Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

20 września 2002 r.
13:04
Edytuj ten wpis

Mowa jest dla nich złotem

0 0 A A

Po operacji jest zawsze tak samo. Strach, rozpacz, ból. Niby daleko, a tak przecież blisko: i to "100 lat”
na weselu, i ta chryja
z sąsiadem, i to poranne mruczando przy goleniu.
A teraz koniec? Nic?
Po gazetę do kiosku z karteczką i długopisem? - Można cieszyć się życiem - uważa zamościanin, który dziesięć lat temu przeszedł operację usunięcia krtani. - I - co najważniejsze - mówi. Mówi mięśniami przełyku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś sam potrafi mówić Ba! Krzyczeć. Chce pomagać innym, bo sam przeszedł to samo. Przy jego dużym zaangażowaniu w Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu powstał niedawno Zamojski Oddział Rejonowy Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych, pierwszy na Lubelszczyźnie i drugi - po Rzeszowie - w Polsce południowo-wschodniej. Kieruje nim lek. foniatra Dorota Dziuba-Żyła. - Pomysł utworzenia w Zamościu Klubu Osób po Usunięciu Krtani narodził się parę lat temu. Wcześniej w gabinecie foniatrycznym prowadzona była rehabilitacja głosu i nauka mowy. Klub powstał z chwilą otwarcia w szpitalu "papieskim” oddziału laryngologii, na którym zaczęto wykonywać operacje usunięcia krtani - mówi Zdzisław Zienkiewicz, który dziesięć lat temu przeszedł operację usunięcia krtani.
Niewinna chrypka
- Byłem człowiekiem ruchliwym, z energią - wspomina. - Przez wiele lat pracowałem jako inspektor w cukrowni. Prowadziłem szkolenia, wykłady itp. Nawet nie miałem czasu chorować.
Do czasu. Aż złapała go niewinna zdawałoby się chrypka. - Utrzymywała się z tydzień - mówi. - Później zdiagnozowano, że może to być angina.
Po miesiącu faszerowania antybiotykami okazało się co innego. Diagnoza nie wróżyła nic dobrego. Jak brzmiała? Złośliwy nowotwór krtani. Jedynym ratunkiem miała być natychmiastowa operacja. Tragedia. Po niej mógł co najwyżej szeptać. - Nie będę mówił? - dopytywał się rozpaczliwie. - Nie, ale będzie pan żył.
Operację przeprowadził prof. Stanisław Klonowski z Kliniki Laryngologii PSK nr 4 w Lublinie. - To wspaniały człowiek - mówi nasz bohater.
Później podobnych mu spotkał na swojej drodze wielu.
Długopis i karteczka
- Po operacji byłem niemy. Chodziłem z długopisem i karteczką - wspomina.
Świat się dla niego zawalił. Zamknął się w sobie. Drażnił go nawet dźwięk telefonu. - Po co ma dzwonić, skoro go nie odbiorę. A jak nawet podniosę słuchawkę, to co powiem?
Kiedyś poszedł na rynek, posłuchać jak ludzie mówią. Stanął i słuchał. Wchłaniał. Zatrzymał się przy straganie. Poprosił o coś na migi. Sprzedawca nie zrozumiał. - To głuchoniemy - usłyszał za plecami. Łzy stanęły mu w oczach, ale szybko wziął się w garść. Wybrał się do swojej niedawnej pracy, żeby spotkać się z kolegami i ich posłuchać. Tu nikt go nie odrzucił, bo każdy wiedział, co przeszedł.
Światełko w tunelu
Poszedł do gabinetu foniatrycznego szpitala "papieskiego”. Prowadziła go wspomniana już dr Dorota Dziuba-Żyła. Zaczęły się ćwiczenia. Po dwumiesięcznym treningu zaczął chrypieć. To już był postęp, bo wcześniej nie wydobywał z siebie żadnego głosu, nawet nie szeptał. Pewnego dnia żona przyniosła do domu wycięty z gazety artykuł. Alina Kowalczuk, logopeda pracująca w białostockim szpitalu, apelowała do ludzi, którym usunięto krtań, by uwierzyli, że w swoim nieszczęściu nie są osamotnieni. Zamościanin wyczytał też, że dzięki zabiegom lekarki z Podlasia (w ramach eksperymentu) grupa dziewięciu chorych zaczęła mówić mięśniami przełyku.
Że życie ma sens
Szybko napisał do Białegostoku. Przyszła odpowiedź. Zaprosili go na rehabilitację. Do sanatorium na Litwie. Pojechał. Na miejscu dowiedział się jak ćwiczyć mięśnie przełyku, by drgały i wydobywały głos. Po dwutygodniowym turnusie zaczął wypowiadać pojedyncze słowa. W sumie 15 wyrazów. Cieszył się z tego jak dziecko, ale nie poprzestał na tym. Nadal wyjeżdżał na turnusy rehabilitacyjne. Zaczął działać w Polskim Towarzystwie Laryngektomowanych. Jego życie nabrało sensu.
Jak się mówi mięśniami przełyku? - To wymaga wielu ćwiczeń, wysiłku i samozaparcia, wiary, motywacji - odpowiada nasz rozmówca.
Przywrócić społeczeństwu
Dlaczego tak ostro zabiegał o utworzenie w Hetmańskim Grodzie Klubu Osób po Usunięciu Krtani? - Chcę w ten sposób spłacić dług wdzięczności. Żeby ci ludzie nie zostali sami. Trzeba przywrócić ich społeczeństwu. Coraz więcej młodych ludzi choruje.
Klub liczy obecnie 36 osób. Najmłodszy ma 35, najstarszy ponad 80 lat. Na spotkaniu inauguracyjnym gościł Krzysztof Kujawiński, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Laryngektomowanych. Najbliższe spotkanie klubowe zaplanowano na 30 października.

Pozostałe informacje

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium