Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

11 listopada 2022 r.
15:20

Drożyzna w sklepach pędzi jak szalona. Nawet cena papieru toaletowego o ponad 40 proc. w górę

Autor: Zdjęcie autora MondayNews
0 92 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Archiwum)

Jak wynika z analizy ofert cenowych prawie 41 tys. sklepów, w październiku codzienne zakupy były droższe średnio o przeszło 26 proc.rok do roku. Podwyżki widoczne są we wszystkich dwunastu badanych kategoriach, w każdej – na dwucyfrowym poziomie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według cyklicznego raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, w październiku br. zakupy były droższe średnio o 26,1% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. We wrześniu skok rdr. był na poziomie 24,1%, w sierpniu – 23,7%, a w lipcu – 18,6%. Poszły w górę wszystkie z dwunastu analizowanych kategorii, a każda z nich odnotowała dwucyfrowy wzrost. Analiza objęła blisko 50 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 32 tys. cen detalicznych z prawie 41 tys. sklepów należących do 64 sieci handlowych.

– Dynamika wzrostu cen wciąż rośnie. Jest to sygnał, że trudny czas w polskiej gospodarce nie zbliża się do końca, a szczyt inflacji jest dopiero przed nami. Na coraz większe podwyżki w sklepach bez wątpienia wpływ mają takie czynniki, jak spadek produkcji, rosnące koszty transportu, podyktowane coraz droższymi paliwami, ale także wzrost cen surowców czy produktów importowanych. Bardzo istotnym czynnikiem jest również podniesienie wysokości płac. Według danych podanych przez GUS, we wrześniu br. wynagrodzenie brutto było wyższe o 11,1% – komentuje dr Justyna Rybacka z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.

Przyczyny drożyzny są ciągle te same, co podkreśla dr Maria Andrzej Faliński, były wieloletni dyrektor generalny POHID-u. Zdaniem eksperta, nie może być taniej i jeszcze długo nie będzie, tym bardziej że brakuje kluczowego instrumentu antyinflacyjnego, jakim są pieniądze z UE. A jeśli ruszą wielkie wydatki „wizerunkowe”, czyli zakupy broni i budowy monstrów typu CPK, to sytuacja jeszcze mocniej się skomplikuje. Z kolei jak podkreśla Katarzyna Grochowska z Hiper-Com Poland, drożeje wszystko, więc dwucyfrowe wzrosty w każdej kategorii nie powinny być zaskoczeniem. I według eksperta, to raczej nie jest ani szczyt, ani koniec drożyzny w sklepach. Zwykle obserwowaliśmy wzrosty cen przed świętami, a teraz do tego doszły nowe czynniki. Wszystko mocno się zaburzyło.

Wiele wskazuje na to, że jeżeli chodzi o ten rok, to najwyższe wzrosty cen są dopiero przed nami. Będziemy to obserwować przed Bożym Narodzeniem, w związku ze zwiększonym popytem w tym okresie, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Jak na razie tarcza antyinflacyjna, która oznacza obniżone stawki VAT na produkty żywnościowe, prąd czy ogrzewanie, ma być utrzymana do końca 2022 roku. Jeżeli nie zostanie przedłużona, po Nowym Roku skokowo wzrosną ceny objętych nią dóbr – analizuje dr Agnieszka Gawlik z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.

Top drożyzny

Spośród dwunastu przeanalizowanych kategorii, w październiku rdr. średnio najmocniej podrożały produkty tłuszczowe – o 48,8%. I to kolejny miesiąc, w którym otwierają zestawienie drożyzny. Na ten wynik wpływ miały przede wszystkim wzrosty cen oleju – o 53,6%, margaryny – 51%, a także masła – 41,8%.

– Rosnące ceny oleju to efekt drogiej ropy naftowej i gazu. W istniejącej sytuacji rynek paliwowy wykorzystuje olej rzepakowy w związku z zapotrzebowaniem na biopaliwa. To natomiast może mieć swoje przełożenie na ceny oleju kupowanego przez konsumentów detalicznych. Kolejnym czynnikiem, który z dużym prawdopodobieństwem będzie mieć wpływ na dalszy wzrost cen oleju, jest zerwanie przez Rosję z końcem października umowy zbożowej. To znacząco zachwiało cenami zbóż na rynku – mówi dr Justyna Rybacka.

Na drugim miejscu w rankingu drożyzny znajdują się produkty sypkie – 37,3% rdr. Tu widzimy, że w minionym miesiącu najmocniej w górę poszedł cukier – o 50,4%. Dalej jest mąka – 40,7%, makaron – 37,8%, a także ryż – 20,2%.

– Sytuacja z cukrem jest skutkiem wzrostu cen nawozów, coraz wyższych kosztów paliw, transportu oraz działalności przetwórczej Dodatkowo drożeje gaz niezbędny do produkcji cukru z buraków. Nie bez znaczenia jest również ograniczenie podaży buraka cukrowego na światowych rynkach w związku z ograniczeniem upraw. Do tego dochodzi panika zakupowa, która doprowadziła do czasowych braków cukru na półkach. Natomiast rosnące ceny mąki i makaronu są pochodną ograniczonego dostępu do produktów zbożowych oraz wzrostu cen zbóż, zwłaszcza pszenicy i żyta – dodaje dr Agnieszka Gawlik.

Trzecia pozycja w najnowszym zestawieniu należy do mięsa – 31,7%. Jak pokazują szczegółowe wyniki w obrębie tej kategorii, w październiku mięso drobiowe podrożało o 38,7%, wołowe – o 29,5%, a wieprzowe – o 26,7%.


– Producenci trzody chlewnej i drobiu wychodzą z trudnej sytuacji, która dotknęła ich w okresie pandemii. W 2020 roku ceny mięsa były stosunkowo niskie, co spowodowane było spadkiem popytu na ten asortyment. Wpływ na to miała pandemia COVID-19, a także rozprzestrzeniająca się wówczas ptasia grypa. W związku z tą sytuacją, obecne wzrosty cen tej grupy produktów są dużo bardziej odczuwalne. Ponadto znacząco podrożały pasze, co znalazło swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w wyższych cenach mięs – mówi ekspertka z WSB w Gdyni.

Patrząc na pozostałe kategorie i poszczególny asortyment, widać że mocno zdrożała chemia gospodarcza, bo o 24,3% rdr. Tutaj niepokojąco wysokie wzrosty zanotowały ręczniki papierowe i papier toaletowy – odpowiednio o 43,4% i 40,3%. Jak wskazują eksperci z centrum analiz rynkowych UCE RESEARCH, jest to dość niepojące zjawisko, które za chwilę może powtórzyć wakacyjną sytuację z cukrem. Zresztą w przeszłości Polacy już wpadli w panikę na tle papieru toaletowego. Dlatego warto głośno apelować do konsumentów, żeby w tym przypadku nie napędzali niepotrzebnej paniki, bo chociaż towar jest drogi, to go nie zabraknie. Z kolei jeśli dojedzie do masowego wykupu, to ceny jeszcze bardziej skoczą w górę. I stracą na tym tylko sami konsumenci.

