Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

18 czerwca 2017 r.
13:11

Jak zminimalizować ryzyko raka skóry? Prof. Krasowska: Słońce z umiarem

"Przede wszystkim powinniśmy stosować się do zasady powtarzanej do znudzenia, ale kluczowej: słońce z umiarem". Rozmowa z prof. Dorotą Krasowską, kierownikiem Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej SPSK1 w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czy rak skóry jest coraz bardziej niebezpieczny?

- Zdecydowanie tak, zarówno czerniak jak i nowotwory z grupy nieczerniakowych atakują coraz częściej. Czerniak to nowotwór o bardzo wysokim stopniu złośliwości, do przerzutów dochodzi bardzo wcześnie. W ciągu trzech ostatnich dekad obserwuje się trzykrotny wzrost zachorowań. W skali kraju corocznie choruje ponad 2,5 tysiąca osób. W 90 procentach przypadków czerniak rozwija się pierwotnie w skórze, ale może atakować inne narządy na przykład oko.

• Jak rozpoznać czerniaka?

- 50 procent czerniaków rozwija się jako nowa zmiana na skórze, w obszarze, w którym do tej pory nie było żadnych zmian barwnikowych. Jeśli zauważymy nową zmianę barwnikową (tzw. pieprzyk), która dodatkowo swędzi, lub jest pokryta nadżerką, powinien to być sygnał alarmowy, którego nie powinno się ignorować. Jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do specjalisty, który po zbadaniu w dermoskopie skieruje do wycięcia chirurgicznego. Im wcześniej tym lepiej. Kiedy nowotwór nie przekroczy warstwy podstawnej naskórka, tym lepsze rokowanie dla pacjenta i szansa na całkowite wyleczenie. Jeśli dotrze do głębszych warstw skóry rokowania są gorsze. Dlatego czas odgrywa tu kluczową rolę. W Polsce umieralność z powodu czerniaka jest wysoka, bo chorzy nadal zgłaszają się zbyt późno na leczenie.

• Czy osoby, które mają jasną skórę z pieprzykami są szczególnie narażone na zachorowanie?

- Na pewno powinny bardzo uważać z opalaniem zarówno na słońcu jak i w solarium. Cały czas powinny kontrolować czy wśród zmian, które mają nie pojawiły się jakieś nowe i sprawdzać, czy różnią się od pozostałych kształtem lub kolorem. Czerniak ma zwykle ciemną barwę ale bywa też postać bezbarwnikowa, która jest trudniejsza do wykrycia. Jeśli zmiany są niepokojące najlepiej zwrócić się do dermatologa. Dobrze wykonać specjalistyczne badanie zmiany w dermoskopie, dzięki któremu lekarz może zajrzeć w głąb zmiany i określić czy musi być usunięta bo stanowi zagrożenie dla pacjenta. Pacjenci z grupy ryzyka, którzy mają dużo znamion, jasną karnację, nadmiernie korzystają z opalania czy solarium lub jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań na czerniaka powinni dwa razy w ciągu roku mieć badanie dermoskopowe.

• Czy nowotwory nieczerniakowe są równie groźne?

- Jeszcze do niedawna na nowotwory z tej grupy - rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy -chorowały osoby po 65.-70. roku życia. Teraz niestety obserwujemy, że takie nowotwory pojawiają się znacznie wcześniej. Chorują nawet osoby w wieku 40 lat. Do wzrostu zachorowań przyczyniają się różne czynniki środowiskowe, między innymi zwiększona ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (słonce, solarium) ale nie tylko. Na zwiększenie ryzyka zachorowania mają także wpływ między innymi uwarunkowania genetyczne, fototyp skóry, zakażenie wirusem HPV, częsty kontakt z substancjami kancerogennymi (arsen, smoła) a także palenie tytoniu. Zwiększone narażenie obserwuje się także u chorych, którzy przyjmują leki immunosupresyjne - po przeszczepach lub z powodu chorób autoimmunologicznych. Tego typu nowotwory występują przede wszystkim na odsłoniętych częściach skóry, eksponowanych na UV. Nowotwory nieczerniakowe objawiają się początkowo jako plamy rumieniowo-naciokowo-złuszczające lub guzki, które nie bolą, a bardzo wolno i systematycznie ulegają powiększaniu. Im wcześniej rozpoznane tym większa szansa na skuteczne wyleczenie.

• Jak można się uchronić przed zachorowaniem?

- Przede wszystkim powinniśmy stosować się do zasady powtarzanej do znudzenia, ale kluczowej: słońce z umiarem. Powinniśmy unikać opalania w godzinach najsilniejszego promieniowania czyli 10-15. Szczególnie powinny tego przestrzegać osoby o jasnej karnacji i skórze z pieprzykami. Dotyczy to także niemowląt i dzieci. Nie powinno się dopuszczać do poparzenia promieniowaniem słonecznym, szczególnie w dzieciństwie bo to może zwiększać późniejszą skłonność do rozwoju czerniaka. Skóra powinna być chroniona poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem. Wskazany jest też umiar przy korzystaniu z solariów. Sporadyczne korzystanie z solarium nie powinno zaszkodzić, ale już intensywne i regularne opalanie znacznie zwiększa ryzyko zachorowania. Z tego też powodu dostępność solariów powinna być ograniczona, szczególnie dla osób niepełnoletnich, które często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Ważne, że ładnie wyglądają, ale nie mają świadomości, że to się może w przyszłości zemścić na ich zdrowiu.

Zbadaj się za darmo

9 maja ruszyła ogólnoeuropejska kampania Euromelanoma, podczas której można bezpłatnie zbadać znamiona na skórze w jednym z ponad 300 gabinetów dermatologicznych w całej Polsce. Akcja została objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Euromelanoma to ogólnoeuropejska kampania profilaktyki nowotworów skóry, której celem jest poszerzanie wiedzy na temat czerniaka oraz raków skóry, a także zachęcanie do systematycznej profilaktyki. Inicjatywę prowadzi zespół dermatologów, którzy poświęcają się sprawie pro bono.

W ubiegłym roku w kampanię Euromelanoma zaangażowało się 280 polskich dermatologów, którzy charytatywnie w 261 gabinetach i klinikach dermatologicznych, przebadali 3700 pacjentów. Według zebranych danych u 34 pacjentów (1 proc.) zdiagnozowano czerniaka, natomiast nowotwory nieczerniakowe skóry rozpoznano wśród 93 uczestników akcji (2,6 proc.). Dodatkowo lekarze zidentyfikowali inne podejrzane znamiona atypowe wśród 17,8 proc. pacjentów. 79 proc. uczestników kampanii w ubiegłym roku po raz pierwszy poddało się pełnemu badaniu skóry. Każdego roku na całym świecie wykrywanych jest 200 tysięcy nowych przypadków czerniaka.

Lista gabinetów z województwa lubelskiego, w których można zapisać się na bezpłatne badania dermoskopowe, znajduje się na stronie www.euromelanoma.org (należy wybrać zakładkę: Polska). Można tam również znaleźć informacje na temat nowotworów skóry, profilaktyki i samobadania skóry.

Pozostałe informacje

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium