Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

23 grudnia 2019 r.
21:07

To jeden z ostatnich takich sklepów. Koniec Domu Handlowego "Rusałka" w Lublinie

33 27 A A

Dom Handlowy "Rusałka" przy ul. Zamojskiej w Lublinie przechodzi do historii. Sprzedawcy, razem ze swoim asortymentem, mają wyprowadzić się do końca marca przyszłego roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ten sklep to o wiele więcej niż miejsce handlu. To dom dla mnie i dzieciaków z ulicy Zamojskiej – mówi nam jedna ze sprzedawczyń. – Sklepy zostaną zamknięte. O losach budynku zdecyduje zarząd – słyszymy w biurze właścicieli.

Rusałka nie jest pierwszym budynkiem, którego pozbywa się lubelski Domar. Wcześniej firma sprzedała spółce Movimento zaprojektowany przez Tadeusza Witkowskiego (tego samego od pedetu) budynek z 1956 r. znajdujący się przy ul. Chopina 4a, gdzie przez kilkadziesiąt lat działał sklep meblowy Heban. Po zmianie właściciela pod szyldem Heban istniał później na parterze dość nietypowy bar, w którym można było kupić także meble stanowiące wyposażenie lokalu. Bar nie przetrwał nawet roku, a pomieszczenia wynajęli przedsiębiorcy prowadzący sklep z chińskimi towarami.

Ekspedientka, z którą udało nam się porozmawiać, pracuje w Domu Handlowym "Rusałka" od ponad 30 lat. Sklep oferuje wyposażenie do domu. Klienci mogą znaleźć tam porcelanę, kieliszki, zasłony czy firanki.

– Każdy klient mógł przyjść i dowiedzieć się wszystkiego o danym produkcie. Nie ukrywam, że odwiedzają nas często starsze osoby. Jednak radość ze sprzedanego towaru jest zawsze taka sama – mówi ekspedientka. – Ten sklep bardzo dużo dla mnie znaczy. Bardzo lubię pracę tutaj – dodaje. – Od wielkich marketów odróżnia nas przede wszystkim indywidualne podejście do każdego klienta. Łamiemy bariery, zagadujemy. Często można dowiedzieć się czegoś bardzo ciekawego – dodaje z uśmiechem.

Sprzedawczyni przyznaje, że czas w sklepie mija jej bardzo szybko. – Odwiedzają nas nie tylko klienci, ale też sąsiedzi. Zwłaszcza ci najmłodsi. – komentuje. – To bardzo smutne, ale często przychodzą do nas dzieciaki, które nie chcą wracać do swojego domu. Tutaj bawią się z nami, opowiadają, co w szkole – mówi sprzedawczyni.

Sprzedawcy mają opuścić budynek do końca marca 2020 roku. Przyszli właściciele, jak ustaliliśmy nieoficjalnie, nie zamierzają rozbierać „Rusałki”, której konstrukcja jest w dobrym stanie technicznym. Starają się już nawet w Urzędzie Miasta o decyzję ustalającą warunki zabudowy, która pozwoliłaby na przekształcenie budynku handlowego w mieszkalny. Projekt takiej decyzji musi być uzgodniony z miejskim konserwatorem zabytków, bo chociaż sama Rusałka jest dość młodym, 46-letnim budynkiem, to stoi w zabytkowym centrum.

– Zależy mi na zachowaniu modernistycznej fasady jako dokumentu przemian krajobrazu ulicy – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków.

Ekspedientka z „Rusałki” zdradza, że od nowego roku sklep przygotowuje duże wyprzedaże. – To, co się nie sprzeda, przeniesiemy do punktu w Świdniku – podsumowuje. Sprzedawcy z którymi rozmawialiśmy mówią, że słyszeli, że w tym miejscu może powstać hotel.

e-Wydanie

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 03:35
+32
Ciekawe czy będą musieli spełnić wymóg 1,5 miejsca parkingowego do mieszkania, bo podobno jedni muszą spełniać inni nie, w zależności od koneksij.
Avatar
lubelak / 23 grudnia 2019 o 23:00
+30
Będą apartamenciki pośród menelstwa. Swoją drogą w jaki sposób takie obiekty stały się w ogóle prywatne? Ze społecznych środków powstawały domy handlowe a kilka dekad później ktoś sobie robi biznes na sprzedaży obiektu.
 To proste. Pod koniec lat 80tych gawiedź emocjonowała się widowiskiem telewizyjnym pt. "obrady okrąłego stołu" a prominentni działacze PZPR i oficerowie tajnych służb uwłaszczali się pocichutku na majątku państwowym
Avatar
Deweloper / 23 grudnia 2019 o 22:51
+29
Na pewno będą się dobrze sprzedawać apartamenta po 8 tysi za metr w Rusałka Residence.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 21:28
+28
Będą apartamenciki pośród menelstwa. Swoją drogą w jaki sposób takie obiekty stały się w ogóle prywatne? Ze społecznych środków powstawały domy handlowe a kilka dekad później ktoś sobie robi biznes na sprzedaży obiektu.
Avatar
lubelak / 24 grudnia 2019 o 10:15
+26
Lubelak  wspomina o uwłaszczeniu i czy może ktoś wytłumaczyć na czym to polegało?
Już Ci wyjasniam. Na przykładzie. Była sobie w Lublinie taka państwowa wielka firma Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego przy Mełgiewskiej 80 (hektary powierzchni, wytwórnia prefabrykatów, biura, zaplecze transportowe) i na jej gruzach powstała firma Orion znany lubelski deweloper, której szefem jest ostatni komunistyczny Prezydent Lublina Edward Leńczuk. Także w stwierdzeniu, że po roku 1989 komuna upadła ... na cztery łapy wielkiej przesady nie ma.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 05:02
+23
A obok działa bez problemów sklep ze "szkłem 40%" całodobowo i bez problemów !!! Ma stałych klientów z okolicznych kamienic w wieku 10 - 90 lat ??? Tylko "przystanek" MPK jest wieczorem niedostępny !!!
Avatar
Kazio z Zamojskiej / 23 grudnia 2019 o 23:51
+23
Od 30 lat nie byłam w tym sklepie. Unikam ulicy Zamojskiej. Kupa meneli zasiadajaca blisko sklepów zniecheca do wejscia do srodka. Nie cierpialam tez tego sklepiku z obuwiem obok. Strasznie niesympatyczny byl tam sprzedawca. Buc . Panie z zamykanego sklepu, pamietam ze byly sympatyczne.
 Ten buc to Jaworski Andrzej.. Do tej pory nic sie nie zmienil, zarozumialy sklepikarz z PRL
Avatar
czytelnik / 23 grudnia 2019 o 23:07
+21
Niedokończony artykuł?????
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 21:47
+19
Sklep w starym stylu z menelstwem przy drzwiach. Szkoda tylko ludzi którzy mieli tam pracę
Avatar
Czytelnik / 24 grudnia 2019 o 01:54
+17
Sprzedawcy z którymi rozmawialiśmy mówią, że słyszeli, że w ",,,,,? Co dalej p. Smaga? Jakos tak w pół zdania pan skończył
Avatar
Kobra / 4 stycznia 2020 o 14:02
+1
Wyobraź sobie, że ja kupowałam. Potrzebowałam m.in. małej grzałki na wyjazd i chciałam to kupić w centrum, gdzie mam po drodze, a nie urządzać kilkugodzinne wyprawy do galerii na peryferia miasta. Szkoda Rusałki. Neon pewnie też zniknie.
Avatar
RBL / 29 grudnia 2019 o 20:37
0
lepiej to jakby jakiś urząd miejski tam przenieśli...
Avatar
klientka ale już nie jestem / 25 grudnia 2019 o 14:59
+6
Od 30 lat nie byłam w tym sklepie. Unikam ulicy Zamojskiej. Kupa meneli zasiadajaca blisko sklepów zniecheca do wejscia do srodka. Nie cierpialam tez tego sklepiku z obuwiem obok. Strasznie niesympatyczny byl tam sprzedawca. Buc . Panie z zamykanego sklepu, pamietam ze byly sympatyczne.
Ten buc to Jaworski Andrzej.. Do tej pory nic sie nie zmienil, zarozumialy sklepikarz z PRL
 buc i kawał chama
Avatar
Lubelanka / 25 grudnia 2019 o 10:07
+3
Pracuje na Zamojskiej juz ponad 5 lat. Dom handlowy Rusałka to miejsce gdzie można kupić przedłużacz, sztucce, czy płyn do mycia szyb. Byłam kilka razy w owym sklepie i nie kojarzę zeby przed wejściem stali "menele" jest juz ich coraz mniej na tej ulicy. Co do sklepu owszem ceny nawet niskie ale za każdym razem jak poszłam cos kupić nie bylo sytuacji żeby którakolwiek ekspedientka "zagadywala" czy zeby jakieś dzieci się bawiły w sklepie tak jak to bylo opisane w artykule. Wręcz bym powiedziała że ekspedientki wgl nie były zainteresowane. Zawsze we dwie stały i rozmawiały na prywatne sprawy a klient nie był nawet zauważony. Na pytanie czy maja państwo dany produkt kazały same sobie szukać. Gdy prosiłam o poradę nagle miały swoje sprawy do obgadania. Sklep niestety swiecil pustkami. Agd na dole również. Nie dziwię się ze właściciel postanowił zamknąć sklep. 
Pracuje na Zamojskiej juz ponad 5 lat. Dom handlowy Rusałka to miejsce gdzie można kupić przedłużacz, sztucce, czy płyn do mycia szyb. Byłam kilka razy w owym sklepie i nie kojarzę zeby przed wejściem stali "menele" jest juz ich coraz mniej na tej ulicy. Co do sklepu owszem ceny nawet niskie ale za każdym razem jak poszłam cos kupić nie bylo sytuacji żeby którakolwiek ekspedientka "zagadywala" czy zeby jakieś dzieci się bawiły w sklepie tak jak to bylo opisane w artykule. Wręcz bym powiedziała że ekspedientki wgl ... rozwiń
Avatar
K.l / 24 grudnia 2019 o 13:06
+5
Od 30 lat nie byłam w tym sklepie. Unikam ulicy Zamojskiej. Kupa meneli zasiadajaca blisko sklepów zniecheca do wejscia do srodka. Nie cierpialam tez tego sklepiku z obuwiem obok. Strasznie niesympatyczny byl tam sprzedawca. Buc . Panie z zamykanego sklepu, pamietam ze byly sympatyczne.
 Pamietam tego buca, dawno temu kupillam u niego buty. Chcialam je zwrocic nastepnego dnia. Kazal mi przyjsc z dowodem(?) Poszlam z dowodem, pyta ile chce stracić,  No i straciłam.  Nigdy juz tam nie poszłam.  
Avatar
. / 24 grudnia 2019 o 13:01
0
No ale tak na serio to kto tam kupował cokolwiek ostatnio....???? Teraz wprowadzą sie normalni ludzie i Zamojska powoli będzie sie cywilizowała z tej meliny i patologii...
 Meliny i patologia nigdy nie znikna.
Avatar
Gosc / 24 grudnia 2019 o 11:52
-5
Pożar wszystko załatwi.
Avatar
lubelak / 24 grudnia 2019 o 10:15
+26
Lubelak  wspomina o uwłaszczeniu i czy może ktoś wytłumaczyć na czym to polegało?
Już Ci wyjasniam. Na przykładzie. Była sobie w Lublinie taka państwowa wielka firma Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego przy Mełgiewskiej 80 (hektary powierzchni, wytwórnia prefabrykatów, biura, zaplecze transportowe) i na jej gruzach powstała firma Orion znany lubelski deweloper, której szefem jest ostatni komunistyczny Prezydent Lublina Edward Leńczuk. Także w stwierdzeniu, że po roku 1989 komuna upadła ... na cztery łapy wielkiej przesady nie ma.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 08:44
+6
Lubelak wspomina o uwłaszczeniu i czy może ktoś wytłumaczyć na czym to polegało?
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 08:03
+7
Centrum Lublina powoli wymiera. Ludzie przenoszą się na przedmieścia lub całkiem uciekają z Lublina.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28.02.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28.02.2020 0 1

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo 70 17

Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa podczas spektaklu w Szkole Podstawowej w Łabuniach. Na początku grudnia ubiegłego roku dzieci odegrały tam scenę gazowania Żydów.

Lublin: Miasto będzie płacić mieszkańcom za łapanie deszczówki

Lublin: Miasto będzie płacić mieszkańcom za łapanie deszczówki 41 6

Nawet 5000 zł będzie można dostać od miasta na urządzenia do łapania wody z opadów lub ogród deszczowy. Radni uchwalili dzisiaj zasady przyznawania takich dotacji. Do podziału jest 50 tys. zł, a może być więcej

Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. "Jest sympatycznie i są fajne zabawki"
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. "Jest sympatycznie i są fajne zabawki" 5 0

– Będę chodził do tej szkoły – stanowczo stwierdził jeden z chłopców zapytany o to czy podoba mu się Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie. Podstawówka przy ul. Poturzyńskiej w czwartek otworzyła drzwi dla przyszłych uczniów. – Jest sympatycznie i są fajne zabawki – dodał kolejny z chłopców, który wspólnie z rówieśnikami grał na interaktywnym pianinie w szkolnej świetlicy.

Budżet obywatelski w Lublinie po nowemu. Radni zatwierdzili regulamin

Budżet obywatelski w Lublinie po nowemu. Radni zatwierdzili regulamin 3 6

Na nowych zasadach będzie w tym roku dzielony budżet obywatelski. Zmienione reguły zatwierdziła Rada Miasta. Ratusz przyznaje jednak, że rozważa kolejną, rewolucyjną zmianę. Miałaby ona ograniczyć pulę pieniędzy na nowe projekty, żeby zarezerwować fundusze na pomysły, które od lat nie doczekały się realizacji

Wojcieszków: Radni przeciwni likwidacji wiejskich szkół

Wojcieszków: Radni przeciwni likwidacji wiejskich szkół 0 0

Radni gminy Wojcieszków nie zgodzili się na likwidację szkół w Hermanowie i Siedliskach. Wnioskowała o to wójt Agnieszka Cieślak. – Trzeba będzie zrezygnować z inwestycji – ostrzega pani wójt.

Koronawirus. Znamy wynik jednego z izolowanych pacjentów

Koronawirus. Znamy wynik jednego z izolowanych pacjentów 50 21

Jest wynik badania jednego z trzech pacjentów, którzy są izolowani z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Strach przed koronawirusem. Już 8 osób izolowanych w szpitalach w Lubelskiem

Strach przed koronawirusem. Już 8 osób izolowanych w szpitalach w Lubelskiem 65 22

Z dwóch do ośmiu wzrosła liczba osób izolowanych w szpitalach w naszym regionie w związku z podejrzeniem koronawirusa. W przyszłym tygodniu w Lublinie ma zacząć działać laboratorium, w którym będą badane próbki dotychczas wysyłane do innych miast

Obszary ASF. Pomoc finansowa dla osób, które rezygnują z hodowli świń

Obszary ASF. Pomoc finansowa dla osób, które rezygnują z hodowli świń 0 1

Od 28 lutego do 28 marca rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014–2020.

Ostatni dzwonek na „mały ZUS”!

Ostatni dzwonek na „mały ZUS”! 0 0

Jeszcze tylko do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłosić się do „małego ZUS” na nowych zasadach, żeby już w tym roku opłacać niższe składki uzależnione od dochodu. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęło do niedzieli (23.02) ponad 2,6 tys. zgłoszeń do ulgi.

MKS Perła – JKS Jarosław 32:23. Odjazd po przerwie [zdjęcia]
galeria

MKS Perła – JKS Jarosław 32:23. Odjazd po przerwie [zdjęcia] 0 2

Lublinianki nie miały wielkich problemów z kolejnym rywalem. W czwartek MKS Perła pokonał Eurobud JKS Jarosław 32:23.

PRO8L3M x SOKÓŁ - koncert w Lublinie
3 kwietnia 2020, 18:00

PRO8L3M x SOKÓŁ - koncert w Lublinie 0 0

W piątek, 3 kwietnia o godz. 18 w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) zostanie zorganizowany koncert z udziałem duetu PRO8L3M i rapera Sokoła.

Była sąsiadką Papieża. Opowie o tym w Radzyniu Podlaskim
8 marca 2020, 17:00

Była sąsiadką Papieża. Opowie o tym w Radzyniu Podlaskim 0 0

Jak wygląda życie w państwie zamykanym na klucz, gdzie najbliższym sąsiadem jest Papież? Opowie o tym Magdalena Wolińska–Riedi, korespondentka TVP, obywatelka Watykanu. Będzie ona gościem „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” 8 marca.

Szpital w Zamościu zostanie bez chirurgów? Decyzja zapadnie w najbliższych dniach

Szpital w Zamościu zostanie bez chirurgów? Decyzja zapadnie w najbliższych dniach 41 14

Od najbliższej soboty szpital „papieski” w Zamościu może zostać bez chirurgów. Lekarze mają, jednak nadzieję, że nie dojdzie do ekstremalnej sytuacji.

Główny Inspektor Sanitarny: Najważniejszy w walce z koronawirusem jest spokój
film

Główny Inspektor Sanitarny: Najważniejszy w walce z koronawirusem jest spokój 0 9

- Musimy zachować dobry stan ducha i emocji, bo to nasze zachowanie może spowodować, że będziemy wyposażeni w najważniejszy oręż w walce z koronawirusem, a tym orężem jest spokój – powiedział główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podczas swojego wystąpienia w Senacie na temat przeciwdziałania epidemii koronawirusa, która szerzy się w Europie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!