Średnie i „małe” podwyżki

Według analizy październikowych cen, czwarte miejsce w rankingu drożyzny zajmuje nabiał – 30%. W tej kategorii najbardziej zdrożało mleko – 41,4%. Dalej widać ser biały – 35,3%, a także ser żółty – 35,2%. Z kolei czołową piątkę zestawienia zamyka kategoria tzw. innych produktów – 27,5%. Tu widzimy, że np. karma dla psów podrożała aż o 63,1%. Z kolei pieluchy dla niemowląt poszły w górę „zaledwie” o 10,8%.

– Nabiał drożeje, ponieważ wszystkie składniki kosztowe rosną. Z karmami dla zwierząt sytuacja jest identyczna. Pieluchy są wyjątkiem w tej dynamice, co nie znaczy, że pozostają tanie. Trudno powiedzieć, dlaczego drożeją najwolniej. Prawdopodobnie nastąpił spadek popytu na nie. W znacznym stopniu są też produktem wyrabianym z recyklingowanych surowców. Ponadto spadł eksport tych wyrobów do Europy Wschodniej i jest ich relatywnie więcej na rynku, a więc wolniej drożeją – stwierdza były dyrektor generalny POHiD-u.

W październiku najmniej podrożały dodatki spożywcze – 14,1%. Przed nimi widać napoje – 14,8%, a także pieczywo – 21,7%. Jak zaznacza dr Faliński, dodatki spożywcze osiągnęły w zeszłym roku dość wysoki poziom wzrostu cen. Nastąpiło nasycenie rynku i spadł popyt, więc zmniejszyły się wzrosty cen. Poza tym te produkty w znacznym stopniu są zużywane przez gastronomię i gospodarstwa domowe. W nich zrobiło się biedniej i zakupy zostały ograniczone, co spowodowało dodatkowo mniejszą dynamikę wzrostu cen.

– Do powyższego warto dodać, że znaczącą częścią kosztu w cenie pieczywa jest transport, a ten cały czas drożeje przez rosnące ceny paliw i większe koszty pracy. Ponadto bezpośredni wpływ na to, ile płacimy za ten produkt, ma mąka. A według choćby danych z tego raportu, w październiku podrożała o ponad 40% rdr. I co ważniejsze, kategoria produktów sypkich jest od dłuższego czasu w pierwszej trójce pod względem największej drożyzny w sklepach. To może wskazywać na to, że ceny pieczywa będą sukcesywnie rosły, bo po prostu nie mają innego wyjścia – podsumowuje dr Justyna Rybacka.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 92

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Opat / 21 listopada 2022 r. o 18:06
.....Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. ....
KOMPROMITACJA.... .... szczepionki są powiązane z HIV. Miałem rację. ..... szczepionki powodują poronienia. Miałem rację.. ..... szczepionki mogą być w mleku matki. Miałem rację....powodują "nagły zgon" ...Miałem rację. 200 000 nadmiarowych zgonów, rekord od końca 2 WŚ.... brak winnych
Widzę że zniknąłeś. Poczekam aż wrócisz. Ja ci dam kompromitację.
Widzę że zniknąłeś. Poczekam aż wrócisz. Ja ci dam kompromitację. rozwiń
Avatar
Labydnik / 18 listopada 2022 r. o 23:46
.....Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. ....
KOMPROMITACJA.... .... szczepionki są powiązane z HIV. Miałem rację. ..... szczepionki powodują poronienia. Miałem rację.. ..... szczepionki mogą być w mleku matki. Miałem rację....powodują "nagły zgon" ...Miałem rację. 200 000 nadmiarowych zgonów, rekord od końca 2 WŚ.... brak winnych
 Człowiek nie odpowiadający na zarzuty w rozmowach na Forum i nie chcący niczego zrozumieć. 1) Pisało mu się ustawicznie, że pisze wymysły bez podania źródeł. 2) Pisało się, że powinien podawać dokładniejsze dane, a nie ogólniki. W tym przypadku np. nie wykazano żadnego związku między poronieniami a braniem szczepionki. O ile % zwiększyła się liczba poronień względem okresu przed zarazą i czy nie można tego przypisać utrudnieniom związanym z większym obciążeniem służby zdrowia. Itd. 3) Wiadomo, że każda szczepionka ma jakiś (mały) odsetek skutków ubocznych i bardzo rzadko może komuś bardzo zaszkodzić. A ten ci tu wypisuje jak jakąś zasadę (i bez żadnych danych naukowych): "nagły zgon", "poronienia", "mleko matki". Koniec wieńczy głupota skrajna - wydziwianie, że były "nadmiarowe zgony". Jakby nic nie wiedział o tym, że była w kraju zaraza - śmiertelna choroba spowodowana koronawirusem. Tylko "szczepionka" winna... Szczyty głupoty i tępego uporu przy głupich twierdzeniach.
 Człowiek nie odpowiadający na zarzuty w rozmowach na Forum i nie chcący niczego zrozumieć. 1) Pisało mu się ustawicznie, że pisze wymysły bez podania źródeł. 2) Pisało się, że powinien podawać dokładniejsze dane, a nie ogólniki. W tym przypadku np. nie wykazano żadnego związku między poronieniami a braniem szczepionki. O ile % zwiększyła się liczba poronień względem okresu przed zarazą i czy nie można tego przypisać utrudnieniom związanym z większym obciążeniem służby zdrowia. Itd. 3) Wiadomo, że każda szczepionka ma jakiś (m... rozwiń
Avatar
___K___ / 17 listopada 2022 r. o 13:29
.....Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. ....
KOMPROMITACJA.... .... szczepionki są powiązane z HIV. Miałem rację. ..... szczepionki powodują poronienia. Miałem rację.. ..... szczepionki mogą być w mleku matki. Miałem rację....powodują "nagły zgon" ...Miałem rację. 200 000 nadmiarowych zgonów, rekord od końca 2 WŚ.... brak winnych
Albo twoje leki przestały działać, albo ty przestałeś je brać...
Albo twoje leki przestały działać, albo ty przestałeś je brać... rozwiń
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 16 listopada 2022 r. o 21:46
.....Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. ....
  KOMPROMITACJA.... .... szczepionki są powiązane z HIV. Miałem rację. ..... szczepionki powodują poronienia. Miałem rację.. ..... szczepionki mogą być w mleku matki. Miałem rację....powodują "nagły zgon" ...Miałem rację. 200 000 nadmiarowych zgonów, rekord od końca 2 WŚ.... brak winnych
Avatar
___K___ / 15 listopada 2022 r. o 20:16
Nie po to 7 lat temu głosowałem na PiS żeby teraz się od nich odwracać. Nie oczekiwałem że wszystko zrobią super i niczego nie spieprzą. Tak się nie da. Polityka to sztuka możliwego, jak mawiał Bismarck. Przez pewien czas przyglądałem się trochę Konfederacji ale pewne ich wybryki i flirt z antyszczepionkowcami skutecznie mnie zniechęciły. To nie jest towarzystwo dla mnie.
Czyżbyś nie był przeciwko szczepionkom? Wyrazy szacunku w takim razie!
I to ja mam słabą pamięć? Kiedyś zabierałem głos w temacie szczepień i antyszczepionkowców. To że jestem pisowcem nie znaczy że zaraz antyszczepionkowcem. Zresztą wojskowa przeszłość wyklucza się z antyszczepionkowymi poglądami. Tego nie da się pogodzić.
Wybacz, ale nawet nie próbuję zapamiętywać, kto ma jakie poglądy w każdej z dziedzin, jakie poruszane są na forum. Niemniej jednak miło, że dostrzegasz osiągnięcia nauki - po PiSowskiej stronie nie jest to częsta cecha :-) Tym bardziej należy to pochwalić.
Jeszcze nie tak dawno czytałem że jestem prymitywem. I jeszcze parę innych kwiatków. Widzę że mi notowania podskoczyły.
Jeśli prawisz słusznie i w oparciu o osiągnięcia naukowe, to cię pochwalę. Nie jestem kimś, kto przekreśla człowieka raz na zawsze.
Jeśli prawisz słusznie i w oparciu o osiągnięcia naukowe, to cię pochwalę. Nie jestem kimś, kto przekreśla człowieka raz na zawsze. rozwiń
Avatar
poker / 15 listopada 2022 r. o 18:22
Nie po to 7 lat temu głosowałem na PiS żeby teraz się od nich odwracać. Nie oczekiwałem że wszystko zrobią super i niczego nie spieprzą. Tak się nie da. Polityka to sztuka możliwego, jak mawiał Bismarck. Przez pewien czas przyglądałem się trochę Konfederacji ale pewne ich wybryki i flirt z antyszczepionkowcami skutecznie mnie zniechęciły. To nie jest towarzystwo dla mnie.
Czyżbyś nie był przeciwko szczepionkom? Wyrazy szacunku w takim razie!
I to ja mam słabą pamięć? Kiedyś zabierałem głos w temacie szczepień i antyszczepionkowców. To że jestem pisowcem nie znaczy że zaraz antyszczepionkowcem. Zresztą wojskowa przeszłość wyklucza się z antyszczepionkowymi poglądami. Tego nie da się pogodzić.
Wybacz, ale nawet nie próbuję zapamiętywać, kto ma jakie poglądy w każdej z dziedzin, jakie poruszane są na forum. Niemniej jednak miło, że dostrzegasz osiągnięcia nauki - po PiSowskiej stronie nie jest to częsta cecha :-) Tym bardziej należy to pochwalić.
Jeszcze nie tak dawno czytałem że jestem prymitywem. I jeszcze parę innych kwiatków. Widzę że mi notowania podskoczyły.
 Odławia Cię. Jesteś zwierzyną. Pisałem o tym.
 Odławia Cię. Jesteś zwierzyną. Pisałem o tym. rozwiń
Avatar
Opat / 15 listopada 2022 r. o 17:44
Nie po to 7 lat temu głosowałem na PiS żeby teraz się od nich odwracać. Nie oczekiwałem że wszystko zrobią super i niczego nie spieprzą. Tak się nie da. Polityka to sztuka możliwego, jak mawiał Bismarck. Przez pewien czas przyglądałem się trochę Konfederacji ale pewne ich wybryki i flirt z antyszczepionkowcami skutecznie mnie zniechęciły. To nie jest towarzystwo dla mnie.
Czyżbyś nie był przeciwko szczepionkom? Wyrazy szacunku w takim razie!
I to ja mam słabą pamięć? Kiedyś zabierałem głos w temacie szczepień i antyszczepionkowców. To że jestem pisowcem nie znaczy że zaraz antyszczepionkowcem. Zresztą wojskowa przeszłość wyklucza się z antyszczepionkowymi poglądami. Tego nie da się pogodzić.
Wybacz, ale nawet nie próbuję zapamiętywać, kto ma jakie poglądy w każdej z dziedzin, jakie poruszane są na forum. Niemniej jednak miło, że dostrzegasz osiągnięcia nauki - po PiSowskiej stronie nie jest to częsta cecha :-) Tym bardziej należy to pochwalić.
 Jeszcze nie tak dawno czytałem że jestem prymitywem. I jeszcze parę innych kwiatków. Widzę że mi notowania podskoczyły.
 Jeszcze nie tak dawno czytałem że jestem prymitywem. I jeszcze parę innych kwiatków. Widzę że mi notowania podskoczyły. rozwiń
Avatar
Opat / 14 listopada 2022 r. o 12:07
Nie po to 7 lat temu głosowałem na PiS żeby teraz się od nich odwracać. Nie oczekiwałem że wszystko zrobią super i niczego nie spieprzą. Tak się nie da. Polityka to sztuka możliwego, jak mawiał Bismarck. Przez pewien czas przyglądałem się trochę Konfederacji ale pewne ich wybryki i flirt z antyszczepionkowcami skutecznie mnie zniechęciły. To nie jest towarzystwo dla mnie.
Czyżbyś nie był przeciwko szczepionkom? Wyrazy szacunku w takim razie!
I to ja mam słabą pamięć? Kiedyś zabierałem głos w temacie szczepień i antyszczepionkowców. To że jestem pisowcem nie znaczy że zaraz antyszczepionkowcem. Zresztą wojskowa przeszłość wyklucza się z antyszczepionkowymi poglądami. Tego nie da się pogodzić.
Wybacz, ale nawet nie próbuję zapamiętywać, kto ma jakie poglądy w każdej z dziedzin, jakie poruszane są na forum. Niemniej jednak miło, że dostrzegasz osiągnięcia nauki - po PiSowskiej stronie nie jest to częsta cecha :-) Tym bardziej należy to pochwalić.
Podczas mojej służby wojskowej z racji wykonywanych zadań byłem szczepiony na choroby o których większość Polaków nawet nie słyszała. Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. Ale rozumiem że wielu ludzi w Polsce nie ma moich doświadczeń więc i dlatego odsetek zaszczepionych jest jaki jest.
Obowiązkiem "moralnym" jest i było wobec bardzo zaraźliwej i dla wielu (śmiertelnie) groźnej choroby, by nie ułatwiać jej przenoszenia na innych. Jeśli ktoś nie zna się na lecznictwie chorób zakaźnych, zwłaszcza wirusowych (a już szczególnie - koronawirusowych) to niech uwzględnia to, że ogromna większość (niemal bez wyjątku) badaczy tych chorób zaleca dopuszczone na Zachodzie szczepionki. Własna niewiedza nie powinna być wynoszona ponad naukową wiedzę badaczy. Tymczasem różni pracownicy KUL na wysokich stanowiskach nauczycielskich zaczęli zajmować stanowisko przeciwne. Pojawiało się zdanie, że nie wiemy o dalszych skutkach szczepionki dla naszego zdrowia. Jakby nasze obawy o być może zaszkodzenie sobie w przyszłości mogły być stawiane na tym samym poziomie, co przebadana zgodnie z ogólnymi zaleceniami szczepionka (która bardzo rzadko może zaszkodzić). Własną osobę i osobistą niewiedzę co do własnego zdrowia w przyszłości stawiało się ponad oczywiste zagrożenie dla wielu ludzi wokół i ponad oceny szczepionki ze strony wielkiej ilości znawców. KUL nisko upadł moralnie pozwalając na wystąpienia (nawet "zorganizowane") w tym duchu, choć może zyskał zwolenników u ciemnej części ludu.
Teraz to już pozamiatane, popij wodą. Pandemia zmierza ku końcowi. Kto miał się zaszczepić to już to zrobił, a kto nie, tego żadna siła już nie przekona. Historia oceni i rozliczy.
To było "ku pamięci". Chodziło głównie o to, jak niejasne obawy, że "szczepionka może mi zaszkodzi (w przyszłości)" brały górę nad względami na innych ludzi (może bardziej wrażliwymi na chorobę) i ocenami badaczy. Jednak zupełnie pewnym wygaszenia zarazy nie można być. Chiny dalej zmagają się z chorobą. Nie wiadomo, jakie jeszcze "mutacje" się pojawią. Ale bądźmy dobrej myśli )
Mogę mówić tylko za siebie. Ja takich obaw nie miałem, ale ja jestem wyjątkiem z uwagi na doświadczenia z medycyną wojskową. Nie twierdzę też że pandemia wygasła całkowicie, napisałem tylko że zmierza ku końcowi. Przynajmniej wiele na to wskazuje. Choć tu mogę się już mylić. Chiny są gęsto zaludnione i tam raczej szybko się to nie skończy.
Mogę mówić tylko za siebie. Ja takich obaw nie miałem, ale ja jestem wyjątkiem z uwagi na doświadczenia z medycyną wojskową. Nie twierdzę też że pandemia wygasła całkowicie, napisałem tylko że zmierza ku końcowi. Przynajmniej wiele na to wskazuje. Choć tu mogę się już mylić. Chiny są gęsto zaludnione i tam raczej szybko się to nie skończy. rozwiń
Avatar
Labydnik / 14 listopada 2022 r. o 11:16
Nie po to 7 lat temu głosowałem na PiS żeby teraz się od nich odwracać. Nie oczekiwałem że wszystko zrobią super i niczego nie spieprzą. Tak się nie da. Polityka to sztuka możliwego, jak mawiał Bismarck. Przez pewien czas przyglądałem się trochę Konfederacji ale pewne ich wybryki i flirt z antyszczepionkowcami skutecznie mnie zniechęciły. To nie jest towarzystwo dla mnie.
Czyżbyś nie był przeciwko szczepionkom? Wyrazy szacunku w takim razie!
I to ja mam słabą pamięć? Kiedyś zabierałem głos w temacie szczepień i antyszczepionkowców. To że jestem pisowcem nie znaczy że zaraz antyszczepionkowcem. Zresztą wojskowa przeszłość wyklucza się z antyszczepionkowymi poglądami. Tego nie da się pogodzić.
Wybacz, ale nawet nie próbuję zapamiętywać, kto ma jakie poglądy w każdej z dziedzin, jakie poruszane są na forum. Niemniej jednak miło, że dostrzegasz osiągnięcia nauki - po PiSowskiej stronie nie jest to częsta cecha :-) Tym bardziej należy to pochwalić.
Podczas mojej służby wojskowej z racji wykonywanych zadań byłem szczepiony na choroby o których większość Polaków nawet nie słyszała. Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. Ale rozumiem że wielu ludzi w Polsce nie ma moich doświadczeń więc i dlatego odsetek zaszczepionych jest jaki jest.
Obowiązkiem "moralnym" jest i było wobec bardzo zaraźliwej i dla wielu (śmiertelnie) groźnej choroby, by nie ułatwiać jej przenoszenia na innych. Jeśli ktoś nie zna się na lecznictwie chorób zakaźnych, zwłaszcza wirusowych (a już szczególnie - koronawirusowych) to niech uwzględnia to, że ogromna większość (niemal bez wyjątku) badaczy tych chorób zaleca dopuszczone na Zachodzie szczepionki. Własna niewiedza nie powinna być wynoszona ponad naukową wiedzę badaczy. Tymczasem różni pracownicy KUL na wysokich stanowiskach nauczycielskich zaczęli zajmować stanowisko przeciwne. Pojawiało się zdanie, że nie wiemy o dalszych skutkach szczepionki dla naszego zdrowia. Jakby nasze obawy o być może zaszkodzenie sobie w przyszłości mogły być stawiane na tym samym poziomie, co przebadana zgodnie z ogólnymi zaleceniami szczepionka (która bardzo rzadko może zaszkodzić). Własną osobę i osobistą niewiedzę co do własnego zdrowia w przyszłości stawiało się ponad oczywiste zagrożenie dla wielu ludzi wokół i ponad oceny szczepionki ze strony wielkiej ilości znawców. KUL nisko upadł moralnie pozwalając na wystąpienia (nawet "zorganizowane") w tym duchu, choć może zyskał zwolenników u ciemnej części ludu.
Teraz to już pozamiatane, popij wodą. Pandemia zmierza ku końcowi. Kto miał się zaszczepić to już to zrobił, a kto nie, tego żadna siła już nie przekona. Historia oceni i rozliczy.
 To było "ku pamięci". Chodziło głównie o to, jak niejasne obawy, że "szczepionka może mi zaszkodzi (w przyszłości)" brały górę nad względami na innych ludzi (może bardziej wrażliwymi na chorobę) i ocenami badaczy. Jednak zupełnie pewnym wygaszenia zarazy nie można być. Chiny dalej zmagają się z chorobą. Nie wiadomo, jakie jeszcze "mutacje" się pojawią. Ale bądźmy dobrej myśli )
 To było "ku pamięci". Chodziło głównie o to, jak niejasne obawy, że "szczepionka może mi zaszkodzi (w przyszłości)" brały górę nad względami na innych ludzi (może bardziej wrażliwymi na chorobę) i ocenami badaczy. Jednak zupełnie pewnym wygaszenia zarazy nie można być. Chiny dalej zmagają się z chorobą. Nie wiadomo, jakie jeszcze "mutacje" się pojawią. Ale bądźmy dobrej myśli ) rozwiń
Avatar
___K___ / 14 listopada 2022 r. o 11:04
Wybory już za rok. Wkrótce się przekonamy jakich to światłych geniuszy wybierzecie w miejsce PiS. Bardzo jestem tego ciekaw. Jak również tego co takiego fajnego zaproponuje ewentualny następca PiS. Będzie wesoło. Już za rok.
Weź pod uwagę, że najpierw trzeba będzie posprzątać po ośmiu latach nieudacznych rządów PiSu. To raz. Dwa - trzeba się będzie szarpać z PiSowskim lokatorem Pałacu Prezydenckiego, który na pewno będzie wiele inicjatyw blokował. Trzy - będzie trzeba zdławić ogromną inflację, a to będzie wymagało cięć w sektorze publicznym i społecznym, co nigdy nie jest popularne społecznie, więc będziecie darli japy w niebogłosy, jacy to następcy są źli. Dlatego zastanawiam się, czy nie zagłosować - po raz pierwszy w życiu - na PiS, żeby się sam udałwił tą żabą, którą nam hoduje, a wtedy może nawet do najbardziej zatwardziałych łbów dotrze informacja, że nie da się rządzić w tak debilny sposób, jak robi to Kaczor ze soimi przydupasami, i nie ponosić za to konsekwencji. I dopiero wtedy będzie wesoło, jak niemal cały PiSowski elektorat zmieni zdanie i nie tylko będzie głosował na kogoś innego, ale będzie zaprzeczał, że kiedykolwiek głosował na PiS. Tak, jak kiedyś było z PZPR-em.
Mówiąc w dużym skrócie, tobie marzy się coś podobnego do działań Leszka Balcerowicza. O nie, na to ja się nie piszę. O wiele bardziej przemawia do mnie, żeby to sam PiS zaczął stopniowo kasować niektóre przywileje. Od dawna mówię, że już sam program 500 plus mogliby przynajmniej zamienić na wypłatę w bonach. Nie popieram ostrego liberalizmu, bardziej hołduję rozwiązaniom proponowanym kiedyś przez Leopolda Caro.
Mylisz się - dlaeki jestem od wspierania terapii szokowych. Dlatego piszę, że sprzątanie będzie trwać długo i dlatego wcześniej pisałem, że rok rządów (o któtym ty wspominałeś), to stanowczo za mało, żeby cokolwiek osiągnąć.
Mylisz się - dlaeki jestem od wspierania terapii szokowych. Dlatego piszę, że sprzątanie będzie trwać długo i dlatego wcześniej pisałem, że rok rządów (o któtym ty wspominałeś), to stanowczo za mało, żeby cokolwiek osiągnąć. rozwiń
Avatar
Opat / 21 listopada 2022 r. o 18:06
.....Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. ....
KOMPROMITACJA.... .... szczepionki są powiązane z HIV. Miałem rację. ..... szczepionki powodują poronienia. Miałem rację.. ..... szczepionki mogą być w mleku matki. Miałem rację....powodują "nagły zgon" ...Miałem rację. 200 000 nadmiarowych zgonów, rekord od końca 2 WŚ.... brak winnych
Widzę że zniknąłeś. Poczekam aż wrócisz. Ja ci dam kompromitację.
Widzę że zniknąłeś. Poczekam aż wrócisz. Ja ci dam kompromitację. rozwiń
Avatar
Labydnik / 18 listopada 2022 r. o 23:46
.....Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. ....
KOMPROMITACJA.... .... szczepionki są powiązane z HIV. Miałem rację. ..... szczepionki powodują poronienia. Miałem rację.. ..... szczepionki mogą być w mleku matki. Miałem rację....powodują "nagły zgon" ...Miałem rację. 200 000 nadmiarowych zgonów, rekord od końca 2 WŚ.... brak winnych
 Człowiek nie odpowiadający na zarzuty w rozmowach na Forum i nie chcący niczego zrozumieć. 1) Pisało mu się ustawicznie, że pisze wymysły bez podania źródeł. 2) Pisało się, że powinien podawać dokładniejsze dane, a nie ogólniki. W tym przypadku np. nie wykazano żadnego związku między poronieniami a braniem szczepionki. O ile % zwiększyła się liczba poronień względem okresu przed zarazą i czy nie można tego przypisać utrudnieniom związanym z większym obciążeniem służby zdrowia. Itd. 3) Wiadomo, że każda szczepionka ma jakiś (mały) odsetek skutków ubocznych i bardzo rzadko może komuś bardzo zaszkodzić. A ten ci tu wypisuje jak jakąś zasadę (i bez żadnych danych naukowych): "nagły zgon", "poronienia", "mleko matki". Koniec wieńczy głupota skrajna - wydziwianie, że były "nadmiarowe zgony". Jakby nic nie wiedział o tym, że była w kraju zaraza - śmiertelna choroba spowodowana koronawirusem. Tylko "szczepionka" winna... Szczyty głupoty i tępego uporu przy głupich twierdzeniach.
 Człowiek nie odpowiadający na zarzuty w rozmowach na Forum i nie chcący niczego zrozumieć. 1) Pisało mu się ustawicznie, że pisze wymysły bez podania źródeł. 2) Pisało się, że powinien podawać dokładniejsze dane, a nie ogólniki. W tym przypadku np. nie wykazano żadnego związku między poronieniami a braniem szczepionki. O ile % zwiększyła się liczba poronień względem okresu przed zarazą i czy nie można tego przypisać utrudnieniom związanym z większym obciążeniem służby zdrowia. Itd. 3) Wiadomo, że każda szczepionka ma jakiś (m... rozwiń
Avatar
___K___ / 17 listopada 2022 r. o 13:29
.....Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. ....
KOMPROMITACJA.... .... szczepionki są powiązane z HIV. Miałem rację. ..... szczepionki powodują poronienia. Miałem rację.. ..... szczepionki mogą być w mleku matki. Miałem rację....powodują "nagły zgon" ...Miałem rację. 200 000 nadmiarowych zgonów, rekord od końca 2 WŚ.... brak winnych
Albo twoje leki przestały działać, albo ty przestałeś je brać...
Albo twoje leki przestały działać, albo ty przestałeś je brać... rozwiń
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 16 listopada 2022 r. o 21:46
.....Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. ....
  KOMPROMITACJA.... .... szczepionki są powiązane z HIV. Miałem rację. ..... szczepionki powodują poronienia. Miałem rację.. ..... szczepionki mogą być w mleku matki. Miałem rację....powodują "nagły zgon" ...Miałem rację. 200 000 nadmiarowych zgonów, rekord od końca 2 WŚ.... brak winnych
Avatar
___K___ / 15 listopada 2022 r. o 20:16
Nie po to 7 lat temu głosowałem na PiS żeby teraz się od nich odwracać. Nie oczekiwałem że wszystko zrobią super i niczego nie spieprzą. Tak się nie da. Polityka to sztuka możliwego, jak mawiał Bismarck. Przez pewien czas przyglądałem się trochę Konfederacji ale pewne ich wybryki i flirt z antyszczepionkowcami skutecznie mnie zniechęciły. To nie jest towarzystwo dla mnie.
Czyżbyś nie był przeciwko szczepionkom? Wyrazy szacunku w takim razie!
I to ja mam słabą pamięć? Kiedyś zabierałem głos w temacie szczepień i antyszczepionkowców. To że jestem pisowcem nie znaczy że zaraz antyszczepionkowcem. Zresztą wojskowa przeszłość wyklucza się z antyszczepionkowymi poglądami. Tego nie da się pogodzić.
Wybacz, ale nawet nie próbuję zapamiętywać, kto ma jakie poglądy w każdej z dziedzin, jakie poruszane są na forum. Niemniej jednak miło, że dostrzegasz osiągnięcia nauki - po PiSowskiej stronie nie jest to częsta cecha :-) Tym bardziej należy to pochwalić.
Jeszcze nie tak dawno czytałem że jestem prymitywem. I jeszcze parę innych kwiatków. Widzę że mi notowania podskoczyły.
Jeśli prawisz słusznie i w oparciu o osiągnięcia naukowe, to cię pochwalę. Nie jestem kimś, kto przekreśla człowieka raz na zawsze.
Jeśli prawisz słusznie i w oparciu o osiągnięcia naukowe, to cię pochwalę. Nie jestem kimś, kto przekreśla człowieka raz na zawsze. rozwiń
Avatar
poker / 15 listopada 2022 r. o 18:22
Nie po to 7 lat temu głosowałem na PiS żeby teraz się od nich odwracać. Nie oczekiwałem że wszystko zrobią super i niczego nie spieprzą. Tak się nie da. Polityka to sztuka możliwego, jak mawiał Bismarck. Przez pewien czas przyglądałem się trochę Konfederacji ale pewne ich wybryki i flirt z antyszczepionkowcami skutecznie mnie zniechęciły. To nie jest towarzystwo dla mnie.
Czyżbyś nie był przeciwko szczepionkom? Wyrazy szacunku w takim razie!
I to ja mam słabą pamięć? Kiedyś zabierałem głos w temacie szczepień i antyszczepionkowców. To że jestem pisowcem nie znaczy że zaraz antyszczepionkowcem. Zresztą wojskowa przeszłość wyklucza się z antyszczepionkowymi poglądami. Tego nie da się pogodzić.
Wybacz, ale nawet nie próbuję zapamiętywać, kto ma jakie poglądy w każdej z dziedzin, jakie poruszane są na forum. Niemniej jednak miło, że dostrzegasz osiągnięcia nauki - po PiSowskiej stronie nie jest to częsta cecha :-) Tym bardziej należy to pochwalić.
Jeszcze nie tak dawno czytałem że jestem prymitywem. I jeszcze parę innych kwiatków. Widzę że mi notowania podskoczyły.
 Odławia Cię. Jesteś zwierzyną. Pisałem o tym.
 Odławia Cię. Jesteś zwierzyną. Pisałem o tym. rozwiń
Avatar
Opat / 15 listopada 2022 r. o 17:44
Nie po to 7 lat temu głosowałem na PiS żeby teraz się od nich odwracać. Nie oczekiwałem że wszystko zrobią super i niczego nie spieprzą. Tak się nie da. Polityka to sztuka możliwego, jak mawiał Bismarck. Przez pewien czas przyglądałem się trochę Konfederacji ale pewne ich wybryki i flirt z antyszczepionkowcami skutecznie mnie zniechęciły. To nie jest towarzystwo dla mnie.
Czyżbyś nie był przeciwko szczepionkom? Wyrazy szacunku w takim razie!
I to ja mam słabą pamięć? Kiedyś zabierałem głos w temacie szczepień i antyszczepionkowców. To że jestem pisowcem nie znaczy że zaraz antyszczepionkowcem. Zresztą wojskowa przeszłość wyklucza się z antyszczepionkowymi poglądami. Tego nie da się pogodzić.
Wybacz, ale nawet nie próbuję zapamiętywać, kto ma jakie poglądy w każdej z dziedzin, jakie poruszane są na forum. Niemniej jednak miło, że dostrzegasz osiągnięcia nauki - po PiSowskiej stronie nie jest to częsta cecha :-) Tym bardziej należy to pochwalić.
 Jeszcze nie tak dawno czytałem że jestem prymitywem. I jeszcze parę innych kwiatków. Widzę że mi notowania podskoczyły.
 Jeszcze nie tak dawno czytałem że jestem prymitywem. I jeszcze parę innych kwiatków. Widzę że mi notowania podskoczyły. rozwiń
Avatar
Opat / 14 listopada 2022 r. o 12:07
Nie po to 7 lat temu głosowałem na PiS żeby teraz się od nich odwracać. Nie oczekiwałem że wszystko zrobią super i niczego nie spieprzą. Tak się nie da. Polityka to sztuka możliwego, jak mawiał Bismarck. Przez pewien czas przyglądałem się trochę Konfederacji ale pewne ich wybryki i flirt z antyszczepionkowcami skutecznie mnie zniechęciły. To nie jest towarzystwo dla mnie.
Czyżbyś nie był przeciwko szczepionkom? Wyrazy szacunku w takim razie!
I to ja mam słabą pamięć? Kiedyś zabierałem głos w temacie szczepień i antyszczepionkowców. To że jestem pisowcem nie znaczy że zaraz antyszczepionkowcem. Zresztą wojskowa przeszłość wyklucza się z antyszczepionkowymi poglądami. Tego nie da się pogodzić.
Wybacz, ale nawet nie próbuję zapamiętywać, kto ma jakie poglądy w każdej z dziedzin, jakie poruszane są na forum. Niemniej jednak miło, że dostrzegasz osiągnięcia nauki - po PiSowskiej stronie nie jest to częsta cecha :-) Tym bardziej należy to pochwalić.
Podczas mojej służby wojskowej z racji wykonywanych zadań byłem szczepiony na choroby o których większość Polaków nawet nie słyszała. Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. Ale rozumiem że wielu ludzi w Polsce nie ma moich doświadczeń więc i dlatego odsetek zaszczepionych jest jaki jest.
Obowiązkiem "moralnym" jest i było wobec bardzo zaraźliwej i dla wielu (śmiertelnie) groźnej choroby, by nie ułatwiać jej przenoszenia na innych. Jeśli ktoś nie zna się na lecznictwie chorób zakaźnych, zwłaszcza wirusowych (a już szczególnie - koronawirusowych) to niech uwzględnia to, że ogromna większość (niemal bez wyjątku) badaczy tych chorób zaleca dopuszczone na Zachodzie szczepionki. Własna niewiedza nie powinna być wynoszona ponad naukową wiedzę badaczy. Tymczasem różni pracownicy KUL na wysokich stanowiskach nauczycielskich zaczęli zajmować stanowisko przeciwne. Pojawiało się zdanie, że nie wiemy o dalszych skutkach szczepionki dla naszego zdrowia. Jakby nasze obawy o być może zaszkodzenie sobie w przyszłości mogły być stawiane na tym samym poziomie, co przebadana zgodnie z ogólnymi zaleceniami szczepionka (która bardzo rzadko może zaszkodzić). Własną osobę i osobistą niewiedzę co do własnego zdrowia w przyszłości stawiało się ponad oczywiste zagrożenie dla wielu ludzi wokół i ponad oceny szczepionki ze strony wielkiej ilości znawców. KUL nisko upadł moralnie pozwalając na wystąpienia (nawet "zorganizowane") w tym duchu, choć może zyskał zwolenników u ciemnej części ludu.
Teraz to już pozamiatane, popij wodą. Pandemia zmierza ku końcowi. Kto miał się zaszczepić to już to zrobił, a kto nie, tego żadna siła już nie przekona. Historia oceni i rozliczy.
To było "ku pamięci". Chodziło głównie o to, jak niejasne obawy, że "szczepionka może mi zaszkodzi (w przyszłości)" brały górę nad względami na innych ludzi (może bardziej wrażliwymi na chorobę) i ocenami badaczy. Jednak zupełnie pewnym wygaszenia zarazy nie można być. Chiny dalej zmagają się z chorobą. Nie wiadomo, jakie jeszcze "mutacje" się pojawią. Ale bądźmy dobrej myśli )
Mogę mówić tylko za siebie. Ja takich obaw nie miałem, ale ja jestem wyjątkiem z uwagi na doświadczenia z medycyną wojskową. Nie twierdzę też że pandemia wygasła całkowicie, napisałem tylko że zmierza ku końcowi. Przynajmniej wiele na to wskazuje. Choć tu mogę się już mylić. Chiny są gęsto zaludnione i tam raczej szybko się to nie skończy.
Mogę mówić tylko za siebie. Ja takich obaw nie miałem, ale ja jestem wyjątkiem z uwagi na doświadczenia z medycyną wojskową. Nie twierdzę też że pandemia wygasła całkowicie, napisałem tylko że zmierza ku końcowi. Przynajmniej wiele na to wskazuje. Choć tu mogę się już mylić. Chiny są gęsto zaludnione i tam raczej szybko się to nie skończy. rozwiń
Avatar
Labydnik / 14 listopada 2022 r. o 11:16
Nie po to 7 lat temu głosowałem na PiS żeby teraz się od nich odwracać. Nie oczekiwałem że wszystko zrobią super i niczego nie spieprzą. Tak się nie da. Polityka to sztuka możliwego, jak mawiał Bismarck. Przez pewien czas przyglądałem się trochę Konfederacji ale pewne ich wybryki i flirt z antyszczepionkowcami skutecznie mnie zniechęciły. To nie jest towarzystwo dla mnie.
Czyżbyś nie był przeciwko szczepionkom? Wyrazy szacunku w takim razie!
I to ja mam słabą pamięć? Kiedyś zabierałem głos w temacie szczepień i antyszczepionkowców. To że jestem pisowcem nie znaczy że zaraz antyszczepionkowcem. Zresztą wojskowa przeszłość wyklucza się z antyszczepionkowymi poglądami. Tego nie da się pogodzić.
Wybacz, ale nawet nie próbuję zapamiętywać, kto ma jakie poglądy w każdej z dziedzin, jakie poruszane są na forum. Niemniej jednak miło, że dostrzegasz osiągnięcia nauki - po PiSowskiej stronie nie jest to częsta cecha :-) Tym bardziej należy to pochwalić.
Podczas mojej służby wojskowej z racji wykonywanych zadań byłem szczepiony na choroby o których większość Polaków nawet nie słyszała. Liznąłem też trochę wiedzy medycznej. Stąd też nie obawiałem się szczepionek na covid. Ale rozumiem że wielu ludzi w Polsce nie ma moich doświadczeń więc i dlatego odsetek zaszczepionych jest jaki jest.
Obowiązkiem "moralnym" jest i było wobec bardzo zaraźliwej i dla wielu (śmiertelnie) groźnej choroby, by nie ułatwiać jej przenoszenia na innych. Jeśli ktoś nie zna się na lecznictwie chorób zakaźnych, zwłaszcza wirusowych (a już szczególnie - koronawirusowych) to niech uwzględnia to, że ogromna większość (niemal bez wyjątku) badaczy tych chorób zaleca dopuszczone na Zachodzie szczepionki. Własna niewiedza nie powinna być wynoszona ponad naukową wiedzę badaczy. Tymczasem różni pracownicy KUL na wysokich stanowiskach nauczycielskich zaczęli zajmować stanowisko przeciwne. Pojawiało się zdanie, że nie wiemy o dalszych skutkach szczepionki dla naszego zdrowia. Jakby nasze obawy o być może zaszkodzenie sobie w przyszłości mogły być stawiane na tym samym poziomie, co przebadana zgodnie z ogólnymi zaleceniami szczepionka (która bardzo rzadko może zaszkodzić). Własną osobę i osobistą niewiedzę co do własnego zdrowia w przyszłości stawiało się ponad oczywiste zagrożenie dla wielu ludzi wokół i ponad oceny szczepionki ze strony wielkiej ilości znawców. KUL nisko upadł moralnie pozwalając na wystąpienia (nawet "zorganizowane") w tym duchu, choć może zyskał zwolenników u ciemnej części ludu.
Teraz to już pozamiatane, popij wodą. Pandemia zmierza ku końcowi. Kto miał się zaszczepić to już to zrobił, a kto nie, tego żadna siła już nie przekona. Historia oceni i rozliczy.
 To było "ku pamięci". Chodziło głównie o to, jak niejasne obawy, że "szczepionka może mi zaszkodzi (w przyszłości)" brały górę nad względami na innych ludzi (może bardziej wrażliwymi na chorobę) i ocenami badaczy. Jednak zupełnie pewnym wygaszenia zarazy nie można być. Chiny dalej zmagają się z chorobą. Nie wiadomo, jakie jeszcze "mutacje" się pojawią. Ale bądźmy dobrej myśli )
 To było "ku pamięci". Chodziło głównie o to, jak niejasne obawy, że "szczepionka może mi zaszkodzi (w przyszłości)" brały górę nad względami na innych ludzi (może bardziej wrażliwymi na chorobę) i ocenami badaczy. Jednak zupełnie pewnym wygaszenia zarazy nie można być. Chiny dalej zmagają się z chorobą. Nie wiadomo, jakie jeszcze "mutacje" się pojawią. Ale bądźmy dobrej myśli ) rozwiń
Avatar
___K___ / 14 listopada 2022 r. o 11:04
Wybory już za rok. Wkrótce się przekonamy jakich to światłych geniuszy wybierzecie w miejsce PiS. Bardzo jestem tego ciekaw. Jak również tego co takiego fajnego zaproponuje ewentualny następca PiS. Będzie wesoło. Już za rok.
Weź pod uwagę, że najpierw trzeba będzie posprzątać po ośmiu latach nieudacznych rządów PiSu. To raz. Dwa - trzeba się będzie szarpać z PiSowskim lokatorem Pałacu Prezydenckiego, który na pewno będzie wiele inicjatyw blokował. Trzy - będzie trzeba zdławić ogromną inflację, a to będzie wymagało cięć w sektorze publicznym i społecznym, co nigdy nie jest popularne społecznie, więc będziecie darli japy w niebogłosy, jacy to następcy są źli. Dlatego zastanawiam się, czy nie zagłosować - po raz pierwszy w życiu - na PiS, żeby się sam udałwił tą żabą, którą nam hoduje, a wtedy może nawet do najbardziej zatwardziałych łbów dotrze informacja, że nie da się rządzić w tak debilny sposób, jak robi to Kaczor ze soimi przydupasami, i nie ponosić za to konsekwencji. I dopiero wtedy będzie wesoło, jak niemal cały PiSowski elektorat zmieni zdanie i nie tylko będzie głosował na kogoś innego, ale będzie zaprzeczał, że kiedykolwiek głosował na PiS. Tak, jak kiedyś było z PZPR-em.
Mówiąc w dużym skrócie, tobie marzy się coś podobnego do działań Leszka Balcerowicza. O nie, na to ja się nie piszę. O wiele bardziej przemawia do mnie, żeby to sam PiS zaczął stopniowo kasować niektóre przywileje. Od dawna mówię, że już sam program 500 plus mogliby przynajmniej zamienić na wypłatę w bonach. Nie popieram ostrego liberalizmu, bardziej hołduję rozwiązaniom proponowanym kiedyś przez Leopolda Caro.
Mylisz się - dlaeki jestem od wspierania terapii szokowych. Dlatego piszę, że sprzątanie będzie trwać długo i dlatego wcześniej pisałem, że rok rządów (o któtym ty wspominałeś), to stanowczo za mało, żeby cokolwiek osiągnąć.
Mylisz się - dlaeki jestem od wspierania terapii szokowych. Dlatego piszę, że sprzątanie będzie trwać długo i dlatego wcześniej pisałem, że rok rządów (o któtym ty wspominałeś), to stanowczo za mało, żeby cokolwiek osiągnąć. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 92

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Cały dom w ogniu. W pogorzelisku zwłoki

Cały dom w ogniu. W pogorzelisku zwłoki

Tragicznie zakończył się pożar domu w miejscowości Wojsławice w powiecie chełmskim. W pogorzelisku strażacy odnaleźli zwłoki mężczyzny.

Podlasie – Avia 0:1. Nowy zawodnik bialczan, żółto-niebiescy blisko kolejnego transferu

Podlasie – Avia 0:1. Nowy zawodnik bialczan, żółto-niebiescy blisko kolejnego transferu

Jeszcze przed sobotnim meczem z Avią Podlasie ogłosiło transfer Damiana Lepiarza, który przenosi się do Białej Podlaskiej z lidera grupy czwartej ŁKS Łagów. A jeżeli chodzi o sparing naszych trzecioligowców, to po wyrównanym spotkaniu 1:0 wygrali żółto-niebiescy

Francuzi z konwojem dla Ukrainy. Młodzież zrobiła piecyki dla żołnierzy na front
galeria

Francuzi z konwojem dla Ukrainy. Młodzież zrobiła piecyki dla żołnierzy na front

Agregaty prądotwórcze, piecyki, panele fotowoltaiczne, mnóstwo leków, ale też ciepła odzież, koce, latarki, powerbanki, środki higieny osobistej, a nawet kilka worków z pluszakami dla dzieci. Taki transport dotarł w sobotę do Zamościa z Francji. W poniedziałek i wtorek ma ruszyć dalej, do Ukrainy, głównie na front.

Nowe stacje PKP na Roztoczu

Nowe stacje PKP na Roztoczu

Już w czerwcu pasażerowie pociągów jeżdżących przez Roztocze będą mogli korzystać z nowych przystanków. Przed końcem roku ruszą też kolejne inwestycje przy torach na Zamojszczyźnie.

Orlęta Spomlek – Stal Poniatowa 6:1. Sparing na szóstkę i kolejne testy

Orlęta Spomlek – Stal Poniatowa 6:1. Sparing na szóstkę i kolejne testy

Nie mieli w sobotę problemów z pokonaniem Stali Poniatowa piłkarze z Radzynia Podlaskiego. Orlęta Spomlek rozbiły czwartoligowca aż 6:1, a mogły wygrać zdecydowanie wyżej. Wiadomo już, że w drużynie Mikołaja Raczyńskiego kolejnym nowym zawodnikiem będzie bramkarz Damian Maksymowicz

DAF za 200 tys. zł zatrzymany w Kukurykach

DAF za 200 tys. zł zatrzymany w Kukurykach

Ciągnik siodłowy marki DAF nie przejechał przez granicę w Kukurykach. Podczas kontroli okazało się, że ingerowano w pole numeryczne VIN.

Rada podzielona w sprawie skargi na dyrektorkę. "Pan Bóg czuwa nad szkołami"

Rada podzielona w sprawie skargi na dyrektorkę. "Pan Bóg czuwa nad szkołami"

Po długiej dyskusji podczas czwartkowej sesji rady miasta samorządowcy uznali skargę na dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 za zasadną. Zdaniem przewodniczącej rady, Małgorzata Tarłowska chciała "zniszczyć" nauczycielkę. Ona sama tłumaczy, że działała w zgodzie z przepisami.

Drony i pies tropiący. Poszukiwania trwają już kilka tygodni

Drony i pies tropiący. Poszukiwania trwają już kilka tygodni

Już kilka tygodni policjanci poszukują zaginionego Jarosława Banacha z Terespola. Ostatnio, przeczesywano koryto rzeki Czapelka.

Szef MON: Na Lubelszczyźnie powstanie nowy garnizon
Zdjęcia
galeria

Szef MON: Na Lubelszczyźnie powstanie nowy garnizon

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady OT. Zapowiedział też powstanie nowego garnizonu na Lubelszczyźnie.

Drogówka przeprowadza wzmożone kontrole. "Nie będzie żadnej taryfy ulgowej"

Drogówka przeprowadza wzmożone kontrole. "Nie będzie żadnej taryfy ulgowej"

W weekend możemy się spodziewać więcej policjantów na drogach. Wszystko dlatego, że to koniec ferii w województwie lubelskim.

Ciągnik z Hiszpanii jednak do rolników nie dotarł

Ciągnik z Hiszpanii jednak do rolników nie dotarł

Miał być ciągnik z Hiszpanii, a wyszło oszustwo. Małżeństwo z Komarówki Podlaskiej straciło 53 tys. zł.

300 zielonych krzesełek dla kibiców. A na bieżni osiem torów

300 zielonych krzesełek dla kibiców. A na bieżni osiem torów

Ośmiotorowa, czterystumetrowa bieżnia, nowa skocznia w dal, rzutnia do pchnięcia kulą i wymiana krzesełek - to część nowości, jakie czekają Stadion im. Henryka Frąckiewicza w Stężycy. Zadanie warte jest prawie 4 mln zł. Roboty ruszą w lutym.

Jutro pierwsza taka niedziela w tym roku

Jutro pierwsza taka niedziela w tym roku

29 stycznia będzie pierwszą niedzielą handlową w tym roku. Tego dnia odbędzie się też finał WOŚP.

Był na dyskotece, a później jakby się rozpłynął. Konrada od tygodnia szukają znajomi i policja

Był na dyskotece, a później jakby się rozpłynął. Konrada od tygodnia szukają znajomi i policja

Nie mam pojęcia, co mogło się z nim stać. Jakby się rozpłynął... Ale nie tracę nadziei i wierzę, że niedługo się odnajdzie – mówi mama 38-letniego Konrada Klima. Mieszkaniec Zamościa zaginął przed tygodniem. Intensywnie szukają go znajomi, własne czynności wykonuje również policja.

Przeszkadza im hałas i światło z boiska. Małżeństwo chciało grzywny dla miasta

Przeszkadza im hałas i światło z boiska. Małżeństwo chciało grzywny dla miasta

Spór o korzystanie z boiska przy SP nr 4 na osiedlu Włostowice trwa. Dwoje mieszkańców domaga się ukarania miasta grzywną za udostępnianie obiektu po godzinach lekcyjnych. Sąd ich pozew w całości odrzucił. Tymczasem Ratusz planuje prawną kontrę, która ma zabezpieczyć Puławy przed roszczeniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium