Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 kwietnia 2021 r.
11:16

Zamość powinien być większy? Co mówią o pomyśle w okolicznych miejscowościach

Autor: Zdjęcie autora agdy
7 7 A A
W Zamościu mieszka 63 437 osób (stan na 1 stycznia 2020)
W Zamościu mieszka 63 437 osób (stan na 1 stycznia 2020) (fot. Fb/Zamość Twierdza otwarta)

Trwa zbiórka podpisów pod petycją postulującą zwiększenie granic Zamościa. Pomysł jest obywatelski, władzom się podoba. Miejscowości, które by miały stać się miastem mówią: Nie!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamość jest 62 miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców ale na liście tych samych miast zajmuje 177 pozycję jeśli chodzi o powierzchnię. Jest pomysł by to zmienić.

W internecie jest petycja, której autor proponuje powiększenie miasta, bo uważa, że nowe tereny to nowe możliwości i nowe szanse.

Wariant I to delikatna korekta zmiany granic i przyłączenie części miejscowości: Chyża, Sitaniec (na zachód od ulicy Lubelskiej), Kalinowice, Płoskie (obok podstrefy ekonomicznej) i Mokre.

Wariant II dodaje Zamościowi 55 kilometrów kw. o całą Chyżę, Szopinek, Kalinowice, Wólkę Panieńską oraz część Sitańca (do rzeki Czarny Potok) i Mokre wraz z lotniskiem.

– Uważam, że bez silnego Zamościa traci cały region. Już trzeba myśleć o mieście dla wnuków i prawnuków, bo z wyliczeń demografów widać, że ono upadnie, zniknie. Są pierwsze komentarze, że chcę położyć łapę na kasie ludzi z miejscowości i gmin, które by mogły stać się Zamościem. Rozumiem, że się boją większych podatków. Że nie będą płacić rocznie za nieruchomość 300 tylko 700 złotych. Ale czy gminy stać na przykład na ściągnięcie inwestorów i stworzenie miejsc pracy? Odrolnienie działek i uzbrojenie terenu to kosztowne zadania. Tylko miasto jest w stanie to przeprowadzić i zaoferować coś atrakcyjnego przedsiębiorcom. To tylko jeden z przykładów dlaczego Zamość powinien powiększyć swoje granice – mówi Mariusz Rutkowski, który wystosował petycję do władz i sam zbiera głosy poparcia pod internetową wersją dokumentu.

– Nie określiłem limitu podpisów ani czasu zbiórki. Robię to bez względu na ewentualny sukces, bo chodzi mi o zwrócenie uwagi na problem. Miasto ostatni raz powiększało granice w latach 70. ubiegłego wieku, potem były korekty w związku z budową obwodnicy i tyle. W Stalowej Woli mieszka porównywalna liczba osób, a miasto jest prawie trzy razy takie jak nasze. Co ciekawe odezwali się do mnie mieszkańcy Skokówki i Pniówka, którzy są zainteresowani mieszkaniem w Zamościu, a ich miejscowości w ogóle nie brałem pod uwagę proponując dwa warianty zmian – dodaje pomysłodawca historycznej korekty.

Dwa warianty większego Zamościa (fot. W/g Mariusza Rutkowskiego)

To nie kampania

Rutkowski pochodzi z Zamościa, pierwsze dwadzieścia lat tu mieszkał. Dziesięć lat temu startował jako najmłodszy kandydat do rady miasta z komitetu Marcina Zamoyskiego. – Zbiórka podpisów nie ma nic wspólnego z polityką, nigdzie nie zamierzam kandydować, to nie jest kampania. Już w sierpniu zeszłego roku próbowałem zainteresować polityków tą sprawą, zareagowali jedynie poseł Jarosław Sachajko od Kukiza i Michał Malec z Porozumienia Gowina. Byli za. Dlatego jest internetowa petycja, bo uznałem, że sam się tym muszę zająć – dodaje pan Mariusz, który aktualnie jest mieszkańcem Szczebrzeszyna, bo jak przyznaje tam są tańsze mieszkania niż w Zamościu.

Nie, nie, nie

– Znam petycję, argumenty są sensowne. Od dłuższego czasu rozmawiamy na ten temat, ja jestem „za”. Nie wiem kiedy dokument oficjalnie wpłynie i Komisja Skarg Wniosków i Petycji się nim zajmie, pewnie na kwietniową sesję nie zdążymy. Ale problem powiększania granic miasta to kwestia na poziomie decyzji rządowej – mówi Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość, który przewiduje, że gminy ościenne, które tak naprawdę są sypialniami Zamościa a życie ich mieszkańców jest związane z miastem – będą przeciw.

– Nie mamy nic do rozwoju Zamościa ale wolelibyśmy być Chyżą a nie Zamościem jak długo się da. I jestem pewny, że gdyby było referendum, to mieszkańcy by głosowali przeciw zmianom. Rozmawiam z ludźmi i wiem jak na to patrzą. Wiele osób pracuje w Zamościu, sam dojeżdżam ale jednak wolimy mieszkać poza miastem. Tu wiele osób się pobudowało albo kupiło domy, żeby mieć spokój. Uciekli z miasta i argumenty np. lepszej komunikacji by do nich nie przemówiły. Ja też nie korzystam z autobusów, choć kilka razy dziennie u nas są – mówi Andrzej Pokrywka, sołtys Chyży, której część albo wręcz całość autor petycji widzi w granicach powiększonego Zamościa.

Sonda: Czy Zamość powinien być większy?

Liczba głosów: 334
65.87%
Tak
34.13%
Nie

Bardzo nam wieś pasuje

– Od 12 lat jestem sołtysem i jeszcze żadna sprawa tak nie zbulwersowała ludzi. Wczoraj mnóstwo telefonów od oburzonych i pytających: kiedy będzie zbiórka podpisów? Powiedziałam, że jeśli będzie trzeba to ja będę zbierała i sama się pierwsza podpiszę, żeby nie powiększać Zamościa o kawałek Sitańca. To właśnie mieszkańcy tego osiedla tak dzwonili zdenerwowani, bo już gdzieś zobaczyli mapy. Nie chcemy takiej zmiany – mówi Joanna Bekier, sołtys Sitańca, który jest dużą miejscowością na pół tysiąca numerów.

– My, Płoskie i Kalinowice to największe przedmieścia Zamościa. Potrzebuję kwadransa spaceru, żeby dojść do Zamościa, do przystanku komunikacji miejskiej i załatwić wszystko co trzeba. I wrócić do nas. Bardzo dużo ludzi kupuje tu działki, budują się. Jest przestrzeń, spokój a do miasta bardzo blisko. Bardzo nam to pasuje i nie chcemy żadnych zmian – dodaje pani sołtys, która przyznaje, że w mieście są o wiele wyższe opłaty i tego się mieszkańcy Sitańca obawiają najbardziej. – Kto ma trochę większą działkę, garaż a jest już na przykład na emeryturze to się boi, że sobie nie poradzi.

Potrzeba hektarów 

Prezydent Andrzej Wnuk uważa, że inicjatywa autora petycji jest jak najbardziej potrzebna.

– Miasto potrzebuje terenów inwestycyjnych. Z 53 ha w podstrefie tak naprawdę do sprzedania mamy już tylko 7 ha. Odsetek osób pracujących w mieście jest wyższy niż w Chełmie czy białej Podlaskiej co oznacza większy potencjał inwestycyjny. Nie umiem powiedzieć, czy ta inicjatywa będzie skuteczna. Wszystko w rękach Rady Ministrów. Trzymamy kciuki za powodzenie projektu – komentuje prezydent Zamościa, który żałuje, że inicjatorzy nie skontaktowali się wcześniej z urzędem. – Mamy bogate doświadczenia w tym zakresie i razem moglibyśmy tę inicjatywę przygotować staranniej.

Przez pięć dni 82 osoby podpisały petycję.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium