Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

31 października 2007 r.
11:40
Edytuj ten wpis

Kościół pw. św. Agnieszki w Lublinie

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia parafii

Na pocz. XVII w. mieszczanie z Kalinowszczyzny, która w owym czasie staniowiła oddzielną jurydykę, uczynili znaczne zapisy na rzecz zakonu augustianów. Darowizny te zostały potwierdzone przez króla Władysława IV. Za zgodą bpa krakowksiego zakonników sprowadzono z Krasnegostawu. Początkowo zamieszkiwali oni w domu ofiarowanym przez rodzinę Wardziaków. Po uporaniu się z trudnościami finansowymi wybud. klasztor i kościół. Jednak te zabudowania na przestrzeni 2 wieków były kilkakrotnie dewastowane. Już w 1648 r. do zupełnej ruiny doprowadzili je Kozacy. Część zakonników wymordowano, a innych uprowadzono. Po odbudowaniu przyszły nowe klęski. W czasie wojen szwedzkich zabudowania zostały powtórnie spustoszone ( 1655-57). Tym razem klasztor wzniesiono z cegły. Niepomyślnym okresem dla obiektów augustiańskich była doba powstań narodowych. W 1831 r. spłonął klasztor z kościołem. Odbudowa nastąpiła w 1833 r. W czasie powstania styczniowego w klasztorze było tylko 2 zakonników. Kasata nastąpiła w 1864 r. Pozostawiono 1 ojca dla obsługi świątyni, który po przejściu do duchowieństwa diecezjalnego w 1866 r. został skierowany do innego k-ła. W budynkach poklasztornych stacjonowało wojsko carskie. Władze diecezjalne za zgodą zaaborców przeniosły w 1866 r. całość duszpasterstwa z k-ła św. Mikołaja, który został k-łem filialnym. Przystąpiono także do odrestaurowania zabudowań. Uposażenie stanowiła m. in. dziełka ziemi na Kalinowszczyźnie ( 4 morgi ), sad i od 1928 r. po parcelacji majątku Biskupice, dalsze 7,5 ha. Od 1884 r. w budynku położonym niedaleko klasztoru prowadzono ochronkę dla sierot i dzieci z biednych rodzin. Klasztor poaugustiański stanowi obenie dom parafialny. W XX w. teren kilkakrotnie dzielono . W 1979 r. utworzono par. przy k-le MB Wspomożenia WIernych oraz ośrodek duszpasterski przy k-le Najświ. Zbawiciela, w 1981-w dzielnicy Tatary, w 1987-św. Antoniego w Lublinie i parafię w Wólce Lub., w 1989 w Świdniku Dużym Cmentarz, zał. w 1868 r. ( później powiększony ) jest w bliskim sąsiedztwie k-ła. Archiwum prowadzi się od daty powstania parafii. Z dawniejszych dokumentów są m. in. księgi metrykalne przeniesione z Czwartku, od 1669 r. Archiwalia pozakonne nie zachowały się.

Kościół

Augustianie po sprowadzeniu do Lublina pocz. sprawowali liturgię w drewnianej kaplicy. Później przystąpiono do bud. świątyni częściowo z cegły, a częściowo z drzewa ( od 1646 r.) Podczaas "potopu" świątynia znalazła się w upadku. Kamień węgielny pod nowy kościół murowany położono w 1685 r. Budowany był w kolejnych etapach: w 1692 - mury nawy, 1693 - fasada frontowa, 1698 - sklepienie nawy i wielki ołtarz. Na pocz. XVIII w. kościół został spalony. Odbudowano go dopiero w poł. tegoż wieku. Konsekracji dokonał bp K. Sołtyk w 1760 r. Ponownie podczas powstania listopadowego, spłonął dach i dzwonnica. Odbud. nastąpiła w 1833 r., później w 1874 przebudowano w nowym miejscu dzwonnicę, w 1899 r. wyk. polichromię, w latach 1962-65 całkowicie odnowiono i wyk. nową polichromię. Kościół zbud. z cegły i kamienia. Posiada 3 nawy z małym, półkoliście zakończonym prezbiterium, nakrytym sklepieniem kolebkowym. Ciągnąca się przez szereg lat budowa naznaczyła różne style. Choć kościół jest przykładem późnorenesansowej architektury lubelskiej, to w nawach są cechy stylu barokowego. W prezbiteruim ołtarz główny wyk. z drzewa dębowego. W górnej części ołtarza jest obraz św. Agnieszki mal. na drzewie, oraz św. Augustyna ze św. Moniką i MB Pocieszycielki Strapionych z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Ołtarze boczne drewniane w nawach: po prawej - z obrazami św. Walentego i św. Moniki; po lewej - św. Mikołaja bpa, a w głębi MB Nieustającej Pomocy. W prawej nawie: ołtarz barokowy z mal. na płótnie obrazem św. Maksymiliana Kolbe, w lewej - podobny - św. Agnieszki. Po prawej stronie nawy bocznej, na ścianie, obok ołtarza św. Maksymiliana, umieszczono w ozdobnej drewnianej ramie, odnowiony obraz św. Tomasza, który dotychczas był w tym ołtarzu. Na chórze organy z 1896 r. firmy Blomberga. Zakrystię wybud. razem z k-łem w stylu renesansu lubelskiego. Przy k-le stoi obelisk ze statuą Matki Bożej z 1873 r.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Nie boję się żadnego żużlowca Motoru." Opinie przed rewanżowym meczem finałowym.

"Nie boję się żadnego żużlowca Motoru." Opinie przed rewanżowym meczem finałowym.

Finału nadszedł czas! Już około godziny 21 wszyscy lubelscy sympatycy żużla mają nadzieję cieszyć się drugim z rzędu mistrzostwem Polski. Zadanie nie będzie łatwe, ale to Motor ma sporą przewagę wypracowaną na własnym torze.

Kolejowa rewolucja na dworcu w Lubartowie

Kolejowa rewolucja na dworcu w Lubartowie

Odnowiony z dbałością o detale, komfortowy i przyjazny osobom z niepełnosprawnościami – taki już w połowie 2026 roku będzie dworzec w Lubartowie. Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej. O remoncie mówi się już od trzech lat.

Azoty Puławy nie dały szans MMTS Kwidzyn
galeria

Azoty Puławy nie dały szans MMTS Kwidzyn

W 6. kolejce Azoty Puławy pokonały MMTS Kwidzyn 37:25. MVP wybrany został obrotowy gospodarzy Kelian Janikowski.

Pyry, grule czy kartofle? Już po wykopkach w Muzeum Wsi Lubelskiej
zdjęcia
galeria

Pyry, grule czy kartofle? Już po wykopkach w Muzeum Wsi Lubelskiej

Ziemniaki, pyry, grule czy kartofle, jak zwał, ale zawsze smaczne. W Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się "Wykopki kartoflane". Wydarzenie przyciągnęło wielu zwiedzających, ale także tych, którzy chcieli pomóc przy pracy.

3 promile i motocykl. To nie mogło się dobrze  skończyć

3 promile i motocykl. To nie mogło się dobrze  skończyć

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 41-latek, który w sobotę po południu mknął przez Poperczyn (pow. krasnostawski). Chiński motocyklem Keeway niestety okazał się zbyt wymagający, bo motocyklista „pod wpływem,” stracił panowanie nad jednośladem i zapoznał się podłożem.

Hrubieszów: Dzieciaki miały wielką frajdę. Pływały pod okiem Otylii Jędrzejczak
galeria

Hrubieszów: Dzieciaki miały wielką frajdę. Pływały pod okiem Otylii Jędrzejczak

Były autografy, dużo pytań i odpowiedzi, ale przede wszystkim trening. Ponad setka dzieci miała w sobotę okazję uczyć się pływania pod okiem prawdziwej mistrzyni. Otylia Jędrzejczak poprowadziła wraz ze swoją ekipą warsztaty na basenie w Hrubieszowie.

Tragiczny wypadek w Ułężu. 21-latek nie przeżył

Tragiczny wypadek w Ułężu. 21-latek nie przeżył

Siła uderzenia była tak duża, że młody kierowca wypadł z auta na zewnątrz po tym, jak kierowany przez niego opel uderzył w drzewo. 21-latek nie przeżył.

Rewolucja w komunikacji miejskiej. Sprawdziliśmy linia po linii, jakie mogą być zmiany

Rewolucja w komunikacji miejskiej. Sprawdziliśmy linia po linii, jakie mogą być zmiany

Rewolucyjne zmiany szykują się od nowego roku w lubelskiej komunikacji miejskiej. Sprawdziliśmy linia po linii, jak mogą się zmienić poszczególne trasy.

Eskapady Kresowe. Zamojski Festiwal Podróży już po raz 9
29 września 2023, 10:00

Eskapady Kresowe. Zamojski Festiwal Podróży już po raz 9

Jak w ciągu dwóch dni pokonać tysiące kilometrów w kajaku, rowerem albo pieszo, odwiedzając 100 krajów na 6 kontynentach? To proste. Wystarczy wziąć udział w tegorocznej 9. edycji Zamojskiego Festiwalu Podróży „Eskapady Kresowe”.

Mieszka w Lublinie. Na włamania pojechał do Chełma

Mieszka w Lublinie. Na włamania pojechał do Chełma

Sprzęt narciarski, alkohol, hulajnoga elektryczna, a nawet deska z żelazkiem parowym i trochę drobnych przedmiotów – to łupy, jakie w Chełmie zdobył 27-letni mieszkaniec Lublina. Został zatrzymany przeszło miesiąc po tym. Trochę się zdziwił na widok policjantów.

Gracjana Górka z Lublina w finale „Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2023”

Gracjana Górka z Lublina w finale „Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2023”

To mała dziewczynka o wielkim głosie. Gracjana Górka z Lublina w dzisiejszym finale „Szansy na sukces. Eurowizja Junior 2023” powalczy o wyjazd do Nicei.

Hrubieszów: Koniec z driftem na Ciesielczuka? Mają pomóc spowalniacze

Hrubieszów: Koniec z driftem na Ciesielczuka? Mają pomóc spowalniacze

To nie tak, że dyrekcja ośrodka ma coś przeciwko pasjom motoryzacyjnym. Ale nocne drifty na parkingu przy ul. Ciesielczuka zbyt mocno uprzykrzały życie mieszkańcom pobliskiego osiedla w Hrubieszowie. Jest szansa, że to się wreszcie skończy.

Hetman Zamość "rozjechał" kolejnego ligowego rywala w zamojskiej klasie okręgowej

Hetman Zamość "rozjechał" kolejnego ligowego rywala w zamojskiej klasie okręgowej

Tym razem podopieczni trenera Roberta Wieczerzaka wbili na boisku za Rotundą dziewięć goli Unii Hrubieszów nie tracąc przy tym żadnego. Dzięki temu po ośmiu meczach mają już 59 strzelonych bramek co przekłada się na imponującą średnią ponad siedmiu trafień na mecz

On lubi wypić. Alkohol wynosił ze sklepów. Nie płacił

On lubi wypić. Alkohol wynosił ze sklepów. Nie płacił

Za serię kradzieży, w tym jedną rozbójniczą odpowie 29-latek z Zamościa. Wpadł, kiedy usiłował wynieść ze sklepu alkohol bez płacenia.

Witold Paszt – Zasłużony dla Zamościa. Medal odbiorą córki artysty

Witold Paszt – Zasłużony dla Zamościa. Medal odbiorą córki artysty

Gdyby żył, 1 września skończyłby 70 lat. Ale Witold Paszt zmarł 18 lutego 2022 roku. W najbliższy poniedziałek jego córki odbiorą przyznany przez prezydenta miasta medal „Zasłużony dla Miasta Zamość”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium