Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

14 kwietnia 2020 r.
7:04

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najważniejsze wiadomości [14 kwietnia]

Autor: Zdjęcie autora pab PAP kyku
0 0 A A

Najnowsze wiadomości na temat walki z koronawirusem w Polsce i na świecie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

22:03

Od czwartku w całej Polsce będzie trzeba zasłaniać nos i usta w przestrzeni publicznej. Podpowiadamy, jak uszyć własną maseczkę ochronną.

21:47

Lekarze apelują, aby osoby, które miały COVID-19 i wyzdrowiały, oddawały krew. Osocze krwi ozdrowieńców może pomóc w walce z koronawirusem, zawiera bowiem przeciwciała, których organizmy wielu chorych nie są w stanie wytworzyć.

21:34

Prawie 30 proc. z nas tak bardzo boi się koronawirusa, że jest bliska paniki. Mieszkańcy miast obawiają się przede wszystkim przepełnienia szpitali, a wsi – tego, że wirus będzie się rozprzestrzeniał bardzo szybko. W zdecydowanej większości stosujemy się do zaleceń pozostania w domu, ale żeby ograniczyć wychodzenie nie robimy zapasów żywnościowych – wynika z pierwszych badań poświęconych epidemii.

21:23

USA: W Stanach Zjednoczonych zmarło już ponad 25 tys. osób zakażonych koronawirusem; liczba zgonów podwoiła się w tydzień - podał we wtorek Reuters, powołując się na własne obliczenia. W USA wykryto blisko 600 tys. przypadków koronawirusa. (za Polską Agencją Prasową)

21:17

W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja o niezrozumiałym blokowaniu wypożyczenia dodatkowego urządzenia do wykonywania testów na koronawirusa dla Ośrodka Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych. MON zapewnia, że termocykler do ośrodka już dostarczono.

20:51

Francja: We Francji w ciągu ostatniej doby zmarły 762 osoby zakażone koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii to 15729, spośród których 5470 zmarło w domach opieki - podało we wtorek francuskie ministerstwo zdrowia. (za Polską Agencją Prasową)

20:35

Włochy: 602 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Włoszech w ciągu ostatniej doby - poinformowała we wtorek Obrona Cywilna, przedstawiając oficjalny bilans epidemii. Łączna liczba zmarłych wzrosła do 21067. (za Polską Agencją Prasową)

20:12

NSZZ "Solidarności" z PZL Świdnik wspiera domy pomocy społecznej w powiecie świdnickim. Starosta świdnicki Łukasz Reszka jest w stałym kontakcie z dyrektorami tych placówek.

19:52

Najnowszy raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie poznaliśmy we wtorek wieczorem. Ostatniej doby w laboratorium WSSE w stolicy województwa przebadano 79 osób na obecność koronawirusa.

19:43

USA: Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował we wtorek, że w jego stanie w ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarło 778 osób, a liczba pacjentów hospitalizowanych spadła po raz pierwszy od początku epidemii, choć do szpitala trafiło około 1,6 tys. osób. (za Polską Agencją Prasową)

19:41

W marcu, w związku z koronawirusem, w Białej Podlaskiej uruchomiono telefoniczne porady psychologiczne. Teraz radny Marek Dzyr (Zjednoczona Prawica) proponuje, aby miasto poszło o krok dalej i wprowadziło porady dla młodzieży przez internet. Magistrat odpowiada, że taka możliwość już istnieje.

19:09

Ze względu na epidemię salony kosmetyczne nie funkcjonują. Nie przynoszą dochodów, a wymagają ponoszenia stałych opłat. Mimo to, kosmetyczki chcą swoją pracą podziękować tym, którzy ratują nam życie. Stąd akcja „Piękno dla Bohaterek”.

18:53

Ponad jedna trzecia chorych na COVID-19 ma objawy neurologiczne, w tym m.in. ze strony centralnego układu nerwowego, nawet tak ciężkie jak udar mózgu czy zaburzenia świadomości – wynika z badania, które publikuje pismo "JAMA Neurology".

Częściej dotyczy to pacjentów z ciężej przebiegającą infekcją – w tej grupie objawy neurologiczne wystąpiły aż u 45 proc. chorych. (za Polską Agencją Prasową)

18:37

Jeszcze na początku kwietnia na oddziale zakaźnym chełmskiego szpitala wojewódzkiego leżało 33 pacjentów. Dziś jest tylko 10, u których wykryto koronawirusa. – Nie ma lawinowych przyjęć, które mogłyby w krótkim czasie spowodować zajęcie wszystkich łóżek na oddziale zakaźnym – mówi Lech Litwin, dyrektor ds. medycznych chełmskiego szpitala.

18:21

Kilka pielęgniarek ze szpitala w Kraśniku będzie czasowo pracować w domach pomocy społecznej na terenie powiatu kraśnickiego? Być może tak się stanie. Starosta kraśnicki Andrzej Rolla we wtorek zwrócił się w tej sprawie do wojewody.

18:10

Dane z województwa lubelskiego:

  • Liczba osób hospitalizowanych w ciągu ostatnich 24 godzin z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – 17
  • Liczba osób poddanych kwarantannie – 7829
  • Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1790
  • Liczba osób zakażonych koronawirusem – 244
  • Liczba zmarłych – 10
  • Liczba ozdrowieńców – 82

17:50

Infolinia WOŚP powstała z myślą o osobach, które potrzebują wsparcia w związku z epidemią, ponieważ nie mogą opuścić domu, bo są w grupie ryzyka, a potrzebują na przykład zakupów - poinformowała we wtorek fundacja.

17:39

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykrytych 153 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 12 osób chorych na COVID-19.

16:36

- To jest dramat, który trudno opisać słowami. W ciągu jednego dnia tracisz matkę, a brat walczy o życie w szpitalu. Myślę, że nadal jeszcze to do mnie nie dotarło – opowiada mieszkaniec Lublina, którego mama i brat zachorowali na COVID-19.

16:28

Jedni przestawiają swój profil produkcji, a inni wspierają samorządy w walce z koronawirusem. Biznes w powiecie bialskim dostosowuje się do obecnych okoliczności na różne sposoby.

16:09

Podczas Wielkanocy służbę pełniło codziennie 9 tys. żołnierzy wspierających policję, Straż Graniczną, służby medyczne i samorządy – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Poinformował, że u 74 żołnierzy i 36 pracowników wojska stwierdzono koronawirusa.

16:01

Wielka Brytania: Kolejne 778 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 12107 - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia. (za Polską Agencją Prasową)

15:57

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chełmie przekazał pochodzący z przemytu alkohol trzem placówkom medycznym w woj. lubelskim. Ma on posłużyć do przygotowania preparatu dezynfekującego.

15:36

Minister Zdrowia powiedział dzisiaj, że w tegoroczne wakacje nie będzie obozów letnich i kolonii. Większość biur podróży z województwa lubelskiego na razie nie wierzy jednak w czarny scenariusz. Przygotowują ofertę, stawiając na wypoczynek w Polsce.

15:27

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek projekt rozporządzenia, mającego uszczegółowić przepisy o obowiązku zakrywania ust i nosa w związku z epidemią.

15:17

Chiny: W prowincji Heilongjiang wykryto poprzedniej doby 79 nowych zakażeń koronawirusem wśród Chińczyków, którzy wrócili niedawno z graniczącej z tym regionem Rosji – podały we wtorek chińskie media. Miejscowe władze starają się powstrzymać drugą falę epidemii. (za Polską Agencją Prasową)

15:08

Ministerstwo Zdrowia przypomina:

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

14:30

Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Margaret Harris powiedziała we wtorek, że "z całą pewnością nie doszło jeszcze szczytu zakażeń" koronawirusem.

14:19

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 148 tys. 321 próbek, 141 tys. 272 z nich dały wynik negatywny, a 7 tys. 49 pozytywny – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Resort przekazał, że w ciągu doby wykonano ponad 4,6 tys. testów.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 7 tys. 49 osób, z których 251 zmarło. (PAP)

14:11

Tegoroczny Świdnik Air Festival odwołany. Organizatorzy rezygnują w organizacji tej czerwcowej popularnej lotniczej imprezy z kilku powodów. Najważniejszy to oczywiście epidemia koronawirusa.

14:00

Hiszpańskie władze powoli łagodzą restrykcje związane z pandemią. Po Świętach Wielkanocnych pracę rozpoczął już sektor przemysłowy i budowlany. Wcześniej mogły pracować jedynie kluczowe branże. Mieszkańcy Madrytu ruszyli do pracy, zachowując jednocześnie zasady higieny i dystansu społecznego.

13:18

Liczba wszystkich zakażonych od wybuchu epidemii Covid-19 wkrótce przekroczy ponad 2 mln osób, a zgonów – ponad 120 tys., co przy obecnym tempie wzrostu infekcji może to nastąpić w ciągu najbliższej doby - ostrzega WHO. Aktywnych zakażeń jest obecnie prawie 1 360 tys.

Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że od wybuchu epidemii w grudniu 2019 r. w Chinach, wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, we wtorek rano liczba zakażeń przekroczyła 1 930 tys. Pandemia dotarła już do ponad 210 krajów.

Tymczasem w ciągu doby przybywa co najmniej kilkadziesiąt nowych przypadków. Najpóźniej w środę można się spodziewać ponad 2 mln infekcji. Zwiększa się też liczba zgonów: łącznie jest ich już ponad 120 tys., najwięcej w USA (24 tys.), we Włoszech (ponad 20,5 tys.) oraz w Hiszpanii (18 tys.).

Najwięcej zakażeń w przeliczeniu na poszczególne kraje jest w USA, gdzie zarejestrowano już prawie 600 tys. przypadków Covid-19, z czego aż niemal 200 tys. w samym Nowym Jorku. Burmistrz miasta Andrew Cuomo powiedział, że aglomeracja najgorsze ma już raczej za sobą. Dobowa liczna hospitalizacji ustabilizowała się, a liczba zgonów nieco spadła. Przyznał jednak, że to osiągnięcie może zostać zaprzepaszczone, jeśli wśród mieszkańców nastąpi rozluźnienie dystansu społecznego.

Najwięcej infekcji jest wciąż w Europie, zwłaszcza zachodniej. Najwięcej zakażeń jest w Hiszpanii (ponad 170 tys.) oraz we Włoszech (160 tys.). W obu tych krajach sytuacja się jednak poprawia. Nastąpiło przede wszystkim tzw. wypłaszczenie krzywej nowych zakażeń. W Hiszpanii spada zarówno liczba nowych przypadków, jak i zgonów. We Włoszech jest mniej w ciągu doby nowych infekcji, natomiast stabilizuje się liczba zgonów.

Na naszym kontynencie na kolejnych miejscach są Francja (około 140 tys. zakażeń), Niemcy (ponad 130 tys.) oraz Wielka Brytania (90 tys.). Epidemia rozwija się też w Belgii (ponad 30 tys. przypadków), Niderlandach (27 tys.), Szwajcarii (26 tys.), Rosji (ponad 21 tys.), Portugalii (ponad 17 tys.), Austrii (ponad 14 tys.) oraz Szwecji i Irlandii (ponad 10 tys.).

W Europie Środkowo-Wschodniej na razie jest mniej zakażeń, ale i w tym regionie liczba Cowid-19 stale rośnie, szczególnie w Rosji. W Polsce jest już ponad 7 tys. zakażeń. Nasz kraj wyprzedził pod tym względem Czechy (ponad 6 tys.), które przez kilka tygodni były w tej statystyce przed naszym krajem.

Epidemia Covid-19 niepokojąco rozwija się w Turcji, gdzie liczba zakażeń przekroczyła 61 tys. W Iranie jest ponad 73 tys. infekcji koronawiresm SARS-CoV-2, a w Brazylii – 23 tys. Według Reutersa w Brazylii może być jednak 12 razy więcej przypadków, niż się oficjalnie podaje. Wynika to z tego, że wykonuje się tam mało potwierdzających zakażenie testów.

Z danych WHO wynika, że przybywa również tzw. ozdrowieńców. Na całym świecie wyzdrowiało już ponad 450 tys. pacjentów. Aktywnych zakażeń, wymagających leczenia lub obserwacji jest ponad 1 350 tys. Zdecydowana większość z nich (96 proc.) przechodzi chorobę łagodnie, jedynie 4 proc. chorych (ponad 51 tys.) jest w stanie poważnym lub krytycznym. (PAP)

13:15

Władze Puław zwiększają zakres regularnej dezynfekcji przestrzeni publicznej na terenie całego miasta. Odkażane są wszystkie place zabaw, siłownie, wiaty, ławki, śmietniczki i przyciski sygnalizacji świetlnej. Łącznie to ponad 1,5 tysiąca obiektów. Dezynfekcja odbywa się nocami oraz we wczesnych godzinach porannych. 

13:05

Caritas Polska i Caritas w 41 diecezjach jednoczą siły. W ramach kampanii #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom największa organizacja pomocowa w kraju zgromadziła już 20 milionów złotych. Dzięki temu wolontariusze Caritas codziennie dostarczają paczki z żywnością tysiącom potrzebujących seniorów, bezdomnych i chorych w całej Polsce, a Caritas Polska przygotowuje się do zakupu respiratorów i najbardziej potrzebnego wyposażenia dla polskich szpitali.

12:17

9-letnia Hania, która choruje na białaczkę i przeszła przeszczep szpiku kostnego i wykryto u niej zakażenie koronawirusem wyzdrowiała z COVID-19. Dziewczynka jest pacjentką kliniki hematologii dziecięcej Przylądek Nadziei we Wrocławiu.

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Monika Kowalska poinformowała we wtorek, że u 9-letniej pacjentki kliniki transplantacji szpiku, onkologii i hematologii dziecięcej potwierdzono wyleczenie z COVID-19.

11:57

Sprzęt medyczny, który przyleciał we wtorek do Polski, w pierwszej kolejności trafi do jednoimiennych szpitali zakaźnych - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował we wtorek rano Antonov An-225 Mriya, największy transportowy samolot świata, który przywiózł z Chin do Polski ładunek ze środkami do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu znajduje się m.in. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.

Andrusiewicz powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że podziału sprzętu dokonają wspólnie resort zdrowia i Agencja Rezerw Materiałowych.

"Tu w ministerstwo i wspólnie z Agencją Rezerw Materiałowych dokonuje się podziału między konkretne szpitale. Do niedawna rozdystrybuowaliśmy te materiały między wojewodów, a od wojewodów szedł bezpośredni transport do szpitali. Teraz te transporty idą już bezpośrednio do szpitali, są tutaj dzielone względem placówki medycznej, względem potrzeb. Na pewno w pierwszej kolejności zawsze idą do placówek jednoimiennych" - powiedział rzecznik. (PAP)

11:15

Sklep IKEA w Lublinie zaangażował się w pomoc na rzecz lokalnej służby zdrowia. Do szpitali i stacji pogotowia ratunkowego trafiły elementy wyposażenia, które ułatwią medykom odpoczynek i regenerację w czasie pracy. Są to m.in.: łóżka, materace, kołdry i pościel. Dodatkowo, w ramach ogólnopolskiej obywatelskiej inicjatywy @Wzywamyposilki, pracownicy IKEA Food, przygotowują obiady dla personelu medycznego.

10:27

Na terenie województwa lubelskiego mamy pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

10:14

Nie żyje sześć osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje także o 117 nowych przypadków zakażenia.

9:46

Samolot Antonov An-225 Mrija lecący z transportem sprzętu zabezpieczającego z Chin do Warszawy przeleciał nad Zamościem a potem nad Lublinem. Samolotem przewożony jest sprzęt zabezpieczający przed koronawirusem. W Chinach zamówiły go KGHM oraz Lotos.

Samolot Antonov przeleciał nad Zamościem i Lublinem

9:23

W samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, bo jesteśmy najczęściej w nim sami albo w tym gronie, w którym żyjemy w domu. Maseczki będą obowiązkowe w transporcie publicznym – wyjaśnił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. W zakładach pracy pracodawca będzie mógł albo wprowadzić bezpieczne odległości między pracownikami, albo maseczki. (PAP)

9:22

Jak Polacy przestrzegali zaleceń dotyczących ograniczenia spotkań w święta, zobaczymy za siedem, dziesięć dni – wskazał we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wydaje się, że Polacy podeszli bardzo rozsądnie do problemu koronawirusa – ocenił.

"Jaki będzie efekt odwiedzin u rodziców i innych spotkań, okaże się za siedem, dziesięć dni" – powiedział Kraska na antenie TVP Info. Tyle czasu potrzeba, aby ewentualne zakażenie można było potwierdzić w badaniach. Wcześniej niż przed upływem siedmiu dni test może dać wynik fałszywie ujemny.

"Z tego co widziałem w mediach, z tego co było widać na polskich ulicach, Polacy podeszli do świąt w sposób bardzo rozsądny, nie odwiedzali się nawzajem, byli w domu i przeżywali święta w sposób inny niż zawsze" - ocenił. (PAP)

9:12

Dzienny raport o koronawirusie w Polsce.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

8:52

170 zgonów z powodu Covid-19 zarejestrowano w Niemczech w ciągu ostatniej doby - podał we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w tym kraju to 2969.

Bilans dobowy podany w poniedziałek mówił o 126 zmarłych z powodu koronawirusa.

Liczba nowych przypadków infekcji odnotowanych w ciągu doby zmniejszyła się w Niemczech czwarty dzień z rzędu. W ciągu ostatnich 24 godzin koronawirusa wykryto u 2 082 nowych osób, tj. o 455 mniej niż w dniu poprzednim. Łącznie w Niemczech odnotowano dotychczas 125 098 zakażeń SARS-CoV-2.

3 600 osób zainfekowanych koronawirusem wyzdrowiało w ciągu ostatniej doby - poinformował RKI. Ogólnie wyzdrowiało 68 200 zakażonych, czyli 54 proc. wszystkich chorych zidentyfikowanych w Niemczech. (PAP)

8:10

Ministerstwo Rodziny informuje, że przyjęto już ponad 97 tys. wniosków o rządowe wsparcie w ramach świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Kolejne cały czas wpływają.

7:56

Komisja zdrowia poinformowała, że podczas ostatniej doby w Chinach u 89 osób stwierdzono zakażenie koronawirusem, o 19 osób mniej w porównaniu z poprzednią dobą. 86 osób z zakażonych przyjechało do Chin z zagranicy. Nikt nie umarł.

Według aktualnego raportu komisji zdrowia liczba osób zakażonych koronowirusem przybyłych do Chin z zagranicy wzrosła do 1464 , z czego 559 wyzdrowiało, 905 przechodzi leczenie, stan 37 pacjentów jest ciężki.

Liczba chorych od początku epidemii w Chinach osiągnęła 82 249, 3 341 z nich zmarło, 77 738 wyleczono i wypisano ze szpitali. W trakcie leczenia jest 1170 chorych, stan 116 z nich oceniany jest jako ciężki.

W prowincji Hubei- epicentrum epidemii - podczas ostatniej doby nie wykryto nowego przypadku choroby. Liczba zakażonych w regionie to 67 803 ( z nich 50 008 w mieście Wuhan), 3 221 osób zmarło (2 579 w Wuhan), 64 363 wyleczono. (PAP)

7:40

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w woj. lubelskim. Najnowszy raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie poznaliśmy we wtorek rano.

7:30

O 1509 powiększył się w ciągu minionych 24 godzin bilans ofiar śmiertelnych epidemii SARS-Cov-2 w USA - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W Stanach Zjednoczonych z powodu Covid-19 zmarło dotychczas ponad 23,5 tys. osób.

Dane obejmują 24 godziny od godz. 2:30 czasu polskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek. W poprzednim dobowym bilansie odnotowano w Stanach Zjednoczonych 1514 zgony.

Do soboty przez cztery dni z rzędu w USA dziennie umierało ponad 1,9 tys. osób. W piątek z powodu Covid-19 zmarła rekordowa liczba 2108 osób.

Stany Zjednoczone są krajem z największą liczbą zgonów na Covid-19 na świecie. Najwięcej osób w USA zmarło w stanie Nowy Jork - 10085.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo oświadczył w poniedziałek, że najbardziej przerażająca faza epidemii koronawirusa w jego stanie już minęła. Swoją ocenę uzasadniał faktami i statystykami. Cuomo przekazał, że ogłoszone w poniedziałek 671 zgonów w ciągu doby było najniższym przyrostem od tygodnia i poniżej szczytu - 799 przypadków śmierci - w ubiegłym tygodniu. (PAP)

7:26

W związku z koronawirusem w Polsce hospitalizowanych było 2510 osób. Wyzdrowiało 487 osób – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort podał ponadto, że ponad 150 tys. osób przebywa na kwarantannie.

Jak przekazał w poniedziałek resort zdrowia, liczba osób hospitalizowanych wynosi 2510 osób (stan na 13 kwietnia), kwarantanną objętych jest 151 tys. 548 osób, nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 29 tys. 571 osób, a 487 wyzdrowiało. (PAP)

7:24

Do tej pory w Polsce wykonano 143 630 testów na obecność koronawirusa; w ciągu ostatniej doby - ponad 5,6 tys. – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Spośród 143 630 zbadanych próbek, 136 696 dało wynik negatywny na obecność SARS-coV-2. Obecność koronawirusa potwierdziło 6934 próbek.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 5,6 tys. testów. (PAP)

7:21

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 260 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o kolejnych 13 zgonach. Zakażenie wykryto dotąd w sumie u 6934 osób, z których 245 zmarło.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (86), śląskiego (33), mazowieckiego (24), łódzkiego (22), opolskiego (20), podlaskiego (16), małopolskiego (14), dolnośląskiego (12), zachodniopomorskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), lubelskiego (6), podkarpackiego (4) oraz pomorskiego (4).

Resort przekazał, że zmarło 13 kolejnych osób zakażonych koronawirusem: sześciu mężczyzn i siedem kobiet. Osoby zmarłe były w wieku od 62 do 98 lat. Większość miała choroby współistniejące.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 6934, 245 z nich zmarło. (PAP)

7:10

Globalne statystyki zakażeń koronawirusem. Stan na 14 kwietnia, godz. 7

Lokalizacja
Potwierdzone
Przypadki na 1 mln osób
Ozdrowienia
Zgony
Cały świat 1 919 913 246,91 449 589 119 666
Polska 6 934 180,67 487 245
Stany Zjednoczone 586 057 1 778,32 43 637 23 604
Hiszpania 170 099 3 611,41 64 727 17 756
Włochy 159 516 2 647,86 35 435 20 465
Niemcy 130 072 1 564,32 57 259 3 194
Francja 98 076 1 462,16 27 718 14 967
Wielka Brytania 88 621 1 333,94 11 329
Chińska Republika Ludowa 82 249 58,66 77 738 3 341
Iran 73 303 879,66 45 983 4 585
Turcja 61 049 734,16 3 957 1 296
Belgia 30 589 2 654,27 6 707 3 903
Holandia 26 551 1 521,46 2 823

Źródło: Google

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tokio 2020. Cel osiągnięty. Lublinianka Aleksandra Mirosław w finale wspinaczki sportowej

Tokio 2020. Cel osiągnięty. Lublinianka Aleksandra Mirosław w finale wspinaczki sportowej

Aleksandra Mirosław z KW Kotłownia Lublin zaliczyła udany debiut we wspinaczce sportowej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Zawodniczka do końca nie była pewna awansu, ale ostatecznie wykonała założony cel – triumfowała w swojej koronnej konkurencji i weszła do finału

Zabił byłą żonę na środku ulicy. Nożownik z Lubartowa zostaje za kratami

Zabił byłą żonę na środku ulicy. Nożownik z Lubartowa zostaje za kratami

Sprawca brutalnej zbrodni w Lubartowie pozostanie w areszcie. Lubelski sąd nie zgodził się na zwolnienie nożownika. Mężczyzna na ulicy w centrum miasta zaatakował i zabił byłą żonę.

Lubelskie. Dwie osoby nie żyją, dziewięć zostało rannych. Zarzuty za “katastrofę w ruchu lądowym”
galeria

Lubelskie. Dwie osoby nie żyją, dziewięć zostało rannych. Zarzuty za “katastrofę w ruchu lądowym”

Nawet 12 lat więzienia grozi kierowcy ciężarówki, który wyprzedzając „na trzeciego” doprowadził do śmiertelnego wypadku. Zginęły w nim dwie osoby, a dziewięć zostało rannych.

Tokio 2020: Patryk Dobek z brązowym medalem w biegu na 800 m!

Tokio 2020: Patryk Dobek z brązowym medalem w biegu na 800 m!

Medalowa środa naszych zawodników w Tokio. Kolejny krążek wywalczył Patryk Dobek, który był trzeci w finale biegu na 800 metrów.

Tokio 2020: Znowu dwa medale w rzucie młotem. Wojciech Nowicki ze złotem, brąz Pawła Fajdka

Tokio 2020: Znowu dwa medale w rzucie młotem. Wojciech Nowicki ze złotem, brąz Pawła Fajdka

Polski młot znowu latał na igrzyskach w Tokio daleko. W środę Wojciech Nowicki od pierwszej kolejki prowadził i w wielkim stylu okazał się najlepszy. Paweł Fajdek długo próbował dostać się na podium i wreszcie się udało. Ostatecznie były zawodnik Agrosu Zamość wywalczył brązowy krążek.

Konkurs Street Dance w Ogrodzie Saskim
14 sierpnia 2021, 11:00

Konkurs Street Dance w Ogrodzie Saskim

Centrum Kultury w Lublinie i Lubelski Teatr Tańca zapraszają na zawody taneczne w Street Dance, które rozpoczną się 14 sierpnia o godz. 11.

Minister zdrowia zapowiada, kiedy w Polsce będą wprowadzone obostrzenia. Stawia warunek

Minister zdrowia zapowiada, kiedy w Polsce będą wprowadzone obostrzenia. Stawia warunek

Przy powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju zaczniemy wprowadzać obostrzenia. Na początek w regionach z najniższą liczbą szczepień – zapowiedział w środę szef MZ Adam Niedzielski. Przypomniał, że wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna.

Miliony na kapitał obrotowy i OZE dla lubelskiego
galeria

Miliony na kapitał obrotowy i OZE dla lubelskiego

Dodatkowe 3 mln zł na kapitał obrotowy oraz ponad 2,8 mln zł na kolejne inwestycje w OZE otrzymają lubelscy przedsiębiorcy. Będzie to możliwe dzięki decyzjom Zarządu Województwa Lubelskiego o przeznaczeniu dodatkowych środków na dofinansowanie kolejnych projektów. Środki otrzymają projekty z list rezerwowych konkursów organizowanych przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie

Lublin: Kilkanaście budynków przy ul. Turystycznej ma pójść do rozbiórki

Lublin: Kilkanaście budynków przy ul. Turystycznej ma pójść do rozbiórki

Przy ul. Turystycznej zanosi się na wielką rozbiórkę. Jedna z firm budowlanych zamierza zburzyć stare zabudowania niedaleko centrum handlowego.

Tragiczny wypadek w gospodarstwie. Mężczyzna cofał i najechał ciągnikiem na swoją żonę

Tragiczny wypadek w gospodarstwie. Mężczyzna cofał i najechał ciągnikiem na swoją żonę

82-letni mieszkaniec gm. Tyszowiec (pow. tomaszowski) cofał ciągnikiem rolniczym i nie zauważył swojej o 10 lat młodszej żony, która była za pojazdem. Niestety, kobieta zginęła.

Największe dmuchane tory przeszkód znów w Puławach
7 sierpnia 2021, 14:00

Największe dmuchane tory przeszkód znów w Puławach

W najbliższą sobotę o godz. 14 w Marinie Puławy już po raz drugi pojawią się największe dmuchane tory przeszkód w Europie. To gratka dla całych rodzin.

Łęczna nie otrzyma rządowego wsparcia. Ale i tak zbuduje nową drogę i rondo

Łęczna nie otrzyma rządowego wsparcia. Ale i tak zbuduje nową drogę i rondo

Mimo braku pomocy rządowej, w Łęcznej powstaje nowa droga i rondo. Samorządowcy zaparli się i na budowę wyłożą pieniądze z miejskiej kasy. Inwestycja już ruszyła

Balony wracają do Nałęczowa. Dzisiaj rozpoczną się międzynarodowe zawody

Balony wracają do Nałęczowa. Dzisiaj rozpoczną się międzynarodowe zawody

Dziś rozpoczynają się 16. Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie. Prezentacja załóg o godzinie 21 przed sanatorium „Książę Józef”. Loty zawodnicze potrwają do soboty. Tego samego dnia zaplanowano pokaz zespołu akrobacyjnego „Orlik”

Lublin: Miejski rower traci rozpęd. Liczba wypożyczeń spadła nawet o połowę

Lublin: Miejski rower traci rozpęd. Liczba wypożyczeń spadła nawet o połowę

Po wprowadzeniu opłaty za każdy przejazd, nawet najkrótszy, o połowę spadła liczba wypożyczeń w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego. Oficjalne dane Urzędu Miasta potwierdzają rowerowi aktywiści

Tokio 2020. Świetny debiut lublinianki Aleksandry Mirosław na igrzyskach. Jest wygrana, blisko rekordu świata

Tokio 2020. Świetny debiut lublinianki Aleksandry Mirosław na igrzyskach. Jest wygrana, blisko rekordu świata

Znakomity debiut na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zaliczyła lublinianka Aleksandra Mirosław. W eliminacjach konkurencji na czas zawodniczka klubu KW Kotłownia Lublin była najlepsza i otarła się nawet o rekord świata

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.