Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

29 stycznia 2009 r.
11:24
Edytuj ten wpis

Prestiż 2008 - Nauka

0 0 A A

To był udany rok dla nauki w naszym regionie. Lubelskie uczelnie zakończyły wielkie inwestycje, a na kolejne zdobyły pieniądze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Bez dobrej bazy, nie ma dobrej nauki - podkreślają naukowcy. Oni w tym roku także nie próżnowali: wybierali nowych rektorów, wygrywali kolejne granty. A w międzyczasie mogli się spotkać z największym żyjącym badaczem świata.




Uczelnie buduja pełną parą

Od kwietnia lublinianie mogą korzystać z nowego basenu, zjeżdżalni wodnej, hali i ścianki wspinaczkowej, które powstały u zbiegu ul. Głębokiej i Raabego. Lubelski Uniwersytet Przyrodniczy otworzył tam jeden z najnowocześnie-jszych i najładniejszych kompleksów sportowych w regionie.

- Zbudowaliśmy obiekt, który może być dumą całego miasta i wszystkich jego mieszkańców - mówił podczas jego otwarcia Henryk Bichta, kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczego. Z kolei Politechnika Lubelska otworzyła w ub. roku Lubelskie Centrum Transferu Technologii.

To pierwsze takie miejsce w naszym regionie. - Znajdą się tam wszystkie osiągnięcia naszych naukowców. W ten sposób staną się dostępne dla przedsiębiorców z całego świata - tłumaczy były prorektor Politechniki Lubelskiej ds. nauki prof. Witold Stępniewski.

- Ale pojawi się tam też możliwość poznania, a nawet zamówienia konstrukcji wymyślonych przez badaczy w innych regionach świata. Lubelski przedsiębiorca wybierze tę, która będzie mu najbardziej odpowiadała. Inwestował też Katolicki Uniwersytet Lubelski. Uczelnia otworzyła nowy budynek dla Collegium Iuridicum, gruntownie wyremontowany gmach przy ul. Spokojniej.

Odkrywca DNA w Lublinie

Zawsze chciałem poznać prawdę. Dowiedzieć się, dlaczego coś się dzieje. I jak coś się dzieje - tłumaczył w czerwcu lubelskim studentom i naukowcom James Watson, laureat Nagrody Nobla za odkrycie struktury DNA.

- On jest papieżem nauki. Prawdopodobnie najlepszym naukowcem, jaki chodzi teraz po ziemi. Można go porównywać z Darwinem, Rentgenem, Einsteinem, Curie-Skłodowską czy Kopernikiem - tłumaczy dr Henryk Cioczek, lekarz pracujący w USA, który zorganizował spotkanie Watsona na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

- Kopernik umieścił Słońce w centrum Układu Słonecznego, a on umieścił DNA w centrum nauki. Watson skończył studia jako 19-latek, doktorat uzyskał w wieku 22 lat. Potem przyjechał do Europy, gdzie trafił na angielskiego fizyka Francisa Cricka.

Rozwiązanie zagadki budowy DNA zajęło im 15 miesięcy. Nie wykonali przy tym ani jednego eksperymentu. Ich praca polegała na ciągłych rozmowach, analizowaniu danych i budowaniu kolejnych modeli z papieru, drutu i blachy.

Watson w wieku 34 lat doczekał się Nobla. - Żeby do tego dojść, trzeba wierzyć w to, że się uda - mówił w Lublinie. - Nigdy nie szanowałem ludzi, którzy mówią: Nie wierzę. Ja zawsze wierzyłem.

Pieniądze na szklane domy

Rok 2008 w lubelskiej nauce zakończył się podpisaniem gigantycznej umowy na dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej budowy pięciu pięć supernowoczesnych gmachów dla lubelskich uczelni.

W Galerii Malarstwa Polskiego Lubelskiego Zamku rektorzy czterech uczelni podpisali umowy z ministrem rozwoju regionalnego i prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Dzięki temu, że otrzymaliśmy możliwość realizowania tak ważnej inwestycji, mogę powiedzieć śmiało: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaczyna oddychać pełną piersią - cieszył się ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL.

- Jak słyszę, że ksiądz rektor oddycha pełną piersią, to mogę powiedzieć, że ja też odetchnąłem - dodaje prof. Marek Opielak, rektor Politechniki Lubelskiej.
- To dla nas bardzo ważny dzień.

Za pieniądze z dotacji (łącznie ponad 100 mln zł) UMCS zbuduje nowe budynki dla Instytutu Nauk o Ziemi oraz Instytutu Informatyki, Uniwersytet Medyczny gigantyczne Collegium Pharmaceuticum, KUL nowy budynek dla biotechnologii, a politechnika rozbuduje Wydział Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej.

Mamy nowych rektorów

Szok! 145 do 46 - takim stosunkiem głosów prof. Andrzej Dąbrowski pokonał w kwietniu dotychczasowego rektora uczelni prof. Wiesława Kamińskiego i, nieoczekiwanie, został nowym rektorem UMCS.

- To dla mnie wielka chwila - mówił po ogłoszeniu wyników prof. Andrzej Dąbrowski, dotychczasowy dziekan Wydziału Chemii. - Obiecywałem zmiany i te zmiany będą następowały - zapewnił. Efekt? Jesienią nowy rektor przedstawił bilans otwarcia: zadłużenie UMCS, największej uczelni w regionie, sięga 50 mln zł. A szansą na wyjście z kryzysu ma być kontrowersyjny program oszczędnościowy, który zaczął wprowadzać Dąbrowski.

Nowych rektorów mają też Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska. Dotychczasowi, prof. Zdzisław Targoński i prof. Józef Kuczmaszewski,
nie mogli startować w wyborach, bo pełnili te funkcje przez dwie ostatnie kadencję. Targońskiego zastąpił prof. Marian Wesołowski, a Kuczmaszewskiego jeden z jego zastępców: prof. Marek Opielak.

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium