Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 października 2015 r.
19:39

Ksiądz molestował dziewczynki przygotowujące się do komunii. Jest wyrok

0 52 A A
Ksiądz Stanisław G. (fot. YouTube)
Ksiądz Stanisław G. (fot. YouTube)

Dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, dozór kuratora, 3 tys. zł grzywny oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi – to wyrok, jaki usłyszał ksiądz Stanisław G. Duchowny stawał przed sądem oskarżony o molestowanie seksualne dziewczynek przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stanisław G., proboszcz parafii w podlubelskiej Kalinówce zarzuty molestowania uczennic szkoły w Sulmicach przygotowujących się do komunii usłyszał w ubiegłym roku. Wstrząsające szczegóły tej sprawy zostały utajnione ze względu na dobro dzieci. Z tego samego powodu proces toczył się za drzwiami zamkniętymi.

– Stanisław G. przyznał się do trzech z pięciu zarzutów, ale odmówił składania wyjaśnień –powiedział jedynie dziennikarzom Bartosz Wójcik, szef Prokuratury Rejonowej w Zamościu.

Okazało się, że o molestowaniu śledczym powiedziała matka jednej z 10-latek. Kiedy prokuratorzy zaczęli przesłuchiwać innych rodziców okazało się, że poszkodowanych jest więcej. W akcie oskarżenia stwierdzono, że ksiądz miał obmacywać uczennice. Jednej z nich włożył ręce pod majtki i dotykał pośladków. Innej dotykał piersi. Do molestowania dochodziło zarówno w szkole, jak i w kościele. Śledczy wierzyli dzieciom, bo biegli psychologowie w obecności których przesłuchiwane były dziewczynki stwierdzili, że nie miały one skłonności do konfabulowania.

Sprawa księdza Stanisław G. podzieliła mieszkańców Kalinówki. Część z nich opowiadała się za księdzem podkreślając, że na pewno nie jest on pedofilem i to bezwzględny atak na dobrego duszpasterza. Inni nie wykluczali, że ksiądz może być winny i byli oburzeni tym, że uczył religii gdy przeciwko niemu toczyło się prokuratorskie śledztwo. Decyzji o usunięciu katechety ze szkoły nie mogło podjąć lubelskie Kuratorium Oświaty, które prowadziło postępowanie wyjaśniające. Wszystko dlatego, że szkołę prowadziło stowarzyszenie i tylko ono mogło rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem. Ostatecznie Stanisława G. odsunięto od obowiązków dopiero wtedy, gdy sprawę opisały media.

Księdzu groziło do 12 lat więzienia. W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Zamościu wydał wyrok w zawieszeniu.

– Ten wyrok to skandal – komentuje pełnomocnik pokrzywdzonych dziewczynek i ich rodzin, Marek Lisiński, z fundacji „Nie lękajcie się”. – Ten człowiek nie poniesie praktycznie żadnych konsekwencji swoich czynów. Żeby mówić o jakiejkolwiek przyzwoitości powinien zostać natychmiast wydalony ze stanu kapłańskiego, spędzić w więzieniu wiele lat i być leczony ze swoich niezdrowych skłonności. Kuria powinna zaś zapłacić poszkodowanym dzieciom bardzo duże odszkodowania. Molestowanie wiąże się z traumą i potrzebą wieloletniego leczenia psychologicznego. Zapłacić powinien za to nie tylko sprawca, ale i kuria, która go nie dopilnowała.

Pracownicy kurii zamojsko-lubaczowskiej o odszkodowaniu w tej chwili mówić nie chcą. Rzecznik instytucji podkreśla tylko, że rodziny ofiar nigdy nie kontaktowały się w ani w sprawie odszkodowań, ani żadnej innej.

– Mimo to nie czekając na uprawomocnienie się wyroku informacje o decyzji sądu pierwszej instancji prześlemy do Watykanu. Obligują nas do tego procedury – wyjaśnia ks. kan. dr Michał Maciołek, rzecznik prasowy diecezji zamojsko-lubaczowskiej i jednocześnie delegat biskupa do spraw przyjmowania zgłoszeń od ofiar wykorzystania seksualnego nieletnich. – To w Kongregacji do spraw Nauki i Wiary zapadnie decyzja, my będziemy czekali na instruktaż.

Nie jest wykluczone, że Stanisław G. będzie musiał opuścić stan kapłański. Na razie mieszka w jednej z hrubieszowskich parafii. Może odprawiać msze, ale nie pełni żadnej funkcji.

Komentarze 52

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 08:53
+1
mietek puzewicz, będziesz następny!
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 o 14:39
0
Taki wyrok to skandal....to region Pisowski , ci co stali w obronie księdza powinni dostać wyroki skazujace za składanie fałszywych zeznań i utrudnianie sledztway
Avatar
gosc / 3 listopada 2015 o 19:32
0
Nie do wiary ma swoje potrzeby k.... jak decyfujr sie byc ksiedzem glosic slowo no z e to od razu tyvh pedeofilow na seminsrium powinno sie wykastrowac jak koty zeby sie nie gonily ma szczescie ze to nie moje dziecko no sama bym h.... wykastrowala taka powinna byc kara dla tych bydlakow ktozy zaslaniaja sie Bogiem religia a sami swoje robia po co to zaklamanie jak mozna glosic slowo boze pouczac innyvh a samemu robic h... wie co a dotego z dziećmi chory kraj niestety
Avatar
wieczność czeka / 31 października 2015 o 11:43
0
Nocne Światła - Ks. Jacek Fijałkowski (Egzorcyzmy, czyli czego boi się diabeł)

https://www.youtube.com/watch?v=ETJoN9LB1Z8

Avatar
Gość / 30 października 2015 o 21:58
0
Ksiądz przestępca, zrobił i niestety co się stało to sie nie odstanie, ale żeby sąd tak zsądził jak zasądził...?hmm Rodziny powinny ubiegac sie od Kurii o odszkodowania, nie tyle dla kasy, co dla faktu, by w kurii zrozumieli, ze nie opłaca im sie przymykac oczu na takich dziadów i plewić szeregi regularnie, w zarodku...
Avatar
Gość / 30 października 2015 o 21:33
0
Zdegenerowany, pedofilski kler ! Zdegenerowany kościół !
Avatar
Gość / 30 października 2015 o 18:15
0
Ksiądz molestował dziewczynki przygotowujące się do komunii.... O którego księdza chodzi?Tego czarnego czy o tego w bieli?Myślę,że chodzi o tego z opaską na oczach,ale oni wyżywali się na dzieciach za cichym przyzwoleniem ówczesnego szefa (obecnie sancto subito)
Avatar
Gość / 30 października 2015 o 18:09
0

PiSSowski elektorat tradycyjnie murem za pedofilami. Dewianci umysłowi nie wierzą, że ksiądz może macać małe dzieci. Dewianci umysłowi w nic nie wierzą, co nie zostało powiedziane przez jakiegoś księdza. Gdy im ksiądz wmówi, że gówno smakuje, jak czekolada, to je zjedzą. Tacy są wyborcy sekty PiSS.

bo oni jak byli młodsi włazili klechom do łóżek na tych tam... oazach(jak by to pustynia była ...umysłowa chyba)lgneli do dorosłych na stracenie ich wywiedli ,biedaków ,a sami tylko z bardziej rozkalibrowanym zwieraczem zostali dranie

bo oni jak byli młodsi włazili klechom do łóżek na tych tam... oazach(jak by to pustynia była ...umysłowa chyba)lgneli do dorosłych na stracenie ich wywiedli ,biedaków ,a sami tylko z bardziej rozkalibrowanym zwieraczem zostali dranie

rozwiń
Avatar
Gość / 30 października 2015 o 14:18
0
KLECHA PRZYZNAŁ SIE DO TRZECH ZARZUTÓW A MOCHER DALEJ SWOJE ŻE JEST NIE WINNY
Avatar
Katol / 30 października 2015 o 10:54
0

PiSSowski elektorat tradycyjnie murem za pedofilami. Dewianci umysłowi nie wierzą, że ksiądz może macać małe dzieci. Dewianci umysłowi w nic nie wierzą, co nie zostało powiedziane przez jakiegoś księdza. Gdy im ksiądz wmówi, że gówno smakuje, jak czekolada, to je zjedzą. Tacy są wyborcy sekty PiSS.

Ale Ty głupi jesteś.Głosowałem na PiS, co nie zmienia faktu że sukinsyna bym zamknął w pierdlu, poddał leczeniu lub kastracji i wypieprzył ze stanu duchownego.Jak można mieć tak ograniczone spojrzenie.

Ale Ty głupi jesteś.Głosowałem na PiS, co nie zmienia faktu że sukinsyna bym zamknął w pierdlu, poddał leczeniu lub kastracji i wypieprzył ze stanu duchownego.Jak można mieć tak ograniczone spojrzenie.

rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2015 o 14:39
0
Taki wyrok to skandal....to region Pisowski , ci co stali w obronie księdza powinni dostać wyroki skazujace za składanie fałszywych zeznań i utrudnianie sledztway
Avatar
gosc / 3 listopada 2015 o 19:32
0
Nie do wiary ma swoje potrzeby k.... jak decyfujr sie byc ksiedzem glosic slowo no z e to od razu tyvh pedeofilow na seminsrium powinno sie wykastrowac jak koty zeby sie nie gonily ma szczescie ze to nie moje dziecko no sama bym h.... wykastrowala taka powinna byc kara dla tych bydlakow ktozy zaslaniaja sie Bogiem religia a sami swoje robia po co to zaklamanie jak mozna glosic slowo boze pouczac innyvh a samemu robic h... wie co a dotego z dziećmi chory kraj niestety
Avatar
Gość / 1 listopada 2015 o 08:53
+1
mietek puzewicz, będziesz następny!
Avatar
wieczność czeka / 31 października 2015 o 11:43
0
Nocne Światła - Ks. Jacek Fijałkowski (Egzorcyzmy, czyli czego boi się diabeł)

https://www.youtube.com/watch?v=ETJoN9LB1Z8

Avatar
Gość / 30 października 2015 o 21:58
0
Ksiądz przestępca, zrobił i niestety co się stało to sie nie odstanie, ale żeby sąd tak zsądził jak zasądził...?hmm Rodziny powinny ubiegac sie od Kurii o odszkodowania, nie tyle dla kasy, co dla faktu, by w kurii zrozumieli, ze nie opłaca im sie przymykac oczu na takich dziadów i plewić szeregi regularnie, w zarodku...
Avatar
Gość / 30 października 2015 o 21:33
0
Zdegenerowany, pedofilski kler ! Zdegenerowany kościół !
Avatar
Gość / 30 października 2015 o 18:15
0
Ksiądz molestował dziewczynki przygotowujące się do komunii.... O którego księdza chodzi?Tego czarnego czy o tego w bieli?Myślę,że chodzi o tego z opaską na oczach,ale oni wyżywali się na dzieciach za cichym przyzwoleniem ówczesnego szefa (obecnie sancto subito)
Avatar
Gość / 30 października 2015 o 18:09
0

PiSSowski elektorat tradycyjnie murem za pedofilami. Dewianci umysłowi nie wierzą, że ksiądz może macać małe dzieci. Dewianci umysłowi w nic nie wierzą, co nie zostało powiedziane przez jakiegoś księdza. Gdy im ksiądz wmówi, że gówno smakuje, jak czekolada, to je zjedzą. Tacy są wyborcy sekty PiSS.

bo oni jak byli młodsi włazili klechom do łóżek na tych tam... oazach(jak by to pustynia była ...umysłowa chyba)lgneli do dorosłych na stracenie ich wywiedli ,biedaków ,a sami tylko z bardziej rozkalibrowanym zwieraczem zostali dranie

bo oni jak byli młodsi włazili klechom do łóżek na tych tam... oazach(jak by to pustynia była ...umysłowa chyba)lgneli do dorosłych na stracenie ich wywiedli ,biedaków ,a sami tylko z bardziej rozkalibrowanym zwieraczem zostali dranie

rozwiń
Avatar
Gość / 30 października 2015 o 14:18
0
KLECHA PRZYZNAŁ SIE DO TRZECH ZARZUTÓW A MOCHER DALEJ SWOJE ŻE JEST NIE WINNY
Avatar
Katol / 30 października 2015 o 10:54
0

PiSSowski elektorat tradycyjnie murem za pedofilami. Dewianci umysłowi nie wierzą, że ksiądz może macać małe dzieci. Dewianci umysłowi w nic nie wierzą, co nie zostało powiedziane przez jakiegoś księdza. Gdy im ksiądz wmówi, że gówno smakuje, jak czekolada, to je zjedzą. Tacy są wyborcy sekty PiSS.

Ale Ty głupi jesteś.Głosowałem na PiS, co nie zmienia faktu że sukinsyna bym zamknął w pierdlu, poddał leczeniu lub kastracji i wypieprzył ze stanu duchownego.Jak można mieć tak ograniczone spojrzenie.

Ale Ty głupi jesteś.Głosowałem na PiS, co nie zmienia faktu że sukinsyna bym zamknął w pierdlu, poddał leczeniu lub kastracji i wypieprzył ze stanu duchownego.Jak można mieć tak ograniczone spojrzenie.

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 52

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Włodawa. Mieszkańcy nie muszą płacić za posiadanie psa

Włodawa. Mieszkańcy nie muszą płacić za posiadanie psa 0 0

1 stycznia weszła w życie uchwała Rady Miejskiej znosząca podatek od czworonogów. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku na wniosek burmistrza miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie zniesienia opłaty z tytułu posiadania psów.

Spektakl "Więzi rodzinne" w Chatce Żaka
31 stycznia 2020, 19:00

Spektakl "Więzi rodzinne" w Chatce Żaka 0 0

Studencki Teatr Medialny Bohema UMCS zaprasza 31 stycznia o godz. 19 do Chatki Żaka (ul. Radziszewskiego 16) na pokaz premierowy autorskiego spektaklu "Więzi rodzinne".

To już koniec skupów makulatury? "Cena skupu jest tak niska, że nawet za darmo nie opłaca mi się przyjąć"
Magazyn

To już koniec skupów makulatury? "Cena skupu jest tak niska, że nawet za darmo nie opłaca mi się przyjąć" 4 5

To już koniec skupowania makulatury. Tektury nikt nie chcę przyjmować, gazety i papier jeszcze w niektórych miejscach możemy oddać za darmo. - Nie dajemy rady finansowo. Ponadto zmiany, które obowiązują od nowego roku nie pomagają - mówi Dawid Jasiński, właściciel skupu przy ulicy Mickiewicza w Lublinie

IMGW otrzega: Uwaga na opady marznącego deszczu

IMGW otrzega: Uwaga na opady marznącego deszczu 19 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe ostrzeżenie dla województwa lubelskiego. W naszym regionie mogą występować opady marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. W szczególności większą uwagę na drogach powinni zachować kierowcy.

Poćwiartował ciało partnerki i wrzucił do rzeki. Podejrzany: "Chyba zwariowałem"
film

Poćwiartował ciało partnerki i wrzucił do rzeki. Podejrzany: "Chyba zwariowałem" 15 4

68-letni Tadeusz M. rozczłonkował ciało swojej partnerki. Cześć ciała ukrył w szopie, a część wyrzucił do rzeki. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa, ale oskarżony przekonuje, że kobieta zmarła, a on pozbył się ciała, licząc na jej rentę.

Koncert z utworami Franciszka Lessla w DDK Węglin
30 stycznia 2020, 18:00

Koncert z utworami Franciszka Lessla w DDK Węglin 0 0

W ramach cyklu "Zawsze Klasyka" w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) 30 stycznia o godz. 18 odbędzie się koncert - "Franciszek Lessel w 240. rocznicę urodzin".

Każdy człowiek ma prawo przebywać w lesie. "Nie jest to miejsce, które należy wyłącznie do myśliwych."
Magazyn

Każdy człowiek ma prawo przebywać w lesie. "Nie jest to miejsce, które należy wyłącznie do myśliwych." 28 29

Rozmowa z Olga Kisielewicz, koordynatorką Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego

Pomnik Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej wciąż czeka na decyzje komitetu i miasta

Pomnik Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej wciąż czeka na decyzje komitetu i miasta 1 6

Sprawa pomnika Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej wciąż w zawieszeniu. Społeczny komitet jego budowy czeka na odpowiedź od magistratu, a magistrat od przewodniczącego komitetu. A pomnik jest już przecież gotowy.

Trzeba regulować populację zwierzyny w dzikim stanie. "Leśnikom zależy, by populację zwierzyny zmniejszyć"
Magazyn

Trzeba regulować populację zwierzyny w dzikim stanie. "Leśnikom zależy, by populację zwierzyny zmniejszyć" 72 14

Rozmowa z Andrzejem Tomasiakiem, członkiem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie

Nie będzie lekcji o zmianach klimatycznych. Minister edukacji nie widzi takiej potrzeby

Nie będzie lekcji o zmianach klimatycznych. Minister edukacji nie widzi takiej potrzeby 8 11

Rzecznik Praw Obywatelskich chciał żeby do szkół zawitały lekcje o zmianach klimatycznych i sposobach przeciwdziałania ich skutkom. Minister edukacji takiej potrzeby jednak nie widzi.

Radni PiS chcą odwołać wiceprzewodniczącego rady powiatu bialskiego. Poszło o wpisy na Facebooku

Radni PiS chcą odwołać wiceprzewodniczącego rady powiatu bialskiego. Poszło o wpisy na Facebooku 0 33

Daniel Dragan może stracić funkcję wiceprzewodniczącego rady powiatu bialskiego. Jego odwołania chcą radni Prawa i Sprawiedliwości. Powód? Obraźliwe wpisy na Facebooku.

Krowy rażone prądem w głowę i wymiona. Drastyczne nagrania z ubojni
film

Krowy rażone prądem w głowę i wymiona. Drastyczne nagrania z ubojni 190 12

- Były uderzane poganiaczem w wymiona, rażone prądem w głowę, wykręcano im ogon – mówią przedstawiciele fundacji „Viva!”, którzy zarejestrowali jak wygląda wyprowadzanie zwierząt z ciężarówek w jednym z zakładów w środkowej Polsce.

Chełm: Nerwowo w godzinach szczytu. Kolizja spowolniła ruch w centrum

Chełm: Nerwowo w godzinach szczytu. Kolizja spowolniła ruch w centrum 1 1