsiadami. Miejsca i chleba dla wszystkich wystarczy!!!
Avatar
SyanislawKazimier / 16 listopada 2019 o 22:04
0
To tyle lat czekali w IIIRP na plk. Ledzianowskiego? Ma chlop dobrego nosa.
Avatar
SyanislawKazimier / 16 listopada 2019 o 22:04
0
To tyle lat czekali w IIIRP na plk. Ledzianowskiego? Ma chlop dobrego nosa.
Avatar
Jp2 / 16 listopada 2019 o 21:57
0
Kim draniu jestes?
Avatar
Cześć Ich pamięci! / 15 listopada 2019 o 13:30
+10
15.11.1944 -  na zamku w Lublinie wykonano pierwszą egzekucję na żołnierzach Armii Krajowej.  Sojusznicy stalina rozstrzelali Tadeusza Benesza,Franciszka Gadzałę i Kazimierza Siwca.
Avatar
stalinowska banda zwyrodnialców / 15 listopada 2019 o 12:35
+5
Sowieci zabijali Polaków strzałem w głowę? Czyli tak, jak w Katyniu...
Avatar
wojenka ma / 15 listopada 2019 o 08:49
+1
"Jasio idzie na wojnę! Co będziesz tam robił Jasiu. Będę zabijał wrogów! A jak Ciebie zabiją..? ..? Mnie..? A za co..?" Pomyślcie: Jak by nikt nie chciał walczyć i nie było by żołnierzy kto by się bił za nieswoje interesy...? Niech politycy i biznesmeni ew. ze swoimi rodzinami walczą jak już swoją głupotą doprowadzą do wojny..! Odpie..rzcie się od nas!!! My chcemy żyć w zgodzie ze wszystkimi sąsiadami. Miejsca i chleba dla wszystkich wystarczy!!!
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 22:49
+8
Proszę przed wydaniem artkyłu sprawdzić w nim błędny. Nazwa miejscowości: Wytyczno, odmieia się w następujący sposób - miejscownik (o kim? o czym?) (o) Wytycznie.
Avatar
WD / 14 listopada 2019 o 21:54
-18
No i już kilkadziesiąt tysi będzie do zarobienia przy przenoszeniu starych kości z jednej dziury w ziemi do drugiej.
Przenosi się kości ruskie i żydowskie to chyba tylko sowiecki materialista może uważać, że kości polskich żołnierzy powinny leżeć w zapomnieniu i w zapomnieniu powinny pozostać czyny tych żołnierzy. Każdy normalny Polak nie widzi problemu w ekshumacjach i w uszanowaniu bohaterstwa pomordowanych.
 To może niech taki Normalny Polak wyjmie te piniundze se swojego sepeta i zapłaci osobiście za te wszystkie obrządki. Jeden Prawdziwy Polak za komplet kości jednego bohatera. Tak jak "ruskie" płacą za swoje kości a Żydzi za swoje.
 To może niech taki Normalny Polak wyjmie te piniundze se swojego sepeta i zapłaci osobiście za te wszystkie obrządki. Jeden Prawdziwy Polak za komplet kości jednego bohatera. Tak jak "ruskie" płacą za swoje kości a Żydzi za swoje. rozwiń
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 21:46
+8
-"I pomyśleć że przez 20 lat III RP praktycznie nikt nie zajmował się tematem Żołnierzy Wyklętych, nic nie było o tym w mediach - temat nie istniał..." O żołnierzach wyklętych klepano na okrągło,ale pierwszy raz się spotykam że ktoś żołnierzy z 1939r nazywa wyklętymi...chyba masz wyklęty umysł;).
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 20:48
-9
I pomyśleć że przez 20 lat III RP praktycznie nikt nie zajmował się tematem Żołnierzy Wyklętych, nic nie było o tym w mediach - temat nie istniał...
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 o 20:25
+12
Sukinsyny wymordowali naszych chłopaków
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Skoki narciarskie. Kubacki najlepszy z Polaków, dramat Żyły w drugiej serii
film

Skoki narciarskie. Kubacki najlepszy z Polaków, dramat Żyły w drugiej serii 0 0

W sobotę rozegrano pierwszy konkurs indywidualny w Niżnym Tagile. Po pierwszej serii kibice byli pełni radości bo Piotr Żyła plasował się na drugim miejscu z szansami na zwycięstwo. Niestety, drugi skok Polaka zepchnął go do trzeciej dziesiątki zawodów

Mobbing w sanepidzie? Zapowiadanej kontroli jeszcze nie było. "Nie chcemy niczego opóźniać"
Po naszej publikacji

Mobbing w sanepidzie? Zapowiadanej kontroli jeszcze nie było. "Nie chcemy niczego opóźniać" 4 0

Nadal nie rozpoczęła się wspólna kontrola wojewody i Głównego Inspektora Sanitarnego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Zapowiadana jeszcze na październik, miała dotyczyć zarzutów pracowników wobec szefowej stacji

Walczą o życie młodego jeża. "Maluch musiał długo czekać na pomoc"

Walczą o życie młodego jeża. "Maluch musiał długo czekać na pomoc" 0 1

Waży zaledwie 330 gram a jego wyniszczone ciałko prawie nie reaguje na bodźce – opisują stan zdrowia małego jeża członkowie Stowarzyszenia Leśne Pogotowie, którzy prowadzą Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Drugich (powiat lubelski). Trwa walka o życie zwierzęcia.

Potrącenie pieszego. Są utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów
Z OSTATNIEJ CHWILI

Potrącenie pieszego. Są utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów 0 0

Do potrącenia mężczyzny doszło na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem. W miejscu wypadku – w Leonowie występują utrudnienia w ruchu.

Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 25:26

Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 25:26 0 0

Niezwykle ciężką batalię mają za sobą szczypiorniści z Puław. Podopieczni trenera Michała Skórskiego wygrali w Gdańsku z tamtejszym Wybrzeżem różnicą jednego trafienia

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 28 6

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 29 13

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 7

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 8

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 31 22

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 11

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 19 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!