Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

4 lutego 2015 r.
14:30
Edytuj ten wpis

Nici z gazu łupkowego? Amerykanie rezygnują z wydobycia w Polsce

115 13 A A

Chevron kończy poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Koncern doszedł do wniosku, że to zbyt kosztowna i mało opłacalna inwestycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chevron to jedna z największych firm naftowych na świecie. W Polsce amerykański koncern szukał gazu łupkowego od 6 lat. Ale kolejnych wierceń nie będzie. Firma poinformowała o tym w oświadczeniu przesłanym amerykańskim mediom. Chevron "nie będzie kontynuować operacji związanych z gazem z łupków w Polsce (…) Szanse tutaj nie są konkurencyjne w stosunku do innych szans w globalnym portfelu koncernu” - czytamy. Rzecznik koncernu powiedział agencji informacyjnej Bloomberg, że skały łupkowe w Polsce nie są odpowiednie do komercyjnego wydobycia gazu.

Nie opłaca się?

W 2009 roku Chevron uzyskał cztery koncesje, pozwalające na badanie łupków we wschodniej Polsce. Ważność koncesji Kraśnik i Frampol wygasła w grudnia. Koncesje Zwierzyniec i Grabowiec są ważne do końca roku. Amerykański koncern wykonał u nas cztery odwierty. Tylko w jednym przeprowadzono pełne szczelinowanie hydrauliczne. To zabieg pozwalający na uwolnienie gazu ze skał. Pozwala również ocenić, czy stała eksploatacja złoża będzie opłacalna. Najwyraźniej w tym przypadku nie było na to szans.

Amerykański koncern współpracował ze spółką PGNiG. Firmy wspólnie szukały gazu na Roztoczu, gdzie wykonały odwiert w gminie Susiec. O dalszych pracach w tym miejscu zdecydują Polscy. Chevron zapewne zakończy kooperację, choć jasnych deklaracji na razie brakuje. Rzecznik polskiego oddziału koncernu nie odbiera telefonu i nie komentuje sprawy.

Specjaliści z branży przyznają, że "łupki” nie budzą już takich nadziei, jak kiedyś. Badania znacznie zwolniły, a ich wyniki nie przekładają się na inwestycje.

- Formalnie firmy prowadzą poszukiwania w naszym regionie, ale nikt nie robi odwiertów - mówi Stanisław Kurek, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie. - Chevron zrobił jeden odwiert wspólnie z PGNiG i na tym koniec. Pozostał tylko Orlen, który obecnie jest najbardziej aktywny w poszukiwaniach.

18 odwiertów

Jak wynika z danych OUG, do tej pory w naszym województwie wykonano 18 odwiertów. W trzech przeprowadzono szczelinowania. Kolejny odwiert ma powstać wiosną. Uzyskane do tej pory próbki trafiły do laboratoriów, ale wyniki badań pozostają tajemnicą.

Lubelskie okazało się dla amerykańskiego koncernu wyjątkowo trudnym poligonem. Działania firmy często trafiały na opór lokalnych społeczności. W miejscowości Żurawlów, niedaleko Grabowca mieszkańcy ponad rok protestowali przeciwko planowanym odwiertom.

Chevron nie jest pierwszą firmą, która rezygnuje z polskich łupków. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Exxon Mobil i Marathon Oil.
Czytaj więcej o:

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Adolf / 8 lutego 2015 o 18:34
0

ruscy sie przyjebali to sie wycofali

Avatar
mama / 6 lutego 2015 o 23:58
0

Protesty były jak najbardziej uzasadnione. Niedawno stan Nowy York ogłosił, po dwóch latach moratorium ostateczny zakaz szczelinowania hydraulicznego na ich terytorium, ze względu na zagrożenia dla zdrowia publicznego (była tam ogromna mobilizacja społeczna, bardzo dużo samorządów wprowadziło lokalne zakazy, a zorganizowani mieszkańcy współpracowali z naukowcami i wysyłali decydentom badania naukowe nad skutkami dla zdrowia wydobycia gazu łupkowego (jest już ok 400 raportów badawczych stawiających w wątpliwość możliwość bezpiecznego dla zdrowia stosowania tej technologii). Rolnicy z Żurawlowa są niezwykle świadomymi, mądrymi ludźmi o bardzo wysokim poziomie wiedzy i świadomości - na temat łupków, energii odnawialnych, zmian klimatu, demokracji obywatelskiej, prawa i innych kwestii. Brawo Żurawlów, wyjście Chevronu z Polski to bardzo dobra nowina dla przyszłych pokoleń Polaków. 

Protesty były jak najbardziej uzasadnione. Niedawno stan Nowy York ogłosił, po dwóch latach moratorium ostateczny zakaz szczelinowania hydraulicznego na ich terytorium, ze względu na zagrożenia dla zdrowia publicznego (była tam ogromna mobilizacja społeczna, bardzo dużo samorządów wprowadziło lokalne zakazy, a zorganizowani mieszkańcy współpracowali z naukowcami i wysyłali decydentom badania naukowe nad skutkami dla zdrowia wydobycia gazu łupkowego (jest już ok 400 raportów badawczych stawiających w wątpliwość możliwość bezpiecznego dla z... rozwiń

Avatar
mk / 5 lutego 2015 o 17:49
0

A co mieli powiedzieć? Powiezieli, że się nie opłaca, bo skoro odezwali się wiejscy "ekolodzy" od siedmiu boleści, ze sie nie zgadzają, że nie chcą, to sobie Chevron opuścił, z ciemnogrodem nie ma sensu walczyc

Avatar
ANTYPOLLL / 5 lutego 2015 o 10:56
0

JUŻ ZNOWU WYCHODZĄ POSLKIE KONCERNY, CHEVRON, TO GÓWNO WG MENÓW Z PGNiG!!CO ONI TAM WIEDZĄ O ŁUKACH, PEWNIE Z ROSJĄ SIĘ DOGADALI, BY MÓWIĆ,ZE GAZU NIET, TAK BĘDĄ PIER.....NASI "WSPANIALI"POLITYCY I MEDIA!!OJ POLAKU CZEMU TY ZAWSZE BYŁEŚ I JESTEŚ GŁUPI????!

Avatar
mosquito / 5 lutego 2015 o 09:44
0

konie jednego z "sukcesów" Tuska ?

Avatar
wizjoner / 5 lutego 2015 o 08:47
0

Łupki,trzymamy,mają i muszą być dla bolszewików, koniec i kropka.

Zrobi KACAP porządek z Ukraińcami,wtedy i po łupki przyjdzie.

Avatar
x / 5 lutego 2015 o 08:27
0

Myślę, że taki obrót sprawy zawdzięczamy ruskim

Avatar
asdad / 4 lutego 2015 o 22:48
0

No nic dziwnego że niema żadnych inwestycji na wsi skoro buractwo wszystkiemu się sprzeciwia

Avatar
PRZWIDUJĄCY / 4 lutego 2015 o 21:02
0

PRAWDA JEST TAKA ZE ZA MAX 2 LATA BEDZIE U NAS WOJENKA .BEDZIE WIELKI BRAT ZE WSCHODU I KAŻDA BD LUB MAXI FIRMA TO WIE I WYCOFUJE INTERESA JAK NAJDALEJ Z EUROPY SRODKOWO WSCHODNIEJ .JAK NIE WIERZYCIE TO POCZYTAJCIE ILE SOBIE AMUNICJI OSTANIO NAPRODUKOWALI TOWARZYSZE .CHYBA NIE NA KACZKI ?

Avatar
SYLWESTER / 4 lutego 2015 o 17:11
0

**************   DLACZEGO   BADANIA  NAD  ŁUPKAMI  SA   TAJEMNICA ? ************************** Szybko  do  Wyborów   by   wreszcie  Polacy  zrozumieli ,  źe   Polska   jest  bogatym  krajem  w  zasoby  nie  tylko  węgla  ale  właśnie   posiadamy  bardzo  duźe  pokłady  GAZU  ŁUPKOWEGO !. Oczywiście  ten  fakt  nie  moźe  się  podobać  krajom  od  których  kupujem  gaz  za  gigantyczne  pieniądze !.    Rosja  posiada  wieloletni   kontrakt  jako  ZDRADA  NARODOWA  podpisany   przez Przedstawiciela  Stronictwa  Ludowego  (PSL)  Waldemara  Pawlaka  a  jeźeli  chodzi  o  USA   to  równieź  nie  jest  zwolennikiem  dotarcia  w  Polsce  do  gazu  łupkowego  gdyź  USA  sprzedaje  Polsce  swój  gaz  łupkowy . )sic?)     Trudno  tylko  zrozumieć  dlaczego  Polska  sama  nie  poszu kuje  gazu  łupkowego  na  własnym  terytorium  Polski  ? .    Szybko  do  Wyborów ,  bo  gdy  wygra (PIS)  to  napewno  rozpocznie  droge   do  POLSKIEGO  ELDORADO !.   Oczekujemy .

**************   DLACZEGO   BADANIA  NAD  ŁUPKAMI  SA   TAJEMNICA ? ************************** Szybko  do  Wyborów   by   wreszcie  Polacy  zrozumieli ,  źe   Polska   jest  bogatym  krajem  w  zasoby  nie  tylko  węgla  ale  właśnie   posiadamy  bardzo  duźe  pokłady  GAZU  ŁUPKOWEGO !. Oczywiście  ten  fakt  nie  moźe  się&nb... rozwiń

Avatar
Adolf / 8 lutego 2015 o 18:34
0

ruscy sie przyjebali to sie wycofali

Avatar
mama / 6 lutego 2015 o 23:58
0

Protesty były jak najbardziej uzasadnione. Niedawno stan Nowy York ogłosił, po dwóch latach moratorium ostateczny zakaz szczelinowania hydraulicznego na ich terytorium, ze względu na zagrożenia dla zdrowia publicznego (była tam ogromna mobilizacja społeczna, bardzo dużo samorządów wprowadziło lokalne zakazy, a zorganizowani mieszkańcy współpracowali z naukowcami i wysyłali decydentom badania naukowe nad skutkami dla zdrowia wydobycia gazu łupkowego (jest już ok 400 raportów badawczych stawiających w wątpliwość możliwość bezpiecznego dla zdrowia stosowania tej technologii). Rolnicy z Żurawlowa są niezwykle świadomymi, mądrymi ludźmi o bardzo wysokim poziomie wiedzy i świadomości - na temat łupków, energii odnawialnych, zmian klimatu, demokracji obywatelskiej, prawa i innych kwestii. Brawo Żurawlów, wyjście Chevronu z Polski to bardzo dobra nowina dla przyszłych pokoleń Polaków. 

Protesty były jak najbardziej uzasadnione. Niedawno stan Nowy York ogłosił, po dwóch latach moratorium ostateczny zakaz szczelinowania hydraulicznego na ich terytorium, ze względu na zagrożenia dla zdrowia publicznego (była tam ogromna mobilizacja społeczna, bardzo dużo samorządów wprowadziło lokalne zakazy, a zorganizowani mieszkańcy współpracowali z naukowcami i wysyłali decydentom badania naukowe nad skutkami dla zdrowia wydobycia gazu łupkowego (jest już ok 400 raportów badawczych stawiających w wątpliwość możliwość bezpiecznego dla z... rozwiń

Avatar
mk / 5 lutego 2015 o 17:49
0

A co mieli powiedzieć? Powiezieli, że się nie opłaca, bo skoro odezwali się wiejscy "ekolodzy" od siedmiu boleści, ze sie nie zgadzają, że nie chcą, to sobie Chevron opuścił, z ciemnogrodem nie ma sensu walczyc

Avatar
ANTYPOLLL / 5 lutego 2015 o 10:56
0

JUŻ ZNOWU WYCHODZĄ POSLKIE KONCERNY, CHEVRON, TO GÓWNO WG MENÓW Z PGNiG!!CO ONI TAM WIEDZĄ O ŁUKACH, PEWNIE Z ROSJĄ SIĘ DOGADALI, BY MÓWIĆ,ZE GAZU NIET, TAK BĘDĄ PIER.....NASI "WSPANIALI"POLITYCY I MEDIA!!OJ POLAKU CZEMU TY ZAWSZE BYŁEŚ I JESTEŚ GŁUPI????!

Avatar
mosquito / 5 lutego 2015 o 09:44
0

konie jednego z "sukcesów" Tuska ?

Avatar
wizjoner / 5 lutego 2015 o 08:47
0

Łupki,trzymamy,mają i muszą być dla bolszewików, koniec i kropka.

Zrobi KACAP porządek z Ukraińcami,wtedy i po łupki przyjdzie.

Avatar
x / 5 lutego 2015 o 08:27
0

Myślę, że taki obrót sprawy zawdzięczamy ruskim

Avatar
asdad / 4 lutego 2015 o 22:48
0

No nic dziwnego że niema żadnych inwestycji na wsi skoro buractwo wszystkiemu się sprzeciwia

Avatar
PRZWIDUJĄCY / 4 lutego 2015 o 21:02
0

PRAWDA JEST TAKA ZE ZA MAX 2 LATA BEDZIE U NAS WOJENKA .BEDZIE WIELKI BRAT ZE WSCHODU I KAŻDA BD LUB MAXI FIRMA TO WIE I WYCOFUJE INTERESA JAK NAJDALEJ Z EUROPY SRODKOWO WSCHODNIEJ .JAK NIE WIERZYCIE TO POCZYTAJCIE ILE SOBIE AMUNICJI OSTANIO NAPRODUKOWALI TOWARZYSZE .CHYBA NIE NA KACZKI ?

Avatar
SYLWESTER / 4 lutego 2015 o 17:11
0

**************   DLACZEGO   BADANIA  NAD  ŁUPKAMI  SA   TAJEMNICA ? ************************** Szybko  do  Wyborów   by   wreszcie  Polacy  zrozumieli ,  źe   Polska   jest  bogatym  krajem  w  zasoby  nie  tylko  węgla  ale  właśnie   posiadamy  bardzo  duźe  pokłady  GAZU  ŁUPKOWEGO !. Oczywiście  ten  fakt  nie  moźe  się  podobać  krajom  od  których  kupujem  gaz  za  gigantyczne  pieniądze !.    Rosja  posiada  wieloletni   kontrakt  jako  ZDRADA  NARODOWA  podpisany   przez Przedstawiciela  Stronictwa  Ludowego  (PSL)  Waldemara  Pawlaka  a  jeźeli  chodzi  o  USA   to  równieź  nie  jest  zwolennikiem  dotarcia  w  Polsce  do  gazu  łupkowego  gdyź  USA  sprzedaje  Polsce  swój  gaz  łupkowy . )sic?)     Trudno  tylko  zrozumieć  dlaczego  Polska  sama  nie  poszu kuje  gazu  łupkowego  na  własnym  terytorium  Polski  ? .    Szybko  do  Wyborów ,  bo  gdy  wygra (PIS)  to  napewno  rozpocznie  droge   do  POLSKIEGO  ELDORADO !.   Oczekujemy .

**************   DLACZEGO   BADANIA  NAD  ŁUPKAMI  SA   TAJEMNICA ? ************************** Szybko  do  Wyborów   by   wreszcie  Polacy  zrozumieli ,  źe   Polska   jest  bogatym  krajem  w  zasoby  nie  tylko  węgla  ale  właśnie   posiadamy  bardzo  duźe  pokłady  GAZU  ŁUPKOWEGO !. Oczywiście  ten  fakt  nie  moźe  się&nb... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 2 0

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 3 0

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 0

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 9 9

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 5 11

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 7

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 4 9

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 12

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 24 14

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 50 5

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 3 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 17

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!