Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 stycznia 2020 r.
8:09

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie"

Autor: Zdjęcie autora (Agdy)
3 21 A A
(fot. Kazimierz Chmiel)

W poniedziałek radni będą się musieli zmierzyć z problemem opłat za śmiecie. Nowe, wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązują zaledwie od początku stycznia. Prezydent chce je podnieść. Kolejny pomysł to zmiana metody ich naliczania. Już na posiedzeniach komisji działających w radzie miasta było burzliwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 stycznia obowiązują w Zamościu nowe, uchwalone w październiku zeszłego roku, stawki za odbiór odpadów. Władze miasta chciały by było to 22 zł od osoby, gdy mieszkaniec segreguje odpady i 44 zł gdy tego nie robi. Radni zdecydowali się jednak podnieść stawkę do 16 zł od osoby, w przypadku segregowanych i 32 zł od osoby za odpady, które nie są posegregowane.

Już wówczas komentowano, że nawet prezydenckie propozycje – 22 i 44 zł – są zbyt niskie, by zbilansować koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w mieście. Nie mówiąc o kwotach, które zaakceptowali radni. I, że mieszkańców czekają kolejne podwyżki. Na to się właśnie zanosi.

W porządku obrad poniedziałkowej sesji jest podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uiszczanej przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych, położonych na terenie Zamościa.

Teraz w mieście za śmiecie płaci się od osoby. Projekt zakłada, że opłaty będą naliczane mnożąc ilość zużytej wody z danej nieruchomości przez stawkę opłaty. A tą autorzy projektu określają na 10 zł za 1 m sześcienny zużytej wody. To przy selektywnej zbiórce. Gdy śmiecie nie będą segregowana stawka wyniesie 30 zł. Tam gdzie się nie da ustalić zużycia wody przyjmie się przeciętną normę 3 metrów sześciennych na osobę zamieszkującą daną nieruchomość.

Uzasadnienia zmian to: konieczność dostosowania stawek opłat do wzrostu kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, rozsądniejsze zużycie wody - bo jej oszczędzanie zmniejszy rachunki za odpady oraz próba uszczelnienia systemu.

Z wyliczeń urzędników wynika, że blisko 12 tysięcy osób mieszka w Zamościu, wyrzuca śmiecie ale nie złożyło deklaracji o wysokości opłaty. Taka jest różnica między danymi z ewidencji mieszkańców a liczbą deklarowany zamieszkujących.

O projekcie rozmawiali już radni w komisjach.

- Było bardzo burzliwe posiedzenie. W komisji było dziewięć osób, wszystkie były przeciw. Bez względu z jakiej są opcji politycznej. Tak nie można. To jest nieludzkie. Ludzie mnie rozpoznają i zupełnie obce osoby pytają o planowane podwyżki. Dzwonią do mnie w tej sprawie – mówi radna Maria Stręciwilk-Gościcka, przewodnicząca Komisji Samorządu i Porządku Publicznego w radzie miasta. – Ale z jednym się trzeba zgodzić, potrzebne jest uszczelnienie systemu. Muszą się spółdzielnie i wspólnoty tym zająć. Spółdzielnia im. Jana Zamoyskiego, gdzie mieszkam, znalazła ponad 300 osób, które nie złożyły deklaracji ale wyrzucają śmiecie. Ponad 300 osób w jednej spółdzielni. Trzeba koniecznie coś z tym zrobić, a nie wprowadzać kolejne podwyżki. Naliczanie opłat za śmiecie od zużycia wody jest nie do zaakceptowania – dodaje radna.

- Można powiedzieć, że śmiecie nas połączyły, bo bez względu na to, kto jest z jakiego klubu, jest przeciw. To będzie bardzo ciekawa sesja. Zwłaszcza, że nie wiemy jaki będzie ostateczny tekst uchwały, bo jest prezydencka autopoprawka. 10 zł od metra sześciennego wody miało obowiązywać od 1 kwietnia. Teraz termin takiego naliczania prezydent przesuwa na 1 października. Od 1 kwietnia mieszkańcy mają płacić nadal od osoby ale nie 16 zł, jak teraz, tylko 30 zł. I jedna i druga propozycja jest kosmiczna – mówi Franciszek Josik, przewodniczący Komisji Budżetu, Infrastruktury i Mienia Komunalnego. Pytany o wynik głosowania na posiedzeniu przyznaje, że dwóch radnych było "za".

- Nikogo nie oceniam, tylko chcę zauważyć, że podczas głosowania na komisji, tylko Tadeusz Lizut był "przeciw", reszta się wstrzymała. To nie znaczy, że są "przeciw", tylko, że się zastanawiają albo zostawiają decyzję komu innemu. Nie wiem jak zagłosują na sesji. Faktycznie, ja i Piotr Małysz byliśmy za podniesieniem stawek i zmianą sposobu naliczanie opłaty – potwierdza Ireneusz Godzisz, który uważa, że nie da się za 16 zł od osoby sfinansować gospodarki odpadami komunalnymi zgodnie z wymaganiami ustawy i regulaminem miasta.

- Wszystkim staram się tłumaczyć, że na wzrost kosztów ma wpływ wiele czynników niezależnych od gminy. Najtrudniej jest sięgać do kieszeni mieszkańców ale na tym też polega rola radnego. To nie tylko pobieranie diety i przecinanie wstęgi na uroczystościach – uważa Godzisz.

Pytany czy fakt, że pracuje w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Zamościu, które odbiera odpady komunalne wpływa na jego decyzję tłumaczy, że na posiedzeniu komisji wydał oświadczenie, że nie obiecano mu w PGK żadnej premii. Może jedynie patrzy na sprawy gospodarowania odpadami z innej perspektywy. – Popierając podwyżki raczej działam na swoją niekorzyść, bo ja też zapłacę za śmiecie więcej, podobnie jak moi bliscy i znajomi.

Początek poniedziałkowej sesji o godz. 13.

e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jon / 26 stycznia 2020 o 09:06
+19
a makulatury skupować nikt nie chce
Avatar
Tadeusz / 26 stycznia 2020 o 17:27
+15
Bez lokalnej spalarni opłaty będą kosmiczne. To początek podwyżek. Tylko kłamcy twierdzą że jest inaczej a my za to płacimy
Avatar
Gość / 26 stycznia 2020 o 08:53
+14
SAMORZĄDY PRZEGINAJĄ PAŁĘ - dlaczego za odpady Polak płaci więcej niż Niemiec?
Avatar
Gość / 26 stycznia 2020 o 08:44
+14
Trzeba będzie przynosić śmiecie pod ratusze.
Avatar
lubelak / 26 stycznia 2020 o 10:06
+13
Nie mają racji wszyscy, którzy obwiniają UE o tak drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Podział na 5 frakcji to wymysł rządów PO_PiS. Poza tym ustaw śmieciowa wydymała wszystkie małe firmy zajmujące się odbiorem odpadów. Zostali giganci, którzy mogą sobie dyktować ceny. PiS PO jedno zło.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2020 o 09:24
+13
trzeba zauważyć, że Godzisz i Małysz są zatrudnieni w PGK. Godzisz rozwalił w Zamościu Pocztę i dostał fuchę w PGK jako fachowiec. Małysza zatrudnili w PGK kiedy został radnym a na pytanie co będzie robił powiedzieli że jeszcze nie wiedzą. Więc wiadomo: będą brać pieniądze i głosować za podwyżkami
Avatar
re-Tadeusz / 27 stycznia 2020 o 00:08
+11
Inne gminy z naszego regionu wystąpiły do rządu o pomoc w szybkiej budowie nowoczesnych spalarni, Dębowiec nie dość że wielokrotnie podniósł ceny to za chwilę nie przerobi takiej ilości śmieci i będzie jeszcze drożej bo trzeba będzie wozić za granicę! A w Zamościu jakaś dziwna klika kolesi kłamie i straszy że spalarnie szkodliwe i przez nich będziemy za śmieci płacić najwięcej w Polsce! Gdzie są szkodliwe spalarnie Panie Zwolak?! Można przykłady? Bo w Krakowie czy w innych miejscach powietrze przy spalarniach bardziej czyste niż u nas bez spalarni!
Avatar
szer / 26 stycznia 2020 o 14:00
+10
Chore, stare dziadki się nie myją i płacą mało a młoda kąpie się co dzień i płaci dużo. Tylko niech mi Pan Prezydent odpowie jaki wpływ na gromadzenie odpadów mają kąpiele młodej dziewczyny, Czy to ze się kapie 3 razy dziennie ma wpływ na zwiększenie odpadów?
Avatar
zibi / 26 stycznia 2020 o 12:08
+9
Jakie ku.... samorzady ? co ty piszesz człowieku opłata środowiskowa 2017r - 40zł do tony śmieci od 1 stycznia 270zł - umiesz liczyć jaka podwyżka nastąpiła? plus koszty najniższego wynagrodzenia ponad 20% łącznie z pochodnymi a przecież prawie cała komunalka jest na najniższym wynagrodzeniu. Jężeli ten rząd nie weźmie się do roboty to bedzie katastrofa!!!
Avatar
Gość / 26 stycznia 2020 o 09:24
+7
Dobra zmiana. Dalej głosujcie na gang to będzie taniej hahahaa
Avatar
mieszkaniec / 4 lutego 2020 o 19:39
0
a Ireneusz Godzisz to ile zarabia w PGK ????
Avatar
Poszli Won do Budy / 27 stycznia 2020 o 12:33
+1
PiS-y zawsze chcą załatwić swoje Potrzeby na Innej Posesji
Avatar
On / 27 stycznia 2020 o 07:15
+1
Segregujcie segregujcie będzie taniej....hagaha
Avatar
re-Tadeusz / 27 stycznia 2020 o 00:08
+11
Inne gminy z naszego regionu wystąpiły do rządu o pomoc w szybkiej budowie nowoczesnych spalarni, Dębowiec nie dość że wielokrotnie podniósł ceny to za chwilę nie przerobi takiej ilości śmieci i będzie jeszcze drożej bo trzeba będzie wozić za granicę! A w Zamościu jakaś dziwna klika kolesi kłamie i straszy że spalarnie szkodliwe i przez nich będziemy za śmieci płacić najwięcej w Polsce! Gdzie są szkodliwe spalarnie Panie Zwolak?! Można przykłady? Bo w Krakowie czy w innych miejscach powietrze przy spalarniach bardziej czyste niż u nas bez spalarni!
Avatar
Tadeusz / 26 stycznia 2020 o 17:27
+15
Bez lokalnej spalarni opłaty będą kosmiczne. To początek podwyżek. Tylko kłamcy twierdzą że jest inaczej a my za to płacimy
Avatar
Zamościanin / 26 stycznia 2020 o 14:12
+3
Dalej nie mogę zrozumiec jak mozna rozdzielić w bloku na segregowane i nie segregowane.To co będą godziny przyjęć w śmietniku przez anioła.
Avatar
Gość / 26 stycznia 2020 o 14:09
-2
Wielkie halo w wiejskiej gminie Niemce PSL-owy wójt Krzysztof Urbaś jeszcze w tamtym roku wprowadził 30 zł od osoby za odpady segregowane i 90 zł za niesegregowane. Podwyżka została uzasadnienia tym, że się ludzie wzbogacili. To czego w Zamościu mają mieć lepiej ;)
Avatar
szer / 26 stycznia 2020 o 14:00
+10
Chore, stare dziadki się nie myją i płacą mało a młoda kąpie się co dzień i płaci dużo. Tylko niech mi Pan Prezydent odpowie jaki wpływ na gromadzenie odpadów mają kąpiele młodej dziewczyny, Czy to ze się kapie 3 razy dziennie ma wpływ na zwiększenie odpadów?
Avatar
Za miliony cierpię... :) / 26 stycznia 2020 o 13:13
+4
SAMORZĄDY PRZEGINAJĄ PAŁĘ - dlaczego za odpady Polak płaci więcej niż Niemiec?
 zbierają na kaucję dla Piotra K. ??
Avatar
zibi / 26 stycznia 2020 o 12:08
+9
Jakie ku.... samorzady ? co ty piszesz człowieku opłata środowiskowa 2017r - 40zł do tony śmieci od 1 stycznia 270zł - umiesz liczyć jaka podwyżka nastąpiła? plus koszty najniższego wynagrodzenia ponad 20% łącznie z pochodnymi a przecież prawie cała komunalka jest na najniższym wynagrodzeniu. Jężeli ten rząd nie weźmie się do roboty to bedzie katastrofa!!!
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 0 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 1

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 9 1

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany
film

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany 0 1

Łódź. 65-letni Litwin próbował porwać 6-letnią dziewczynkę na łódzkim dworcu. Zarejestrowały to kamery monitoringu.

