Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

17 marca 2023 r.
9:05

Ludzie nie chcą masztu telefonii komórkowej za oknami. 50-metrowa wieża na osiedlu domków

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc rs
(fot. Archiwum)

Kategoryczne „nie” budowie wieży telefonii komórkowej przy ul. Braterstwa Broni powiedzieli mieszkańcy, a także radni Zamościa. Postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na budowę jeszcze trwa, ale inwestor już złożył kolejny wniosek. Teraz stara się o zgodę na postawienie wieży w innej części miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wniosek o pozwolenie na budowę na 10-arowej, prywatnej działce przy ul. Braterstwa Broni spółka Towerlink Poland z Warszawy złożyła na początku lutego. Jak się okazuje, już nie pierwszy raz.

– W zeszłym roku wydana została w tej sprawie decyzja odmowna. Inwestor ją zaskarżył, a służby wojewody uchyliły – mówi Jan Wojciech Matwiejczuk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zamość, wieloletni radny osiedla Karolówka, w obrębie którego znajduje się ul. Braterstwa Broni.

Gdy informacja o drugim podejściu do budowy wieży trafiła do okolicznych mieszkańców, zaczęli protestować. Do RM wysłali petycję, a radni ich obawy i zastrzeżenia poparli, przyjmując na ostatniej, lutowej sesji stanowisko w tej sprawie, które już zostało do wojewody wysłane.

Wieża na osiedlu? Wykluczone

Ostro sprzeciwili się budowaniu 50-metrowej wieży telekomunikacyjnej na osiedlu domków jednorodzinnych, na dodatek w miejscu, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tylko taką zabudowę. W swojej uchwale radni wytknęli, że inwestor nie konsultował pomysłu ani z mieszkańcami, ani właścicielami sąsiednich niezabudowanych działek, ani zarządem osiedla. Podkreślali również, że nie przedstawiono żadnych badań, ekspertyz i pomiarów wskazujących, jaki wpływ taka inwestycja mogłaby mieć na zdrowie i życie ludzi. Radni wskazali ponadto, iż dopuszczenie do budowy wieży doprowadzi do spadku wartości nieruchomości znajdujących się w pobliżu. Działka, na której stołeczna spółka planowała wieżę sąsiaduje m.in. z terenami należącymi do samorządu.

– Tu nie chodzi o sprzeciw dla samego sprzeciwu, ale po prostu ta lokalizacja nie jest dobra, na pewno można znaleźć lepsze – przekonuje Matwiejczuk.

Podobnego zdania jest radna Agnieszka Klimczuk, która również, jak zresztą niemal wszyscy radni, wyraziła swój sprzeciw wobec inwestycji na Karolówce. – Choć jednocześnie uważam, że trzeba iść z duchem czasu i mieć świadomość, że nowych technologii nie da się zatrzymać. Poza tym, zlokalizowanie takiej budowli w obrębie Zamościa dałoby niemałe wpływy do budżetu z podatków – argumentuje.

Jest drugi wniosek

Okazuje się, że Towerlink Poland o pozwolenie na swoją inwestycję stara się też w innym miejscu. Na początku tygodnia w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Zamość ukazało się obwieszczenie, o tym, że Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków UM wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę wieży radiotelekomunikacyjnej przy ul. Generała Stanisława Maczka. Wniosek w tej sprawie wpłynął do magistratu 9 marca.

W tym przypadku chodzi o działkę o pow. ponad 2 tys. m. kw należącą do Miejskiego Zakładu Komunikacji, na której plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje m.in. bazy transportu i zajezdnie, stacje obsługi, parkingi i garaże. Ustaliliśmy, że umowa na dzierżawę tego gruntu została podpisana jeszcze latem zeszłego roku na długi okres, bo aż do końca stycznia 2032 z możliwością samoistnego przedłużenia w przypadku braku wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron.

Miejska spółka mogłaby na tym nieźle zarobić. – Kwota czynszu dzierżawy to ponad 2 tys. zł netto miesięcznie waloryzowana corocznie począwszy od 2023 r. o wskaźnik wzrostu cen, towarów i usług konsumpcyjnych za poprzedni rok, publikowany przez prezesa GUS – informuje Krzysztof Szmit, prezes zamojskiego MZK.

Dodaje również, że dzierżawca zobowiązał się nieodpłatnie udostępnić linię światłowodową, która miałaby być podłączona do biurowca MZK. Co jednak ważne, w umowie z zastrzeżono, że pieniądze zaczną do miejskiej spółki zaczną płynąć dopiero wówczas, gdy inwestor otrzyma pozwolenie na budowę i rozpocznie inwestycję.

Póki co ani w przypadku ul. Braterstwa Broni, ani ul. Gen. Maczka postępowanie administracyjne się nie zakończyło. W obwieszczeniu dotyczącym drugiej lokalizacji czytamy, że osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne, ktróe są stronami w sprawie mogą w wydziale budownictwa zapoznać się z „projektowanym przebiegiem inwestycji” i ewentualnie wnieść do niej swoje zastrzeżenia. Mają na to 14 dni od ukazania się ogłoszenia. Zostało opublikowane 13 marca.

Chcieliśmy z kimś w Towerlink Poland porozmawiać o planach inwestycyjnych spółki w Zamościu. Dodzwonić się nie udało. Wysłaliśmy pytania mailem. W przesłanej nam odpowiedzi czytamy, że pełnomocnik firmy i projektanci są w stałym kontakcie z UM Zamość, ale "finalne decyzje w sprawie wyboru lokalizacji nie zostały jeszcze podjęte". 

Zapewniono również, że Towerlink Poland jako firma zajmująca się budową i zarządzaniem infrastrukturą telekomunikacyjną rozmieszcza obiekty w obszarach, na których nie ma zasięgu telefonii komórkowej lub gdzie zasięg ten musi zostać wzmocniony.

"Robimy to w porozumieniu z operatorami telefonii komórkowej i lokalnymi władzami, aby ułatwić mieszkańcom i firmom dostęp do lepszej łączności. Rozwój usług cyfrowych w ostatnich latach spowodował zwiększone zapotrzebowanie na transmisje danych, dlatego popyt na dostęp do szybkiego internetu wymusza zagęszczanie sieci" – brzmi komunikat.

Nikt nic nie wiedział

Przypomnijmy, że z powodu podobnej inwestycji tej samej spółki z Warszawy rozgoryczeni są mieszkańcy jednego z osiedli w Puławach. Pisaliśmy na ten temat niedawno. Puławianie o tym, że wieża telefonii komórkowej powstaje w bliskim sąsiedztwie ich domów, również na prywatnej, dzierżawionej działce, dowiedzieli się dopiero, gdy prace przy budowie ruszyły. O planach inwestora nie byli informowani przed wydaniem pozwolenia na budowę. Pisma z żądaniami wstrzymania inwestycji wysłali więc do starostwa i Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie. Czekają na ich rozpatrzenie.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium