Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

25 listopada 2009 r.
8:46
Edytuj ten wpis

Radni PiS "ścigają się" z prezydentem na pomysły o ulgowych przejazdach MZK

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 4 A A

Uczniowie zamojskich szkół powinni jeździć autobusami MZK za darmo – wymyślili jakiś czas temu magistraccy urzędnicy. Radni PiS przygotowali na poniedziałkową sesję własny projekt uchwały w tej sprawie. Chcą pójść dalej i za darmo wozić również studentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Prezydent Zamościa oraz m.in. pani skarbnik wielokrotnie zapewniali, że kondycja finansowa miasta jest dobra – mówi Dariusz Zagdański, szef klubu PiS w Radzie Miasta. – Warto, aby skorzystała z tego jak największa liczba mieszkańców miasta.

Magistrat opracował w październiku plan bezpłatnych przejazdów autobusami MZK dla uczniów wszystkich zamojskich szkół, także tych zameldowanych poza miastem. Do tej pory na jednorazowy przejazd musieli kupować bilet za 2 złote. Skąd ta radykalna zmiana?

– To odpowiedź na liczne apele mieszkańców miasta, które wpływały do nas w tej sprawie – tłumaczył dziennikarzom na konferencji prasowej Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa.

Media pomysł obwieściły. Spodobał się. Już na ostatniej sesji kilku przewodniczących osiedli prosiło radnych o jego przeforsowanie. Jednak nie bez zastrzeżeń.

– Dziwię się, że ten pomysł jest forsowany akurat pod koniec kadencji pana prezydenta – żalił się jeden z przewodniczących. – Oczywiście popieramy projekt, ale należy pamiętać, że ma on przecież wielu ojców. I jesteśmy nimi wszyscy! Nie tylko prezydent!

Do "ojcostwa” poczuwają się również radni PiS. Napisali własny projekt uchwały "w sprawie ustalenia cen za przewóz środkami MZK”.

Zakłada on, że bezpłatne przejazdy powinny objąć dzieci do 6 roku życia (na podstawie dokumentu rodzica lub opiekuna, pozwalającego stwierdzić wiek dziecka), dzieci i młodzież od 7 do 20 roku życia (uczący się w zamojskich szkołach) oraz studentów wyższych, oczywiście zamojskich, uczelni do ukończenia 26 roku życia.

– Projekt trafił już do przewodniczącego RM – mówi Zagdański. – Mamy nadzieję, że zostanie przez innych radnych zaakceptowany.

Zamojski magistrat wydaje na dotacje dla MZK ok. 3,8 mln zł rocznie. Szacuje się, że dodatkowa refundacja za bezpłatną jazdę uczniów pochłonie kolejne 800 tys. zł.

Czy miasto stać na kolejne refundacje? O tym będą dyskutować na poniedziałkowej sesji radni Zamościa. Jednym z punktów jest podjęcie uchwały w sprawie ustalenia nowego cennika za przewóz autobusami MZK.

Co na to zamościanie? – I tak trzeba będzie za te darmowe biletu zapłacić – mówi 40-latek z os. Orzeszkowej. – Pieniądze w budżecie UM nie biorą się z sufitu. To będzie tylko ich przekładanie z jednej kieszeni do drugiej.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~WYBORCA~ / 25 listopada 2009 r. o 15:02
POPIERAM PROJEKT PIS !!!!!MZK JEŻDŻ BIEDNI, DZIECI BOGACZY SĄ WOŻONE AUTAMI BOGATYCH RODZICÓW !!!!
Avatar
v / 25 listopada 2009 r. o 12:30
No tak - najlepiej zabrać pieniądze z budżetu miasta. Niech tedy korzystają wszyscy. Niech przejeżdżą w autobusach ewentualne miejskie inwestycje. Prezent z 800 tys. zł przecież "niewiele" znaczy. Ale miasto zdobywa unijne pieniądze - nie godzę się na to by siegając po nie, przejadało jednocześnie własne dochody? Mieliśmy juz w Zamosciu bardzo długi okres marazmu. Oby nie wrócił.
Avatar
mceurytos / 25 listopada 2009 r. o 11:23
Darmowe bilety będą problematyczne jeżeli chodzi o naliczenie wysokości dotacji dla MZK. I już widzę, jak obie strony będą o to się sprzeczać. 800 tys złotych to kwota wyliczona na ok 750 uczniów korzystających w dni powszednie z przejazdów do szkoły, czyli jedna szkoła średnia. Rozumiem, nie każdy uczeń dojeżdża do szkoły, ale w liceach około 50% osób korzysta z MZK, więc liczba jak i kwota są mocno zaniżone.

Wprowadzić ulgę, ale nic darmowego!
Avatar
www / 25 listopada 2009 r. o 10:05
To niech ludzie ciężko pracujący też jeżdżą za darom. Przecierz oni pracują na tych darmozjadów studentów
Avatar
~WYBORCA~ / 25 listopada 2009 r. o 15:02
POPIERAM PROJEKT PIS !!!!!MZK JEŻDŻ BIEDNI, DZIECI BOGACZY SĄ WOŻONE AUTAMI BOGATYCH RODZICÓW !!!!
Avatar
v / 25 listopada 2009 r. o 12:30
No tak - najlepiej zabrać pieniądze z budżetu miasta. Niech tedy korzystają wszyscy. Niech przejeżdżą w autobusach ewentualne miejskie inwestycje. Prezent z 800 tys. zł przecież "niewiele" znaczy. Ale miasto zdobywa unijne pieniądze - nie godzę się na to by siegając po nie, przejadało jednocześnie własne dochody? Mieliśmy juz w Zamosciu bardzo długi okres marazmu. Oby nie wrócił.
Avatar
mceurytos / 25 listopada 2009 r. o 11:23
Darmowe bilety będą problematyczne jeżeli chodzi o naliczenie wysokości dotacji dla MZK. I już widzę, jak obie strony będą o to się sprzeczać. 800 tys złotych to kwota wyliczona na ok 750 uczniów korzystających w dni powszednie z przejazdów do szkoły, czyli jedna szkoła średnia. Rozumiem, nie każdy uczeń dojeżdża do szkoły, ale w liceach około 50% osób korzysta z MZK, więc liczba jak i kwota są mocno zaniżone.

Wprowadzić ulgę, ale nic darmowego!
Avatar
www / 25 listopada 2009 r. o 10:05
To niech ludzie ciężko pracujący też jeżdżą za darom. Przecierz oni pracują na tych darmozjadów studentów
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzieci czekają na nowe przedszkole. Ale radni są na wojnie z wójt

Dzieci czekają na nowe przedszkole. Ale radni są na wojnie z wójt

Niektóre dzieci dojeżdżają do przedszkola kilkanaście kilometrów, bo w tym działającym w ich gminie jest mało miejsc, a warunki dla maluchów wołają o pomstę do nieba. Gmina Kąkolewnica zdobyła już dotację na budowę nowej placówki. Ale przeciwko są radni, którzy zarzucają, że projekt będzie zbyt drogi.

Siatkarki Tomasovii wykonały zadanie, AZS UMCS Lublin bez przełamania

Siatkarki Tomasovii wykonały zadanie, AZS UMCS Lublin bez przełamania

Mecze dzień po dniu, a do tego hala inna niż zwykle. Okazuje się, że to żaden problem dla Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w piątek ograła SMS PZPS II Szczyrk 3:0, a w sobotę powtórzyła ten wynik w starciu z Maratonem Krzeszowice. Efekt? Niebiesko-białe wskoczyły na drugie miejsce w tabeli.

Co powinna obecnie uwzględniać dobra opieka medyczna

Co powinna obecnie uwzględniać dobra opieka medyczna

Opieka medyczna – w założeniach pacjentów – powinna być skuteczna, szybka, komfortowa i pochłaniająca jak najmniej kosztów. Tylko, że to teoria: wyzwania, jakie niesie za sobą codzienna dbałość o zdrowie i aktywność wobec chorobowych wyzwań sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się np. prywatne pakiety medyczne. Warto w tym kontekście zastanowić się, co powinna uwzględniać odpowiedniej jakości opieka lekarska. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, jaka jest różnica między świadczeniami w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia a prywatnym leczeniem. Świadczenia, które zapewnia NFZ opłacane są niejako na podstawie składek, które opłaca się w ramach umów o pracę. Można więc założyć, że każda pracująca osoba składa się na całokształt działalności NFZ, a co za tym idzie – poszczególne badania, zabiegi i inne rozwiązania.

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

„Mieszkańcy szukają informacji, martwiąc się o swoich bliskich a otrzymują garść bełkotu sięgający swym poziomem kulturowym żylety na trybunach”. To jeden z komentarzy zamieszczonych na profilu gminy Wólka (powiat lubelski). Dotyczy tego, co oznacza komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia ujęć Łuszczów Pierwszy i Sobianowice. Napisał je sam wójt.

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Od wtorku startuje ostatnia kolejka fazy grupowej. Z tego też względu mecze w każdej z grup będą się już odbywały o tej samej porze. Najpierw dojdzie do rozstrzygnięć w grupie A. O godz. 16 Holandia zmierzy się z Katarem, a Senegal z Ekwadorem.

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Krótka internetowa znajomość 40-latka z osobą podającą się za amerykańską żołnierkę zakończyła się utratą 15 tysięcy złotych.

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej
2 grudnia 2022, 18:00

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej

"Wojownik MDMA" to tytuł najnowszej książki Jasia Kapeli, którą kontrowersyjny autor będzie promował w lubelskiej Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12). Spotkanie zaplanowano na 2 grudnia o godz. 18.

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 złotych to kwota, na której wydanie właściwie każdy może sobie pozwolić. I tylko o tyle prosi Magdalena Tereszczuk z Tomaszowa Lubelskiego, która organizuje akcję „Paczka za dychę”. Chce pomóc jeszcze przed świętami co najmniej dwóm potrzebującym polskim rodzinom.

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Dublet Bruno Fernandesa zapewnił Portugalii wygraną nad Urugwajem i awans do fazy pucharowej. Tym samym ekipa z półwyspu iberyjskiego do ostatniego meczu w grupie może podejść z dużym luzem. Natomiast Urusi, choć całkowitych szans na awans nie stracili znaleźli się w arcytrudnej sytuacji

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci
galeria

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci

Nie działa jedna z architektonicznych atrakcji Centrum Spotkania Kultur. Montaż multimedialnej fasady kosztował ponad 2,7 mln zł. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być wymiana wszystkich sterowników na całej ścianie frontowej budynku

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc na uroczystościach upamiętniających wysiedlenia z Zamojszczyzny w trakcie II wojny światowej. – 79-letniej cioci poradzono, żeby obejrzała wydarzenie na telebimie przed szkołą – słyszymy od pochodzącej ze Skierbieszowa Jadwigi Kusior. – Przecież nie chodziło o to, że tam każdy musiał być, tylko o upamiętnienie tych dni – odpowiada przedstawiciel Związku Kombatantów.

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

11 tys. zł zapłacą władze Lublina za montaż barierek wokół tzw. okna czasu, które jest wbudowane w nawierzchnię deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Ma ono zapobiec mętnieniu szyby przykrywającej podziemną wystawę.