Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

31 lipca 2021 r.
18:19

Reaktywacja XVI-wiecznej akademii. "To olbrzymia szansa i wielka nobilitacja dla Zamościa"

Prof. Wojciech Kolanowski
Prof. Wojciech Kolanowski (fot. uph.edu.pl/archiwum)

Nie wyobrażam sobie aby można było zaprzepaścić szansę reaktywacji pięknego symbolu narodowego jakim jest żywa w sercach pokoleń Polaków tradycja Akademii Zamojskiej – uważa prof. Wojciech Kolanowski, jeden z członków komitetu skupiającego osoby działające, by reaktywować w Zamościu akademię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku sierpnia Senat ma się zająć projektem ustawy powołującej Akademię Zamojską. Sejm już się wypowiedział w tej sprawie i przyjął ją głównie głosami posłów PiS. Posłem-wnioskodawcą jest poseł Sławomir Zawiślak PiS. Akademia ma powstać z zamojskiej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Słychać głosy przeciwników niszczenia UPZ.

Jednym z członków komitetu, który skupia zwolenników pomysłu reaktywacji słynnej, XVI-wiecznej akademii jest prof. Wojciech Kolanowski. To jego opinia na ten temat.

Zastanawia mnie skąd opór wobec obecnie zaistniałej możliwości przekształcenia funkcjonującej w Zamościu uczelni zawodowej (Uczelnia Państwo im. Szymona Szymonowica - UP) w Akademię, a docelowo w uczelnię akademicką, a w przyszłości w Uniwersytet!? Przecież to olbrzymia szansa i wielka nobilitacja dla Zamościa. Sejm proponuje awansem dać w trybie specjalnym prawo uczelni zamojskiej do nazwy Akademia, co trzeba będzie odpracować w ciągu 4 kolejnych lat intensywną pracą spełniając warunki stawiane uczelniom akademickim w kolejnej ewaluacji dyscypliny/plin naukowych, które mają być rozwijane w Akademii. Ewaluacja polega na ocenie działalności naukowej jednostek i od jej wyników zależy czy uczelnia może być uczelnią akademicką czy też nie.

Wobec tej niespotykanej okazji pozornie dziwi opór ze strony części środowiska obecnie funkcjonującej uczelni zawodowej, która przecież została utworzona z myślą, iż zostanie z czasem przekształcona w Akademię Zamojską.

Teraz jest na to jedyna szansa, ponieważ uczelnia nie wypracowała nigdy dorobku naukowego wystarczającego do ubiegania się o status akademii.

Jednak część pracowników UP w tym władze (rektor) obawiają się uzyskania statusu uczelni akademickiej i co się z tym wiąże oceny działalności naukowej, ponieważ takiej działalności nie są w stanie prowadzić na poziomie wystarczającym do pozytywnej oceny w ewaluacji.

Pracownicy uczelni wyższych w Polsce zazwyczaj boją się zmian i są wobec nich oporni. To ogólnokrajowa bolączka bo dostosowywanie wymagań na uczelniach do trendów światowych zwiększa presję na intensyfikację zaangażowania w pracę naukową i publikowanie w prestiżowych czasopismach międzynarodowych. Oczywiście UP w oparciu o dotychczas zatrudnioną kadrę nie ma szans na osiągniecie kiedykolwiek poziomu naukowego uprawniającego do otrzymania statusu uczelni akademickiej, a władze rektorskie nic w tym kierunku nie zrobiły i nie robią. Dlatego jedyną drogą do osiągnięcia akademickości uczelni jest pozyskanie nowych kadr, chcących i będących w stanie pracować naukowo w sposób efektywny - tzn. publikując w wysoko punktowanych renomowanych czasopismach międzynarodowych z pierwszego kwartyla światowego wykazu czasopism.

Skąd pozyskać takich ludzi?

Niewątpliwie warto promować w środowisku ideę donośności projektu reaktywacji Akademii Zamojskiej, która z czasem powinna uzyskać rangę uniwersytetu; zapewnić pozyskiwanym naukowcom wysokie wynagrodzenie na poziomie UE, zapewnić im etaty badawcze, tak, aby mogli utworzyć silne zespoły zajmujące się pracami naukowymi i pozyskiwaniem środków, np. skutecznie aplikujące o granty naukowe i B+R.

To dotyczy osób mających wejść do tzw. liczby N. Kadry należy pozyskiwać tak z kraju, jak i z zagranicy w dyscyplinach, które będą poddawane ewaluacji. Powinni być to naukowcy o wysokich wartościach wskaźników naukometrycznych (liczba cytowań, wskaźnik Hirsha), uznanych na świecie jako miara poziomu naukowego. 

Dodam, że nie ma konieczności stałego przebywania w murach uczelni, liczą się wyniki pracy naukowej i publikacje afiliowane do ośrodka zamojskiego w dyscyplinach podlegających ewaluacji.

Początkowo (do kolejnej ewaluacji) wystarczy aby to była 1 dyscyplina, ale lepiej aby były co najmniej 2 a docelowo wszystkie, w ramach których będzie prowadzone kształcenie.

Wg Ustawy uczelnia jest uczelnią akademicką, jeżeli prowadzi działalność naukową i posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej 1 dyscyplinie naukowej albo artystycznej (Art. 14 ust. 1 wejdzie w życie z dniem 01.10.2021 r.). Ewaluację przeprowadza się w ramach dyscypliny w podmiocie zatrudniającym według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok przeprowadzenia ewaluacji co najmniej 12 pracowników prowadzących działalność naukową w danej dyscyplinie, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy związanej z prowadzeniem działalności naukowej w tej dyscyplinie. I to głównie od efektywności publikacyjnej tych pracowników zależny wynik ewaluacji. I na koniec często poruszana sprawa bajońskich kosztów potrzebnych rzekomo do utworzenia Akademii (mowa o 100 mln zł lub więcej).

Nic z tych rzeczy, pieniądze potrzebne są jedynie na wynagrodzenia, baza lokalowa już jest i władze miasta obiecują przekazać kolejne pomieszczenia; koszty badań, niezbędnej aparatury i sprzętu pokrywane powinny być z grantów, tak jak i wynagrodzenie dla personelu pomocniczego i zatrudnianych do projektów asystentów, jak i dodatkowe dla naukowców etatowych.

Chcieć to móc!

Obecnie, dzięki poparciu Sejmu RP i wsparciu rządowemu, możliwości reaktywacji Akademii nigdy nie był tak realne. Nie wyobrażam sobie aby można było zaprzepaścić szansę reaktywacji pięknego symbolu narodowego jakim jest żywa w sercach pokoleń Polaków tradycja Akademii Zamojskiej.

Prof. Wojciech Kolanowski

Autor był związany z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Od nowego roku akademickiego będzie pracował na stanowisku profesora w grupie pracowników badawczych w Katedrze Interny z Zakładem Pielęgniarstwa Internistycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Czekamy na opinie zwolenników i przeciwników reaktywacji zamojskiej uczelni. redakcja@dziennikwschodni.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium