Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 grudnia 2018 r.
20:23

Tragiczna śmierć 12-latka potrąconego na przejściu. Nagana dla dyrektora szkoły

Autor: Zdjęcie autora ask
0 20 A A
Chłopiec przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Jadący z prędkością ok. 74 km/h (dopuszczalna prędkość w tym miejscu to 50 km/h) ford mondeo nie wyhamował
Chłopiec przechodził przez oznakowane przejście dla pieszych na ul. Wyszyńskiego. Jadący z prędkością ok. 74 km/h (dopuszczalna prędkość w tym miejscu to 50 km/h) ford mondeo nie wyhamował

Nagana z ostrzeżeniem – to kara wydana przez komisję dyscyplinarną dla nauczycieli byłemu już dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Chodzi o sprawę śmiertelnego potrącenia chłopca, który wracał z pływalni do domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tragedii doszło w grudniu 2016 roku. Rafał wracał do domu sam z obowiązkowych zajęć na krytej pływalni OSiR w Zamościu. Na oznakowanym przejściu dla pieszych został potrącony przez samochód i zmarł dwa dni później w szpitalu. Rodzice dziecka od samego początku podkreślali, że winnymi zdarzenia są pracownicy szkoły, którzy pozwolili, by uczniowie chodzili po mieście bez opieki.

To, że uczniowie powinni mieć zapewnioną opiekę podczas obowiązkowych wyjść na basen, stwierdził Rzecznik Praw Dziecka, a także Rzecznik Dyscyplinarny dla Nauczycieli przy wojewodzie lubelskim. Uznał on, że dyrektor szkoły uchybił godności zawodu i obowiązkom nauczyciela oraz dyrektora. Mimo że dyrektor przeszedł na emeryturę, wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

– Sprawa dotyczyła niewłaściwego organizowania opieki nad uczniami przy przemieszczaniu ze szkoły na basen – informuje Weronika Jezior, szefowa Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli w Kuratorium Oświaty w Lublinie. – Pan dyrektor ukarany został naganą z ostrzeżeniem. Jest to najniższa kara, jaką nałożyć może komisja – dodaje.

Ojciec chłopca nie kryje zadowolenia. – Kara jest najniższa, ale jest to stwierdzenie winy i nieprawidłowości, jakie panowały w szkole – mówi Grzegorz Małys. – Boję się jedynie, że pan dyrektor zacznie się teraz odwoływać i sprawa się przedawni. Dyrektor zapewne odwoła się do drugiej instancji jaką jest Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Edukacji Narodowej, a w przypadku ponownego niekorzystnego wyroku i zapewne do trzeciej instancji, jaką jest sąd pracy. Obawiam się więc formalnego umorzenie sprawy w związku z przedawnieniem.

– Z informacji, jakie posiadam, umorzenie nie będzie możliwe – zaznacza jednak Weronika Jezior. – Orzeczenie zostało wysłane już w poniedziałek. Po jego otrzymaniu pan dyrektor będzie miał dwa tygodnie na ewentualne odwołanie. Takie sprawy są załatwiane sprawnie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 23:00
+31
G... prawda. Wina jest kierowcy, bo jechal o 24 km za szybko. Przekraczanie prędkości powinno być traktowane jak przestępstwo, bo jak widać jest zabójcze. Nauczyciel NIE jest winny. Być może rodzice sami jeżdżą powyżej 50/h po mieście i nie rozumieją, że prędkość jest jedyną przyczyną tej śmierci. Kiedyś było takie hasło 50/h = życie. Zapamiętajcie
Avatar
zalll / 18 grudnia 2018 r. o 22:47
+30
chore czasy, 12 latek powinien pępowine może jeszcze mieć żeby nie oddalił się od dyrektora, puknijcie się ludzie, jak .chcecie być poważnie traktowani to zachowujcie się poważnie.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2018 r. o 21:04
+30
To kazdego dziecka ma pilnowac oddzielny praciwnik? Nie ogarniam
Avatar
Ja / 18 grudnia 2018 r. o 21:24
+27
A rodzice to od czego są ?
Avatar
Bizon / 19 grudnia 2018 r. o 05:52
+26
Co ma do tego Dyrektor?! Kierowca jechał za szybko i nie zachował szczególnej ostrożności na przejściu!Co on był ślepy czy pisał sms?!Nie wiedział ,że nie jedzie autostradą?!Przy odrobinie wyobraźni zatrzymał by auto i nie doszło by do nieszczęścia!
Avatar
Marcin / 18 grudnia 2018 r. o 21:39
+26
Szkoła to nie nańka.  Rodzice mają teraz za dobrze ze  szkoła. Wszystkiego winni są nauczyciele i dyrektor. Co za czasy !!!
Avatar
fish1 / 19 grudnia 2018 r. o 06:03
+14
Ojciec dzieciaka w ten sposób stara się uspokoić wyrzuty sumienia po śmierci swego dziecka.
Avatar
Zamościanin / 19 grudnia 2018 r. o 07:32
+11
Ja w wieku 7 lat jeździłem do szkoły autobusem lub piszo bo mieszkałem na nowym mieście a szkołe miałem na plantach...żyje mam się dobrze..
Avatar
miki / 19 grudnia 2018 r. o 14:44
+10
a, i proponuję doczytac tekst na ten temat z ub roku. Mamuśka podpisała w szkole  zgodę na samodzielny powrót syna do domu. Potem się wykręcała, że wg niej samodzielny powrót to na własnych nogach,  a nie samemu... Coś mi tu smierdzi próbą wyłudzenia odszkodowania od szkoły
Avatar
dd / 19 grudnia 2018 r. o 07:28
+9
Rzecznik dyscyplinarny jest wykorzystywany do niszczenia porządnych ludzi. Wy, tam w Kuratorium, obudźcie się - przecież to wasza wina i odpowiedzialność.
Avatar
Henio / 1 stycznia 2019 r. o 17:45
+1
Nikogo nie bronię, tylko - widzę, że nie doczytałeś - apeluję o rozwagę tak do pieszych, jak i kierujących pojazdami. A jak Tobie się przytrafi, że jakaś "L" ustąpi Ci pierwszeństwa, to powtarzam, nie właź dziarsko na przejście.
Avatar
tom / 1 stycznia 2019 r. o 15:10
+2
Tak.Właśnie Ty sie opamietaj.Bo nie masz w ogóle racji.Bo Ty nie znasz całej sytuacji.Bo akurat ten uczeń nie wpakował sie tak od razu na jezdnie na pasach.Tylko ,,L "ustąpiła mu pierwszeństwo.A tamten kierowca wpakował sie od razu.Wiec sam powinien sie rozejrzec.Wie Ty człowieku Jesteś niemyśłący jak reszta ludzi forum.A tak w ogóle ciesz sie ż Ciebie sie nie przytrafiła taka tragedia.Wtedy byś innaczej myślał.Tylko teraz wyjazd i powrót na basen w szkołach jest obowiązkowy z poiekunem w-fu.Bo rodzice by na to nie pozwolili.I żadeń uczeń by nie uczestniczył.A Pana Dyrektora znam osobiście, tylko z pozoru taki miły,ale brak u niego kompetencji i pomocy w jakiejkolwiek sprawy.A pieniądze brał ,tylko za co.Nagle teraz uciekł na emeryture bo dobrze wiedział czym śmierdzi.Wiec nie masz racji,jedynie tylko bronisz.
Tak.Właśnie Ty sie opamietaj.Bo nie masz w ogóle racji.Bo Ty nie znasz całej sytuacji.Bo akurat ten uczeń nie wpakował sie tak od razu na jezdnie na pasach.Tylko ,,L "ustąpiła mu pierwszeństwo.A tamten kierowca wpakował sie od razu.Wiec sam powinien sie rozejrzec.Wie Ty człowieku Jesteś niemyśłący jak reszta ludzi forum.A tak w ogóle ciesz sie ż Ciebie sie nie przytrafiła taka tragedia.Wtedy byś innaczej myślał.Tylko teraz wyjazd i powrót na basen w szkołach jest obowiązkowy z poiekunem w-fu.Bo rodzice by na to nie pozwolili.I żadeń ucz... rozwiń
Avatar
Henio / 30 grudnia 2018 r. o 13:50
0
Tak, LUDZIE, OPAMIĘTAJCIE SIĘ. Jeżeli idziecie, to nie właźcie dziarsko na przejście, tylko dlatego, że ktoś się zatrzymał. Przed wejściem przynajmniej ROZEJRZYJCIE SIĘ! A jeżeli jedziecie, to przed każdym przejściem zachowajcie szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy ktoś już się wcześniej zatrzymał.   
Avatar
Tom / 29 grudnia 2018 r. o 23:19
+3
Ludzie!!!!!!!!!!Opamietajcie sie to co Wy wypisujecie .Jesteście zaślepieni.To ewidentnie wina Dyrektora i tej szkoły.To on powinien zapewnic opieke uczniów na basen.Basen byłw ramach zajec szkolnych obowiązkowych.I to oni powinni zapewnic opieke.Tylko,że jakby sie przytrafiła taka sytuacja  waszych dzieci ,to byście takich durnych Waszych komentarzy nie pisali.Dyrektor nie dopełnił obowiązku szkolnego,co jest w przeoisach prawa i regulaminach szkoły.Za to biora pieniądze.To tak jak dzieci idą do kina bez opieki nauczyciela,czy lekcje bez nauczyciela.Tyle w temacie
Avatar
Djr / 22 grudnia 2018 r. o 12:11
+1
Mnie osobiście krew zalewa przez całą tą sytuację. Rodzice tego chłopca są jacyś nienormalni. Z ich toku myślenia wynika, że nauczyciele mają być odpowiedzialni za dziecko kiedy tylko przekroczy próg domu. Chore. Winny jest tylko i wyłącznie kierowca, który wyprzedzał na przejściu! Ale jakoś o nim cicho, a wszyscy się czepili szkoły i dyrektora. Na ich miejscu zrobiłbym przetarg na dowozy dzieci na basen i niech rodzice płacą skoro te zajęcia są takie niezbędne.
Avatar
ODSZKODOWANIA 513 996555 / 19 grudnia 2018 r. o 18:33
+1
Ze względu na wiek tragicznie zmarłego chłopca, Rodzina może wystąpić o zadośćuczynienie  do tow ubezpieczeniowego, w którym  miał zawartą polisę OC właściciel pojazdu. 
Avatar
miki / 19 grudnia 2018 r. o 14:44
+10
a, i proponuję doczytac tekst na ten temat z ub roku. Mamuśka podpisała w szkole  zgodę na samodzielny powrót syna do domu. Potem się wykręcała, że wg niej samodzielny powrót to na własnych nogach,  a nie samemu... Coś mi tu smierdzi próbą wyłudzenia odszkodowania od szkoły
Avatar
miki / 19 grudnia 2018 r. o 14:38
+3
Trzy razy tekst przeczytałam i jak byk tam jest, ze chłopak wracał z basenu do domu!  Po wyjsciu z zajęć prawnie znajduje sie pod  opieką rodziców! Co ma dyrektor do tego czy którykolwiek z pracowników? Winny jest kierowca. Koniec kropka. 
Avatar
Do Matka / 19 grudnia 2018 r. o 12:52
-1
Dokładnie tak jest ,ale jak widać ludzie tego nie rozumieją.Ciekawe co by mówili gdyby to o ich dziecko chodziło.
Avatar
matka / 19 grudnia 2018 r. o 09:15
0
to ma dyrektor że to były obowiązkowe zajęcia na pływalni i szkoła w tym czasie odpowiadała za dziecko... dyrektor powinien zapewnić co najmniej 1 opiekuna na grupę uczniów których zaprowadzi na basen i doprowadzi do szkoły. A jeżeli dziecku coś się stanie już po wyjściu że szkoły wtedy odpowiadają rodzice...
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Manifestacja KOD w Lublinie. Stają w obronie sędziów
zdjęcia
galeria

Manifestacja KOD w Lublinie. Stają w obronie sędziów

Około 40 osób zebrało się pod budynkiem Sądu Okręgowego. Członkowie i sympatycy KOD w taki sposób okazali solidarność z szykanowanymi sędziami.

Cene łupy gospodarzy. Wyniki Keeza bialskiej klasy okręgowej

Cene łupy gospodarzy. Wyniki Keeza bialskiej klasy okręgowej

W 10. kolejce swoje mecze wygrały: Sokół Adamów, Unia Żabików, Grom Kąkolewnica, Ar-Tig Huta Dąbrowa, Bad Boys Zastawie i ŁKS Łazy

Nie żyje Colin Powell, były sekretarz stanu USA
film

Nie żyje Colin Powell, były sekretarz stanu USA

Colin Powell, pierwszy czarnoskóry sekretarz stanu USA, zmarł z powodu komplikacji związanych z COVID-19 - przekazała jego rodzina. Miał 84 lata.

Puławy. Radny prosi, żeby senior nie musiał mieć biletu

Puławy. Radny prosi, żeby senior nie musiał mieć biletu

W większości miast, osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą podróżować komunikacją miejską bezpłatnie. Na potwierdzenie tej ulgi wystarczy dowód tożsamości. W Puławach jest inaczej. Miejski przewoźnik wymaga posiadania elektronicznego biletu, ze zdobyciem którego seniorzy mają kłopoty.

W Wąwolnicy zamykają ośrodek. Przez COVID-19

W Wąwolnicy zamykają ośrodek. Przez COVID-19

Z powodu potwierdzonego zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników, do odwołania zamknięty dla interesantów pozostaje Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąwolnicy.

Ostatnie pożegnanie Tadeusza Szkołuta, ps. „Giewont”
zdjęcia
galeria

Ostatnie pożegnanie Tadeusza Szkołuta, ps. „Giewont”

Świdnik pożegnał porucznika Tadeusza Szkołuta, ps. „Giewont”, żołnierza Armii Krajowej, który zmarł 15 października w wieku 97 lat.

Nowa radna w Zamościu. Zastąpi Piotra Małysza

Nowa radna w Zamościu. Zastąpi Piotra Małysza

Jolanta Buryło zdecydowała się i zostanie nową radną miejską. Podpisała dokumenty u komisarza wyborczego. Zajmie miejsce w radzie, które opuścił Piotr Małysz.

Lublin. Ile będzie trzeba zapłacić za odholowanie samochodu?

Lublin. Ile będzie trzeba zapłacić za odholowanie samochodu?

Znamy już propozycję przyszłorocznych stawek opłat za odholowanie z ulicy nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. W większości przypadków podwyżki nie będzie.

Szafa dobrych uczynków - bezpłatne warsztaty dla mieszkańców
15 października 2021, 10:00

Szafa dobrych uczynków - bezpłatne warsztaty dla mieszkańców

W związku z akcją społeczną "Szafa dobrych uczynków", realizowaną po raz drugi przez SKENDE i IKEA, od 19 do 29 odbędą się bezpłatne warsztaty dla mieszkańców miasta.

Lider z Rejowca zgubił punkty w Suchawie. Grała Keeza chełmska klasa okręgowa

Lider z Rejowca zgubił punkty w Suchawie. Grała Keeza chełmska klasa okręgowa

Ruch Izbica lepszy od Hutnika Dubeczno. Ogniwo Wierzbica rozbiło Start-Regent Pawłów, a Hetman Żółkiewka wywiózł komplet punktów z terenu Unii Białopole

Agnieszka Czyżewska Jacquemet z Radia Lublin nagrodzona za reportaż o ofierze księdza

Agnieszka Czyżewska Jacquemet z Radia Lublin nagrodzona za reportaż o ofierze księdza

Radiowa opowieść o mężczyźnie, który był molestowany przez księdza, została doceniona na Prix Europa Radio Documentary Special Cammandation 2021. To reportaż Agnieszki Czyżewskiej Jacquemet z Radia Lublin.

W centrum handlowym w Lublinie stanęła specjalna szafa

W centrum handlowym w Lublinie stanęła specjalna szafa

Już po raz kolejny ruszyła akcja Szafa Dobrych Uczynków. Dzięki niej można pomóc potrzebującym.

Tak może się zmienić pięć ulic w Lublinie
Wizualizacje
galeria

Tak może się zmienić pięć ulic w Lublinie

Dzisiaj poznaliśmy plany przebudowy pięciu śródmiejskich ulic: Szambelańskiej, Zielonej, Gilasa, Przechodniej i odcinka ul. Staszica. Uwagi do tych planów można zgłaszać Urzędowi Miasta do 2 listopada.

Jedyna taka okazja w Polsce. Tancerze Piny Bausch pokażą w Lublinie „Kontakthof”

Jedyna taka okazja w Polsce. Tancerze Piny Bausch pokażą w Lublinie „Kontakthof”

Zapowiadani dwa lata temu tancerze Piny Bausch w listopadzie przyjadą do Lublina! I tylko do nas, to jedyny występ w tej części Europy. Przywożą „Kontakthof”, którego nigdy nie pokazywali w Polsce.

Tanew Majdan Stary – Olimpiakos Tarnogród 2:1. Pozostałe wyniki Keeza zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary – Olimpiakos Tarnogród 2:1. Pozostałe wyniki Keeza zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary wyszarpała wygraną na własnym boisku przeciwko Olimpiakosowi Tarnogród w samej końcówce spotkania. Duży wpływ na losy spotkania miały czerwone kartki, które zawodnicy gości zobaczyli w końcówce spotkania

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium