

Lech Majewski, grafik i plakacista, ale też ilustrator i muzyk, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i absolwent Liceum Plastycznego im. Bernardo Morando w Zamościu to kolejna postać, która będzie mieć swoją tablicę w Alei Sław. Odsłonięcie w czerwcu, a z tej okazji trzydniowa impreza.

O wyborze Lecha Majewskiego, a także powodach, dla których stało się to akurat w tym roku, mówiono podczas zorganizowanej na początku tygodnia konferencji prasowej.
– Tworzymy historię XXI w. naszej ojczyzny, zapisując jej piękną kartę – powiedziała Teresa Madej, pomysłodawczyni i organizatorka Alei Sław w Zamościu. I dodała, że honorami oddanymi Lechowi Majewskiemu podkreślony zostanie również jubileusz 80-lecia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernardo Morando, którego uznany artysta jest absolwentem.
Z okazji odsłonięcia tablicy, która jak wszystkie poprzednie zostanie wmurowana w bruk ulicy Grodzkiej na Starym Mieście w Zamościu, zaplanowano szereg uroczystości rozłożonych na trzy dni – 27-29 czerwca (pełny program poniżej).
– Zaprosiliśmy wielu gości, profesor Majewski zachwycony tą inicjatywą również zamierza na tę okoliczość ściągnąć do miasta wielu swoich znajomych – zdradziła w rozmowie z nami Teresa Madej.
Nowy bohater zamojskiej alei ukończył zamojskie liceum plastyczne w 1966 roku, a miasto i Polskę do dzisiaj sławi na całym świecie, od Ameryki Południowej po Japonię. Początkowo, jak większość grafików, zajmował się początkowo malarstwem. Po restrukturyzacji ASP i powstaniu odrębnego Wydziału Grafiki trafił do pracowni Henryka Tomaszewskiego, jednego z twórców Polskiej Szkoły Plakatu. Dziś jest uznanym grafikiem, plakacistą, ilustratorem, projektantem książkowym i… muzykiem, zapalonym miłośnikiem gitary.
– Będąc jeszcze w liceum, założył zespół Darmozjady, w którym grał na gitarze. Swoją drugą pasję kontynuował po zakończeniu nauki. Był muzykiem sesyjnym, komponował muzykę do filmów dokumentalnych, grał z wieloma zespołami. Jeszcze w trakcie nauki w Zamościu odwiedzał regularnie klub Dziekanka, gdzie co tydzień w soboty odbywały się koncerty jazzowe, na które przyjeżdżali najlepsi polscy muzycy jazzowi – przypomina Teresa Madej.
Lech Majewski to laureat niezliczonych nagród i wyróżnień zdobywanych na całym świecie, uczestnik wystaw i pokazów, opiekun i orędownik Międzynarodowego Biennale Plakatu w Wilanowie. Wykłada na zagranicznych uniwersytetach, m. in. w Szwajcarii, Włoszech, Francji, Holandii, Meksyku. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Usti nad Łabą w Czechach. Prowadzi własne studio graficzne i muzyczne. – Nadal utrzymuje liczne kontakty z Zamościem, wystawiając swoje prace w BWA, spotykając się z uczniami PLSP na warsztatach plastycznych.
Przypomnijmy, że na przestrzeni lat w Alei Sław wyróżniano postaci ważne dla Zamościa. Swoje tablice (wszystkie wykonane przez Bartłomieja Sęczawę) mają tam: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna i Zbigniew Małkowicz, Róża i Jan Zamoyscy, Adam Wiesław Kulik oraz Krzesimir Dębski. A od czerwca do tego szacownego grona dołączy Lech Majewski.
O Honorowy Patronat nad wydarzeniem poproszeni zostali: Hanna Wróblewska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Stanisław Grześko, Starosta Zamojski, Rafał Zwolak, Prezydent miasta Zamość i prof. Błażej Ostoja Lniski, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Partnerem Strategicznym jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Naszym wydarzeniem promujemy walory Województwa Lubelskiego - „Lubelskie Smakuj życie!”.

Lech Majewski w Alei Sław – program
27.06.2025 r. (piątek) Aleja Sław ul. Grodzka
godz. 16.00
- uroczysta gala, odsłonięcie pamiątkowej tablicy przez prof. Lecha Majewskiego,
- otwarcie wystawy „Plakaty Lecha Majewskiego w świecie”
godz. 16.30
- Koncert Magdalena Kumorek & Maciej Tubis „Komeda. Perspektywa Nova”
godz. 20.00
- Wieczór Mistrza Plakatu - Spotkanie autorskie z prof. Lechem Majewskim "Plakat w świecie, świat w plakacie", Ożywione plakaty” prof. Lecha Majewskiego – uczniowie PLSP
- „Uwodzenie plakatem” - czyli o polskiej sztuce plakatu, reminiscencje artystyczne - projekcja filmowa ("The Theatre, That's Me")
28.06.2025 r. (sobota) Aleja Sław ul. Grodzka
godz. 16.00 - 17.30
- Mistrzowskie warsztaty plakatu: „Mój Zamość” – prowadzi prof. Lech Majewski z udziałem uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando
godz. 21.00
- Koncert „Gravity. Gitara-dźwięk-obraz” Mistrza gitary prof. Lecha Majewskiego
(obrazy kreowane dźwiękiem na telebimie przez prof. dr hab. Piotr Welk z ASP)
29.06.2025 r. (niedziela) – Zamojska Akademia Kultury, ul Akademicka 4
godz. 19.00
- "Noc w Wenecji" – operetka Johanna Straussa w wykonaniu Arte Creatura Teatr Muzyczny w Krakowie i Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego pod batutą T. Wicherka
- Performance „Noc w Zamościu” – prof. Lech Majewski maluje na żywo.
