Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 grudnia 2018 r.
20:23

Tragiczna śmierć 12-latka potrąconego na przejściu. Nagana dla dyrektora szkoły

Autor: Zdjęcie autora ask
0 20 A A
Chłopiec przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Jadący z prędkością ok. 74 km/h (dopuszczalna prędkość w tym miejscu to 50 km/h) ford mondeo nie wyhamował
Chłopiec przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Jadący z prędkością ok. 74 km/h (dopuszczalna prędkość w tym miejscu to 50 km/h) ford mondeo nie wyhamował

Nagana z ostrzeżeniem – to kara wydana przez komisję dyscyplinarną dla nauczycieli byłemu już dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Chodzi o sprawę śmiertelnego potrącenia chłopca, który wracał z pływalni do domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tragedii doszło w grudniu 2016 roku. Rafał wracał do domu sam z obowiązkowych zajęć na krytej pływalni OSiR w Zamościu. Na oznakowanym przejściu dla pieszych został potrącony przez samochód i zmarł dwa dni później w szpitalu. Rodzice dziecka od samego początku podkreślali, że winnymi zdarzenia są pracownicy szkoły, którzy pozwolili, by uczniowie chodzili po mieście bez opieki.

To, że uczniowie powinni mieć zapewnioną opiekę podczas obowiązkowych wyjść na basen, stwierdził Rzecznik Praw Dziecka, a także Rzecznik Dyscyplinarny dla Nauczycieli przy wojewodzie lubelskim. Uznał on, że dyrektor szkoły uchybił godności zawodu i obowiązkom nauczyciela oraz dyrektora. Mimo że dyrektor przeszedł na emeryturę, wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

– Sprawa dotyczyła niewłaściwego organizowania opieki nad uczniami przy przemieszczaniu ze szkoły na basen – informuje Weronika Jezior, szefowa Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli w Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Pan dyrektor ukarany został naganą z ostrzeżeniem. Jest to najniższa kara, jaką nałożyć może komisja – dodaje.

Ojciec chłopca nie kryje zadowolenia. – Kara jest najniższa, ale jest to stwierdzenie winy i nieprawidłowości, jakie panowały w szkole – mówi Grzegorz Małys. – Boję się jedynie, że pan dyrektor zacznie się teraz odwoływać i sprawa się przedawni. Dyrektor zapewne odwoła się do drugiej instancji jaką jest Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Edukacji Narodowej, a w przypadku ponownego niekorzystnego wyroku i zapewne do trzeciej instancji, jaką jest sąd pracy. Obawiam się więc formalnego umorzenie sprawy w związku z przedawnieniem.

– Z informacji, jakie posiadam, umorzenie nie będzie możliwe – zaznacza jednak Weronika Jezior. – Orzeczenie zostało wysłane już w poniedziałek. Po jego otrzymaniu pan dyrektor będzie miał dwa tygodnie na ewentualne odwołanie. Takie sprawy są załatwiane sprawnie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 o 23:00
+31
G... prawda. Wina jest kierowcy, bo jechal o 24 km za szybko. Przekraczanie prędkości powinno być traktowane jak przestępstwo, bo jak widać jest zabójcze. Nauczyciel NIE jest winny. Być może rodzice sami jeżdżą powyżej 50/h po mieście i nie rozumieją, że prędkość jest jedyną przyczyną tej śmierci. Kiedyś było takie hasło 50/h = życie. Zapamiętajcie
Avatar
zalll / 18 grudnia 2018 o 22:47
+30
chore czasy, 12 latek powinien pępowine może jeszcze mieć żeby nie oddalił się od dyrektora, puknijcie się ludzie, jak .chcecie być poważnie traktowani to zachowujcie się poważnie.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 o 21:04
+30
To kazdego dziecka ma pilnowac oddzielny praciwnik? Nie ogarniam
Avatar
Ja / 18 grudnia 2018 o 21:24
+27
A rodzice to od czego są ?
Avatar
Bizon / 19 grudnia 2018 o 05:52
+26
Co ma do tego Dyrektor?! Kierowca jechał za szybko i nie zachował szczególnej ostrożności na przejściu!Co on był ślepy czy pisał sms?!Nie wiedział ,że nie jedzie autostradą?!Przy odrobinie wyobraźni zatrzymał by auto i nie doszło by do nieszczęścia!
Avatar
Marcin / 18 grudnia 2018 o 21:39
+26
Szkoła to nie nańka.  Rodzice mają teraz za dobrze ze  szkoła. Wszystkiego winni są nauczyciele i dyrektor. Co za czasy !!!
Avatar
fish1 / 19 grudnia 2018 o 06:03
+14
Ojciec dzieciaka w ten sposób stara się uspokoić wyrzuty sumienia po śmierci swego dziecka.
Avatar
Zamościanin / 19 grudnia 2018 o 07:32
+11
Ja w wieku 7 lat jeździłem do szkoły autobusem lub piszo bo mieszkałem na nowym mieście a szkołe miałem na plantach...żyje mam się dobrze..
Avatar
miki / 19 grudnia 2018 o 14:44
+10
a, i proponuję doczytac tekst na ten temat z ub roku. Mamuśka podpisała w szkole  zgodę na samodzielny powrót syna do domu. Potem się wykręcała, że wg niej samodzielny powrót to na własnych nogach,  a nie samemu... Coś mi tu smierdzi próbą wyłudzenia odszkodowania od szkoły
Avatar
dd / 19 grudnia 2018 o 07:28
+9
Rzecznik dyscyplinarny jest wykorzystywany do niszczenia porządnych ludzi. Wy, tam w Kuratorium, obudźcie się - przecież to wasza wina i odpowiedzialność.
Avatar
Henio / 1 stycznia 2019 o 17:45
+1
Nikogo nie bronię, tylko - widzę, że nie doczytałeś - apeluję o rozwagę tak do pieszych, jak i kierujących pojazdami. A jak Tobie się przytrafi, że jakaś "L" ustąpi Ci pierwszeństwa, to powtarzam, nie właź dziarsko na przejście.
Avatar
tom / 1 stycznia 2019 o 15:10
+2
Tak.Właśnie Ty sie opamietaj.Bo nie masz w ogóle racji.Bo Ty nie znasz całej sytuacji.Bo akurat ten uczeń nie wpakował sie tak od razu na jezdnie na pasach.Tylko ,,L "ustąpiła mu pierwszeństwo.A tamten kierowca wpakował sie od razu.Wiec sam powinien sie rozejrzec.Wie Ty człowieku Jesteś niemyśłący jak reszta ludzi forum.A tak w ogóle ciesz sie ż Ciebie sie nie przytrafiła taka tragedia.Wtedy byś innaczej myślał.Tylko teraz wyjazd i powrót na basen w szkołach jest obowiązkowy z poiekunem w-fu.Bo rodzice by na to nie pozwolili.I żadeń uczeń by nie uczestniczył.A Pana Dyrektora znam osobiście, tylko z pozoru taki miły,ale brak u niego kompetencji i pomocy w jakiejkolwiek sprawy.A pieniądze brał ,tylko za co.Nagle teraz uciekł na emeryture bo dobrze wiedział czym śmierdzi.Wiec nie masz racji,jedynie tylko bronisz.
Tak.Właśnie Ty sie opamietaj.Bo nie masz w ogóle racji.Bo Ty nie znasz całej sytuacji.Bo akurat ten uczeń nie wpakował sie tak od razu na jezdnie na pasach.Tylko ,,L "ustąpiła mu pierwszeństwo.A tamten kierowca wpakował sie od razu.Wiec sam powinien sie rozejrzec.Wie Ty człowieku Jesteś niemyśłący jak reszta ludzi forum.A tak w ogóle ciesz sie ż Ciebie sie nie przytrafiła taka tragedia.Wtedy byś innaczej myślał.Tylko teraz wyjazd i powrót na basen w szkołach jest obowiązkowy z poiekunem w-fu.Bo rodzice by na to nie pozwolili.I żadeń ucz... rozwiń
Avatar
Henio / 30 grudnia 2018 o 13:50
0
Tak, LUDZIE, OPAMIĘTAJCIE SIĘ. Jeżeli idziecie, to nie właźcie dziarsko na przejście, tylko dlatego, że ktoś się zatrzymał. Przed wejściem przynajmniej ROZEJRZYJCIE SIĘ! A jeżeli jedziecie, to przed każdym przejściem zachowajcie szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy ktoś już się wcześniej zatrzymał.   
Avatar
Tom / 29 grudnia 2018 o 23:19
+3
Ludzie!!!!!!!!!!Opamietajcie sie to co Wy wypisujecie .Jesteście zaślepieni.To ewidentnie wina Dyrektora i tej szkoły.To on powinien zapewnic opieke uczniów na basen.Basen byłw ramach zajec szkolnych obowiązkowych.I to oni powinni zapewnic opieke.Tylko,że jakby sie przytrafiła taka sytuacja  waszych dzieci ,to byście takich durnych Waszych komentarzy nie pisali.Dyrektor nie dopełnił obowiązku szkolnego,co jest w przeoisach prawa i regulaminach szkoły.Za to biora pieniądze.To tak jak dzieci idą do kina bez opieki nauczyciela,czy lekcje bez nauczyciela.Tyle w temacie
Avatar
Djr / 22 grudnia 2018 o 12:11
+1
Mnie osobiście krew zalewa przez całą tą sytuację. Rodzice tego chłopca są jacyś nienormalni. Z ich toku myślenia wynika, że nauczyciele mają być odpowiedzialni za dziecko kiedy tylko przekroczy próg domu. Chore. Winny jest tylko i wyłącznie kierowca, który wyprzedzał na przejściu! Ale jakoś o nim cicho, a wszyscy się czepili szkoły i dyrektora. Na ich miejscu zrobiłbym przetarg na dowozy dzieci na basen i niech rodzice płacą skoro te zajęcia są takie niezbędne.
Avatar
ODSZKODOWANIA 513 996555 / 19 grudnia 2018 o 18:33
+1
Ze względu na wiek tragicznie zmarłego chłopca, Rodzina może wystąpić o zadośćuczynienie  do tow ubezpieczeniowego, w którym  miał zawartą polisę OC właściciel pojazdu. 
Avatar
miki / 19 grudnia 2018 o 14:44
+10
a, i proponuję doczytac tekst na ten temat z ub roku. Mamuśka podpisała w szkole  zgodę na samodzielny powrót syna do domu. Potem się wykręcała, że wg niej samodzielny powrót to na własnych nogach,  a nie samemu... Coś mi tu smierdzi próbą wyłudzenia odszkodowania od szkoły
Avatar
miki / 19 grudnia 2018 o 14:38
+3
Trzy razy tekst przeczytałam i jak byk tam jest, ze chłopak wracał z basenu do domu!  Po wyjsciu z zajęć prawnie znajduje sie pod  opieką rodziców! Co ma dyrektor do tego czy którykolwiek z pracowników? Winny jest kierowca. Koniec kropka. 
Avatar
Do Matka / 19 grudnia 2018 o 12:52
-1
Dokładnie tak jest ,ale jak widać ludzie tego nie rozumieją.Ciekawe co by mówili gdyby to o ich dziecko chodziło.
Avatar
matka / 19 grudnia 2018 o 09:15
0
to ma dyrektor że to były obowiązkowe zajęcia na pływalni i szkoła w tym czasie odpowiadała za dziecko... dyrektor powinien zapewnić co najmniej 1 opiekuna na grupę uczniów których zaprowadzi na basen i doprowadzi do szkoły. A jeżeli dziecku coś się stanie już po wyjściu że szkoły wtedy odpowiadają rodzice...
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Potrzebni lektorzy do plenerowego czytania

Potrzebni lektorzy do plenerowego czytania 0 4

Biblioteka Miejska w Puławach szuka lektorów, którzy chcieliby wziąć udział w akcji "Narodowego Czytania". Odbędzie się ona 7 września przy ul. Głębokiej w Puławach. Czytane będą polskie nowele.

Śmigłowiec lądował na osiedlu Borek. Co się stało?

Śmigłowiec lądował na osiedlu Borek. Co się stało? 0 3

Niecodziennie lądowanie śmigłowca zaobserwował nasz czytelnik.

Pierwszy żłobek w gminie Józefów. Trwają prace budowlane

Pierwszy żłobek w gminie Józefów. Trwają prace budowlane 0 0

Pierwszy żłobek samorządowy w Józefowie przyjmie najmłodszych od 1 września. Wszystkie przetargi, związane z przygotowanej nowej placówki są rozstrzygnięte, część umów już jest realizowana, a większość pieniędzy na ten cel gmina Józefów pozyskała z Unii Europejskiej

Paweł Miesiąc: Jestem zadowolony z tego, że mogę tu jeździć
Magazyn

Paweł Miesiąc: Jestem zadowolony z tego, że mogę tu jeździć 25 3

ROZMOWA z Pawłem Miesiącem, żużlowcem Speed Car Motoru Lublin

Po dwóch latach stadion już gotowy.  Jak zakończył się pierwszy mecz ligowy?

Po dwóch latach stadion już gotowy. Jak zakończył się pierwszy mecz ligowy? 60 4

Efektownie wypadł debiut nowego stadionu w Opolu Lubelskim. Miejscowy MKS Opolanin pokonał w pierwszym meczu ligi okręgowej LKS Stróża 5:1. W Opolu piłkarze cieszą się grą na najładniejszym stadionie w okręgówce.

Kolejna szansa na OZE. Złóż wniosek

Kolejna szansa na OZE. Złóż wniosek 3 4

Biała Podlaska daje drugą szansę mieszkańcom na montaż odnawialnych źródeł energii (OZE). Do wyboru kolektory słoneczne albo instalacje fotowoltaiczne.

Wypadek koło Sławatycz. Utrudnienia przez kilka godzin

Wypadek koło Sławatycz. Utrudnienia przez kilka godzin 6 0

W Sławatyczach Kolonii (powiat bialski) zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Bogdanka Motor Lublin ze srebrem Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych

Bogdanka Motor Lublin ze srebrem Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych 0 3

Juniorzy Bogdanki Motoru Lublin wywalczyli srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych w Gorzowie Wielkopolskim. Najlepsi byli żużlowcy Stelmet Falubazu Zielona Góra, a brąz trafił do Bocar Włókniarza Częstochowa

"Ołów w dziczyźnie". Niektóre maszyny pracują tu całą dobę i kosztują krocie
Magazyn

"Ołów w dziczyźnie". Niektóre maszyny pracują tu całą dobę i kosztują krocie 1 2

Jeden z najlepszych zakładów badawczych w naszym kraju. Działający od 74 lat Państwowy Instytut Weterynaryjny pracuje, analizuje próbki, potwierdza występowanie chorób zakaźnych i dba o to, żeby w żywności pochodzenia zwierzęcego było jak mniej szkodliwych substancji

Gdzie znaleźć takie grzyby? Nasz czytelnik zdradza

Gdzie znaleźć takie grzyby? Nasz czytelnik zdradza 32 3

Nasz czytelnik, pan Kornel podzielił się z nami zdjęciami z grzybobrania. Na wysyp grzybów trafił w lasach w gminie Chodel.

Awanse generalskie. Generał Artur Jakubczyk na czele świeżo formowanej dywizji

Awanse generalskie. Generał Artur Jakubczyk na czele świeżo formowanej dywizji 2 8

18 dywizja ma dowódcę. Prezydent mianował generałem 46-letniego Artura Jakubczyka dowódcę 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.

Jarmark Jagielloński w Lublinie. Tak było w sobotę[zdjęcia i program]
galeria

Jarmark Jagielloński w Lublinie. Tak było w sobotę[zdjęcia i program] 0 7

Do niedzieli w Lublinie trwa coroczny Jarmark Jagielloński. W tym roku często przewijającym się motywem jest pszczelarstwo.

"Jeśli do tego dojdzie, ja swojego domu tutaj nie zbuduję". Mieszkańcy nie chcą masztu

"Jeśli do tego dojdzie, ja swojego domu tutaj nie zbuduję". Mieszkańcy nie chcą masztu 39 30

Sieć komórkowa Play regularnie powiększa ilość swoich masztów przekaźnikowych. Jeden z najnowszych ma stanąć w gminie Kazimierz Dolny, w miejscowości Jeziorszczyzna. Mieszkańcy wioski obawiają się negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego na ich zdrowie oraz spadku cen działek.

Żywność w polskich sklepach jest najdroższa od 8 lat. Ceny warzyw ostro w górę

Żywność w polskich sklepach jest najdroższa od 8 lat. Ceny warzyw ostro w górę 118 34

Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że w ciągu ostatniego roku ceny warzyw poszybowały w górę o ponad 32 procent. Tempo wzrostu ich cen jest najwyższe od 20 lat.

Skręcał w lewo i nie ustąpił pierwszeństwa. Motocyklista w szpitalu

Skręcał w lewo i nie ustąpił pierwszeństwa. Motocyklista w szpitalu 0 0

Motocykl zderzył się z volkswagenem. Do szpitala trafił 40-letni kierowca motocykla.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.