Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

13 lutego 2023 r.
11:04

W Zamościu chcieli wiedzieć, czemu ciepło jest takie drogie. Tajna i poufa odpowiedź na 600 stron

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Kiedy spółdzielnia poprosiła URE o szczegóły kalkulacji, otrzymała zatwierdzony wcześniej, zanonimizowany wniosek taryfowy Veolii Wschód.
Kiedy spółdzielnia poprosiła URE o szczegóły kalkulacji, otrzymała zatwierdzony wcześniej, zanonimizowany wniosek taryfowy Veolii Wschód. (fot. SM im. Jana Zamoyskiego w Zamościu)

Urząd Regulacji Energetyki zareagował na nasz artykuł sprzed tygodnia. Opisaliśmy w nim kwestię rosnących drastycznie od dłuższego czasu cen energii cieplnej w Zamościu, a także niezadowolenia jej największych odbiorców na wyjaśnienia tego stanu rzeczy przedstawiane przez dostawcę oraz zatwierdzający proponowane przez niego stawki lubelski URE.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Barbara Mroczek, dyrektor Departament Komunikacji Społecznej URE w Warszawie postanowiła skontaktować się z naszą redakcją i „doprecyzować szczegóły”, a także wyjaśnić, dlaczego tytuł (w wersji online: „Spółdzielnia zapytała o urząd o podwyżki cen ciepła. Odpowiedź na blisko 600 stron”, a w wersji papierowej: „Ceny ciepła ostro w górę. Dlaczego? To tajne przez poufne”) oraz treść artykułu „mogły wprowadzać Czytelników w błąd”.

>>Spółdzielnia zapytała urząd o powody podwyżki cen ciepła. Odpowiedź na blisko 600 stron<<

Wszystko jest na stronie

Pani dyrektor poinformowała nas m.in., że całość korespondencji pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową im. Jana Zamoyskiego w Zamościu a Urzędem Regulacji Energetyki, dotyczącej kalkulacji wzrostu cen dla ciepła została opublikowana w styczniu br. na stronie internetowej spółdzielni. To nie było dla nas tajemnicą, bo m.in. właśnie z tej wymiany pism czerpaliśmy informacje do artykułu.

– Z korespondencji tej jednoznacznie wynika, że Urząd udzielił odpowiedzi na pytanie Spółdzielni dotyczące przyczyn podwyżki cen ciepła – podkreśla w swoim mailu Barbara Mroczek.

I cytuje fragment pisma Agnieszki Szypulskiej, dyrektor Wschodniego Oddziału Terenowego URE z siedzibą w Lublinie z 28 października, w którym spółdzielnię poinformowano, że na poziom stawek i opłat w znacznym stopniu wpłynął wzrost kosztów zakupu węgla oraz zakupu uprawnień do emisji CO2, które stanowią „największy udział w kosztach prowadzenia działalności przez ciepłownicze przedsiębiorstwa wytwórcze (w których podstawowym paliwem jest węgiel kamienny), w tym również Veolia Wschód Sp. z o.o. z siedzibą w Zamościu”. W swoim piśmie Agnieszka Szypulska wyszczególniła również, jak zmieniał się na przestrzeni roku kurs euro do złotówki, wskazując ogólnie, ile wówczas kosztował przez to zakup uprawnień.

Jest drożej, bo jest drożej

Wyjaśnijmy, że fakt tej korespondencji odnotowaliśmy w naszym artykule sprzed tygodnia, pisząc jednak, że przywoływana wyżej odpowiedź odpowiedzią na stawiane pytania nie była. Bo władze spółdzielnia, podobnie jak chyba większość Polaków w tym czasie, miały świadomość, jak bardzo podrożał węgiel oraz tego, że europejska waluta poszła w górę. Spółdzielnia zwracała się tymczasem do URE o „kalkulację kosztów produkcji i dystrybucji energii cieplnej w poszczególnych grupach odbiorców, z podziałem na cenę za zamówioną moc cieplną, cenę ciepła, cenę nośnika ciepła, stawkę opłaty stałej i stawkę opłaty zmiennej za usługi przesyłowe”. Zresztą o te same informacje wnioskowała wcześniej do prezesa Veolii Wschód, który podobnie jak w październiku dyrektor lubelskiego URE, „wyjaśnił”, że cena wzrosła, bo... podrożał węgiel i koszty zakupu uprawnień.

Setki stron bez konkretów

Zasadniczym tematem naszego artykułu z zeszłego tygodnia, który w opinii dyr. Barbary Mroczek, mógł wprowadzać Czytelników w błąd, była odpowiedź URE przesłana z Lublina do Zamościa po powtórnej prośbie o udostępnienie „szczegółowej kalkulacji kosztów produkcji i dystrybucji energii cieplnej zakupionej od Veolii Wschód”. Spółdzielnia otrzymała wówczas liczący ok. 590 stron dokument niemal w całości zanonimizowany (wszelkie dane zostały w nim ukryte).

Według dyr. Mroczek w naszej publikacji zabrakło bardzo ważnej informacji. Jakiej? – Kilkusetstronicowy dokument, o którym mówią publicznie przedstawiciele SM im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, nie jest odpowiedzią URE na pytanie o przyczyny podwyżki cen ciepła, a odpowiedzią na wniosek złożony przez SM w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, w którym wnioskowano o udostępnienie całości wniosku taryfowego złożonego przez Veolia Wschód do URE – podkreśla Barbara Mroczek. Dodaje, że o formie dokumentów decydował autor wniosku taryfowego, czyli przedsiębiorstwo ciepłownicze i podkreśla, że dokument ten nie zawiera stanowiska Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

To nie zmienia jednak faktu, że w Zamościu nikt nadal dokładnie nie wie, z czego konkretnie wynikają znacząco wyższe stawki opłat za energię cieplną, bo szczegóły kalkulacji są jednak „tajne przez poufne”. I dlatego właśnie władze zamojskich spółdzielni i Zakład Gospodarki Lokalowej skargę na ostatnie pismo z URE wysłały do Prezesa Rady Ministrów oraz minister klimatu i środowiska.

Pytania bez odpowiedzi

A żeby nikt już nie miał żadnych wątpliwości, to przypomnijmy, że dociekania zamojskiej SM im. J. Zamoyskiego, ale wspieranej też przez innych dużych odbiorców ciepła, m.in. SM im. Waleriana Łukasińskiego oraz ZGL wynikały z tego, że ceny ciepła od Veolii Wschód dla Zamościa rosły w ostatnim czasie bardzo często i znacząco.

Latem 2021 roku podwyżka wyniosła 20 procent, w grudniu 2021 kolejne 10 proc., w marcu 2022 – 20 procent, a w październiku 2022 – 65 procent.

Co ważne, ta spółka zarejestrowana w Zamościu, dostarcza energię również do innych miast w województwie, m.in. Świdnika, Kraśnika i Międzyrzeca Podlaskiego. Jednak tam ceny GJ nawet po jesiennych podwyżkach są niższe niż w Zamościu.

Swego czasu, podczas spotkania z przedstawicielami Veolii Wschód prezesi spółdzielni i ZGL pytali m.in. o to, ile węgla na produkcję jednego GJ Veolia zużywa w Zamościu, a ile w innych miastach. Chcieli się dowiedzieć, jak ma się struktura zatrudnienia w jej poszczególnych oddziałach do ceny GJ. Dopytywali, czy koszty utrzymania zarządu spółki proporcjonalnie obciążają wszystkie miasta. Niestety, na żadne z tych pytań odpowiedzi nie uzyskali, bo to „tajemnica handlowa spółki”.

Pismo z URE (fot. SM im. Jana Zamoyskiego w Zamościu)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium