Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

31 lipca 2021 r.
18:19

Reaktywacja XVI-wiecznej akademii. "To olbrzymia szansa i wielka nobilitacja dla Zamościa"

0 12 A A
Prof. Wojciech Kolanowski
Prof. Wojciech Kolanowski (fot. uph.edu.pl/archiwum)

Nie wyobrażam sobie aby można było zaprzepaścić szansę reaktywacji pięknego symbolu narodowego jakim jest żywa w sercach pokoleń Polaków tradycja Akademii Zamojskiej – uważa prof. Wojciech Kolanowski, jeden z członków komitetu skupiającego osoby działające, by reaktywować w Zamościu akademię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku sierpnia Senat ma się zająć projektem ustawy powołującej Akademię Zamojską. Sejm już się wypowiedział w tej sprawie i przyjął ją głównie głosami posłów PiS. Posłem-wnioskodawcą jest poseł Sławomir Zawiślak PiS. Akademia ma powstać z zamojskiej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Słychać głosy przeciwników niszczenia UPZ.

Jednym z członków komitetu, który skupia zwolenników pomysłu reaktywacji słynnej, XVI-wiecznej akademii jest prof. Wojciech Kolanowski. To jego opinia na ten temat.

Zastanawia mnie skąd opór wobec obecnie zaistniałej możliwości przekształcenia funkcjonującej w Zamościu uczelni zawodowej (Uczelnia Państwo im. Szymona Szymonowica - UP) w Akademię, a docelowo w uczelnię akademicką, a w przyszłości w Uniwersytet!? Przecież to olbrzymia szansa i wielka nobilitacja dla Zamościa. Sejm proponuje awansem dać w trybie specjalnym prawo uczelni zamojskiej do nazwy Akademia, co trzeba będzie odpracować w ciągu 4 kolejnych lat intensywną pracą spełniając warunki stawiane uczelniom akademickim w kolejnej ewaluacji dyscypliny/plin naukowych, które mają być rozwijane w Akademii. Ewaluacja polega na ocenie działalności naukowej jednostek i od jej wyników zależy czy uczelnia może być uczelnią akademicką czy też nie.

Wobec tej niespotykanej okazji pozornie dziwi opór ze strony części środowiska obecnie funkcjonującej uczelni zawodowej, która przecież została utworzona z myślą, iż zostanie z czasem przekształcona w Akademię Zamojską.

Teraz jest na to jedyna szansa, ponieważ uczelnia nie wypracowała nigdy dorobku naukowego wystarczającego do ubiegania się o status akademii.

Jednak część pracowników UP w tym władze (rektor) obawiają się uzyskania statusu uczelni akademickiej i co się z tym wiąże oceny działalności naukowej, ponieważ takiej działalności nie są w stanie prowadzić na poziomie wystarczającym do pozytywnej oceny w ewaluacji.

Pracownicy uczelni wyższych w Polsce zazwyczaj boją się zmian i są wobec nich oporni. To ogólnokrajowa bolączka bo dostosowywanie wymagań na uczelniach do trendów światowych zwiększa presję na intensyfikację zaangażowania w pracę naukową i publikowanie w prestiżowych czasopismach międzynarodowych. Oczywiście UP w oparciu o dotychczas zatrudnioną kadrę nie ma szans na osiągniecie kiedykolwiek poziomu naukowego uprawniającego do otrzymania statusu uczelni akademickiej, a władze rektorskie nic w tym kierunku nie zrobiły i nie robią. Dlatego jedyną drogą do osiągnięcia akademickości uczelni jest pozyskanie nowych kadr, chcących i będących w stanie pracować naukowo w sposób efektywny - tzn. publikując w wysoko punktowanych renomowanych czasopismach międzynarodowych z pierwszego kwartyla światowego wykazu czasopism.

Skąd pozyskać takich ludzi?

Niewątpliwie warto promować w środowisku ideę donośności projektu reaktywacji Akademii Zamojskiej, która z czasem powinna uzyskać rangę uniwersytetu; zapewnić pozyskiwanym naukowcom wysokie wynagrodzenie na poziomie UE, zapewnić im etaty badawcze, tak, aby mogli utworzyć silne zespoły zajmujące się pracami naukowymi i pozyskiwaniem środków, np. skutecznie aplikujące o granty naukowe i B+R.

To dotyczy osób mających wejść do tzw. liczby N. Kadry należy pozyskiwać tak z kraju, jak i z zagranicy w dyscyplinach, które będą poddawane ewaluacji. Powinni być to naukowcy o wysokich wartościach wskaźników naukometrycznych (liczba cytowań, wskaźnik Hirsha), uznanych na świecie jako miara poziomu naukowego. 

Dodam, że nie ma konieczności stałego przebywania w murach uczelni, liczą się wyniki pracy naukowej i publikacje afiliowane do ośrodka zamojskiego w dyscyplinach podlegających ewaluacji.

Początkowo (do kolejnej ewaluacji) wystarczy aby to była 1 dyscyplina, ale lepiej aby były co najmniej 2 a docelowo wszystkie, w ramach których będzie prowadzone kształcenie.

Wg Ustawy uczelnia jest uczelnią akademicką, jeżeli prowadzi działalność naukową i posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej 1 dyscyplinie naukowej albo artystycznej (Art. 14 ust. 1 wejdzie w życie z dniem 01.10.2021 r.). Ewaluację przeprowadza się w ramach dyscypliny w podmiocie zatrudniającym według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok przeprowadzenia ewaluacji co najmniej 12 pracowników prowadzących działalność naukową w danej dyscyplinie, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy związanej z prowadzeniem działalności naukowej w tej dyscyplinie. I to głównie od efektywności publikacyjnej tych pracowników zależny wynik ewaluacji. I na koniec często poruszana sprawa bajońskich kosztów potrzebnych rzekomo do utworzenia Akademii (mowa o 100 mln zł lub więcej).

Nic z tych rzeczy, pieniądze potrzebne są jedynie na wynagrodzenia, baza lokalowa już jest i władze miasta obiecują przekazać kolejne pomieszczenia; koszty badań, niezbędnej aparatury i sprzętu pokrywane powinny być z grantów, tak jak i wynagrodzenie dla personelu pomocniczego i zatrudnianych do projektów asystentów, jak i dodatkowe dla naukowców etatowych.

Chcieć to móc!

Obecnie, dzięki poparciu Sejmu RP i wsparciu rządowemu, możliwości reaktywacji Akademii nigdy nie był tak realne. Nie wyobrażam sobie aby można było zaprzepaścić szansę reaktywacji pięknego symbolu narodowego jakim jest żywa w sercach pokoleń Polaków tradycja Akademii Zamojskiej.

Prof. Wojciech Kolanowski

Autor był związany z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Od nowego roku akademickiego będzie pracował na stanowisku profesora w grupie pracowników badawczych w Katedrze Interny z Zakładem Pielęgniarstwa Internistycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Czekamy na opinie zwolenników i przeciwników reaktywacji zamojskiej uczelni. redakcja@dziennikwschodni.pl

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 31 lipca 2021 r. o 19:21
+35
Też nie wiem dlaczego ktoś rzuca kłody pod nogi nowej uczelni. Kadry są - koledzy Czarka Przemysława z KUL chętnie wezmą dodatkowe etaty, podstawy programowe oraz cel kształcenia też - rozwijanie cnót niewieścich oraz wdrożenie systemu feudalnego podległego strukturom kościelnych na ziemiach wschodnich IV RP. Pozycję na w rankingach ustabilizuje obecny system punktowania publikacji w dystrybucji sieci Orlen. Baza akademicka to nie problem - miasto chętnie przeznaczy na mieszkania kadry kilka kamienic w pobliżu ratusza a studenci (oczywiście tylko zdrowi mężczyźni hetero z zaświadczeniami z parafii) zakwateruje się w nowym osiedlu pierwotnie planowanym jako budownictwo społeczne. Tylko ten opanowany przez lewaków Senat.... Ale jest nadzieja że Zbyszek Siobro zada pytanie pani Julii magister, a ta stwierdzi że obecny Senat nie jest zgodny z Konstytucją.
Też nie wiem dlaczego ktoś rzuca kłody pod nogi nowej uczelni. Kadry są - koledzy Czarka Przemysława z KUL chętnie wezmą dodatkowe etaty, podstawy programowe oraz cel kształcenia też - rozwijanie cnót niewieścich oraz wdrożenie systemu feudalnego podległego strukturom kościelnych na ziemiach wschodnich IV RP. Pozycję na w rankingach ustabilizuje obecny system punktowania publikacji w dystrybucji sieci Orlen. Baza akademicka to nie problem - miasto chętnie przeznaczy na mieszkania kadry kilka kamienic w pobliżu ratusza a studenci (oczywiście... rozwiń
Avatar
centus / 31 lipca 2021 r. o 19:19
+29
Co ten gostek ma w głowie że mówi takie głupoty. Jak na osobę dyspozycyjną PIS wiadomo że musi dysponować inteligencją bezobjawową. A Kubuś Puchatek to by powiedział że gostek ma w głowie trociny aby myśleć o zniszczeniu świetnej uczelni technicznej i na jej zgliszczach powołać KUL-bis. Jak mówili ich protoplaści ,,po nas choćby zgliszcza,, i PIS do tego zmierza.
Avatar
jaram72 / 31 lipca 2021 r. o 20:51
+20
Szanowny Panie profesorze/ Szanowny autorze artykułu. O czym Państwo mówią mówią? Opór ze strony uczelni? jak została postawiona pod ścianą? Na Komisji Nauki Senatu RP sen. Zając (PiIS) powiedział co myślii nie tylko on. Fajny temat nie przeczę....target osiągnięty...ale powtarzam pytanie z Komisji Nauki Senatu RP..... Jak może dwóch posłów roz..... uczelnie wyższą w w imie własnych i interesów?
Avatar
Jasin / 2 sierpnia 2021 r. o 06:45
+4
Już samo strojenie się w szaty, wchodzenie w buty wielkiego kanclerza Jana Zamoyskiego jest co najmniej niesmaczne, dwuznaczne moralnie. "Jechać w świat wyniośle, już choćby na ośle" od razu się kojarzy. No i ze "słynną" rycką WSUPiZ - Wyższą Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania. Że pic na wodę, fotomontaż? No co, ale jak brzmi! No i brzmiało. Do długoletnich procesów sądowych i wyroków skazujących za przekręty.
Avatar
Gutek / 1 sierpnia 2021 r. o 17:58
+4
O jakiej nobilitacji pan pisze ? Powrót z poglądami do średniowiecza co gwarantuje minister nauki wraz z kolegami doradcami to nie będzie powód do dumy . 
Avatar
Jasin / 1 sierpnia 2021 r. o 13:39
+4
Prezentowana przez ciebie pogardą jest porównywalna do stosunku nazistów do wiadomej nacji w czasie II WŚ.
Grubo... Pojechałeś po bandzie z tą analogią. Nie strzelaj z ciężkich armat do much! Bo, jeśli mam być szczery, to zastanawiam się w takim momencie nad stanem Twojego zdrowia psychicznego. A dyskutować można - jak jest z kim i o czym. Bo w innym przypadku - jest to przelewanie z pustego w próżne, czyli zajęcie w sam raz dla inteligentnych inaczej. Albo, parafrazując słowa Wieszcza Adama: bredzenie dub smalonych i blużnierstwo przeciw rozumowi.
Grubo... Pojechałeś po bandzie z tą analogią. Nie strzelaj z ciężkich armat do much! Bo, jeśli mam być szczery, to zastanawiam się w takim momencie nad stanem Twojego zdrowia psychicznego. A dyskutować można - jak jest z kim i o czym. Bo w innym przypadku - jest to przelewanie z pustego w próżne, czyli zajęcie w sam raz dla inteligentnych inaczej. Albo, parafrazując słowa Wieszcza Adama: bredzenie dub smalonych i blużnierstwo przeciw rozumowi. rozwiń
Avatar
Jasin / 2 sierpnia 2021 r. o 05:56
+2
Mieszkańcy regionu popierają tę inicjatywę
Mieszkańcy? Czyli Ty, szwagier i szwagra brat? A po powstaniu kolejnej ultrakatolickiej szkółki przykościelnej też będzie na ostatnim miejscu. W Europie. Ale co tam. Alleluja i do przodu, byle tylko chore ambicje dwóch posłów realizować - na kłamstwie, na gruzach, na zgliszczach. Bo kogoś sny o potędze nawiedziły....
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 sierpnia 2021 r. o 12:01
0
Do centuś Temat do dyskusji. Ale ton twojego postu wskazuje, że nie ma z kim dyskutować. Prezentowana przez ciebie pogardą jest porównywalna do stosunku nazistów do wiadomej nacji w czasie II WŚ. PiS i zwolennicy to nie ludzie wg ciebie? Tylko ty jesteś mądry, i w  ogóle super A ci przez ciebie wymienieni to podludzie.
 ,,Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją”.
Avatar
gabriela.g / 2 sierpnia 2021 r. o 22:21
-1
Znam tę szkołę niby wyższą, powinni ją dawno zamknąć. Nic nie pomoże wpisywanie chamskich komentarzy i lajkowanie w obronie tego upadającego bytu, bo widać gołym okiem, kto za tym stoi.
Avatar
Dariusz.zamosc / 1 sierpnia 2021 r. o 22:28
-1
W pełni popieram działania Profesora Kolanowskiego, gdyż nie można zaprzepaścić szansy reaktywowania Akademii Zamojskiej. Mieszkańcy regionu popierają tę inicjatywę, bo szkolnictwo wyższe w Zamościu jest w całkowitym upadku, nie ma żadnego prestiżu, renomy, a generuje niepotrzebne koszty przy garstce studentów, dlatego UPZ według rankingu Perspektyw jest na ostatnim miejscu w Polsce.
Avatar
gabriela.g / 2 sierpnia 2021 r. o 22:21
-1
Znam tę szkołę niby wyższą, powinni ją dawno zamknąć. Nic nie pomoże wpisywanie chamskich komentarzy i lajkowanie w obronie tego upadającego bytu, bo widać gołym okiem, kto za tym stoi.
Avatar
Jasin / 2 sierpnia 2021 r. o 06:45
+4
Już samo strojenie się w szaty, wchodzenie w buty wielkiego kanclerza Jana Zamoyskiego jest co najmniej niesmaczne, dwuznaczne moralnie. "Jechać w świat wyniośle, już choćby na ośle" od razu się kojarzy. No i ze "słynną" rycką WSUPiZ - Wyższą Szkoła Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania. Że pic na wodę, fotomontaż? No co, ale jak brzmi! No i brzmiało. Do długoletnich procesów sądowych i wyroków skazujących za przekręty.
Avatar
Jasin / 2 sierpnia 2021 r. o 05:56
+2
Mieszkańcy regionu popierają tę inicjatywę
Mieszkańcy? Czyli Ty, szwagier i szwagra brat? A po powstaniu kolejnej ultrakatolickiej szkółki przykościelnej też będzie na ostatnim miejscu. W Europie. Ale co tam. Alleluja i do przodu, byle tylko chore ambicje dwóch posłów realizować - na kłamstwie, na gruzach, na zgliszczach. Bo kogoś sny o potędze nawiedziły....
Avatar
Dariusz.zamosc / 1 sierpnia 2021 r. o 22:28
-1
W pełni popieram działania Profesora Kolanowskiego, gdyż nie można zaprzepaścić szansy reaktywowania Akademii Zamojskiej. Mieszkańcy regionu popierają tę inicjatywę, bo szkolnictwo wyższe w Zamościu jest w całkowitym upadku, nie ma żadnego prestiżu, renomy, a generuje niepotrzebne koszty przy garstce studentów, dlatego UPZ według rankingu Perspektyw jest na ostatnim miejscu w Polsce.
Avatar
Gutek / 1 sierpnia 2021 r. o 17:58
+4
O jakiej nobilitacji pan pisze ? Powrót z poglądami do średniowiecza co gwarantuje minister nauki wraz z kolegami doradcami to nie będzie powód do dumy . 
Avatar
Jasin / 1 sierpnia 2021 r. o 13:39
+4
Prezentowana przez ciebie pogardą jest porównywalna do stosunku nazistów do wiadomej nacji w czasie II WŚ.
Grubo... Pojechałeś po bandzie z tą analogią. Nie strzelaj z ciężkich armat do much! Bo, jeśli mam być szczery, to zastanawiam się w takim momencie nad stanem Twojego zdrowia psychicznego. A dyskutować można - jak jest z kim i o czym. Bo w innym przypadku - jest to przelewanie z pustego w próżne, czyli zajęcie w sam raz dla inteligentnych inaczej. Albo, parafrazując słowa Wieszcza Adama: bredzenie dub smalonych i blużnierstwo przeciw rozumowi.
Grubo... Pojechałeś po bandzie z tą analogią. Nie strzelaj z ciężkich armat do much! Bo, jeśli mam być szczery, to zastanawiam się w takim momencie nad stanem Twojego zdrowia psychicznego. A dyskutować można - jak jest z kim i o czym. Bo w innym przypadku - jest to przelewanie z pustego w próżne, czyli zajęcie w sam raz dla inteligentnych inaczej. Albo, parafrazując słowa Wieszcza Adama: bredzenie dub smalonych i blużnierstwo przeciw rozumowi. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 sierpnia 2021 r. o 12:01
0
Do centuś Temat do dyskusji. Ale ton twojego postu wskazuje, że nie ma z kim dyskutować. Prezentowana przez ciebie pogardą jest porównywalna do stosunku nazistów do wiadomej nacji w czasie II WŚ. PiS i zwolennicy to nie ludzie wg ciebie? Tylko ty jesteś mądry, i w  ogóle super A ci przez ciebie wymienieni to podludzie.
 ,,Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją”.
Avatar
Wiech / 1 sierpnia 2021 r. o 10:44
-6
Do centuś Temat do dyskusji. Ale ton twojego postu wskazuje, że nie ma z kim dyskutować. Prezentowana przez ciebie pogardą jest porównywalna do stosunku nazistów do wiadomej nacji w czasie II WŚ. PiS i zwolennicy to nie ludzie wg ciebie? Tylko ty jesteś mądry, i w ogóle super A ci przez ciebie wymienieni to podludzie.
Avatar
jaram72 / 31 lipca 2021 r. o 21:47
-2
Katyń robicie Panowie...
Avatar
jaram72 / 31 lipca 2021 r. o 20:51
+20
Szanowny Panie profesorze/ Szanowny autorze artykułu. O czym Państwo mówią mówią? Opór ze strony uczelni? jak została postawiona pod ścianą? Na Komisji Nauki Senatu RP sen. Zając (PiIS) powiedział co myślii nie tylko on. Fajny temat nie przeczę....target osiągnięty...ale powtarzam pytanie z Komisji Nauki Senatu RP..... Jak może dwóch posłów roz..... uczelnie wyższą w w imie własnych i interesów?
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Ceny mieszkań cały czas w górę. 11 proc. w ciągu roku

Lublin. Ceny mieszkań cały czas w górę. 11 proc. w ciągu roku

Za metr nowego mieszkania w Lublinie trzeba zapłacić średnio ponad 7,6 tysięcy złotych. Na razie zmian na rynku nie widać.

Nielegalnie wycięli 16 hektarów lasu, chcieli budować kurniki. Dobre wiadomości dla mieszkańców

Nielegalnie wycięli 16 hektarów lasu, chcieli budować kurniki. Dobre wiadomości dla mieszkańców

Lasy Państwowe przekazują sprawę wycinki 16 hektarów lasu w Rossoszu do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego. Z pisma, które dotarło również do protestujących mieszkańców, wynika, że działkę należy ponownie zalesić.

Gminni radni bronią uchwał „anty-LGBT”. „Homopropaganda” powszechnie używana

Gminni radni bronią uchwał „anty-LGBT”. „Homopropaganda” powszechnie używana

Gminy, które przyjęły stanowiska lub uchwały „przeciwko ideologii lansowanej przez subkulturę LGBT" otrzymały list od wiceministra Waldemara Budy. Ten sugeruje ich weryfikację i wyrzucenie kontrowersyjnych zapisów. Puławscy samorządowcy żadnych korekt jednak nie przewidują.

Lubelskie. Miał pomóc, a skrępował seniora taśmą i okradł

Lubelskie. Miał pomóc, a skrępował seniora taśmą i okradł

35-latek sam zaoferował pomoc przy naprawie dachu. Skończyło się zupełnie inaczej.

12 osób w busie i 1,2 promila z samego rana

12 osób w busie i 1,2 promila z samego rana

Kierowca spędził noc w policyjnej celi. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej
galeria

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej

Letnicy i przedsiębiorcy nie byli zachwyceni, ale torfowiska i sosny dobrze wspominają miniony miesiąc. Był najchłodniejszym i najbardziej deszczowym sierpniem od ponad dwudziestu lat.

Jak wybierać końcówki do szczoteczki sonicznej?

Jak wybierać końcówki do szczoteczki sonicznej?

Można powiedzieć, że szczoteczka soniczna składa się z dwóch elementów: rękojeści, w której umieszczony jest silniczek elektryczny, a także końcówki czyszczącej. Głowica szczoteczki ma charakter wymienny, co oznacza, że można samodzielnie ściągać ją z trzonu urządzenia i na niego nakładać. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość dopasowywania do rękojeści szczoteczki końcówek o różnym wyprofilowaniu. Wybór głowicy czyszczącej powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami użytkownika. Oto elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas nabywania końcówki do szczoteczki sonicznej.

Rasy psów- border collie, maltańczyk

Rasy psów- border collie, maltańczyk

Pies to jedno z najczęściej posiadanych zwierząt. Tak naprawdę ciężko spotkać w obecnych czasach ludzi, którzy nie mają takiego towarzysza życiowego. Jednymi z najciekawszych i najinteligentniejszych ras psów są border collie i maltańczyk.

Ponad 700 nowych zakażeń. Najwięcej w Lubelskiem

Ponad 700 nowych zakażeń. Najwięcej w Lubelskiem

Ministerstwo Zdrowia informuje o bardzo dużej liczbie kolejnych chorych na COVID-19. Wiceminister ostrzega, że lada moment liczby będą jeszcze wyższe.

Ekspozycja narzędzi ogrodniczych w sklepie – sprawdzone sposoby

Ekspozycja narzędzi ogrodniczych w sklepie – sprawdzone sposoby

Nie od dziś wiadomo, że zakupów dokonuje się również oczami. To powiedzenie musi mieć w sobie wiele prawdy, jeżeli opracowywane zostają specjalne techniki układania towarów na półkach. Merchandising, bo takim terminem określa się ekspozycję sklepową, zdaje się być na tyle istotny w praktyce sprzedażowej, że powstają specjalne kursy, mające na celu edukację pod kątem uatrakcyjnienia asortymentu wystawianego na handel. Ma to wprowadzić porządek, organizację, ułatwić klientom odszukiwanie rzeczy, po które przyszli, a także skłonić do dodatkowych zakupów. Zdaniem ekspertów prawidłowe rozstawienie i przejrzystość mają powodować u kupującego poczucie satysfakcji z dokonywanego wyboru.

Puławy. Zaczął się wyścig o pieniądze. Mogą głosować nawet młodzi

Puławy. Zaczął się wyścig o pieniądze. Mogą głosować nawet młodzi

Na co miasto ma przeznaczyć 500 tys. zł? Wszyscy puławianie, którzy ukończyli 16 lat, od wtorku będą mogli oddawać swoje głosy na obywatelskie projekty. Do wyboru 27 propozycji.

Lubelskie. Śmiertelny wypadek. Motocyklista wjechał w pieszego

Lubelskie. Śmiertelny wypadek. Motocyklista wjechał w pieszego

Tragiczny wypadek w miejscowości Polskowola. Kierujący motocyklem 33-latek, potrącił mężczyznę przechodzącego przez jezdnię.

Szymon Łukowski Quartet w Radiu Lublin
24 września 2021, 19:00

Szymon Łukowski Quartet w Radiu Lublin

Formacja Szymona Łukowskiego wystąpi 24 września o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) w ramach projektu "Nie tylko rock'n'roll".

Lublin. Kobieta ugodzona nożem. Stan ciężki

Lublin. Kobieta ugodzona nożem. Stan ciężki

Policja zatrzymała trzy osoby. Wszystkie były pijane.

Nie ma co remontować. Pożar samochodu na S17
zdjęcia
galeria

Nie ma co remontować. Pożar samochodu na S17

Auto zapaliło się na drodze ekspresowej w pobliżu węzła Skrudki. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.