Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

27 lutego 2020 r.
21:37

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo

Autor: Zdjęcie autora ask
190 43 A A
(fot. zslabunie.stronaszkolna.pl)

Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa podczas spektaklu w Szkole Podstawowej w Łabuniach. Na początku grudnia ubiegłego roku dzieci odegrały tam scenę gazowania Żydów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spektakl przygotowano w związku z akademią z okazji nadania szkole imienia „Dzieci Zamojszczyzny”. Spotkanie opisały media i organizacje o zasięgu ogólnopolskim. Uczniowie wystawili spektakl „Nie mogę cię zapomnieć”. Starszych chłopców przebrano za gestapowców, którzy zagazowali odgrywanych przez młodsze, siedmioletnie dzieci więźniów obozu.

Jak relacjonował „Newsweek”, do zebranych na sali przemawiał m.in. wójt Mariusz Kukiełka. W swoim wystąpieniu mówił: - Hitlerowskie Niemcy były państwem, które łamało zasady prawa naturalnego, które było oparte na normach prawa stanowionego przez człowieka. I dziś mamy do czynienia z różnymi ludźmi, lewicowymi środowiskami, które chcą tworzyć nowego człowieka, nowe społeczeństwo, bez Boga.

Po tym, jak sprawa stała się głośna zawiadomienia o możliwości popełnieniu przestępstwa złożyły jednocześnie Ogólnopolski Ruch Ateistyczno-Lewicowy w Szczecinie oraz Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

- W zawiadomieniach podnoszono to, że charakter przedstawienia mógł propagować faszyzm, bo dzieci były przebrane w stroje funkcjonariuszy gestapo z elementami zawierającymi swastyki – wyjaśnia Magdalena Janik-Sobańska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie. – Drugi wątek dotyczył dorosłych osób z widowni, które mogły się wypowiadać o osobach ze środowisk lewicowych w sposób mogący stanowić groźby ze względu na przynależność polityczną.

Podczas trwającego 30 dni postępowania sprawdzającego nie udało się przesłuchać wszystkich świadków i zgromadzić wszystkich niezbędnych dokumentów. Dlatego prokuratora musiała wszcząć śledztwo. Prowadzone jest ono w sprawie, a nie przeciwko komuś.

Dzisiaj przez cały dzień próbowaliśmy porozmawiać z dyrekcją szkoły. Bezskutecznie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lubię historię / 27 lutego 2020 r. o 22:28
+29
Przedstawienie nie jest żadną głupotą, w ten sposób każdy a w szczególności dzieci o wiele prościej zapamiętują historię. Ważne jest aby ją znali, w końcu nawet w mediach ostatnio próbowano  ją fałszować więc lepiej aby nasze pokolenia wiedziały jak było na prawdę. Właśnie w ten sposób powinno się uczyć historii bo tylko wtedy dzieci i młodzież jest w stanie zrozumieć o czym się uczy na lekcjach, (A HISTORIA JEST WAŻNA). Wiem to  z własnego doświadczenia, materiał szkolny uczy zbyt chaotycznie, samemu interesując się drógą wojną światową musiałem przeczytać wiele książek i obejżeć wiele filmów dokumentalnych aby zrozumieć co działo się się w czasie II Wojny Światowej.
Przedstawienie nie jest żadną głupotą, w ten sposób każdy a w szczególności dzieci o wiele prościej zapamiętują historię. Ważne jest aby ją znali, w końcu nawet w mediach ostatnio próbowano  ją fałszować więc lepiej aby nasze pokolenia wiedziały jak było na prawdę. Właśnie w ten sposób powinno się uczyć historii bo tylko wtedy dzieci i młodzież jest w stanie zrozumieć o czym się uczy na lekcjach, (A HISTORIA JEST WAŻNA). Wiem to  z własnego doświadczenia, materiał szkolny uczy zbyt chaotycznie, samemu interesując się drógą wojną światową mus... rozwiń
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 05:56
+26
Dziwi mnie, że DW wkręca siebie i swoich czytelników w pseudosensację. Szkoła nosi imię " Dzieci Zamojszczyzny" a przedstawienie zostało zorganizowane by uczcić patrona - cóż jest niestosownego w przedstawieniu o obozie. Dzieci na zdjęciu przebrane są za więźniów obozu, nie Żydów, Polaków, Rosjan, kryminalnych czy innych. W obozach funkcjonowały odpowiednie oznaczenia tak aby od razu wszyscy wiedzieli z kim mają do czynienia. Szkoda pieniędzy i czasu prokuratury na zajmowanie się takimi sprawami. Oznaczenia nazistowskie były częścią inscenizacji - nikt nie propagował zbrodniczego systemu w odróżnieniu od wszelkiej maści ludzi noszących symbole sierpa i młota czy wizerunek Che Guevary. Może w ramach zakazu propagowania zbrodniczych ideologii zdemontujemy z Lubelskiego Zamku symbole faszyzmu (toporek opleciony pękiem faszyny) ? - to oczywiście sarkazm, dla mniej wtajemniczonych
Dziwi mnie, że DW wkręca siebie i swoich czytelników w pseudosensację. Szkoła nosi imię " Dzieci Zamojszczyzny" a przedstawienie zostało zorganizowane by uczcić patrona - cóż jest niestosownego w przedstawieniu o obozie. Dzieci na zdjęciu przebrane są za więźniów obozu, nie Żydów, Polaków, Rosjan, kryminalnych czy innych. W obozach funkcjonowały odpowiednie oznaczenia tak aby od razu wszyscy wiedzieli z kim mają do czynienia. Szkoda pieniędzy i czasu prokuratury na zajmowanie się takimi sprawami. Oznaczenia nazistowskie były czę... rozwiń
Avatar
Czego to nie wymyślą / 28 lutego 2020 r. o 10:04
+25
Lekcja prawdziwej historii a historię trzeba pielęgnować. Dzieci więcej brutalności mają w grach internetowych i nikt tego nie neguje.
Avatar
skrajna lewica to zło / 27 lutego 2020 r. o 22:21
+24
No cóż dwa najgorsze systemy jakie były w ludzkości to dwa skrajnie lewicowe systemy totalitarne jeden to komunizm - socjaliści internacjonalistyczni, a drugi to narodowy socjalizm (nazizm) - oba to dwa skrajnie lewicowe zbrodnicze systemy zwalczające również Pana Boga i w szczególności religię chrześcijańską, oba starały się stworzyć nowego człowieka i oba te skrajnie lewicowe systemy nie akceptowały natury człowieka, oba też w różny sposób prześladowały żydów.
Avatar
KASTA / 27 lutego 2020 r. o 23:25
+22
Zydzi z UB skazywali i mordowali polskich żołnierzy z AK/NSZ - patzr oprawcy GENERAŁA Fieldorf a NILa
Avatar
P0prawność pseudoP0lityczna / 27 lutego 2020 r. o 23:35
+21
Dobrze, że jeszcze sceny mordowania Polaków na wschodnich kresach można przedstawiać.
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 22:58
+21
Poj*bane to wszystko i postawione na głowie w naszym kraju. O Żydach najlepiej nie mów nic bo cie skarżą o antysemityzm, dzieci nie ucz żywej histori bo w ten sposób urazisz naród Żydowski, a z koleji Ukraińcom nic nie mów na temat rzezi Wołyńskiej, bo wtedy też mówisz o nie prawde i urażasz naród Ukraiński. A najlepiej zamknij mordę i nic nie mów o histori własnego kraju, k*rwa w jakiej my Polsce żyjemy?
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 11:15
+20
IDIOTA TO PISAŁ.... Żadnych Żydów.... Dzieci robiły przedstawienie ku czci DZIECI ZAMOJSZCZYZNY w tym tych zagazowanych w Oświęcimiu w tym Czesławę Kwokę!!!! Przestańcie kłamać. Rzygać się chce z takiego szmatławca - Völkischer Beobachter!
Avatar
Sprawiedliwy Wśród Narodów / 28 lutego 2020 r. o 00:58
+18
My Nieżydzi byliśmy pierwszym transportem do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Oświęcim Brzezinka obóz zagłady wybudowany do wymordowania w pierwszej kolejności Narodu Polskiego. Dziś i wtedy oprawcami nas nazywano. Katem i organizatorem masowej zagłady był A.Hitler na czele SS wraz z H.Himmlerem. Kontynuacją czystki syjonistycznej opatrzności przejął Towarzysz Stalin w wyzwolonej PRL, który swoimi poglądami Marksizmu doprowadził, że naród Żydowski został Wybrany ale do wysiedlenia etnicznego. My Polacy pamiętamy historię, nie czerpiemy z tego tytułu ani korzyści majątkowych ani politycznych a przede wszystkim jej nie zakłamujemy bo mówimy prawdę.
My Nieżydzi byliśmy pierwszym transportem do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Oświęcim Brzezinka obóz zagłady wybudowany do wymordowania w pierwszej kolejności Narodu Polskiego. Dziś i wtedy oprawcami nas nazywano. Katem i organizatorem masowej zagłady był A.Hitler na czele SS wraz z H.Himmlerem. Kontynuacją czystki syjonistycznej opatrzności przejął Towarzysz Stalin w wyzwolonej PRL, który swoimi poglądami Marksizmu doprowadził, że naród Żydowski został Wybrany ale do wysiedlenia etnicznego. My Polacy pamiętamy historię, nie czerpiemy z te... rozwiń
Avatar
Jeff / 27 lutego 2020 r. o 22:57
+18
No i...? Dzieci grały więźniów i co? Na scenie byli również esesmani, grani przez nie, więc...? Myślę, że dochodzimy do granicy normalności. Ktoś kto zgłosił sprawę do prokuratury powinien chyba zacząć się zastanawiać do czego to może doprowadzić. Rozumiem, że gdyby ze sprawy ludobójstwa zrobiono kabaret i naśmiewano się z tego faktu, można by uznać to za złamanie prawa czy dobrych obyczajów, ale w tym przypadku? Ważny jest szacunek do tego co się przedstawia, a myślę, że w głowie tego kogoś kto wymyślił to przedstawienie było to priorytetowe. Wkrótce trzeba będzie się bać zagrać osła czy pszczółkę w bajce, bo "obrońcy wszystkich i wszystkiego" zgłoszą sprawę do prokuratury i organizacji broniących praw zwierząt. Uczmy dzieci szacunku do drugiego człowieka, a nie wymyślajmy nowych problemów. Jesteśmy teraz osaczeni wszelkimi obwarowaniami, ciągle musimy uważać na to co mówimy i jak to zostanie odebrane przez innych. Dzieci zagrały pewnie swoje role z pełnym zaangażowaniem, uczyły się ról przez dłuższy okres, a teraz patrzą jak dorośli próbują ich spektakl sprowadzić tylko i wyłącznie do jakichś przepychanek sądowych w imię politycznej poprawności. To chore...
No i...? Dzieci grały więźniów i co? Na scenie byli również esesmani, grani przez nie, więc...? Myślę, że dochodzimy do granicy normalności. Ktoś kto zgłosił sprawę do prokuratury powinien chyba zacząć się zastanawiać do czego to może doprowadzić. Rozumiem, że gdyby ze sprawy ludobójstwa zrobiono kabaret i naśmiewano się z tego faktu, można by uznać to za złamanie prawa czy dobrych obyczajów, ale w tym przypadku? Ważny jest szacunek do tego co się przedstawia, a myślę, że w głowie tego kogoś kto wymyślił to przedstawienie było to priorytetow... rozwiń
Avatar
Podłość / 28 lutego 2020 r. o 19:31
+4
Przyczyna prokuratorskiej interwencji łatwa do przewidzenia - odradzająca się , ideologia żydobolszewicka grozi swoim czerwonym paluchem Polskiej Racji Stanu . Szkoda że prokurator z Hrubieszowa wpisuje się w tą podłą grę i to za pieniądze jakie rodzice tych dzieci płacą w podatkach na jej utrzymanie . Nie rozumiem , jak można jeść polski chleb i kalać pole które ten chleb zrodziło ?
Avatar
polecam uwadze / 28 lutego 2020 r. o 18:50
+3
To skoro przebranie w strój gestapowca jest przestępstwem to i swojego czasu należałoby zamknąć wszystkich tych którzy grali takie role w " Stawce większej niż życie" " Nasze Matki nasi Ojcowie" i innych podobnych tym filmom . A co do obrazy "ŚRODOWISK LEWICOWYCH" to przypomnijmy Pani prokurator Magdalenie Janik- Sobańskiej kim byli antenaci Schnepfa , Michnika , Hubner - i tak ja bez specjalistycznej wiedzy historycznej mógłbym takich wymienić ponad setkę, takich którzy mordowali , katowali Polaków tych, którym nie było po drodze z żydobolszewicką, lewicową ideologią . Co widzi tedy złego Pani prokurator w tym, że dzieci poznają gdzie się znajdują korzenie zła w naszej Ojczyźnie ? Pani prokurator, dzieci powinny mieć prawo wybierać co będzie ich życiowym mottem , czy : Bóg , Honor , Ojczyzna czy może " bób , humus , włoszczyzna ???? Proponuję Pani prokurator zweryfikowanie priorytetów prowadzonych przez nią spraw i zajęcie się nimi bo ta wydaje się mocno naciągana i tendencyjna.
To skoro przebranie w strój gestapowca jest przestępstwem to i swojego czasu należałoby zamknąć wszystkich tych którzy grali takie role w " Stawce większej niż życie" " Nasze Matki nasi Ojcowie" i innych podobnych tym filmom . A co do obrazy "ŚRODOWISK LEWICOWYCH" to przypomnijmy Pani prokurator Magdalenie Janik- Sobańskiej kim byli antenaci Schnepfa , Michnika , Hubner - i tak ja bez specjalistycznej wiedzy historycznej mógłbym takich wymienić ponad setkę, takich którzy mordowali , katowali Polaków tych, któ... rozwiń
Avatar
7 / 28 lutego 2020 r. o 18:45
+1
Trzeba Żydom oddać kamienice i pieniądze ustawy 447 wy Polacy frajer y oddajcie. Frajer
Avatar
oi / 28 lutego 2020 r. o 12:16
+14
to trzeba się wziąć też za część grup rekonstrukcyjnych... tam też się przebierają... a rekonstrukcje z II WS od tej pory bedą dozwolone tylko "jednostronnie": rekonstruktorzy odgrywający polską stronę bedą walczyć z powietrzem...       paranoja...
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 11:29
+17
Te obie lewackie organizacje stosuja regularna mowe nienawisci wobec ludzi wierzacych (glownie katolikow) lub o innym niz lewacki swiatopogladzie.
Avatar
ND / 28 lutego 2020 r. o 11:27
+14
Ogólnopolski Ruch Ateistyczno-Lewicowy w Szczecinie oraz Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych powinny zostac oskarzone o propagowanie zbrodniczych: marksizmu, multikulturalizmu i ideologii LGBT / gender; zlikwidowane a czlonkowie wsadzeni do paki o obostrzonym rygorze.
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 11:15
+20
IDIOTA TO PISAŁ.... Żadnych Żydów.... Dzieci robiły przedstawienie ku czci DZIECI ZAMOJSZCZYZNY w tym tych zagazowanych w Oświęcimiu w tym Czesławę Kwokę!!!! Przestańcie kłamać. Rzygać się chce z takiego szmatławca - Völkischer Beobachter!
Avatar
Leon / 28 lutego 2020 r. o 11:14
-12
To nie propagowanie faszyzmu, ale jawna demonstracja głupoty osób odpowiedzialnych za wychowanie młodzieży. I to niestety nie jest karalne.
Avatar
Czego to nie wymyślą / 28 lutego 2020 r. o 10:04
+25
Lekcja prawdziwej historii a historię trzeba pielęgnować. Dzieci więcej brutalności mają w grach internetowych i nikt tego nie neguje.
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 09:45
-9
pewnie dzieci zmusili, ja jakbym był dzieckiem wstydziłbym się w takiej piżamie wystepowac przed całą szkoła, kto to wymyslil, mogli jakiś konkurs zrobić a nie takie szopki