Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 grudnia 2018 r.
20:23

Tragiczna śmierć 12-latka potrąconego na przejściu. Nagana dla dyrektora szkoły

Autor: Zdjęcie autora ask
0 20 A A
Chłopiec przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Jadący z prędkością ok. 74 km/h (dopuszczalna prędkość w tym miejscu to 50 km/h) ford mondeo nie wyhamował
Chłopiec przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Jadący z prędkością ok. 74 km/h (dopuszczalna prędkość w tym miejscu to 50 km/h) ford mondeo nie wyhamował

Nagana z ostrzeżeniem – to kara wydana przez komisję dyscyplinarną dla nauczycieli byłemu już dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Chodzi o sprawę śmiertelnego potrącenia chłopca, który wracał z pływalni do domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tragedii doszło w grudniu 2016 roku. Rafał wracał do domu sam z obowiązkowych zajęć na krytej pływalni OSiR w Zamościu. Na oznakowanym przejściu dla pieszych został potrącony przez samochód i zmarł dwa dni później w szpitalu. Rodzice dziecka od samego początku podkreślali, że winnymi zdarzenia są pracownicy szkoły, którzy pozwolili, by uczniowie chodzili po mieście bez opieki.

To, że uczniowie powinni mieć zapewnioną opiekę podczas obowiązkowych wyjść na basen, stwierdził Rzecznik Praw Dziecka, a także Rzecznik Dyscyplinarny dla Nauczycieli przy wojewodzie lubelskim. Uznał on, że dyrektor szkoły uchybił godności zawodu i obowiązkom nauczyciela oraz dyrektora. Mimo że dyrektor przeszedł na emeryturę, wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

– Sprawa dotyczyła niewłaściwego organizowania opieki nad uczniami przy przemieszczaniu ze szkoły na basen – informuje Weronika Jezior, szefowa Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli w Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Pan dyrektor ukarany został naganą z ostrzeżeniem. Jest to najniższa kara, jaką nałożyć może komisja – dodaje.

Ojciec chłopca nie kryje zadowolenia. – Kara jest najniższa, ale jest to stwierdzenie winy i nieprawidłowości, jakie panowały w szkole – mówi Grzegorz Małys. – Boję się jedynie, że pan dyrektor zacznie się teraz odwoływać i sprawa się przedawni. Dyrektor zapewne odwoła się do drugiej instancji jaką jest Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Edukacji Narodowej, a w przypadku ponownego niekorzystnego wyroku i zapewne do trzeciej instancji, jaką jest sąd pracy. Obawiam się więc formalnego umorzenie sprawy w związku z przedawnieniem.

– Z informacji, jakie posiadam, umorzenie nie będzie możliwe – zaznacza jednak Weronika Jezior. – Orzeczenie zostało wysłane już w poniedziałek. Po jego otrzymaniu pan dyrektor będzie miał dwa tygodnie na ewentualne odwołanie. Takie sprawy są załatwiane sprawnie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 23:00
+31
G... prawda. Wina jest kierowcy, bo jechal o 24 km za szybko. Przekraczanie prędkości powinno być traktowane jak przestępstwo, bo jak widać jest zabójcze. Nauczyciel NIE jest winny. Być może rodzice sami jeżdżą powyżej 50/h po mieście i nie rozumieją, że prędkość jest jedyną przyczyną tej śmierci. Kiedyś było takie hasło 50/h = życie. Zapamiętajcie
Avatar
zalll / 18 grudnia 2018 r. o 22:47
+30
chore czasy, 12 latek powinien pępowine może jeszcze mieć żeby nie oddalił się od dyrektora, puknijcie się ludzie, jak .chcecie być poważnie traktowani to zachowujcie się poważnie.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 21:04
+30
To kazdego dziecka ma pilnowac oddzielny praciwnik? Nie ogarniam
Avatar
Ja / 18 grudnia 2018 r. o 21:24
+27
A rodzice to od czego są ?
Avatar
Bizon / 19 grudnia 2018 r. o 05:52
+26
Co ma do tego Dyrektor?! Kierowca jechał za szybko i nie zachował szczególnej ostrożności na przejściu!Co on był ślepy czy pisał sms?!Nie wiedział ,że nie jedzie autostradą?!Przy odrobinie wyobraźni zatrzymał by auto i nie doszło by do nieszczęścia!
Avatar
Marcin / 18 grudnia 2018 r. o 21:39
+26
Szkoła to nie nańka.  Rodzice mają teraz za dobrze ze  szkoła. Wszystkiego winni są nauczyciele i dyrektor. Co za czasy !!!
Avatar
fish1 / 19 grudnia 2018 r. o 06:03
+14
Ojciec dzieciaka w ten sposób stara się uspokoić wyrzuty sumienia po śmierci swego dziecka.
Avatar
Zamościanin / 19 grudnia 2018 r. o 07:32
+11
Ja w wieku 7 lat jeździłem do szkoły autobusem lub piszo bo mieszkałem na nowym mieście a szkołe miałem na plantach...żyje mam się dobrze..
Avatar
miki / 19 grudnia 2018 r. o 14:44
+10
a, i proponuję doczytac tekst na ten temat z ub roku. Mamuśka podpisała w szkole  zgodę na samodzielny powrót syna do domu. Potem się wykręcała, że wg niej samodzielny powrót to na własnych nogach,  a nie samemu... Coś mi tu smierdzi próbą wyłudzenia odszkodowania od szkoły
Avatar
dd / 19 grudnia 2018 r. o 07:28
+9
Rzecznik dyscyplinarny jest wykorzystywany do niszczenia porządnych ludzi. Wy, tam w Kuratorium, obudźcie się - przecież to wasza wina i odpowiedzialność.
Avatar
Henio / 1 stycznia 2019 r. o 17:45
+1
Nikogo nie bronię, tylko - widzę, że nie doczytałeś - apeluję o rozwagę tak do pieszych, jak i kierujących pojazdami. A jak Tobie się przytrafi, że jakaś "L" ustąpi Ci pierwszeństwa, to powtarzam, nie właź dziarsko na przejście.
Avatar
tom / 1 stycznia 2019 r. o 15:10
+2
Tak.Właśnie Ty sie opamietaj.Bo nie masz w ogóle racji.Bo Ty nie znasz całej sytuacji.Bo akurat ten uczeń nie wpakował sie tak od razu na jezdnie na pasach.Tylko ,,L "ustąpiła mu pierwszeństwo.A tamten kierowca wpakował sie od razu.Wiec sam powinien sie rozejrzec.Wie Ty człowieku Jesteś niemyśłący jak reszta ludzi forum.A tak w ogóle ciesz sie ż Ciebie sie nie przytrafiła taka tragedia.Wtedy byś innaczej myślał.Tylko teraz wyjazd i powrót na basen w szkołach jest obowiązkowy z poiekunem w-fu.Bo rodzice by na to nie pozwolili.I żadeń uczeń by nie uczestniczył.A Pana Dyrektora znam osobiście, tylko z pozoru taki miły,ale brak u niego kompetencji i pomocy w jakiejkolwiek sprawy.A pieniądze brał ,tylko za co.Nagle teraz uciekł na emeryture bo dobrze wiedział czym śmierdzi.Wiec nie masz racji,jedynie tylko bronisz.
Tak.Właśnie Ty sie opamietaj.Bo nie masz w ogóle racji.Bo Ty nie znasz całej sytuacji.Bo akurat ten uczeń nie wpakował sie tak od razu na jezdnie na pasach.Tylko ,,L "ustąpiła mu pierwszeństwo.A tamten kierowca wpakował sie od razu.Wiec sam powinien sie rozejrzec.Wie Ty człowieku Jesteś niemyśłący jak reszta ludzi forum.A tak w ogóle ciesz sie ż Ciebie sie nie przytrafiła taka tragedia.Wtedy byś innaczej myślał.Tylko teraz wyjazd i powrót na basen w szkołach jest obowiązkowy z poiekunem w-fu.Bo rodzice by na to nie pozwolili.I żadeń ucz... rozwiń
Avatar
Henio / 30 grudnia 2018 r. o 13:50
0
Tak, LUDZIE, OPAMIĘTAJCIE SIĘ. Jeżeli idziecie, to nie właźcie dziarsko na przejście, tylko dlatego, że ktoś się zatrzymał. Przed wejściem przynajmniej ROZEJRZYJCIE SIĘ! A jeżeli jedziecie, to przed każdym przejściem zachowajcie szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy ktoś już się wcześniej zatrzymał.   
Avatar
Tom / 29 grudnia 2018 r. o 23:19
+3
Ludzie!!!!!!!!!!Opamietajcie sie to co Wy wypisujecie .Jesteście zaślepieni.To ewidentnie wina Dyrektora i tej szkoły.To on powinien zapewnic opieke uczniów na basen.Basen byłw ramach zajec szkolnych obowiązkowych.I to oni powinni zapewnic opieke.Tylko,że jakby sie przytrafiła taka sytuacja  waszych dzieci ,to byście takich durnych Waszych komentarzy nie pisali.Dyrektor nie dopełnił obowiązku szkolnego,co jest w przeoisach prawa i regulaminach szkoły.Za to biora pieniądze.To tak jak dzieci idą do kina bez opieki nauczyciela,czy lekcje bez nauczyciela.Tyle w temacie
Avatar
Djr / 22 grudnia 2018 r. o 12:11
+1
Mnie osobiście krew zalewa przez całą tą sytuację. Rodzice tego chłopca są jacyś nienormalni. Z ich toku myślenia wynika, że nauczyciele mają być odpowiedzialni za dziecko kiedy tylko przekroczy próg domu. Chore. Winny jest tylko i wyłącznie kierowca, który wyprzedzał na przejściu! Ale jakoś o nim cicho, a wszyscy się czepili szkoły i dyrektora. Na ich miejscu zrobiłbym przetarg na dowozy dzieci na basen i niech rodzice płacą skoro te zajęcia są takie niezbędne.
Avatar
ODSZKODOWANIA 513 996555 / 19 grudnia 2018 r. o 18:33
+1
Ze względu na wiek tragicznie zmarłego chłopca, Rodzina może wystąpić o zadośćuczynienie  do tow ubezpieczeniowego, w którym  miał zawartą polisę OC właściciel pojazdu. 
Avatar
miki / 19 grudnia 2018 r. o 14:44
+10
a, i proponuję doczytac tekst na ten temat z ub roku. Mamuśka podpisała w szkole  zgodę na samodzielny powrót syna do domu. Potem się wykręcała, że wg niej samodzielny powrót to na własnych nogach,  a nie samemu... Coś mi tu smierdzi próbą wyłudzenia odszkodowania od szkoły
Avatar
miki / 19 grudnia 2018 r. o 14:38
+3
Trzy razy tekst przeczytałam i jak byk tam jest, ze chłopak wracał z basenu do domu!  Po wyjsciu z zajęć prawnie znajduje sie pod  opieką rodziców! Co ma dyrektor do tego czy którykolwiek z pracowników? Winny jest kierowca. Koniec kropka. 
Avatar
Do Matka / 19 grudnia 2018 r. o 12:52
-1
Dokładnie tak jest ,ale jak widać ludzie tego nie rozumieją.Ciekawe co by mówili gdyby to o ich dziecko chodziło.
Avatar
matka / 19 grudnia 2018 r. o 09:15
0
to ma dyrektor że to były obowiązkowe zajęcia na pływalni i szkoła w tym czasie odpowiadała za dziecko... dyrektor powinien zapewnić co najmniej 1 opiekuna na grupę uczniów których zaprowadzi na basen i doprowadzi do szkoły. A jeżeli dziecku coś się stanie już po wyjściu że szkoły wtedy odpowiadają rodzice...