Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

19 lutego 2020 r.
8:48

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej po rozbudowie i modernizacji czeka na pieniądze

4 20 A A
Rozbudowa oraz wyposażenie COZL pochłonęły blisko 370 mln zł z budżetu województwa, państwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego
Rozbudowa oraz wyposażenie COZL pochłonęły blisko 370 mln zł z budżetu województwa, państwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego (fot. Maciej Kaczanowski)

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest już po rozbudowie i modernizacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– O zakończeniu inwestycji poinformował wykonawca. Teraz szpital czekają odbiory. Może to potrwać nawet kilka tygodni, bo chodzi m.in. o kwestie techniczne, budowlane, informatyczne, a także związane z kanalizacją czy energetyką – mówi Piotr Matej, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. – Trzeba też wziąć pod uwagę czas na usunięcie ewentualnych usterek. 

COZL potrzebuje jeszcze pieniędzy na wyposażenie i sprzęt. W nowym budynku planowanych jest docelowo 200 łóżek. Pierwsi pacjenci mają tam trafić w tym roku.

– Zabiegamy o dotację na ten rok w wysokości 40 mln zł. Jest to niezbędne do przyjęcia pacjentów po remoncie i przebudowie – tłumaczy dyr. Matej. – Zarówno ze strony COZL, jak i Urzędu Marszałkowskiego zostały dopełnione wszelkie formalności, jeśli chodzi o przygotowanie wniosku do wojewody o ocenę celowości tej inwestycji. Wojewoda i NFZ wydali pozytywną ocenę, którą można było skierować na kolejny etap – do Ministerstwa Zdrowia.

Dokumenty trafiły do resortu zdrowia w ubiegłym tygodniu. – Czekamy na decyzję. Po pozytywnym zaopiniowaniu sprawą będzie mogło zająć się Ministerstwo Finansów, w którym zapadnie decyzja o dotacji – tłumaczy dyr. Matej.

COZL starał się o dotację jeszcze w ubiegłym roku. Nie udało się jej uzyskać z rezerwy celowej budżetu państwa, która, jak tłumaczył Urząd Marszałkowski, w końcu roku najczęściej jest zbyt mała na tak duży projekt. Aktualny wniosek dotyczy budżetu państwa na ten rok.

Oprócz 40 mln zł, COZL będzie też próbował uzyskać kolejne 80 mln zł na przyszły rok. – Te pieniądze są z kolei potrzebne na podniesienie statusu pełnoprofilowego centrum, które dzięki tym pieniądzom mogłoby korzystać np. z sieci teleinformatycznej umożliwiającej konferencje czy konsultacje na żywo z ekspertami z całego świata – zaznacza dyr. Matej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jasna sprawa / 19 lutego 2020 r. o 09:09
+17
Szczery gest pisowskiej kobiety niejakiej lichockiej jasno pokazał gdzie pis ma ludzi chorych na raka. Dla nich są kliniki rzadowe, oni będą się leczyć my mamy ZDYCHAC.
Avatar
Egh / 19 lutego 2020 r. o 08:57
+17
Tu problem żeby dać 40mln a lekka ręka dali kolejne 2 mld na PiSpozytow w publicznej tv
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 09:31
+14
Pis dla rydzyka miliony daje!!!!!!! Pis na swoją propagandę w tvpis dal już ponad 4 miliardy złotych!!!!!!!!!! Ludzie oto sukcesu tej bandy. Dla nich tylko wladza się liczy i to żeby byli bezkarni!!!!!!! A podobają wam się ceny jakie placicie w sklepach??? DROŻYZNA to kolejny sukces tego jelopa kaczynskiego!!!!! Co ten gamon wie o życiu????
Avatar
Art / 19 lutego 2020 r. o 11:28
+13
Problem jest, żeby dołożyć do inwestycji 40mln bo brakuje, ale 2mld lekką ręka na telewizję pisowska i benefisy zenka się znalazło... 
Avatar
tadek68 / 19 lutego 2020 r. o 09:54
+12
PIS daje miliardy na nfz ale w dotowanej tvp. Te takie normalne na konto tzw gotówka to zupełnie inny temat, tamte w tvp to taka przenośnia jak w reklamie proszku. Ich nie ma w budżecie one są w tvp w ustach ministra i premiera. Po prostu trzeba w nie uwierzyć i więcej modlić się. To tak działa jak darmowe leki dla seniora, windy i fundusz dla niepełnosprawnych. Jest ale w tvp.
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 11:23
+10
Co to jest 40 mln z 2 mld! Toż to ledwie 2%!
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 10:46
+6
to pokropek filozofa. fermo czy rzymianina już nie wystarczy ?
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 08:54
+6
Jeszcze ze dwie siłownie i saunę w podziemiach szpitala i będzie git :)
Avatar
Krwicz / 19 lutego 2020 r. o 10:42
+5
Zawierzyć onkologie kolejnemu świętemu i po sprawie. Wykopać jakiś gnat, oprawić w miedziane wiaderko i przy porannym obchodzie nosić z księdzem po salach chorych. Oczywiście noszenie gnata w wiadrze podkreślić zawodzacymi śpiewami i dymem z kadzidła, ale tak żeby mega siedziało. Oplata co łaska dla ksiedza od chorych nie mniej niż....no to jeszcze do dogadania zwlaszcza że ksiądz Zenon jest bardzo elastyczny i obiecał kilka obrazków i małe kostki dla aktywnych finansowo pacjentów. A teraz na poważnie, qrwa mać ludzie czy wy naprawdę jesteście tak zryci że nie widzicie do czego pis prowadzi?????
Zawierzyć onkologie kolejnemu świętemu i po sprawie. Wykopać jakiś gnat, oprawić w miedziane wiaderko i przy porannym obchodzie nosić z księdzem po salach chorych. Oczywiście noszenie gnata w wiadrze podkreślić zawodzacymi śpiewami i dymem z kadzidła, ale tak żeby mega siedziało. Oplata co łaska dla ksiedza od chorych nie mniej niż....no to jeszcze do dogadania zwlaszcza że ksiądz Zenon jest bardzo elastyczny i obiecał kilka obrazków i małe kostki dla aktywnych finansowo pacjentów. A teraz na poważnie, qrwa mać ludzie czy wy naprawdę jesteśc... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 09:35
+5
O jakim zakończeniu inwestycji poinformował wykonowca? i kogo? Dziennik Wschodni? No chyba tylko was a za waszym pośrednictwem mieszkańców Lublina. Żadnego zakończenia inwestycji nie ma, prace w nowej części co prawda wykończeniowe, ale w dalszym ciągu trwają. Wiem co mówię bo jestem pracownikiem COZL, więc niech dziennik nikomu ciemnoty nie wciska, a najlepiej niech sam się pofatyguje do COZL i zobaczy jaki jest stan faktyczny.
Avatar
Włodzimierz B. / 20 lutego 2020 r. o 07:39
-1
11 miliardów zainwestowane przez rząd na onkologię a Za PO PSL kradzież offe 150 mld VAT 250 Mld ile dali na onkologię środkowy palec pokazują im Polacy
A PiS zamiast dawać te "zdobyte" rzekomo pieniądze na służbę zdrowia, czy szkolnictwo, rozdaje je: nierobom (i dzieciorobom), swej tubie propagandowej i na pomniki swej próżności (czyli głupie inwestycje, jak CPL, czy przekop mierzei i in.). A wszystko to, aby zdobyć i utrzymać władzę! Niech media rządowe utrzymuje PiS i kościół, bo tylko im służą, zamiast społeczeństwu! 
Avatar
janpaweł nr.72 / 19 lutego 2020 r. o 13:23
+2
Tusk zayumał Polakom  250 miliardów z luki VAT i też dał na onkologię - mało ?
 Nie zauważyłeś,że od wielu lat Tusk nie rządzi a za rządów pisu miało być inaczej. Twierdzisz,że jest tak samo?
Avatar
Teterycz / 19 lutego 2020 r. o 11:30
-10
11 miliardów zainwestowane przez rząd na onkologię a Za PO PSL kradzież offe 150 mld VAT 250 Mld ile dali na onkologię środkowy palec pokazują im Polacy
Avatar
Art / 19 lutego 2020 r. o 11:28
+13
Problem jest, żeby dołożyć do inwestycji 40mln bo brakuje, ale 2mld lekką ręka na telewizję pisowska i benefisy zenka się znalazło... 
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 11:23
+10
Co to jest 40 mln z 2 mld! Toż to ledwie 2%!
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 10:49
-5
Ponad 2 miliardy zł od Tuska i Pawlaka dla Gazpromu - czemu nie na onkologię ?
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 10:46
+6
to pokropek filozofa. fermo czy rzymianina już nie wystarczy ?
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 10:43
-4
Tusk zayumał Polakom 250 miliardów z luki VAT i też dał na onkologię - mało ?
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 10:42
-6
Tusk zajumał Polakom 150 miliardów z OFE i dał na onkologię - mało ?
Avatar
Krwicz / 19 lutego 2020 r. o 10:42
+5
Zawierzyć onkologie kolejnemu świętemu i po sprawie. Wykopać jakiś gnat, oprawić w miedziane wiaderko i przy porannym obchodzie nosić z księdzem po salach chorych. Oczywiście noszenie gnata w wiadrze podkreślić zawodzacymi śpiewami i dymem z kadzidła, ale tak żeby mega siedziało. Oplata co łaska dla ksiedza od chorych nie mniej niż....no to jeszcze do dogadania zwlaszcza że ksiądz Zenon jest bardzo elastyczny i obiecał kilka obrazków i małe kostki dla aktywnych finansowo pacjentów. A teraz na poważnie, qrwa mać ludzie czy wy naprawdę jesteście tak zryci że nie widzicie do czego pis prowadzi?????
Zawierzyć onkologie kolejnemu świętemu i po sprawie. Wykopać jakiś gnat, oprawić w miedziane wiaderko i przy porannym obchodzie nosić z księdzem po salach chorych. Oczywiście noszenie gnata w wiadrze podkreślić zawodzacymi śpiewami i dymem z kadzidła, ale tak żeby mega siedziało. Oplata co łaska dla ksiedza od chorych nie mniej niż....no to jeszcze do dogadania zwlaszcza że ksiądz Zenon jest bardzo elastyczny i obiecał kilka obrazków i małe kostki dla aktywnych finansowo pacjentów. A teraz na poważnie, qrwa mać ludzie czy wy naprawdę jesteśc... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 czerwca 2020 r.

Akademia Kina CSK: "W obliczeniach był błąd"
11 czerwca 2020, 19:00

Akademia Kina CSK: "W obliczeniach był błąd"

11 czerwca o godz. 19 Centrum Spotkania Kultur zaprosi na drugą część webinaru "W obliczeniach był błąd" w ramach cyklu Akademia Kina CSK. To propozycja dla wszystkich wielbicieli historii filmu.

Dzieci chcą na place zabaw, a niektóre są zamknięte. "Przygotowujemy się do otwarcia, ale się nie spieszymy"
Alarm24
galeria

Dzieci chcą na place zabaw, a niektóre są zamknięte. "Przygotowujemy się do otwarcia, ale się nie spieszymy"

Chociaż od soboty można otwierać place zabaw, to część z nich wciąż pozostaje zamknięta. Rodzice narzekają na zbyt wolne tempo „odmrażania piaskownic”. Jednak tam, gdzie już można się bawić, nie widać zbyt wielu chętnych

Lublin: Ratusz przyjmuje wnioski o dotacje dla łapiących deszczówkę

Lublin: Ratusz przyjmuje wnioski o dotacje dla łapiących deszczówkę

Rozpoczął się nabór wniosków o miejskie dofinansowanie do instalacji pozwalających zatrzymywać i gromadzić wodę z opadów na swojej posesji. Od miasta można dostać na ten cel nawet 5 tys. zł, ale trzeba się pospieszyć

Biała Podlaska: Rodzinny dom dziecka powstanie przy ulicy Łomaskiej

Biała Podlaska: Rodzinny dom dziecka powstanie przy ulicy Łomaskiej

W Białej Podlaskiej powstanie rodzinny dom dziecka. Miasto zaadaptuje do tego celu budynek przy ulicy Łomaskiej 21.

Lubelskie: Kolejne osoby pokonały koronawirusa. Aktualna sytuacja epidemiologiczna
galeria

Lubelskie: Kolejne osoby pokonały koronawirusa. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Ministerstwo Zdrowia nie odnotowało dzisiaj nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim. Przybyło za to 11 ozdrowieńców. Aktualna sytuacja epidemiologiczna w regionie - stan na 2 czerwca.

Część mieszkańców Lublina będzie miała w czwartek tylko zimną wodę w kranach

Część mieszkańców Lublina będzie miała w czwartek tylko zimną wodę w kranach

Wyłącznie zimną wodę w kranach będą mieli przez cały czwartek mieszkańcy i użytkownicy budynków w znacznej części Czechowa i jego okolicach.

Fonie Lublina: koncert "Pieśni i arie klasyków wiedeńskich"
7 czerwca 2020, 18:00

Fonie Lublina: koncert "Pieśni i arie klasyków wiedeńskich"

W niedzielę, 7 czerwca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie (Rynek 1) odbędzie się drugi z tegorocznego cyklu koncertów Fonie Lublina. Tym razem słuchacze odkryją pieśni i arie klasyków wiedeńskich. Wydarzenie będzie transmitowane w Internecie.

Gorączka sobotniej nocy w Chełmie. Trzy włamania i pościg za uciekinierem

Gorączka sobotniej nocy w Chełmie. Trzy włamania i pościg za uciekinierem

Ręce pełne roboty mieli ostatniej majowej nocy chełmscy policjanci. A wszystko przez nastolatków, którzy buszowali w blokowych piwnicach. Jakby tego było mało, mundurowi ścigali także 17-latka, który bez prawa jazdy uciekał volkswagenem. Chłopak nie chciał trafić do ośrodka wychowawczego, do którego skierował go Sąd Rejonowy w Chełmie.

Będzie nowa mapa chorych na COVID-19 w regionie. Jest coraz więcej osób spoza województwa

Będzie nowa mapa chorych na COVID-19 w regionie. Jest coraz więcej osób spoza województwa

- W związku z przeprowadzeniem przez WSSE w Lublinie weryfikacji miejsca zamieszkania osób zakażonych, zawieszamy czasowo publikację mapy pokazującej rozłożenie aktywnych przypadków w powiatach. Nadal będziemy informować o sytuacji epidemicznej województwa lubelskiego, publikując grafikę liczbową – taki komunikat można znaleźć na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie zamiast mapy z aktualnymi danymi epidemicznymi. Ostatnia mapa została opublikowana w sobotę 30 maja.

Młodzi bezdomni, niewidzialni dla społeczeństwa i systemu. "Spałam w lesie przez tydzień"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Młodzi bezdomni, niewidzialni dla społeczeństwa i systemu. "Spałam w lesie przez tydzień"

Nie potrafią żyć samodzielnie, nie mają wykształcenia, pieniędzy, ani pracy. Za to mają depresję i zaburzony obraz rodziny. Młodzi bezdomni są niewidzialni dla społeczeństwa i niewydolnego systemu opieki.

Lublin: Mieszkańcy proszą o pomoc. Mają już dość bajor oraz dziur
Alarm24

Lublin: Mieszkańcy proszą o pomoc. Mają już dość bajor oraz dziur

O naprawę nawierzchni ul. Trześniowskiej upomina się jeden z naszych Czytelników. Po ostatnich deszczach droga jest w fatalnym stanie

Samorządowcy chcą poszerzyć granice gminy Markuszów

Samorządowcy chcą poszerzyć granice gminy Markuszów

Samorządowcy z Markuszowa chcą poszerzyć granice swojej gminy. Spór dotyczy części miejscowości Przybysławice oraz jeziora Duży Ług, które od lat należą do sąsiedniego Garbowa. Władze tego ostatniego niczego oddawać jednak nie chcą. Jeśli aneksja się uda, zmianie ulegną granice dwóch powiatów.