Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

29 stycznia 2020 r.
20:17

Śmiertelny koronawirus postawił polskie służby na baczność. Nadzór epidemiologiczny nad sześcioma osobami z Lubelskiego

107 13 A A
Groźny wirus zabił już w Chinach ok. 130 osób, a kilka tysięcy jest zarażonych <br />
Groźny wirus zabił już w Chinach ok. 130 osób, a kilka tysięcy jest zarażonych
(fot. Xinhua / x-news)

Z czterech do sześciu wzrosła liczba mieszkańców województwa lubelskiego objętych nadzorem epidemiologicznym na wypadek zarażenia nowym śmiertelnym koronawirusem. Wszyscy podróżowali lotem przesiadkowym z pasażerami wracającymi z Chin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o cztery osoby z powiatu biłgorajskiego, jedną – z chełmskiego i jedną – z lubelskiego. Wszyscy przebywają w domu, nie ma konieczności hospitalizacji, ani izolacji, bo jak dotąd nie stwierdzono u nich żadnych objawów wskazujących na zarażenie – tłumaczy Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – W takich sytuacjach na wszelki wypadek musimy stosować nadzór epidemiologiczny. Chodzi o ewentualne jak najwcześniejsze wykrycie wirusa i niezwłoczną izolację takiej osoby.

Pracownicy sanepidu codziennie kontaktują się telefonicznie z tymi osobami i sprawdzają, czy nie zauważyły niepokojących objawów, np. kaszlu lub gorączki. Taki nadzór trwa 14 dni. Groźny wirus zabił już w Chinach ok. 130 osób, a kilka tysięcy jest zarażonych. Poza Chinami, przypadki zarażenia stwierdzono w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie, a także USA i Australii oraz w Europie – Niemczech i Francji. W Polsce jest na razie kilka podejrzeń zakażenia, m.in. w Łodzi czy Gdańsku.

– Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która tam była w tym czasie, a jednocześnie masz temperaturę ciała powyżej 38 st. C oraz kaszel i duszność, powinieneś zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych – zaleca Ministerstwo Zdrowia i publikuje na swojej stronie internetowej listę takich oddziałów. W Lubelskiem są one w Lublinie, Biłgoraju, Chełmie, Łukowie, Puławach, Tomaszowie Lubelskim i Białej Podlaskiej.

W środę minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że koronawirus w końcu dotrze do Polski. Zapowiedział, że w czwartek trafią do nas części genetyczne tego wirusa, które umożliwią badania w kraju. Do tej pory próbki do badań pobierane w Polsce wysyłane były do laboratoriów za granicą.

– Jednocześnie podkreślamy, że dotychczas w Polsce nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem – zaznacza Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. – Przypominamy, że mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem – dodaje Andrusiewicz.

Tymczasem Najwyższa Izba Kontroli będzie sprawdzać, czy jesteśmy gotowi do działania w sytuacji zagrożenia epidemią. Kontrola ma być prowadzona m.in. w szpitalach, na lotniskach, w jednostkach ratownictwa medycznego i sanepidzie. Sprawdzane będzie też Ministerstwo Zdrowia i wojewodowie, którzy odpowiadają za takie działania.

Minister zdrowia: Szpitale mają każdy przypadek traktować jako pilny

„Jesteśmy pewni, że wygramy wojnę z wirusem”

Zgodnie z informacjami Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowotnej, liczba zgonów wywołanych nowym koronawirusem (2019-nCoV) wzrosła do 132. W Chinach jest obecnie 5987 przypadków, a łącznie ponad sześć tysięcy. Nie odnotowano żadnych zgonów poza Chinami. 

Chiny przypuszczają, że zakażonych jest ponad 9200 osób, ale te informacje nie zostały jeszcze potwierdzone. Stan 1239 zakażonych wirusem określany jest jako ciężki. Według rosyjskiej agencji prasowej TASS, kwarantannę przechodzi w Chinach około 60 tysięcy ludzi. 

Pracownicy szpitala w mieście Changsha zapewniają, że są pewni, że uda się im wygrać wojnę z wirusem. Służbę medyczną mają wspierać mieszkańcy stolicy prowincji Hunan, którzy przekazują im kosze z owocami.

Wideo: Xinhua / x-news

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Polska Prewencja.... Taaaa.... / 30 stycznia 2020 r. o 07:38
+6
Śmieszy mnie ta durna Polska urojona prewencja. Dziś czytałem, że ponoć cały świat wstrzymuje loty do Chin..... ale nasz PLL LOT - A GRDZIE TAM? Oni latają jak gdyby nigdy nic..... a najlepsze jest pytanie do rzecznika lotniska jaką prewencję zastosowali..... a ten, że na wylocie w Chinach są zabezpieczenia (czaicie? - w Chinach).... a reporter pyta "a u nas? - a ten odpowiada "u nas też są wystarczające środki"..... A gdy zapytali przylatujących z Chin o nie to ci odpowiedzieli, że tylko każą wypełniać jakąś kartkę. Czaicie - wypełnić karteczkę. To wszystko. Ale mi prewencja panie.... To wszystko. I to jest ta cała Polska..... jak zwykle każdy ma to w ***. A jak się epidemia rozleje to wtedy wszyscy zrobią wielkie oczy..... kuźwa całe życie same ignoranty....
Śmieszy mnie ta durna Polska urojona prewencja. Dziś czytałem, że ponoć cały świat wstrzymuje loty do Chin..... ale nasz PLL LOT - A GRDZIE TAM? Oni latają jak gdyby nigdy nic..... a najlepsze jest pytanie do rzecznika lotniska jaką prewencję zastosowali..... a ten, że na wylocie w Chinach są zabezpieczenia (czaicie? - w Chinach).... a reporter pyta "a u nas? - a ten odpowiada "u nas też są wystarczające środki"..... A gdy zapytali przylatujących z Chin o nie to ci odpowiedzieli, że tylko każą wypełniać jakąś kartkę. Czaicie -... rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 r. o 20:37
+6
oj tam oj tam, zusowi to na rękę.
Avatar
ogarnijcie się nieco / 29 stycznia 2020 r. o 22:18
+5
NWO - depopulacja
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 r. o 21:02
+4
Za tydzień będzie szczepionka nic sie nie martwcie po tysiączku za sztukę państwa wykupią. A czy będą działać i jakie skutki uboczne nie wie nikt.
Avatar
Przestraszony / 31 stycznia 2020 r. o 23:12
+2
Dlaczego w Polsce nie ma kontroli pod kontem wirusa na granicach? Przynajmniej na lotniskach? Przynajmniej pasażerów lotów z Chin?! Dlaczego nie ustawiono kamer termowizyjnych aby wyłapać osoby z gorączką? Dlaczego nie ma personelu medycznego, który wspierałby Straż Graniczną w takich sytuacjach? Dlaczego zaleca się osobom, które podejrzewają, że mogą być zarażone 2019-nCoV zgłaszać się samodzielnie na oddziały zakaźne w szpitalach, zamiast przechwytywać je na lotniskach i bezpiecznie transportować na takie oddziały? Przecież taka osoba, powracająca z Chin i udająca się samodzielnie do szpitala, po drodze może zarazić wiele innych osób. Taka osoba jest tak samo groźna jak terrorysta obwieszony ładunkami wybuchowymi. Czy osoby odpowiedzialne i służby nie widzą, że obrona Polski to również przeciwdziałanie dostaniu się na nasze terytorium chorób zakaźnych a nie tylko wrogich wojsk i osób niebezpiecznych? Władzo ocknij się nim będzie za późno! Jeśli nie myślicie o Polakach to pomyślcie o swoich tyłkach, co z nimi będzie gdy poprzez zaniedbania dopuścicie do epidemii w Polsce!
Dlaczego w Polsce nie ma kontroli pod kontem wirusa na granicach? Przynajmniej na lotniskach? Przynajmniej pasażerów lotów z Chin?! Dlaczego nie ustawiono kamer termowizyjnych aby wyłapać osoby z gorączką? Dlaczego nie ma personelu medycznego, który wspierałby Straż Graniczną w takich sytuacjach? Dlaczego zaleca się osobom, które podejrzewają, że mogą być zarażone 2019-nCoV zgłaszać się samodzielnie na oddziały zakaźne w szpitalach, zamiast przechwytywać je na lotniskach i bezpiecznie transportować na takie oddziały? Przecież taka osoba, pow... rozwiń
Avatar
realista / 30 stycznia 2020 r. o 08:24
+1
A może objąć kwarantanną cały powiat, a może całe województwo. Albo jak szaleć to szaleć objąć kwarantanną cały świat. A co niech się boją. :):):):):):):). A może jeszcze Księżyc i Jowisz bo tam wysłali sondę.
Avatar
Dragunov / 29 stycznia 2020 r. o 20:51
+1
Dymana sprawa bo skończyły się pożary w Australii ... i "intelektualne" media muszą jakoś działać. Bez paniki - nie chlać byle czego i nie jarać byle co !
Avatar
mruk / 30 stycznia 2020 r. o 11:14
0
no to trzeba sprawdzić w kraśniku dawne fłt a obecnie pbf które jest w rękach chińczyków..władze miały kontakt z chińczykami to może i koronawirus jest w pbf...
Avatar
patriota / 30 stycznia 2020 r. o 11:38
-1
Nie lękajcie się; ochroni nas święty obraz z Jeleniej Góry.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2020 r. o 10:50
-1
Byl taki film z Pythonami "Eryk wiking", scena z tonącą wyspą gdzie do końca król uważa, że wszystko jest ok, doskonale oddaje stosunek PiS do Polski.
Avatar
Przestraszony / 31 stycznia 2020 r. o 23:12
+2
Dlaczego w Polsce nie ma kontroli pod kontem wirusa na granicach? Przynajmniej na lotniskach? Przynajmniej pasażerów lotów z Chin?! Dlaczego nie ustawiono kamer termowizyjnych aby wyłapać osoby z gorączką? Dlaczego nie ma personelu medycznego, który wspierałby Straż Graniczną w takich sytuacjach? Dlaczego zaleca się osobom, które podejrzewają, że mogą być zarażone 2019-nCoV zgłaszać się samodzielnie na oddziały zakaźne w szpitalach, zamiast przechwytywać je na lotniskach i bezpiecznie transportować na takie oddziały? Przecież taka osoba, powracająca z Chin i udająca się samodzielnie do szpitala, po drodze może zarazić wiele innych osób. Taka osoba jest tak samo groźna jak terrorysta obwieszony ładunkami wybuchowymi. Czy osoby odpowiedzialne i służby nie widzą, że obrona Polski to również przeciwdziałanie dostaniu się na nasze terytorium chorób zakaźnych a nie tylko wrogich wojsk i osób niebezpiecznych? Władzo ocknij się nim będzie za późno! Jeśli nie myślicie o Polakach to pomyślcie o swoich tyłkach, co z nimi będzie gdy poprzez zaniedbania dopuścicie do epidemii w Polsce!
Dlaczego w Polsce nie ma kontroli pod kontem wirusa na granicach? Przynajmniej na lotniskach? Przynajmniej pasażerów lotów z Chin?! Dlaczego nie ustawiono kamer termowizyjnych aby wyłapać osoby z gorączką? Dlaczego nie ma personelu medycznego, który wspierałby Straż Graniczną w takich sytuacjach? Dlaczego zaleca się osobom, które podejrzewają, że mogą być zarażone 2019-nCoV zgłaszać się samodzielnie na oddziały zakaźne w szpitalach, zamiast przechwytywać je na lotniskach i bezpiecznie transportować na takie oddziały? Przecież taka osoba, pow... rozwiń
Avatar
Ja / 30 stycznia 2020 r. o 16:38
-2
Xdxdxdxd
Avatar
patriota / 30 stycznia 2020 r. o 11:38
-1
Nie lękajcie się; ochroni nas święty obraz z Jeleniej Góry.
Avatar
mruk / 30 stycznia 2020 r. o 11:14
0
no to trzeba sprawdzić w kraśniku dawne fłt a obecnie pbf które jest w rękach chińczyków..władze miały kontakt z chińczykami to może i koronawirus jest w pbf...
Avatar
Gość / 30 stycznia 2020 r. o 10:50
-1
Byl taki film z Pythonami "Eryk wiking", scena z tonącą wyspą gdzie do końca król uważa, że wszystko jest ok, doskonale oddaje stosunek PiS do Polski.
Avatar
maśćnaPiS / 30 stycznia 2020 r. o 10:44
-3
PiS lekcewarzy zagrozenie; TVPPiS info o wirusie to czwartorzedny news, w ktorym szef GIF uspokaja i mowi, ze nie ma zadnego zaagrozenia a noszenie masek to gruba przesada (pol swiata noszac maski sie wiec myli) a komentator zartobliwie dodaje, ze wystarczy mydlo i mycie rak (!). Panstwowy LOT nie zawiesil lotow do Chin i nie kontroluje jak trzeba ludzi stamtad przylatujacych, szpitale nie maja testow na obecnosc wirusa itd. PiSlamska Polska to koszmar, wyglada na to, ze ta zdradziecka partia chce depopulacji Polakow.
Avatar
realista / 30 stycznia 2020 r. o 08:24
+1
A może objąć kwarantanną cały powiat, a może całe województwo. Albo jak szaleć to szaleć objąć kwarantanną cały świat. A co niech się boją. :):):):):):):). A może jeszcze Księżyc i Jowisz bo tam wysłali sondę.
Avatar
Polska Prewencja.... Taaaa.... / 30 stycznia 2020 r. o 07:38
+6
Śmieszy mnie ta durna Polska urojona prewencja. Dziś czytałem, że ponoć cały świat wstrzymuje loty do Chin..... ale nasz PLL LOT - A GRDZIE TAM? Oni latają jak gdyby nigdy nic..... a najlepsze jest pytanie do rzecznika lotniska jaką prewencję zastosowali..... a ten, że na wylocie w Chinach są zabezpieczenia (czaicie? - w Chinach).... a reporter pyta "a u nas? - a ten odpowiada "u nas też są wystarczające środki"..... A gdy zapytali przylatujących z Chin o nie to ci odpowiedzieli, że tylko każą wypełniać jakąś kartkę. Czaicie - wypełnić karteczkę. To wszystko. Ale mi prewencja panie.... To wszystko. I to jest ta cała Polska..... jak zwykle każdy ma to w ***. A jak się epidemia rozleje to wtedy wszyscy zrobią wielkie oczy..... kuźwa całe życie same ignoranty....
Śmieszy mnie ta durna Polska urojona prewencja. Dziś czytałem, że ponoć cały świat wstrzymuje loty do Chin..... ale nasz PLL LOT - A GRDZIE TAM? Oni latają jak gdyby nigdy nic..... a najlepsze jest pytanie do rzecznika lotniska jaką prewencję zastosowali..... a ten, że na wylocie w Chinach są zabezpieczenia (czaicie? - w Chinach).... a reporter pyta "a u nas? - a ten odpowiada "u nas też są wystarczające środki"..... A gdy zapytali przylatujących z Chin o nie to ci odpowiedzieli, że tylko każą wypełniać jakąś kartkę. Czaicie -... rozwiń
Avatar
ogarnijcie się nieco / 29 stycznia 2020 r. o 22:18
+5
NWO - depopulacja
Avatar
Gość / 29 stycznia 2020 r. o 22:17
-2
BILL G. kilka miesięcy temu symulował taką epidemię... szczepionki już jego fundacja pewnie przygotowała. Będzie promocja ;)
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł wczorajszej nocy w miejscowości Świnki (pow. janowski). Ogień doszczętnie strawił dom, zginął też 84-letni mężczyzna.

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Rozmowa z Pawłem Majką, prezesem Motoru Lublin

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu
Zdjęcia
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu

W miejscowości Skrzynice Pierwsze (pow. lubelski) około godz. 5.15 doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

– 700 rodzin ze Świdnika, może skorzystać z przydomowych kompostowników i zapłacić mniej za śmieci. Taki mamy pomysł – zapowiedział na Facebooku burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Temat ma się znaleźć na posiedzeniu Rady Miasta pod koniec czerwca.

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Ładna pogoda sprzyja realizacji inwestycji drogowych na terenie gminy Opole Lubelskie i powiatu opolskiego. Aktualnie trwają prace drogowe na kilkunastu odcinkach. Blisko połowa jest już gotowa

Trzej poszukiwani zatrzymani jednego dnia. Trafią do więzienia

Trzej poszukiwani zatrzymani jednego dnia. Trafią do więzienia

Policjanci z Włodawy zatrzymali trzech mężczyzn, którzy ukrywali się przed organami ścigania. Jeden z nich, 22-latek z gm. Stary Brus, spędzi w więzieniu aż 4 lata.

Matura 2020. Za trzy dni rozpoczyna się maraton maturalny. Inny niż wszystkie dotychczas

Matura 2020. Za trzy dni rozpoczyna się maraton maturalny. Inny niż wszystkie dotychczas