Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 lutego 2023 r.
17:44

Wolontariusze z Lublina podsumowują rok pomocy ofiarom wojny. "To będzie trwało dłużej"

Autor: Zdjęcie autora ask dw
0 A A
(fot. DW)

Ponad 370 ton pomocy humanitarnej oraz generatory prądotwórcze, sprzęt medyczny, samochód na potrzeby ewakuacji rannych i dystrybucji pomocy humanitarnej. Pomoc w znalezieniu mieszkania dla ponad 3200 uchodźców. To tylko kilka liczb ilustrujących pracę Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu i Stowarzyszenia Solidarności Globalnej od wybuchu wojny na Ukrainie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Moje życie zmieniło się jak życie milionów Ukraińców 24 lutego o 5 rano – mówiła Slaviana Triepak. Przed rosyjskim atakiem pracowała jako nauczycielka akademicka na uniwersytecie. – Obudził mnie odgłos eksplozji. Mieszkam blisko cywilnego lotniska ale wtedy wszystkie lotniska w Ukrainie zostały zbombardowane. Od początku pomagałam zbierać dary dla naszego szpitala wojskowego, gdzie trafiają ranni żołnierze. Kiedy zniszczone już lotnisko, obok którego był mój blok zostało ostrzelane rakietami dwa razy w ciągu jednego dnia moja rodzina postanowiła, że muszę wyjechać z kraju by chronić swoje życie. Przyjechałam do Polski w połowie kwietnia. Dwie doby trwała moja podróż pociągiem do Chełma, bo długo stał na granicy. Kiedy zobaczyłam na dworcu niezrozumiałe wtedy dla mnie napisy rozpłakałam się gdyż dotarło do mnie, że jestem bezpieczna. Bardzo zdziwiło mnie jak dużo osób było zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kiedy przyjechałam do Lublina postanowiłam również pomagać innym.

I tak trafiła do Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, które uchodźcom pomaga od początku wojny. Wolontariusze podsumowali właśnie swoją blisko roczną pracę.

– Wsparliśmy między innymi budowę szpitala rehabilitacyjnego w miejscowości Drohobycz, prowadzonego przez tamtejszą Caritas, który dzięki ofiarności lubelskich środowisk biznesowych już w grudniu 2022 r. mógł przyjąć pierwszych rannych. Kwota wsparcia to ponad 300 tys. zł. Obecnie poszukujemy darczyńców, którzy mogliby sfinansować zakup i montaż windy, której koszt oszacowano na 160 tys. zł – mówią członkowie Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu.

Dary zebrane dzięki środkom i darowiznom rzeczowym pochodzącym z całej Europy przekazywali bezpośrednio przez organizacje ukraińskie, z którymi współpracowali jeszcze przed wojną.

Za pośrednictwem SCW z gościnności polskich rodzin skorzystało 2500 osób, a dzięki programowi prowadzonemu wspólnie z Fundacją Biedronki na nie dłuższych niż 30-dniowe pobytach w hotelach zatrzymało się dla 746 osób.

– Łącznie w prowadzonym od pierwszego dnia wojny punkcie powitalnym, przy ul. Gospodarczej 2 w Lublinie pojawiło się 4500 uchodźców – podsumowują wolontariusze. – Od samego początku widzieliśmy naglącą potrzebę wsparcia osób rannych, niepełnosprawnych i przewlekle chorych. Zapewnialiśmy im dach nad głową oraz wsparcie podczas korzystania z publicznej służby zdrowia.

– W pierwszym etapie starliśmy się zapewnić bezpieczeństwo bytowe tych, którzy do nas przybywali ale wiemy, że wojna trwa już rok i będzie trwała dłużej więc dostrzegliśmy potrzebę stworzenia modelu integracji od pierwszego spotkania po usamodzielnienie. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywają integratorzy czyli osoby, które na różny sposób wspomagają proces integracji oraz ukraińskojęzyczni psychologowie  – mówi ks. Mieczysław Puzewicz, przewodniczący Rady Programowej Centrum Wolontariatu.

 „Domy Nadziei” to nazwa programu integracyjnego, którym stowarzyszenie objęło kilkaset osób, głównie kobiet, dzieci i niepełnosprawnych. Do chwili obecnej ok. 80 procent podopiecznych znalazło legalną pracę i są już samowystarczalni. Dziś w „Domach Nadziei” mieszka 17 osób niepełnosprawnych i przewlekle chorych.

– Dzięki zaangażowaniu Centrum Wolontariatu zamieszkałam z polską rodziną. Zostałam wolontariuszką i cieszę się że sama mogę wspierać potrzebujących. Jestem wdzięczna narodowi polskiemu za całą okazaną. Kiedy skończy się wojna chcę wrócić do swojego kraju i być z bliskimi. Wspominam tych znajomych którzy zginęli podczas ostrzałów i modlę się za rodzinę, która tam została – mówi Triepak.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji prezentujemy 3 największe inwestycje z unijnym dofinansowaniem w Białej Podlaskiej z ostatniej dekady

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Za posiadanie znacznych ilości narkotyków miał do odbycia karę 3,5 roku więzienia. Ale nie zamierzał "siedzieć", ukrywał się od jakiegoś czasu. Policjanci namierzyli jednak 28-latka z powiatu radzyńskiego, za którym wystawiono list gończy.

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Dzisiejszej nocy doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Tym razem w Cycowie.

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?
ZDJĘCIA
galeria

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?

„Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki” te dwa spektakle zaplanowano na pierwszy po zimowej przerwie pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurowano w środę, 1 maja. Dzisiaj zobaczyć będzie można "Czarcią Łapę" i "Unię Narodów".

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty