Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

6 lutego 2017 r.
17:05

Co dziesiąty mieszkaniec woj. lubelskiego ma cukrzycę. Czy da się rozpoznać cukrzycę?

17 1 A A

Rozmowa z Agnieszką Karczewską, wojewódzkim konsultantem ds. pielęgniarstwa diabetologicznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cukrzyca to choroba przewlekła. Pacjent jest w pewnym sensie sam dla siebie lekarzem. Musi wykazać się dużą samodyscypliną, musi być dobrze przygotowany pod względem medycznym i ciągle się edukować, bo sytuacja, jeśli chodzi na przykład o leki czy metody leczenia, dynamicznie się zmienia. 

• Pielęgniarstwo diabetologiczne to nowa dziedzina, w której został powołany konsultant wojewódzki dla Lubelskiego. Czy to znaczy, że liczba zachorowań w naszym województwie rośnie?

- Tak, w tym momencie w województwie lubelskim jest bardzo dużo zachorowań. Jesteśmy w czołówce w kraju pod tym względem. W tym momencie co dziesiąty mieszkaniec Lubelskiego ma cukrzycę. Konsultant krajowy cały czas prowadzi starania, żeby konsultantów w tej bardzo ważnej dziedzinie było coraz więcej. W tym momencie, poza województwem lubelskim, jest ich tylko siedmiu.

Cukrzyca to choroba przewlekła. Pacjent jest w pewnym sensie sam dla siebie lekarzem. Musi wykazać się dużą samodyscypliną, musi być dobrze przygotowany pod względem medycznym i ciągle się edukować, bo sytuacja, jeśli chodzi na przykład o leki czy metody leczenia, dynamicznie się zmienia. Stąd nacisk na pielęgniarstwo diabetologiczne i rolę, jaką pełnią pielęgniarki diabetologiczne czy edukatorzy diabetologiczni. Są oni ostatnim ogniwem w kompleksowej opiece nad pacjentem.

• Skąd tyle zachorowań w naszym województwie?

- Statystyki nie oznaczają tylko tego, że mieszkańcy naszego województwa prowadzą niewłaściwy tryb życia czy niezdrowo się odżywiają, choć to też na pewno ma znaczenie. Chodzi także o to, że u nas jest bardzo dużo specjalistów w dziedzinie diabetologii, stąd wykrywalność cukrzycy jest też znaczna.

• Czy na cukrzycę chorują tylko starsze osoby czy macie państwo także młodych pacjentów?

- Jeszcze do niedawna na cukrzycę zapadały głównie osoby starsze. Niestety teraz coraz częściej są to osoby młode, dzieci i młodzież, które mają już cukrzycę typu drugiego, która wiąże się z powikłaniami. To jest przerażające. Nie jest to jednak nic dziwnego w kontekście coraz częściej spotykanej otyłości u dzieci, niezdrowego odżywiania i braku aktywności fizycznej. Musimy pamiętać, że każdy kilogram ponad normę wpływa na insulinooporność, która prowadzi do cukrzycy.

• Jak rozpoznać cukrzycę?

- Najgorsze jest to, że tzw. hiperglikemia czyli przekroczenie dopuszczalnego poziomu cukru nie daje żadnych objawów, nawet przez kilka lat. Człowiek może funkcjonować nie zdając sobie sprawy, że jest chory. Niestety, w końcu trafia do specjalisty - okulisty, nefrologa czy dermatologa z objawami, które wydają mu się zupełnie odrębne a związane są właśnie z cukrzycą.

Nieleczona cukrzyca typu drugiego prowadzi do zawałów i udarów serca. W przypadku cukrzycy typu pierwszego objawy szybko się rozwijają, ale szybko wyleczone nie prowadzą do powikłań. W przypadku typu drugiego leczenie jest trudniejsze. Dlatego edukatorzy diabetologiczni są zatrudnieni na każdym etapie hospitalizacji od podstawowej opieki zdrowotnej po szpital.

• Jak się pracuje z takimi pacjentami?

- Najtrudniej jest ich przekonać, żeby zmienili swoje nawyki żywieniowe. Niestety większość nie potrafi oprzeć się wielu pokusom. Wiąże się to z przestrzeganiem odpowiedniej wagi ciała i aktywności fizycznej. Co ciekawe, jeśli chodzi o dyscyplinę w przyjmowaniu leków czy kontrolowania poziomu cukru, nie mamy z nimi żadnego problemu. Okazuje się, że to, co wydaje się najłatwiejsze stanowi dla pacjentów największą trudność.

• A jak przekonać rodziców, których dzieci mają problemy z cukrzycą?

- To jest bardzo trudne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z wagi tych problemów. Często dzieci wymuszają na rodzicach niezdrowe jedzenie, a rodzice nie potrafią im się sprzeciwić uważając, że przecież jak mogliby odmówić jedzenia własnemu dziecku. Często rekompensują w ten sposób dziecku to, że nie mają dla niego wystarczająco dużo czasu. Tak tworzy się zamknięte koło. Często zdarza się też tak, że rodzice przestrzegają zdrowego żywienia, ale dzieci rozpieszczają dziadkowie. Dlatego praca z takimi rodzinami bywa bardzo trudna.

• Czy u dziecka szybko może dojść do poważnych powikłań?

- Zdecydowanie. To, że organizm jest młody niestety nie chroni przed rozwojem choroby. Powikłania występują zarówno u osób starszych jak i u dzieci.

• Czy kobiety, które w ciąży mają stwierdzoną cukrzycę po urodzeniu dziecka są bardziej narażone na zachorowanie?

- Tak, ale to kolejna rzecz związana z cukrzycą, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. Dzięki dobremu programowi wykrywalności cukrzycy w ciąży kobiety objęte są specjalistyczną opieką i taka ciąża jest odpowiednio prowadzona. Jednak po urodzeniu takie kobiety powinny szczególnie o sobie dbać i regularnie badać poziom cukru. Automatycznie są w grupie ryzyka. Jeśli więc nie będą się badać może u nich się rozwinąć nawet cukrzyca drugiego typu.

KONFERENCJA

10 lutego odbędzie się pierwsza z cyklu konferencji na temat cukrzycy, którą organizują SPSK1 w Lublinie oraz Polska Federacja Edukacji Diabetologicznej (w ramach cyklu planowane są też warsztaty dla pacjentów).

W programie najbliższej konferencji znalazły się miedzy innymi wykłady dotyczące insulinoterapii w warunkach szpitalnych, opieki pielęgniarskiej nad pacjentem z cukrzycą, cukrzycy w ciąży.
- Cukrzyca staje się coraz poważniejszym problemem. Już co piąty dorosły człowiek jest chory na cukrzycę, a nie wszyscy są objęci opieka specjalistyczną - mówi prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych SPSK1 w Lublinie. - Chcemy dotrzeć do jak największego grona odbiorców, którymi są lekarze. Chodzi o to, żeby tacy pacjenci byli jak najszybciej diagnozowani i mieli jak najlepszą opiekę.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium