Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

4 lutego 2021 r.
8:00

Lubelskie: Oficjalnie w 2019 r. aborcji było tylko kilka. "Statystyki te są bardzo niedoszacowane"

40 13 A A
Jedno z haseł podczas protestu w Lublinie
Jedno z haseł podczas protestu w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Zabiegi przerywania ciąży z powodu ciężkich wad płodu są niezwykle rzadkie w naszym województwie. W 2019 roku było ich zaledwie osiem. Ale lekarze mówią, że statystyki nie uwzględniają tzw. turystyki aborcyjnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dotychczas, zgodnie z tzw. kompromisem aborcyjnym (obowiązującym od 1993 roku), legalne przerwanie ciąży było możliwe tylko w trzech przypadkach. Jednym z nich były ciężkie i nieodwracalne wady płodu. W październiku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że jest to niezgodne z konstytucją. Kilka dni temu kontrowersyjny, pod względem zarówno medycznym, jak i prawnym, wyrok doczekał się publikacji.

– To absurd, że lekarz, który powinien kierować się tylko względami medycznymi, musi zastanawiać się, czy fakt, że rzetelnie wykonuje swoją pracę, może mieć konsekwencje prawne. To nieuzasadnione obarczanie lekarzy odpowiedzialnością. W Polsce ważniejsze są jednak względy polityczne niż medyczne – ocenia dr n. med. Grzegorz Pietras, ginekolog, który zajmuje się m.in. diagnostyką prenatalną i wiceprezes Lubelskiej Izby Lekarskiej.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w 2019 roku (danych za 2020 jeszcze nie ma) w całym kraju wykonano 1110 legalnych zabiegów przerwania ciąży. Większość z nich – 1074 – w przypadkach, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W województwie lubelskim oficjalnie takich zabiegów wykonano zaledwie 8.

Na zabiegi jadą w Polskę

– Statystyki te są bardzo niedoszacowane. Nie widać w nich sytuacji, kiedy pacjentki, po odmowach wykonania legalnej terminacji (tak fachowo się nazywa zabieg przerywania ciąży – red.), muszą jechać do innego województwa. Dotyczy to przede wszystkim pacjentek z województwa podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego. W oficjalnych statystykach nie widać też zabiegów, które wykonywane są za granicą – zauważa Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Wiceprezes LIL zwraca uwagę, że aborcja z powodu ciężkich nieodwracalnych wad płodu nie była decyzją jednego lekarza. – Konieczne były dwie niezależne opinie lekarskie, ale żaden z tych lekarzy nie mógł wykonać zabiegu – zaznacza dr Pietras. – Trudno na razie powiedzieć, jak będą zachowywać się lekarze, jakie będzie stanowisko szefa konkretnego oddziału czy szpitala. Cały czas obowiązuje jednak przesłanka umożliwiająca wykonanie terminacji z powodu zagrożenia życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjentki. Dotyczyło to ok. 3 proc. zabiegów – podkreśla lekarz.

Co zrobią lekarze?

– Lekarze mają duże obawy. Szpitale nie dają im jednoznacznych instrukcji. Przez to wielu z nich może zachować się asekuracyjnie, dla własnego bezpieczeństwa. To, co na pewno mogą zrobić, to sprawdzić, czy ciąża z wadą płodu nie zagraża życiu pacjentki oraz jej zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Wówczas można skorzystać z pierwszej, nadal obowiązującej przesłanki aborcyjnej – podkreśla Krystyna Kacpura.

Z oficjalnych danych resortu zdrowia wynika, że najwięcej rozpoznań przy zabiegach aborcji w 2019 roku dotyczyło Zespołu Downa (bez wad somatycznych – 271 przypadków) oraz wad mnogich (200 przypadków).

Zobacz: Protest kobiet w Lublinie. Styczeń 2021

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 lutego 2021 r. o 10:08
+7
S0R0S nie traci czasu.... wspiera te antyspoleczne grupki lewaków... ku zatraceniu?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 lutego 2021 r. o 08:05
+6
Chuck NORRIS ostatnio: „Ktoś może czuć się dobrym człowiekiem, uśmiercając własną matkę lub nienarodzone dziecko, ale użycie plastikowej zamiast bambusowej słomki jest dla niego moralnie złe. Co z Wami ludzie? Cenicie wyżej papierowe słomki do picia niż życie?”
Avatar
___K___ / 5 lutego 2021 r. o 07:20
+1
Trzech na jednego! :) Typowe dla lewaków: w pojedynkę ich nie ma, bo: nie ma racji w tym, co mówią; nie ma sensu, w tym, co mówią; nie ma uczciwości, w tym, co mówią; nie ma prawdy, w tym, co mówią; nie ma przyszłości, w tym, co mówią. Jest super!
A ty - jak zwykle - kłamiesz, manipulujesz, a do tego jesteś hipokrytą. Świnte prawaczki-katoliczki, sama dobroć, myślałby kto.
Avatar
_XD_ / 5 lutego 2021 r. o 12:58
0
    
Zwieracze zgredowi popuszczają :) Czyli trafna wypowiedź Tęczowego. Bo czerwoni tylko na prawdę reagują wściekłością.
 Czyli druga opcja. Czemu mnie to nie dziwi? XD
Avatar
poker / 4 lutego 2021 r. o 22:29
0
  Chuck NORRIS ostatnio: „Ktoś może czuć się dobrym człowiekiem, uśmiercając własną matkę lub nienarodzone dziecko, ale użycie plastikowej zamiast bambusowej słomki jest dla niego moralnie złe. Co z Wami ludzie? Cenicie wyżej papierowe słomki do picia niż życie?”  
  Pluj marszałkowskiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marny trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz na viceszefa elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów.         A ile takim durnym marszałkowskim trollom płacą za ctrl+c+v?  
 Zwieracze zgredowi popuszczają :) Czyli trafna wypowiedź Tęczowego. Bo czerwoni tylko na prawdę reagują wściekłością.
 Zwieracze zgredowi popuszczają :) Czyli trafna wypowiedź Tęczowego. Bo czerwoni tylko na prawdę reagują wściekłością. rozwiń
Avatar
poker / 4 lutego 2021 r. o 22:26
0
Trzech na jednego! :) Typowe dla lewaków: w pojedynkę ich nie ma, bo: nie ma racji w tym, co mówią; nie ma sensu, w tym, co mówią; nie ma uczciwości, w tym, co mówią; nie ma prawdy, w tym, co mówią; nie ma przyszłości, w tym, co mówią. Jest super!
Avatar
_XD_ / 4 lutego 2021 r. o 18:05
0
S0R0S nie traci czasu.... wspiera te antyspoleczne grupki lewaków... ku zatraceniu?
No i czym się martwisz - wyginą lewaki i będziesz zadowolony. A ilu ludzi wspiera działania pro-life? Szkoda tylko, że słowem, a nie czynem, i że walczą o zygoty i płody, a nie o narodzonych. I wciąż nie odniosłeś się do moich wpisów z 09:06 i 9:09 - chyba nie masz argumentów, prawda?
 Nie doczekasz się. Troll co najwyżej z dziesięć razy jeszcze wklei to samo. Jemu nie płacą za myślenie i wymyślanie argumentów, tylko od postu. XD
Avatar
_XD_ / 5 lutego 2021 r. o 12:56
-1
Trzech na jednego! :) Typowe dla lewaków: w pojedynkę ich nie ma, bo: nie ma racji w tym, co mówią; nie ma sensu, w tym, co mówią; nie ma uczciwości, w tym, co mówią; nie ma prawdy, w tym, co mówią; nie ma przyszłości, w tym, co mówią. Jest super!
 A coś w temacie artykułu? Czy tylko solidarność jajników z tęczowym cię tu przywiodła i jak przystało dla kato-pato-prawicowca, będziesz teraz krążył wokół tematu, przy okazji wyżywając się słownie za swoje popaprane życie? XD
Avatar
Zgredek Edek / 4 lutego 2021 r. o 11:07
-3
S0R0S nie traci czasu.... wspiera te antyspoleczne grupki lewaków... ku zatraceniu?
Pluj marszałkowskiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marny trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz na viceszefa elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów.      A ile takim durnym marszałkowskim trollom płacą za ctrl+c+v?
Pluj marszałkowskiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marny trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz na viceszefa elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów.      A ile takim durnym marszałkowskim trollom płacą za ctrl+c+v? rozwiń
Avatar
___K___ / 4 lutego 2021 r. o 10:40
-3
S0R0S nie traci czasu.... wspiera te antyspoleczne grupki lewaków... ku zatraceniu?
No i czym się martwisz - wyginą lewaki i będziesz zadowolony. A ilu ludzi wspiera działania pro-life? Szkoda tylko, że słowem, a nie czynem, i że walczą o zygoty i płody, a nie o narodzonych. I wciąż nie odniosłeś się do moich wpisów z 09:06 i 9:09 - chyba nie masz argumentów, prawda?
Avatar
_XD_ / 5 lutego 2021 r. o 12:58
0
    
Zwieracze zgredowi popuszczają :) Czyli trafna wypowiedź Tęczowego. Bo czerwoni tylko na prawdę reagują wściekłością.
 Czyli druga opcja. Czemu mnie to nie dziwi? XD
Avatar
_XD_ / 5 lutego 2021 r. o 12:56
-1
Trzech na jednego! :) Typowe dla lewaków: w pojedynkę ich nie ma, bo: nie ma racji w tym, co mówią; nie ma sensu, w tym, co mówią; nie ma uczciwości, w tym, co mówią; nie ma prawdy, w tym, co mówią; nie ma przyszłości, w tym, co mówią. Jest super!
 A coś w temacie artykułu? Czy tylko solidarność jajników z tęczowym cię tu przywiodła i jak przystało dla kato-pato-prawicowca, będziesz teraz krążył wokół tematu, przy okazji wyżywając się słownie za swoje popaprane życie? XD
Avatar
___K___ / 5 lutego 2021 r. o 07:20
+1
Trzech na jednego! :) Typowe dla lewaków: w pojedynkę ich nie ma, bo: nie ma racji w tym, co mówią; nie ma sensu, w tym, co mówią; nie ma uczciwości, w tym, co mówią; nie ma prawdy, w tym, co mówią; nie ma przyszłości, w tym, co mówią. Jest super!
A ty - jak zwykle - kłamiesz, manipulujesz, a do tego jesteś hipokrytą. Świnte prawaczki-katoliczki, sama dobroć, myślałby kto.
Avatar
poker / 4 lutego 2021 r. o 22:29
0
  Chuck NORRIS ostatnio: „Ktoś może czuć się dobrym człowiekiem, uśmiercając własną matkę lub nienarodzone dziecko, ale użycie plastikowej zamiast bambusowej słomki jest dla niego moralnie złe. Co z Wami ludzie? Cenicie wyżej papierowe słomki do picia niż życie?”  
  Pluj marszałkowskiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marny trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz na viceszefa elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów.         A ile takim durnym marszałkowskim trollom płacą za ctrl+c+v?  
 Zwieracze zgredowi popuszczają :) Czyli trafna wypowiedź Tęczowego. Bo czerwoni tylko na prawdę reagują wściekłością.
 Zwieracze zgredowi popuszczają :) Czyli trafna wypowiedź Tęczowego. Bo czerwoni tylko na prawdę reagują wściekłością. rozwiń
Avatar
poker / 4 lutego 2021 r. o 22:26
0
Trzech na jednego! :) Typowe dla lewaków: w pojedynkę ich nie ma, bo: nie ma racji w tym, co mówią; nie ma sensu, w tym, co mówią; nie ma uczciwości, w tym, co mówią; nie ma prawdy, w tym, co mówią; nie ma przyszłości, w tym, co mówią. Jest super!
Avatar
_XD_ / 4 lutego 2021 r. o 18:05
0
S0R0S nie traci czasu.... wspiera te antyspoleczne grupki lewaków... ku zatraceniu?
No i czym się martwisz - wyginą lewaki i będziesz zadowolony. A ilu ludzi wspiera działania pro-life? Szkoda tylko, że słowem, a nie czynem, i że walczą o zygoty i płody, a nie o narodzonych. I wciąż nie odniosłeś się do moich wpisów z 09:06 i 9:09 - chyba nie masz argumentów, prawda?
 Nie doczekasz się. Troll co najwyżej z dziesięć razy jeszcze wklei to samo. Jemu nie płacą za myślenie i wymyślanie argumentów, tylko od postu. XD
Avatar
Zgredek Edek / 4 lutego 2021 r. o 11:07
-3
S0R0S nie traci czasu.... wspiera te antyspoleczne grupki lewaków... ku zatraceniu?
Pluj marszałkowskiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marny trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz na viceszefa elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów.      A ile takim durnym marszałkowskim trollom płacą za ctrl+c+v?
Pluj marszałkowskiej świni w oczy - to powie, że deszcz pada...Jesteś głupszy niż dywizja ruskich pcheł, wściekły, zajadły, zapieniony po czubek pyska marny trollu. Już Einstein zauważył, że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i Twoja głupota, pajacu z wypranym mózgiem. Zmień lekarza. Ten Cię oszukuje. I lecz się na nogi. A w nagrodę - awansujesz na viceszefa elitarnego klubu NFI - Największych Forumowych Idiotów.      A ile takim durnym marszałkowskim trollom płacą za ctrl+c+v? rozwiń
Avatar
___K___ / 4 lutego 2021 r. o 10:40
-3
S0R0S nie traci czasu.... wspiera te antyspoleczne grupki lewaków... ku zatraceniu?
No i czym się martwisz - wyginą lewaki i będziesz zadowolony. A ilu ludzi wspiera działania pro-life? Szkoda tylko, że słowem, a nie czynem, i że walczą o zygoty i płody, a nie o narodzonych. I wciąż nie odniosłeś się do moich wpisów z 09:06 i 9:09 - chyba nie masz argumentów, prawda?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 lutego 2021 r. o 10:08
+7
S0R0S nie traci czasu.... wspiera te antyspoleczne grupki lewaków... ku zatraceniu?
Avatar
___K___ / 4 lutego 2021 r. o 09:09
-5
"– To absurd, że lekarz, który powinien kierować się tylko względami medycznymi, musi zastanawiać się, czy fakt, że rzetelnie wykonuje swoją pracę, może mieć konsekwencje prawne. To nieuzasadnione obarczanie lekarzy odpowiedzialnością. W Polsce ważniejsze są jednak względy polityczne niż medyczne – ocenia dr n. med. Grzegorz Pietras, ginekolog, który zajmuje się m.in. diagnostyką prenatalną i wiceprezes Lubelskiej Izby Lekarskiej." - z całym szacunkiem, Panie doktorze, ale pracując w różnych zawodach trzeba brać pod uwagę to, że nasze działania mogą mieć konsekwencje prawne. Trochę nieszczęśliwe to Pańskie sformułowanie. Natomiast w pełni się zgadzam z Pańskim tokiem myślenia - to nie politycy mają decydować w tej sprawie, zwłaszcza, że nadzwyczaj często są kompletnymi ignorantami, ale fachowcy, w tym przypadku lekarze.
"– To absurd, że lekarz, który powinien kierować się tylko względami medycznymi, musi zastanawiać się, czy fakt, że rzetelnie wykonuje swoją pracę, może mieć konsekwencje prawne. To nieuzasadnione obarczanie lekarzy odpowiedzialnością. W Polsce ważniejsze są jednak względy polityczne niż medyczne – ocenia dr n. med. Grzegorz Pietras, ginekolog, który zajmuje się m.in. diagnostyką prenatalną i wiceprezes Lubelskiej Izby Lekarskiej." - z całym szacunkiem, Panie doktorze, ale pracując w różnych zawodach trzeba brać pod uwagę to, że na... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowe znaki drogowe pojawią się w Lublinie

Nowe znaki drogowe pojawią się w Lublinie

Znaki ostrzegające przed jeżami pojawią się przy lubelskich ulicach. Ich montaż zleca Urząd Miasta, który prosi mieszkańców o wskazanie miejsc, gdzie należy ustawić takie tablice.

Puławy sprzed lat. Startuje projekt "Re-konstrukcje"
22 kwietnia 2021, 0:00

Puławy sprzed lat. Startuje projekt "Re-konstrukcje"

Cztery spacery tematyczne przygotowała dla mieszkańców Puław Biblioteka Miejska w ramach projektu "Re-konstrukcje czyli spacery szlakiem dawnych Puław". Premiera w czwartek, 22 kwietnia.

Garbarnia Kraków – Motor Lublin 2:1. Koniec marzeń o barażach?

Garbarnia Kraków – Motor Lublin 2:1. Koniec marzeń o barażach?

Niewiele dobrego można napisać o środowym występie Motoru. Drużyna Marka Saganowskiego przegrała w Krakowie z Garbarnią 1:2. A to oznacza, że powoli trzeba chyba szykować się na walkę o utrzymanie, a nie baraże.

Prezydent Lublina szykuje podwyżkę opłat za śmieci. Największy wzrost dla dużych rodzin

Prezydent Lublina szykuje podwyżkę opłat za śmieci. Największy wzrost dla dużych rodzin

Prezydent Lublina szykuje podwyżkę opłat za wywóz śmieci i zmianę metody naliczania opłaty. Dla dużych rodzin może to oznaczać podwojenie wydatków. Ratusz chce wprowadzić stawkę „od osoby” zamiast obecnej „od gospodarstwa domowego”.

Lubelskie: Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci z klas 1-3 wracają do szkół
aktualiazacja

Lubelskie: Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Dzieci z klas 1-3 wracają do szkół

Powrót najmłodszych dzieci do szkół, otwarcie salonów fryzjerskich. Województwo lubelskie jest w gronie tych, gdzie obostrzenia zostają złagodzone.

„Amerykański żołnierz” nadal naciąga. Tym razem kobietę z powiatu chełmskiego

„Amerykański żołnierz” nadal naciąga. Tym razem kobietę z powiatu chełmskiego

50-letnia kobieta oddała oszustom 40 tys. zł. Dała się zwieść opowieści „amerykańskiego żołnierza z Iraku”.

Jadłodzielnia stanie przy Hali Targowej w Puławach

Jadłodzielnia stanie przy Hali Targowej w Puławach

Dzięki współpracy Barbary Grzelak-Wężowskiej i puławskiego przedsiębiorcy, radnego Andrzeja Kuszyka, jeszcze w tym miesiącu może pojawić się pierwsza w mieście jadłodzielnia

Montują nowy napis na szpitalu w Lublinie. Poprzedni wisiał 56 lat [zdjęcia]
galeria

Montują nowy napis na szpitalu w Lublinie. Poprzedni wisiał 56 lat [zdjęcia]

W ciągu kilku dni nad głównym wejściem do Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie pojawi się nowy napis z nazwą placówki. Trwa montaż liter.

Ruszył nabór do konkursu JAZZiNSPIRACJE

Ruszył nabór do konkursu JAZZiNSPIRACJE

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza młodych solistów oraz zespoły muzyczne przed debiutem fonograficznym do udziału w pierwszej edycji konkursu JAZZiNSPIRACJE, który będzie towarzyszył tegorocznej odsłonie festiwalu Lublin Jazz. Zgłoszenia trwają do 31 maja.