Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 listopada 2009 r.
12:30
Edytuj ten wpis

Na Zamojszczyźnie powstaną kolejne farmy wiatrowe

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 13 A A

Kilkadziesiąt potężnych farm wiatrowych stanie prawdopodobnie na polach w okolicy Komarowa Osady. O ich montaż konkuruje kilka dużych firm. Zamojskie, dobre wiatry będą wykorzystywane także w okolicy Szczebrzeszyna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Wiatraki mogłyby stanąć w okolicach Janówki Wschodniej, Janówki Zachodniej, Komarowa, Wolicy Brzozowej i Zubowic – wylicza Stanisław Siek, sekretarz UG w Komarowie. – W sumie byłoby to ok. 20 farm wiatrowych. Zainteresowanych budową jest kilka firm. Szczegółów nie chcemy zdradzać, ale negocjacje w tej sprawie są przez nas prowadzone.

Specjalna delegacja komarowskich urzędników pojedzie na początku grudnia do Morgonina w województwie wielkopolskim. Tam stoi już kilkanaście farm wiatrowych, każda o mocy dwóch megawatów. Planuje się tam łącznie budowę ok. 60 turbin. Podobne mogłyby powstać na komarowskich polach.

– Jednak to rolnicy, właściciele konkretnych działek będą podejmować decyzję w sprawie lokalizacji takich farm – podkreśla sekretarz Siek. – Odbędzie się to za naszym pośrednictwem.

Przedstawiciele firm montujących farmy przekonują o korzyściach, jakie one mogą dawać. Każda maszyna jest w stanie wyprodukować energię elektryczną o mocy 2 MW na godzinę i zaopatrzyć w prąd ok. 300 gospodarstw.

Wiatraki będą miały prawdopodobnie ponad 100 metrów wysokości. Koszt takiego urządzenia to 2,5 do 3 mln euro.

Rolnik, na którego gruntach stanie potężny wiatrak, może otrzymać rocznie 6 tys. euro, a cała gmina może liczyć na wielomilionowe wpływy z podatku. Spółka wybuduje dobre drogi dojazdowe, a na farmach pracę znajdą m.in. mieszkańcy Zamojszczyzny.

20 takich wiatraków powstanie w Szczebrzeszynie. Podpisano już umowy z wybranymi rolnikami.

– Każdy z wiatraków będzie postawiony co najmniej 1 km od najbliższego budynku – mówi Włodzimierz Lehman, prezes "Wiatrowa-Energii”, która postawi w Szczebrzeszynie wiatraki. – Staną jednak na przedmieściach. Zarząd województwa ma zastrzeżenia do takiej lokalizacji.

Decyzja lubelskich urzędników w tej sprawie trafiła m.in. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

– Stało się to na wniosek burmistrza Szczebrzeszyna – zapewnia Lehman. – Efekt? SKO nakazało ponownie ją rozpatrzyć… Jestem pewien, że ta sprawa zostanie pozytywnie dla nas załatwiona i będziemy mogli ruszyć z budową. Nie tylko my na tym skorzystamy.

Prezes mówi, że to nie "Wiatrowiec-Energia” chce budować farmy w okolicach Komarowa. Nie obawia się jednak konkurencji.

– W waszym regionie wieją bardzo dobre wiatry – mówi. – Jestem pewien, że wystarczy ich dla wszystkich.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tomek / 2 września 2010 r. o 22:52
0
[quote name='anal' date='27 sierpień 2010 - 00:18 ' timestamp='1282861133' post='337212']
Nie oszukujmy się, wiatraki nie niszczą krajobrazu bardziej niż inne budowle i budzą przeważnie pozytywne reakcje. Na przykład Mazury rozwijają właśnie ten tym OZE chcąc zaakcentować przywiązanie do ekologicznie czystych rozwiązań. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, ale wiekszą wagę przywiązywałbym raczej do tego jaki będzie miało to wpływ na lokalny rynek pracy i wzrost zamożnośći społeczności lokalnych. Oczywiście pod warunkiem, że projektem zajmą się sprawdzone podmioty, bo fora już teraz pełne są narzekań na Ekoenergię z Szadka która postawiła takie wiatraki, które w ogóle nie działają a i do naprawy jakoś się nikt nie pali...
[/quote]

Ty mi nic o tej firmie nie mów. Mieli postawic i postawili, a że nie działa to maja już w doopie. Skutek taki, że krajobraz zdziwaczały, bo się turbina nie kręci nawet, a prondu ni ma. Ciekawe czy kolo, ktory wylożył na to kasę już poszedł z torbami czy czeka go to w najbliższej przyszłości..
[quote name='anal' date='27 sierpień 2010 - 00:18 ' timestamp='1282861133' post='337212']
Nie oszukujmy się, wiatraki nie niszczą krajobrazu bardziej niż inne budowle i budzą przeważnie pozytywne reakcje. Na przykład Mazury rozwijają właśnie ten tym OZE chcąc zaakcentować przywiązanie do ekologicznie czystych rozwiązań. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, ale wiekszą wagę przywiązywałbym raczej do tego jaki będzie miało to wpływ na lokalny rynek pracy i wzrost zamożnośći społeczności lokaln... rozwiń
Avatar
vendor / 29 sierpnia 2010 r. o 00:11
0
Wiatraki są OK elektrownie węglowe są be i tyle na to wszystko powiedziane.

Tony popiołów, hałdy górnicze, szkody górnicze mega emisja CO2 oraz siarki i najważniejsze kiedyś się węgiel skończy, i każdy sposób na odciągnięcie tego jest dobry. A jak ci zalezy na krajobrazie to wyłącz kompa telewizor telefon itd.
Avatar
anal / 27 sierpnia 2010 r. o 00:18
0
Nie oszukujmy się, wiatraki nie niszczą krajobrazu bardziej niż inne budowle i budzą przeważnie pozytywne reakcje. Na przykład Mazury rozwijają właśnie ten tym OZE chcąc zaakcentować przywiązanie do ekologicznie czystych rozwiązań. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, ale wiekszą wagę przywiązywałbym raczej do tego jaki będzie miało to wpływ na lokalny rynek pracy i wzrost zamożnośći społeczności lokalnych. Oczywiście pod warunkiem, że projektem zajmą się sprawdzone podmioty, bo fora już teraz pełne są narzekań na Ekoenergię z Szadka która postawiła takie wiatraki, które w ogóle nie działają a i do naprawy jakoś się nikt nie pali...
Nie oszukujmy się, wiatraki nie niszczą krajobrazu bardziej niż inne budowle i budzą przeważnie pozytywne reakcje. Na przykład Mazury rozwijają właśnie ten tym OZE chcąc zaakcentować przywiązanie do ekologicznie czystych rozwiązań. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, ale wiekszą wagę przywiązywałbym raczej do tego jaki będzie miało to wpływ na lokalny rynek pracy i wzrost zamożnośći społeczności lokalnych. Oczywiście pod warunkiem, że projektem zajmą się sprawdzone podmioty, bo fora już teraz pełne są narzekań na Ekoenergię z S... rozwiń
Avatar
Gość / 17 lutego 2010 r. o 19:09
0
Niewiem napisał:
Ok to skąd czerpać energię której jako cywilizacja potrzebujemy ??? Bo aby powiedzieć STOP i poprzeć taką inicjatywę to raz jeszcze zapytam skąd brać energię by nikt z powodu jej pozyskiwania nie ucierpiał jeżeli mówimy o cierpieniu eko systemu ???


Witam serdecznie.
Na wstępie zaznaczam, że protest dotyczy lokalizacji farm wiatrowych, a nie samych farm!
Co do najlepszego źrodła energii-na pewno nie będą to wiatraki, gdyż musiałaby ich powstać bardzo wielka liczba, a to zniszczyłoby do końca polski krajobraz, który chyba nie jest nam obcy, przynajmniej mi. Proszę sobie wyobrazić, że elektrownia Bełchatów dysponuje mocą 4400 MW, a duży wiatrak ma moc rzędu 1 lub 2 MW. Moc wszystkich wiatraków na świecie jakiś czas temu liczono na 8000 MW. Poza tym wiatraki nie magazynują prądu, więc i tak dla nich trzeba budować elektrownie konwencjonalne np. węglowe, czy gazowe. Dodajmy do tego, że prąd z wiatraka jest prądem najdroższym-3-5 razy droższym od tego z węgla. Dlatego też moim zdaniem trzeba pracować nad udoskonalaniem tego, czym dysponujemy np. czystą technologią węglową. Mamy wielu rolników-dlaczego tak mało inwestuje się w tzw. biomasę, albo w biogazownie? Ostatnio wielu inwestorów interesuje się tzw. gazem łupkowym, który stwarza ostatnio wielkie nadzieje-okaże się jednak, czy uzasadnione. Tak, czy inaczej powinniśmy pracować nad nowymi technologiami, a te już teraz są bardzo ciekawe, tylko trzeba po nie sięgnąć. Pisząc to mam na myśli również nowe rodzaje wiatraków, które już nie muszą być ani duże, ani szkodliwe.
Pozdrawiam.


Witam serdecznie.
Na wstępie zaznaczam, że protest dotyczy lokalizacji farm wiatrowych, a nie samych farm!
Co do najlepszego źrodła energii-na pewno nie będą to wiatraki, gdyż musiałaby ich powstać bardzo wielka liczba, a to zniszczyłoby do końca polski krajobraz, który chyba nie jest nam obcy, przynajmniej mi. Proszę sobie wyobrazić, że elektrownia Bełchatów dysponuje mocą 4400 MW, a duży wiatrak ma moc rzędu 1 lub 2 MW. Moc wszystkich wiatraków na świecie jakiś czas temu liczono na 8000 ... rozwiń
Avatar
Niewiem / 17 lutego 2010 r. o 17:32
0
Gość napisał:
[size=6][font="Arial Black"] NIE SZKODA WAM ZDROWIA?
POCZTAJCIE O SZKODLIWOŚCI ELEKTROWNI WIATROWYCH:
[url="http://www.stopwiatrakom.eu/"]http://www.stopwiatrakom.eu/[/url]
WIATRAKI EMITUJĄ TZW. INFRADŹWIĘKI!
WARTOŚĆ GRUNTÓW W SĄSIEDZTWIE SPADNIE!
DEGRADACJA KRAJOBRAZU!!!
KOSZMAR!!!
PRZYŁĄCZCIE SIĘ DO PROTESTU!!! [/font][/size]

Ok to skąd czerpać energię której jako cywilizacja potrzebujemy ??? Bo aby powiedzieć STOP i poprzeć taką inicjatywę to raz jeszcze zapytam skąd brać energię by nikt z powodu jej pozyskiwania nie ucierpiał jeżeli mówimy o cierpieniu eko systemu ???

Ok to skąd czerpać energię której jako cywilizacja potrzebujemy ??? Bo aby powiedzieć STOP i poprzeć taką inicjatywę to raz jeszcze zapytam skąd brać energię by nikt z powodu jej pozyskiwania nie ucierpiał jeżeli mówimy o cierpieniu eko systemu ??? rozwiń
Avatar
STOP WIATRAKOM. EU / 13 lutego 2010 r. o 19:05
0
[size=6][font="Arial Black"] [url="http://www.stopwiatrakom.eu/"]http://www.stopwiatrakom.eu/[/url]
POZNAJ ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z WIATRAKAMI!!! [/font][/size]
Avatar
Gość / 30 listopada 2009 r. o 18:30
0
[size=6][font="Arial Black"] NIE SZKODA WAM ZDROWIA?
POCZTAJCIE O SZKODLIWOŚCI ELEKTROWNI WIATROWYCH:
[url="http://www.stopwiatrakom.eu/"]http://www.stopwiatrakom.eu/[/url]
WIATRAKI EMITUJĄ TZW. INFRADŹWIĘKI!
WARTOŚĆ GRUNTÓW W SĄSIEDZTWIE SPADNIE!
DEGRADACJA KRAJOBRAZU!!!
KOSZMAR!!!
PRZYŁĄCZCIE SIĘ DO PROTESTU!!! [/font][/size]
Avatar
lalo / 29 listopada 2009 r. o 19:43
0
Co to znaczy pisaki z DW? Czy to ma coś wspólnego z kurzymi farmami?
Avatar
~gość~ / 29 listopada 2009 r. o 14:57
0
Widzę że pismaki DW śledzą forum:)
Avatar
cd / 29 listopada 2009 r. o 13:57
0
Sory. 2 MW.
Avatar
tomek / 2 września 2010 r. o 22:52
0
[quote name='anal' date='27 sierpień 2010 - 00:18 ' timestamp='1282861133' post='337212']
Nie oszukujmy się, wiatraki nie niszczą krajobrazu bardziej niż inne budowle i budzą przeważnie pozytywne reakcje. Na przykład Mazury rozwijają właśnie ten tym OZE chcąc zaakcentować przywiązanie do ekologicznie czystych rozwiązań. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, ale wiekszą wagę przywiązywałbym raczej do tego jaki będzie miało to wpływ na lokalny rynek pracy i wzrost zamożnośći społeczności lokalnych. Oczywiście pod warunkiem, że projektem zajmą się sprawdzone podmioty, bo fora już teraz pełne są narzekań na Ekoenergię z Szadka która postawiła takie wiatraki, które w ogóle nie działają a i do naprawy jakoś się nikt nie pali...
[/quote]

Ty mi nic o tej firmie nie mów. Mieli postawic i postawili, a że nie działa to maja już w doopie. Skutek taki, że krajobraz zdziwaczały, bo się turbina nie kręci nawet, a prondu ni ma. Ciekawe czy kolo, ktory wylożył na to kasę już poszedł z torbami czy czeka go to w najbliższej przyszłości..
[quote name='anal' date='27 sierpień 2010 - 00:18 ' timestamp='1282861133' post='337212']
Nie oszukujmy się, wiatraki nie niszczą krajobrazu bardziej niż inne budowle i budzą przeważnie pozytywne reakcje. Na przykład Mazury rozwijają właśnie ten tym OZE chcąc zaakcentować przywiązanie do ekologicznie czystych rozwiązań. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, ale wiekszą wagę przywiązywałbym raczej do tego jaki będzie miało to wpływ na lokalny rynek pracy i wzrost zamożnośći społeczności lokaln... rozwiń
Avatar
vendor / 29 sierpnia 2010 r. o 00:11
0
Wiatraki są OK elektrownie węglowe są be i tyle na to wszystko powiedziane.

Tony popiołów, hałdy górnicze, szkody górnicze mega emisja CO2 oraz siarki i najważniejsze kiedyś się węgiel skończy, i każdy sposób na odciągnięcie tego jest dobry. A jak ci zalezy na krajobrazie to wyłącz kompa telewizor telefon itd.
Avatar
anal / 27 sierpnia 2010 r. o 00:18
0
Nie oszukujmy się, wiatraki nie niszczą krajobrazu bardziej niż inne budowle i budzą przeważnie pozytywne reakcje. Na przykład Mazury rozwijają właśnie ten tym OZE chcąc zaakcentować przywiązanie do ekologicznie czystych rozwiązań. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, ale wiekszą wagę przywiązywałbym raczej do tego jaki będzie miało to wpływ na lokalny rynek pracy i wzrost zamożnośći społeczności lokalnych. Oczywiście pod warunkiem, że projektem zajmą się sprawdzone podmioty, bo fora już teraz pełne są narzekań na Ekoenergię z Szadka która postawiła takie wiatraki, które w ogóle nie działają a i do naprawy jakoś się nikt nie pali...
Nie oszukujmy się, wiatraki nie niszczą krajobrazu bardziej niż inne budowle i budzą przeważnie pozytywne reakcje. Na przykład Mazury rozwijają właśnie ten tym OZE chcąc zaakcentować przywiązanie do ekologicznie czystych rozwiązań. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, ale wiekszą wagę przywiązywałbym raczej do tego jaki będzie miało to wpływ na lokalny rynek pracy i wzrost zamożnośći społeczności lokalnych. Oczywiście pod warunkiem, że projektem zajmą się sprawdzone podmioty, bo fora już teraz pełne są narzekań na Ekoenergię z S... rozwiń
Avatar
Gość / 17 lutego 2010 r. o 19:09
0
Niewiem napisał:
Ok to skąd czerpać energię której jako cywilizacja potrzebujemy ??? Bo aby powiedzieć STOP i poprzeć taką inicjatywę to raz jeszcze zapytam skąd brać energię by nikt z powodu jej pozyskiwania nie ucierpiał jeżeli mówimy o cierpieniu eko systemu ???


Witam serdecznie.
Na wstępie zaznaczam, że protest dotyczy lokalizacji farm wiatrowych, a nie samych farm!
Co do najlepszego źrodła energii-na pewno nie będą to wiatraki, gdyż musiałaby ich powstać bardzo wielka liczba, a to zniszczyłoby do końca polski krajobraz, który chyba nie jest nam obcy, przynajmniej mi. Proszę sobie wyobrazić, że elektrownia Bełchatów dysponuje mocą 4400 MW, a duży wiatrak ma moc rzędu 1 lub 2 MW. Moc wszystkich wiatraków na świecie jakiś czas temu liczono na 8000 MW. Poza tym wiatraki nie magazynują prądu, więc i tak dla nich trzeba budować elektrownie konwencjonalne np. węglowe, czy gazowe. Dodajmy do tego, że prąd z wiatraka jest prądem najdroższym-3-5 razy droższym od tego z węgla. Dlatego też moim zdaniem trzeba pracować nad udoskonalaniem tego, czym dysponujemy np. czystą technologią węglową. Mamy wielu rolników-dlaczego tak mało inwestuje się w tzw. biomasę, albo w biogazownie? Ostatnio wielu inwestorów interesuje się tzw. gazem łupkowym, który stwarza ostatnio wielkie nadzieje-okaże się jednak, czy uzasadnione. Tak, czy inaczej powinniśmy pracować nad nowymi technologiami, a te już teraz są bardzo ciekawe, tylko trzeba po nie sięgnąć. Pisząc to mam na myśli również nowe rodzaje wiatraków, które już nie muszą być ani duże, ani szkodliwe.
Pozdrawiam.


Witam serdecznie.
Na wstępie zaznaczam, że protest dotyczy lokalizacji farm wiatrowych, a nie samych farm!
Co do najlepszego źrodła energii-na pewno nie będą to wiatraki, gdyż musiałaby ich powstać bardzo wielka liczba, a to zniszczyłoby do końca polski krajobraz, który chyba nie jest nam obcy, przynajmniej mi. Proszę sobie wyobrazić, że elektrownia Bełchatów dysponuje mocą 4400 MW, a duży wiatrak ma moc rzędu 1 lub 2 MW. Moc wszystkich wiatraków na świecie jakiś czas temu liczono na 8000 ... rozwiń
Avatar
Niewiem / 17 lutego 2010 r. o 17:32
0
Gość napisał:
[size=6][font="Arial Black"] NIE SZKODA WAM ZDROWIA?
POCZTAJCIE O SZKODLIWOŚCI ELEKTROWNI WIATROWYCH:
[url="http://www.stopwiatrakom.eu/"]http://www.stopwiatrakom.eu/[/url]
WIATRAKI EMITUJĄ TZW. INFRADŹWIĘKI!
WARTOŚĆ GRUNTÓW W SĄSIEDZTWIE SPADNIE!
DEGRADACJA KRAJOBRAZU!!!
KOSZMAR!!!
PRZYŁĄCZCIE SIĘ DO PROTESTU!!! [/font][/size]

Ok to skąd czerpać energię której jako cywilizacja potrzebujemy ??? Bo aby powiedzieć STOP i poprzeć taką inicjatywę to raz jeszcze zapytam skąd brać energię by nikt z powodu jej pozyskiwania nie ucierpiał jeżeli mówimy o cierpieniu eko systemu ???

Ok to skąd czerpać energię której jako cywilizacja potrzebujemy ??? Bo aby powiedzieć STOP i poprzeć taką inicjatywę to raz jeszcze zapytam skąd brać energię by nikt z powodu jej pozyskiwania nie ucierpiał jeżeli mówimy o cierpieniu eko systemu ??? rozwiń
Avatar
STOP WIATRAKOM. EU / 13 lutego 2010 r. o 19:05
0
[size=6][font="Arial Black"] [url="http://www.stopwiatrakom.eu/"]http://www.stopwiatrakom.eu/[/url]
POZNAJ ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z WIATRAKAMI!!! [/font][/size]
Avatar
Gość / 30 listopada 2009 r. o 18:30
0
[size=6][font="Arial Black"] NIE SZKODA WAM ZDROWIA?
POCZTAJCIE O SZKODLIWOŚCI ELEKTROWNI WIATROWYCH:
[url="http://www.stopwiatrakom.eu/"]http://www.stopwiatrakom.eu/[/url]
WIATRAKI EMITUJĄ TZW. INFRADŹWIĘKI!
WARTOŚĆ GRUNTÓW W SĄSIEDZTWIE SPADNIE!
DEGRADACJA KRAJOBRAZU!!!
KOSZMAR!!!
PRZYŁĄCZCIE SIĘ DO PROTESTU!!! [/font][/size]
Avatar
lalo / 29 listopada 2009 r. o 19:43
0
Co to znaczy pisaki z DW? Czy to ma coś wspólnego z kurzymi farmami?
Avatar
~gość~ / 29 listopada 2009 r. o 14:57
0
Widzę że pismaki DW śledzą forum:)
Avatar
cd / 29 listopada 2009 r. o 13:57
0
Sory. 2 MW.