Lublin: Zaczynają budowę nowych bloków mieszkalnych w starej części Bronowic

Lublin: Zaczynają budowę nowych bloków mieszkalnych w starej części Bronowic 0 8

Dwa bloki z 84 mieszkaniami powstaną na zlecenie miejskiej spółki TBS „Nowy Dom” przy ul. Składowej w starej części Bronowic. Wykonawca robót poinformował o zmianie w organizacji ruchu. Składowa, między Łęczyńską a wjazdem na plac budowy, stała się drogą dwukierunkową.

Trzech kandydatów na stanowisko dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim

Trzech kandydatów na stanowisko dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim 0 3

Jest trzech kandydatów na dyrektora szpitala w Radzyniu Podlaskim. Nowego szefa placówki poznamy do końca lutego.

Puławy opuszczają "Euroregion Bug", ale mogą wejść do nowego stowarzyszenia

Puławy opuszczają "Euroregion Bug", ale mogą wejść do nowego stowarzyszenia 5 9

Przez dziewiętnaście lat Puławy należały do stowarzyszenia zrzeszającego przygraniczne samorządy "Euroregion Bug". Władze miasta uznały, że dalsze członkostwo nie przyniesie żadnych korzyści. Za wyjściem opowiedzieli się również radni z komisji kultury i promocji.

Włamał się do domu jednorodzinnego i ukradł rzeczy warte ponad 11 tys. zł

Włamał się do domu jednorodzinnego i ukradł rzeczy warte ponad 11 tys. zł 0 0

Policjanci z Dęblina zatrzymali 46-letniego mężczyznę, który włamał się do domu jednorodzinnego i ukradł sprzęt elektroniczny oraz biżuterię. Straty oszacowano na co najmniej 11 tys. zł. Włamywacz wpadł już w ręce policji.

Kawiarnia zaprasza na warsztaty

Kawiarnia zaprasza na warsztaty 0 4

Bialska kawiarnia CoffeeLove rusza z cyklem spotkań "Akademia kawy". Pierwsze zaplanowano na 29 lutego.

Kobieta Sukcesu 2020. Głosowanie rozpoczęte

Kobieta Sukcesu 2020. Głosowanie rozpoczęte 2

Kobiety sukcesu nadchodzą!

Skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. Dwa lata czekał na sprawiedliwość
Reportaż Uwagi! TVN
film

Skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. Dwa lata czekał na sprawiedliwość 30 11

Został oskarżony i skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. Policjanci i sędzia uznali, że z innymi pseudokibicami okradł stacje benzynową. Na oczyszczenie z absurdalnych zarzutów musiał czekać prawie dwa lata.

Wymień wazon na lampę. Lublinianka założyła portal do wymiany dekoracji wnętrz
Magazyn

Wymień wazon na lampę. Lublinianka założyła portal do wymiany dekoracji wnętrz 100 9

Przeszukiwałam internet pod kątem Ameryki czy też Anglii i Irlandii - bo tam ludzie są bardziej otwarci na takie idee. I okazało się, że nie nikt dotąd na to nie wpadł - Dominika Wolak to 25-letnia lublinianka, która założyła portal... do wymiany dekoracji wnętrz

"Koniec Balu" - potańcówka RetroElectro w Kazimierzu Dolnym
22 lutego 2020, 20:00

"Koniec Balu" - potańcówka RetroElectro w Kazimierzu Dolnym 0 1

W sobotę, 22 lutego o godz. 20 w bistro Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się potańcówka w rytm przedwojennych szlagierów ze współczesnymi aranżacjami i remiksami.

Kiedyś to się młóciło! Nietypowa rodzinna pamiątka pana Zbigniewa

Kiedyś to się młóciło! Nietypowa rodzinna pamiątka pana Zbigniewa 0 14

Zbigniew Krężel, mieszkaniec okolic Cycowa, pochwalił się nam wczoraj nietypową rodzinną pamiątką. To pochodzący z lat 50. ubiegłego wieku cep.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!