Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zakupy

24 grudnia 2024 r.
9:15

Wigilia last minute? Nie trzeba kupować gotowców

Autor: Zdjęcie autora IC

Wigilia już dzisiaj. W wielu domach jest już wszystko gotowe, jednak są też takie, gdzie trzeba jeszcze coś ugotować. Myślicie, że się uda? Spokojnie, jeszcze można przygotować smaczne święta na ostatnią chwilę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

By piernik był smaczny, ciasto należy zrobić przynajmniej 4 tygodnie przed pieczeniem. Zakwas na barszcz powinien odstać swoje. Karp by „nie śmierdział mułem” powinien moczyć się w mleku z cebulą lub cytryną przez co najmniej 12 godzin. Także lepienie pierogów nie zajmuje godzinę. Dla tych, którzy tego nie zrobili, bo są zabiegani, jest jeszcze szansa na przygotowanie pysznych potraw, które będziemy mogli postawić na wigilijnym stole.

Śledzie pod każdą formą – proste i szybkie w przygotowaniu

Jednym z pomysłów na dania last minute do podania na świątecznym stole są śledzie. Istnieje wiele sposobów na podanie tej ryby. Łukasz Oroń, szef kuchni restauracji Legendy Miasta podpowiada nam, że nawet śledzie kupione na tacce w sklepie mogą być idealnym daniem na świąteczny stół.

– Takie śledzie sklepowe możemy podrasować tak by były smaczne. Cały szkopuł jest w dodatkach, aby dobrać je w taki sposób by nadać im smaku – mówi Oroń.

Podpowiada, że do śledzi możemy dodać wiele przypraw i dodatków – suszone pomidory, kapary, pieprz młotkowany, albo przygotować je na słodko z rodzynkami, suszoną żurawiną lub śliwką.

– Jeśli zdecydujemy się połączyć śledzie z suszonymi pomidorami, to warto wykorzystać także olej, w którym były pomidory i także dodać go do śledzi. Wtedy będziemy mieć jeszcze więcej aromatu – dodaje Oroń.

Szef kuchni podzielił się z nami przepisami na śledzie z węgierską sałatką oraz drugie – pod śmietanową pierzynką z jabłkiem i cebulą.

Składniki na śledzie z sałatką węgierską: filety śledziowe, papryka żółta, pieczarki, cebula biała, passata pomidorowa, masło, olej, sól, pieprz.

Przygotowanie: na maśle połączonym z olejem podsmażamy cebulkę, potem dodajemy pieczarki. Gdy wypuszczą wodę, czekamy aż odparuje i dorzucamy paprykę. Gdy warzywa są już miękkie zalewamy passatą pomidorową i doprawiamy solą i pieprzem, opcjonalnie możemy dodać jakieś ulubione zioła jak bazylię, lubczyk lub oregano. Naszą warzywną sałatkę zostawiamy do przestygnięcia i kroimy śledzie w kawałki. Później łączymy rybę z warzywami i zostawiamy ewentualnie na jakąś godzinę by się „przegryzło”

Składniki na śledzie ze śmietaną: filety śledziowe, cebula, jabłko, kwaśna śmietana, sok z cytryny, odrobina cukru, pieprz, natka z pietruszki.

Przygotowanie: jabłko i cebulkę kroimy w drobną kostkę i skrapiamy sokiem z cytryny. Dodajemy śmietanę i posiekaną natkę pietruszki, doprawiamy pieprzem, cukrem. Mieszamy z pokrojonymi śledziami. Podając na stół możemy przyozdobić świeżymi ziołami lub plastrami rzodkiewki.

Nie masz czasu lepić uszek? – zrób paszteciki

Gdy udało nam się zrobić zakwas na barszcz, ale nie mamy czasu i sił na lepienie malutkich i idealnych uszek z grzybami, możemy zrobić ekspresowe paszteciki z ciasta francuskiego z farszem grzybowym lub kapuściano-grzybowym.

Składniki: opakowanie dobrej jakości ciasta francuskiego, 2 cebulki, 2 ząbki czosnku, 0,5 kg grzybów mrożonych, 2 łyżki bułki tartej, 3 jajka, tymianek, sól, pieprz, olej.

Przygotowanie: cebulę i czosnek podsmażyć na oleju z dodatkiem tymianku, po czym dodać grzyby. Pozostawić do ostygnięcia po czym przepuścić przez maszynkę do mięsa lub posiekać. Dodać dwa jajka i dokładnie wymieszać. Ciasto francuskie rozwinąć, pokroić na równe kwadraty. Brzegi ciasta posmarować rozkłóconym jajkiem przy pomocy pędzelka. Na środek każdego kwadratu położyć trochę farszu, złożyć ciasto w trójkąt i dobrze skleić. Każdy pierożek posmarować z wierzchu jajkiem, można posypać makiem lub sezamem. Ułożyć na papierze do pieczenia na blasze, piec w temp. 160 stopni ok. 25 min.

Coś słodkiego na ostatnią chwilę? – wigilijne racuchy

Jeśli nie lubimy i nie mamy czasu na pieczenie serników i makowców możemy przygotować racuchy drożdżowe. Nie musimy dodawać do nich tylko jabłek, możemy zaszaleć także z suszonymi owocami.

Składniki: 3 szklanki mąki, szczypta soli, 1,5 szklanki ciepłej wody, 50 g świeżych drożdży, 3 łyżki cukru, olej, opcjonalnie aromat waniliowy, jabłka, gruszki, suszone owoce.

Przygotowanie: Do dużej miski przesiać mąkę i wymieszać z solą. Ciepłą wodę wlać do kubka, dodać drożdże i dokładnie wymieszać. Zrobić wgłębienie w mące, wsypać cukier, dodać dwie łyżki oleju, a następnie dodając stopniowo wodę z drożdżami, mieszać składniki drewnianą łyżką. Można też dodać aromat waniliowy lub cytrynowy. Ciasto wyrabiać, aż będzie gładkie. Zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, na około 1 godzinę. W tym czasie można przygotować smażone jabłka na nadzienie. Stolnicę oprószyć cienką warstwą mąki. Naoliwioną łyżką nabierać porcje ciasta, formować kulki i układać zachowując odstępy. Ciasto będzie rzadkie, lejące się. Jeśli robimy racuchy z jabłkami, w środek ciasta wkładamy 1 pełną łyżeczkę jabłek. Pozostawić do podrośnięcia na około 15 minut. Na głębokiej patelni, wlać olej na wysokość około 3 - 4 cm. Gdy będzie gorący, wkładać do niego porcje ciasta, uważając, aby temperatura oleju nagle się nie obniżyła. Każdego racucha smażyć po około 1 - 2 minucie z każdej strony na złoty kolor. Po upieczeniu racuchy odkładać na papierowe ręczniki. Posypać cukrem pudrem.

Porada od szefa Łukasza Oronia: karp lub inna świąteczna ryba nie musi być nudna i podawana smażona po wcześniejszym opanierowaniu w bułce tartej. Rybę możemy obtoczyć w posiekanych orzechach, jednak, jeśli zdecydujemy się na taki krok, to musimy ją smażyć ostrożnie by orzechy się nie spaliły i nie były gorzkie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium