Gdyby mieściły się w oddzielnych budynkach, byłby problem. Ale że jest inaczej, łatwiej było je połączyć. Zamiast od-dzielnych podstawówek i gimnazjów w Hrubieszowie funkcjonować będą zespoły szkół.
Na dzisiejszej sesji hrubieszowscy radni zdecydowali, by w zespoły połączyć od nowego roku szkolnego pozostałe szko-ły. Za podjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 4 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
To znaczy, że od 1 września uczniowie uczęszczać będą do ZSM nr 1 przy ul. Listopadowej oraz ZSM nr 3 przy ul. Za-mojskiej. – Łączone placówki mieszczą się w tych samych budynkach, co usprawni i ujednolici ich funkcjonowanie – mówi Czesław Podgórski, sekretarz miasta Hrubieszów.
Według niego utworzenie kolejnych zespołów szkół niesie ze sobą dużo korzyści. Dzięki niewielkim oszczędnościom bę-dzie można wprowadzić większą ilość godzin dodatkowych dla uczniów, łatwiej będzie uzupełniać braki kadrowe w szkołach albo zorganizować doraźne zastępstwo. Powstanie jedna rada pedagogiczna, co przyczyni się do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami, a co za tym idzie łatwiej będzie obserwować postępy uczniów w edukacji. Zamiast dwóch dyrektorów, będzie jeden.
Rady pedagogiczne wszystkich łączonych szkół pozytywnie zaopiniowały projekty aktów założycielskich. Miasto nie musiało starać się o pozytywne opinie kuratora oświaty, rad rodziców oraz związków zawodowych, bo wymóg ten nie dotyczy placówek z oddziałami sportowymi i integracyjnymi, a takie funkcjonują we wszystkich łączonych szkołach.
Zmiany – jak podkreśla burmistrz Hrubieszowa Tadeusz Garaj – wynikają z postępującego niżu demograficznego. W ciągu trzech ostatnich lat liczba uczniów w miejskich podstawówkach i gimnazjach spadła z 1894 do 1709, liczba oddzia-łów z 87 do 71, zmniejszyła się też o 19 ilość etatów nauczycielskich.
Bardzo ważnym problemem jest odpływ uczniów koń-czących naukę w szkołach podstawowych do innych, niemiejskich gimnazjów, co skutkuje utratą subwencji oświatowej. Utworzenie zespołów szkół ma przyczynić się do tego, by absolwenci podstawówek kontynuowali naukę na miejscu.
Operacja połączenia hrubieszowskich placówek w trzy zespoły szkół ma przynieść rocznie 450 tys. zł oszczędności.