Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Zdrowie

11 marca 2020 r.
20:15

W sądzie w Janowie Lubelskim miała kontakt z kobietą zakażoną koronawirusem. Jak wygląda kwarantanna?

115 34 A A
Ewa Stępniak
Ewa Stępniak (fot. Ewa Stępniak)

Rozmowa z Ewą Stępniak, lubelską adwokat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W środę opublikowała pani na Twitterze zdjęcie z informacją, że została pani objęta kwarantanną domową. Dlaczego musiała podjąć pani taki środek ostrożności?

– Rano w sądzie w Lublinie dowiedziałam się od jednego z sędziów, że zakażona koronawirusem pacjentka, która przebywa w lubelskim szpitalu, jest pracownikiem Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim. Zapytano mnie, czy miałam kontakt z tą instytucją. A ja w ubiegłym tygodniu spędziłam tam cały dzień. Skontaktowałam się z sanepidem, a potem zadzwoniłam do Janowa, żeby opisano mi tę kobietę. Po tej rozmowie już wiedziałam, że rozmawiałam z nią dwukrotnie w bezpośredniej bliskości, wymieniałyśmy między sobą dokumenty. Jeszcze raz zadzwoniłam do sanepidu i dowiedziałam się, że została wydana decyzja administracyjna o mojej kwarantannie. Kazano mi czekać na kontakt.

• Jak przebiega taka kwarantanna?

– Ja na razie nie mam żadnych objawów, czuję się dobrze. Mam absolutnie nie wychodzić z domu, nawet na spacer z psem. Nie wolno mi przyjmować gości. Mój mąż nie został objęty obowiązkową kwarantanną, sanepid pozostawił tę decyzję jego lekarzowi rodzinnemu i pracodawcy. Może wychodzić z domu, ale musi zachować środki bezpieczeństwa, zakładać profesjonalną maskę ochronną, rękawiczki, korzystać z płynów dezynfekcyjnych. W sklepie za zakupy może płacić tylko kartą, nie wolno mu używać gotówki.

Musiałam poinformować o zaistniałej sytuacji wszystkie sądy i osoby, z którymi od tamtej pory miałam kontakt. Mam nadzieję, że nikogo nie pominęłam. Teraz siedzę z kalendarzem i sprawdzam terminy swoich rozpraw. Jest jeszcze jeden problem. Na podstawie decyzji administracyjnej osoby objęte kwarantanną nie mogą wysyłać przesyłek, ponieważ na papierze wirus się utrzymuje i grozi zarażeniem pracowników poczty i adresatów. W ten sposób nie mam możliwości doręczenia do sądów pism procesowych.

• Badano panią na obecność koronawirusa?

– Nie, nic mi o tym nie powiedziano. Ja sama o to nie pytałam, bo wpadłam w panikę, że jeśli rzeczywiście jestem chora, to mogłam zarazić wiele osób. Zaczęłam pytać tylko o to, co mam zrobić, żeby uprzedzić ludzi, z którymi miałam kontakt. Nie myślałam wtedy o sobie.

• W jaki sposób jest pani kontrolowana?

– Telefonicznie. Od rana odebrałam kilka telefonów z sanepidu. To nie było tylko sprawdzanie, czy jestem w domu. Wypytywano mnie o to, kiedy ostatnio byłam w kancelarii, czy można ją zamknąć, z kim miałam kontakt, komu podawałam rękę, nawet o to, czy zdarzyło mi się kaszlnąć w czyimś kierunku. To był szczegółowy, ale i bardzo rozsądny wywiad.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Bhhh / 12 marca 2020 r. o 09:54
+40
Kwarantanna domowa, ona miała kontakt i nie może wychodzić A jej ma z z którym mieszka chodzi do pracy itd.. gdzie tu logika w działaniu
Avatar
ja / 11 marca 2020 r. o 20:29
+32
Dziwne żona w kwarantanie a mąż może chodzić bez przeszkód .Jakiś absurd no zhyba że mieszkają w innych mieszkaniach.
Avatar
kirk / 11 marca 2020 r. o 22:48
+19
Rozumiem że małżonek mieszka w tym samym mieszkaniu? Jeśli tak, to popatrzcie ludzie jacy goopi jesteście w tej swojej panice i czyszczeniu półek sklepowych.
Avatar
majka / 11 marca 2020 r. o 20:28
+17
olać to- gdzie są wyniki członków rodzin zakażonych? minęla już doba, nawet jak powtarzali to juz powinnismy wiedzieć, Panie wojewodo helooołłł
Avatar
fff / 11 marca 2020 r. o 23:15
+16
Moja znajoma mówiła ze podczas niedzielnego spotkania w LCK była jakiś impreza dla kół gospodyń wiejskich i była tam żona tego gościa zarażonego z Niedzrzwicy! A było tam około 500 osób!!!!Czy to jest prawda????Gdzie odpowiedzialność władz Wojewidztwa? Po co robić takie imprezy polityczne przed wyborami skoro panuje epidemia?! Czy życie ludzie nie jest dla was ważniejsze? A co będzie jak sie okaże ze była ona zarażona? Kto za to weźmie odpowiedzialność??????
 A może lepiej zadac pytanie, czy Pani ta chodziła do pracy i poszła na to spotkanie, gdy  już  mąz tej Pani, a ojceic ich syna, który przywlókł (żeby było jasne nieświadomie, to nie jego wina!) wirusa z Włoch, miał już objawy "jakiegoś wirusa", bo syn w GW (albo dziennikarz) atakując (nagłowkiem) służby za zaniechania, oświadczył": "sytuacja zmieniła się w ubiegłym tygodniu. Wtedy źle poczuł się ojciec Pawła, 53-latek, który prowadzi własną firmę. Jeszcze w zeszły wtorek pojechał do Szczecina w sprawach biznesowych. W środę po powrocie źle się poczuł. Kolejnego dnia wybrał się do lekarza rodzinnego i dostał antybiotyk oraz leki na kaszel i zbicie gorączki. - Mimo to tato był osłabiony, nigdzie się nie ruszał z domu od czwartku do poniedziałku.". I jeszcze jedno pytanie, czy powiedziano lekarzowi rodzinnemu, że syn był we Włoszech, a jęsli tak, to czy nie ma winy lekarza? Wirus rozpowszechenia się przez ludzką NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ!!! Bądcie odpowiedzialni!!
 A może lepiej zadac pytanie, czy Pani ta chodziła do pracy i poszła na to spotkanie, gdy  już  mąz tej Pani, a ojceic ich syna, który przywlókł (żeby było jasne nieświadomie, to nie jego wina!) wirusa z Włoch, miał już objawy "jakiegoś wirusa", bo syn w GW (albo dziennikarz) atakując (nagłowkiem) służby za zaniechania, oświadczył": "sytuacja zmieniła się w ubiegłym tygodniu. Wtedy źle poczuł się ojciec Pawła, 53-latek, który prowadzi własną firmę. Jeszcze w zeszły wtorek pojechał do Szcz... rozwiń
Avatar
. / 11 marca 2020 r. o 20:42
+16
ta maska kojarzy mi się bardziej z pewnymi filmami produkcji niemieckiej...
Avatar
Kasiek / 11 marca 2020 r. o 22:17
+15
Nie wiem kto głupszy monsz który łazi usyfiony do ludzi czy ona w tej masce ale stop make stupid people famous
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 11:18
+13
Mądra Pani z sądu powinna surowa za to zapłacić, że nie przyznała się do kontaktu z osobą zarażenia korona V i świadomie naraził zdrowie i życie innych osób!!
Avatar
MM / 12 marca 2020 r. o 00:06
+13
Głupotą jest, że nie badają ludzi pod kątem wirusa... nie wszyscy wykazują oznaki, a mogą zarażać. Podobno w samym centrum Wuhan było małżeństwo z małym dzieckiem, rodzice oczywiście zarażeni, a małemu nic nie było, dopiero jak się zaczęli dopominać o zbadanie syna to wyszło, że też jest "chory" tylko u niego przebiega to bardzo łagodnie, niezauważalnie.
Avatar
Witek / 11 marca 2020 r. o 21:21
+13
A spotkanie pani dyrektor z nauczycielami tez jest brane pod uwage??
Avatar
Janowiak / 14 marca 2020 r. o 11:23
0
Wy ludzie małej wiary, mój ojciec pracuje w sądzie i nie pali papierosów od 20 lat jeśli chodzi o kwarantannę mają pracownicy sądu owszem jednak mój ojciec jest z innej firmy gdzie sanepid stwierdził że go kwarantanna nie obowiązuje póki co, więc co to za farmazony :) do pracy musi chodzić chodź w zasadzie nie wiem po co gdyż każdy ma zakaz wchodzenia do siedziby sądu, ty głupi janowiaku zamiast pisać ***y doinformuj się jak to wygląda i skończ siać panikę proponuję kupić 3 palety cukru i dwie palety mąki i 100 bochenkow chleba tylko później nie zapomnij wyrzucić śmieci bo przecież jak się skończy Koronawirus to będziemy mieli oblezenie szczorow
Wy ludzie małej wiary, mój ojciec pracuje w sądzie i nie pali papierosów od 20 lat jeśli chodzi o kwarantannę mają pracownicy sądu owszem jednak mój ojciec jest z innej firmy gdzie sanepid stwierdził że go kwarantanna nie obowiązuje póki co, więc co to za farmazony :) do pracy musi chodzić chodź w zasadzie nie wiem po co gdyż każdy ma zakaz wchodzenia do siedziby sądu, ty głupi janowiaku zamiast pisać ***y doinformuj się jak to wygląda i skończ siać panikę proponuję kupić 3 palety cukru i dwie palety mąki i 100 bochenkow chleba tylko późnie... rozwiń
Avatar
Janowiak / 13 marca 2020 r. o 11:58
0
Powinni terza ukarac go mandatem , kolegę na kwarantannę i kolega mu powinien podziękowac .
Avatar
Janowiak / 13 marca 2020 r. o 11:54
0
A ochroniarz z sądu w Janowie Lubelskim podlegający kwarantannie w domu wychodzi sobie do znajomego przed klatkę (blok) na papieroska (20 minut temu) . Kompletna nieodpowiedzialnośc i brak rozumu .Ludzie zacznijcie używać mózgu. 
Avatar
Janowiaak / 13 marca 2020 r. o 10:34
-1
Po co to pani napisała? 
Avatar
Janowiaak / 13 marca 2020 r. o 10:23
0
Brawo dla ludzi pracujących w sanepidzie w Janowie Lubelskim pełen profesjonalizm wydłużone godziny pracy
Avatar
Gość / 13 marca 2020 r. o 06:36
-19
P o j e b a n i e c wygląda jak by jej cała rodzina wymarła czarna s u k a
Avatar
subziro / 12 marca 2020 r. o 16:37
-3
Mortal Kombat !!!
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 15:00
+1
Mam pytanie, to teraz nagle wirus na papierze się przenosi? Zapewnienia były inne
Avatar
ReVeN / 12 marca 2020 r. o 12:38
-1
Haha maska przeciwpylowa co ci da xd
Avatar
Gość / 12 marca 2020 r. o 11:18
+13
Mądra Pani z sądu powinna surowa za to zapłacić, że nie przyznała się do kontaktu z osobą zarażenia korona V i świadomie naraził zdrowie i życie innych osób!!
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Domowy koncert Marka i Michała Andrzejewskich
8 kwietnia 2020, 19:30

Domowy koncert Marka i Michała Andrzejewskich

W środę, 8 kwietnia o godz. 19.30 w sieci będzie można wysłuchać koncertu na żywo z domu Marka Andrzejewskiego i Michała Andrzejewskiego.

Biała Podlaska: Zmiany na kierowniczych stanowiskach w szpitalu

Biała Podlaska: Zmiany na kierowniczych stanowiskach w szpitalu

Zmiany organizacyjne na kierowniczych stanowiskach w bialskim szpitalu. Joanna Kozłowiec nie jest już zastępcą dyrektora ds. rozwoju placówki.

Strażacy z OSP Sławacinek Stary robią zakupy starszym ludziom

Strażacy z OSP Sławacinek Stary robią zakupy starszym ludziom

Strażacy z OSP Sławacinek Stary (gmina Biała Podlaska) pomagają osobom starszym w czasie pandemii koronawirusa.

Kiedyś uratowali mu wzrok. Teraz pacjent zafundował medykom środki ochrony osobistej

Kiedyś uratowali mu wzrok. Teraz pacjent zafundował medykom środki ochrony osobistej

Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 korzysta już z pierwszej partii środków ochrony osobistej kupionych dzięki pieniądzom przekazanym przez jednego z pacjentów. Chodzi o m.in. maseczki, gogle, rękawice, kombinezony, środki do dezynfekcji.

Łęczna: PSZOK w Starej Wsi częściowo wznawia pracę

Łęczna: PSZOK w Starej Wsi częściowo wznawia pracę

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Łęczna wznawia przyjmowanie odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Starej Wsi. Mieszkańcy gminy będą mogli przywieźć tam śmieci wielkogabarytowe.

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice
Zdjęcia
galeria

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice

To już ostatnia szansa na przekroczenie pieszo lub autobusem polsko-ukraińskiej granicy. W nocy Ukraina zamknie swoje granice.

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

O tydzień mogą zostać przesunięte planowane na 10 maja wybory prezydenckie według najnowszego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości.

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło
Aktualna mapa

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego.

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Rozmowa z Pawłem Podsiadło, rozgrywającym Azotów Puławy, reprezentantem Polski

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Tego jeszcze nie było. Maturzyści mogą skorzystać z bezpłatnych powtórek, które przygotowują specjalnie dla nich nauczyciele kilku zamojskich szkół. Uczeń z dowolnej placówki, posłucha polonisty czy geografa biorących udział w nowatorskiej akcji. Wykładowcy i słuchacze oczywiście siedzą w swoich domach.

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach
Nowe przypadki zakażenia

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach

Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem.

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

W bloku przy ul. Niemcewicza w Puławach w ostatnią niedzielę wybuchł pożar. Dym zauważył patrolujący miasto policjant z Lublina. Funkcjonariusz natychmiast wbiegł na górę i wyciągnął z płonącego mieszkania 47-letniego mężczyznę. Chwilę później eksplodowała butla z gazem.

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim
galeria

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim

W sobotę i niedzielę policjanci w całym regionie wystawili blisko 100 mandatów za łamanie ograniczeń dotyczących gromadzenia się i przemieszczania w miejscach publicznych.

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci
8 kwietnia 2020, 12:00

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci

Przed nami emisja kolejnego spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Po świetnie odebranym "Diable i tabliczce czekolady" instytucja proponuje możliwość obejrzenia "Księcia i żebraka" w reżyserii Pawła Aignera. Będzie to możliwe 8 kwietnia o godz. 12.

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje
film

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje

Tysiące Chińczyków spędziło weekend odwiedzając parki i spacerując po ulicach Szanghaju.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!