Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

14 marca 2012 r.
13:48
Edytuj ten wpis

Biłgoraj: Rodzicom z Przedszkola nr 2 nie podoba się pomysł tworzenia spółki Junior

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A
Dla rodziców przedszkolaków najważniejsze jest, by ich dzieci miały zapewnioną jak najlepszą opiekę.
Dla rodziców przedszkolaków najważniejsze jest, by ich dzieci miały zapewnioną jak najlepszą opiekę.

Nie wiedzą, kto będzie kierował przedszkolem, na jakich zasadach ma ono działać, ani kto będzie się maluchami zajmował. Mimo to, do końca marca mają podjąć decyzję o zapisaniu tam swoich dzieci. Rodzice przedszkolaków są rozgoryczeni. Burmistrz uspokaja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O co chodzi? Oczywiście o pieniądze, bo koniecznością wprowadzenia oszczędności podyktowana była decyzja radnych Biłgoraja o utworzeniu miejskiej spółki Junior, która miałaby od września prowadzić żłobek i filię Przedszkola nr 2 przy ul. Przemysłowej w Biłgoraju.

Skąd żal rodziców? Wynika on z faktu, że nikt z nimi decyzji o tworzeniu spółki nie konsultował. – O tym pomyśle dowiedzieliśmy się mediów – denerwuje się rodzic 3-letniego dziecka, które w tej chwili uczęszcza do Przedszkola nr 2. – Nikt z nami nie chciał rozmawiać, ani niczego nie wyjaśniał. Radni po prostu podjęli decyzję, że spółka powstanie.

– Nadal nie wiemy kto będzie zarządzał Juniorem, jacy nauczyciele zostaną zatrudnieni, jakie będą posiadać kwalifikacje i doświadczenie, jaka będzie wysokość opłat. Nie została wyjaśniona żadna kwestia organizacyjna – argumentują w liście do naszej redakcji rodzice przedszkolaków.

I mają o to żal, bo jednocześnie wymaga się od nich, aby do końca marca podjęli decyzję o zapisaniu dzieci do przedszkola. – Już to zrobiłem, ale nie mam pewności, czy moje dziecko znajdzie się we wrześniu w grupie ze swoimi dotychczasowymi koleżankami i kolegami i czy opiekować się nim będzie ta sama, co do tej pory pani – dodaje ojciec malucha.

Zapewnia, że rozumie argument o konieczności oszczędzania, ale nie może pojąć, dlaczego ma się to odbywać kosztem najmłodszych.

Burmistrz Biłgoraja przyznaje, że nowa spółka jeszcze nie powstała. Nie wiadomo, kto stanie na jej czele. Ale zapewnia, że rodzice nie mają się czego obawiać.

– Na pewno nie będą płacić za przedszkole więcej niż dotychczas płacili, a pierwszeństwo zatrudnienia przez spółkę będą miały dotychczasowe wychowawczynie z Przedszkola nr 2 – mówi Janusz Rosłan.

Problem w tym, że nie wiadomo, jaka część kadry się na to zdecyduje, bo praca w prowadzonej przez Juniora placówce nie będzie się opierała na Karcie Nauczyciela, a przedszkolanki stracą przywileje, które mają pedagodzy z przedszkoli publicznych.

– Musimy oszczędzać – rozkłada ręce burmistrz. – Od 2007 roku wydatki na oświatę w mieście wzrosły do 10 mln zł rocznie, podczas gdy subwencja to raptem 5 mln – wskazuje Rosłan i dlatego nie wyklucza, że w przyszłości, podobny los może spotkać także inne biłgorajskie przedszkola.

Bo, jak podaje, koszt utrzymania placówki niepublicznej to 1/5 tego, ile kosztuje samorządowa. – A subwencja dla obu jest na identycznym poziomie – zapewnia burmistrz.

List otwarty rodziców dzieci z Przedszkola nr 2 w Biłgoraju

Na ostatniej sesji Rady Miasta Biłgoraj dnia 24 lutego 2012r. na wniosek burmistrza Janusza Rosłana radni utworzyli spółkę "Junior” Sp. z o.o.

Celem spółki jest przejęcie i prowadzenie Samorządowego Żłobka oraz filii Samorządowego Przedszkola Nr 2, która ma cztery oddziały przy ulicy Przemysłowej 50.

O pomyśle utworzenia takiej spółki dowiedzieliśmy się w styczniu z lokalnych mediów. Głosowanie nad utworzeniem spółki "Junior”, które miało się odbyć 27 stycznia 2012r., wycofano z porządku obrad na wniosek pana burmistrza.

Na sesji tej byli obecni liczni rodzice. Burmistrz obiecał publicznie nam - rodzicom, że przed powołaniem w/w spółki przeprowadzi z nami konsultacje. Do rozmów jednak niestety nie doszło. Podczas kolejnej sesji Rady Miasta, dnia 24 lutego 2012r. podjęto uchwałę o utworzeniu jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą "Junior” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rodzice byli obecni na obradach komisji oświaty, na sesji i apelowali do burmistrza o rozmowy, wspólne wypracowanie zasad na jakich miałaby funkcjonować spółka.

Pan burmistrz zapewnił, że samo utworzenie spółki nie świadczy jeszcze o jej działalności. Jednak po chwili zaznaczył, że spółka zacznie funkcjonować od września 2012r., pod warunkiem, że Wojewoda Lubelski nie uchyli tej uchwały. Poczuliśmy się oszukani. Obiecywano nam konsultacje...

6 marca 2012r. burmistrz spotkał się z rodzicami w celu wyjaśnienia zasad funkcjonowania spółki "Junior”. Na spotkanie burmistrz przybył całkowicie nieprzygotowany. Pytania złożone przez rodziców na ręce radcy prawnego (1 marca 2012r.) oraz szereg innych pytań, które pojawiły się podczas spotkania pozostały bez odpowiedzi.

Burmistrz przedstawił tylko suche liczby, dotyczące problemów całego miasta, a które nie mają wiele wspólnego z naszym przedszkolem. Na żadne z pytań które kilka dni wcześniej otrzymał nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Burmistrz był nieugięty, nie zwracał uwagi na propozycje rodziców, na chęć współpracy, wspólne rozwiązanie problemu, wspólne szukanie oszczędności.

Rodzice byli gotowi działać, dać coś od siebie, a nie tylko żądać! Pan burmistrz nie podjął rozmów na temat np. większej opłaty za przebywanie dzieci w przedszkolu. Nie dowiedzieliśmy się niczego. Nadal nie wiemy kto będzie zarządzał spółką, jacy nauczyciele zostaną zatrudnieni, jakie będą posiadać kwalifikacje i doświadczenie, jaka będzie wysokość opłat. Nie została wyjaśniona żadna kwestia organizacyjna.

Nie wiemy nawet jak zostaną rozwiązane kwestie związane z wyżywieniem. Czy będzie to catering czy tak jak do tej pory własna kuchnia. Uważamy za skandaliczne, że nie posiadamy elementarnej wiedzy na temat zasad działania powstałej spółki.

Nie rozumiemy też, jak można tworzyć z jednego samorządowego przedszkola dwie placówki, które nie dość, że będą miały inną formułę prawną, to jeszcze będą konkurencyjne wobec siebie, a właścicielem spółki nadal będzie Urząd Miasta.

My, rodzice dzieci uczęszczających do Samorządowego Przedszkola Nr 2 przy Al. 400 – lecia oraz przy ul. Przemysłowej w Biłgoraju, jesteśmy oburzeni zaistniałą sytuacją. Mamy wątpliwości odnośnie samej idei powstania spółki i uważamy ją za absurdalną.

Pytamy, czy nie jest paradoksem, że w sytuacji, kiedy do końca marca musimy zapisać dzieci do przedszkola, nie wiemy nic o zasadach na jakich ma ono funkcjonować od września? Deklarujemy chęć uczęszczania naszych dzieci do Samorządowego Przedszkola Nr 2 przy Al. 400 – lecia i ul. Przemysłowej w Biłgoraju, jednak nie mamy żadnej pewności, czy dla naszych dzieci będzie w nim miejsce.

Obawiamy się, że w tej sytuacji, staniemy przed koniecznością oddania naszych dzieci do przedszkola prowadzonego przez spółkę "Junior”, o której nie wiemy NIC! Mówimy o wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci w wieku przedszkolnym i o jakości edukacji. Jak to się ma do powstania tajemniczej spółki "Junior”?

Wg słów pana burmistrza celem powstania spółki jest szukanie oszczędności. Nauczyciele zatrudnieni przez nią podjęliby pracę w oparciu o Kodeks Pracy, a nie jak w przedszkolach samorządowych o Kartę Nauczyciela. Pomogłoby to zdaniem burmistrza ograniczyć wydatki na oświatę. My pytamy, czy nie wpłynie to na efektywność pracy nauczycieli, a tym samym na jakość oferowanych przez przedszkole usług? Uważamy, ze tak!

W Samorządowym Przedszkolu Nr 2 jest 11 grup przedszkolnych z czego 4 znajdują się przy ulicy Przemysłowej. Jeśli spółka zacznie funkcjonować, dojdzie do redukcji etatów. Nauczyciel, który prowadził daną grupę, którego dzieci znają, lubią i przy którym czują się bezpiecznie może od września nie mieć pracy lub przejść do innego budynku, a grupę przejmie nieznana dzieciom osoba.

Urzędnicy podejmujący tę uchwałę, podążając za pieniędzmi, zapomnieli o najmłodszych obywatelach, dla których zmiana wychowawcy, grupy lub nawet placówki jest często bardzo trudnych przeżyciem. Naszym zdaniem skandaliczne jest, że nasze dzieci są traktowane przedmiotowo i są ofiarami walki Rady Miasta z przywilejami jakie niesie ze sobą Karta Nauczyciela.

O jakich oszczędnościach mówimy, skoro prezes spółki ma zarabiać około 5 tys. złotych, dodajmy do tego pensję zarządu, radcy prawnego spółki, księgowości itd. Jeśli odliczymy odprawy dla nauczycieli, to jakie będą oszczędności miasta? Może jednak chodzi tu o przygotowanie dla kogoś nowych, dobrze płatnych posad?

Skoro burmistrza nie stać na wykwalifikowanych nauczycieli, to nas nie stać na takiego burmistrza i taki samorząd! Głosowaliśmy na ludzi, których programy wyborcze nie wspominały o likwidacjach przedszkoli. Czujemy się oszukani!

Pragniemy, aby nasze przedszkole pozostało w obecnej formie. Pozorne oszczędności nie mogą być powodem przekształcenia naszego przedszkola w spółkę! Nie poznaliśmy żadnych wyliczeń, które wskazałyby zasadność tego typu działań.

Prosimy o zainteresowanie się naszym problemem i pomoc w jego rozwiązaniu. Dzieci są przyszłością naszego narodu. Nie pozwólmy, aby we wrześniu znalazły się na bruku, lub w innej placówce, wśród obcych ludzi i na nieznanych nam w tej chwili zasadach.

Dzisiaj ta sytuacja dotyczy naszego przedszkola, ale za chwilę może dotknąć wszystkich przedszkoli w mieście. Burmistrz na pytanie, czy spółka przejmie pozostałe przedszkola w mieście odpowiedział, że na dzień dzisiejszy tego nie wie. Odpowiedział uczciwie, czy ukrywa swoje zamierzenia? Strategia wydaje się być prosta - krok po kroku kolejne przedszkola będą przejmowane przez spółkę. Dlatego apelujemy do rodziców z innych przedszkoli o wsparcie nas w akcjach protestacyjnych. Nie pozwólmy na to , aby włodarz miasta nie liczył się z głosem i potrzebami jego mieszkańców. Do naszych radnych apelujemy o rozsądek i dobre serce. Prosimy kierujcie się dobrem dziecka, nie polityką burmistrza, który później was obciąża swoimi decyzjami.

Pamiętajcie, że dla nas dobro naszych dzieci jest najważniejsze.

Rodzice dzieci z Samorządowego Przedszkola Nr 2 w Biłgoraju

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 0 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 8 7

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 5 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 2

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 5

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 27 16

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 17 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 605 62

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.